Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo jedan puran na kojeg bi valjalo obratiti pozornost samim tim što će brzo u redovno trgovanje…
recimo ovo je interesantno

Puljanka bez svojih trgovina, baca se u turističke vode

A ovo bome i još i više

P/S 0,07
P/E 0,29
P/B 0,06
BVPS 108,21
EPS 22,44

ROE 20,74%
ROA 4,59%
EBIT marža 17,49%
EBITDA marža 20,10%
NPM 13,26%

A BALVANA!!! :) :) :)

@bogata
Ali ako ne kažete zašto je nešto best buy, kao što recimo sada ne govorite za Podravku, onda je to isto kao da govorite o Sirijcima i sl.
Ako već ne želite o “knjigovodstvenoj dobiti” koja se isto može predviđati, nije baš da se svašta može izmisliti, recite onda koliko novca će zaraditi od operacija ili barem nešto.
Meni je Podravka uvijek zanimljiva, ali ju (još) nemam (i znam zašto je tako).

Govoriti o zaradi od operacija već ima više smisla.
Iako, meni je prihod nekako najčvršći argument (naravno, pod uvjetom da su ostale kategorije izbalansirane, odnosno, jednostavnije rečeno, pod uvjetom da nigdje “ne curi”).

Dobit je stvarno jedna kategorija s kojom se mora biti vrlo oprezan. Logično mi je da se tu kalkulira na način da se ne plati više poreza nego što treba (sve u okvirima propisa).

Eto, očekujem u sljedećih 5 godina svake godine bar 5%-10% veći prihod (vrlo konzervativna procjena). A kad ima prihoda, ako je dobro upravljanje (a tvrdim da je), bit će i veće zarade od operacija.

Sad me opet možete pitati zašto baš toliko? Kad bih stavila ovdje cijelu računicu, opet bi mogli pitati za svaki parametar zašto je baš takav. Tome nema kraja, najbolje neka si svatko sam izračuna.
Naravno, moj izračun nosi mi određeni rizik da se neće ostvariti, ja najbolje znam koliki je i je li mi prihvatljiv…

Petrokemija već godinama ima visoke prihode, a firma je stalno u banani i stečaj joj stalno visi nad glavom. Uzalud veliki prihodi ako nema dobiti, kao npr. što zamjeraju svih ovih godina DDJH. Ne isplaćuje se dividenda iz prihoda, već iz dobiti.
Ako firma A ima prihod 1 milijardu kn i dobit 50 milijuna kn, a firma B prihod 500 milijuna kn i dobit 100 milijuna kn, a cijena im je kod obje recimo milijardu kn, koju ćete prije kupiti?

Prodao atpl i kupio dlkv i ingru. Kreću građevinari.

A POREZ???

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Budem se borio s početnicima…neću propustiti vlak s građevinari na…evo dlkv 15,12.

Napisao sam s poreznicima

Pa to ste mogli i ranije napraviti… bilo već više kompozicija ali dobro nikad nije kasno. Sretno kolega Lojtra 🙂

使用を信頼し、あなた自身の能力の

@boca

“Petrokemija već godinama ima visoke prihode”
E, baš ste našli primjer. Rekla sam da mora biti dobar management. Samim tim se sprječava da novac curi negdje bez veze. A Petrokemija je baš suprotan primjer. Managementa uopće ni nema, upravljaju radnici i politika, sve uprihođeno ne da curi, nego nestane u vidu magle 🙂 Da se prihod i udesetorostruči (što je btw potpuno tržišno nemoguće, osim da se nekim političkim dekretom tako odluči), i to bi sve nestalo jednakom brzinom.

“Ne isplaćuje se dividenda iz prihoda, već iz dobiti.”
Tako je. A dobit se generira iz prihoda. Tamo gdje prihodi ne rastu, neće rasti ni dobit, to vam je jedino što je u investiranju 100% sigurno. Tj. možda hoće, kratkoročno, dok ne potroše sve knjigovodstvene akrobacije (vidi pod HT). A ja gledam isključivo kompanije kojima prihod može dugoročno rasti. Kao npr Podravka. IIli one koje su zdravorazumski ispod svake normalne vrijednosti (kao što su derivati SNHO-a)

@bogata
Ok, onda se ne slažemo u razmišljanju ima li Podravka dobar management 🙂 jer ja smatram da nema.

pa ok, svatko ima svoje mišljenje i to je sasvim u redu.
nije niti da ih ja dižem u zvijezde (management), jer to definitivno nisu, može to bolje, ali ide krupnim koracima prema boljem. I što je najvažnije tu vidim veliki potencijal, kako za biznis, tako i za još bolji management. smjer mi je u redu. kad bi već sad bilo sve super, cijena dionice ne bi bila ovakva ;.-)

New Report

Close