Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

zaista je tako.
sve je manje kvalitetnih komentara, usprkos povećanoj živosti na burzi proteklih mjeseci.
što je tome razlog?
možda slabija kvaliteta izdanja PD koji privlaču sve manje novih/mladih.

Kao da sam jucer napisao da sam presao 1 Mkn u likvidnim oblicima imovine iako mislim da je to bilo negdje kroz proslu godinu kad evo me na 1,25 sada sto je za moj umjereni nacin zivota 50% od fym. Za razliku od dohodka od rada koji je linearan uz rijetke skokove (ili padove) kroz radni vijek, osnovna kvaliteta dohodka od kapitala je potencijski rast. Svakom bi trebao ako ga probude usred noci i ako ima samo jedan matematicki izraz duboko usadjen u svijest to biti imam puta otvori zagradu jedan plus godisnji prirast zatvori zagradu na broj godina, ili pravilo 72 ako vam elementarna matematika ne ide. Portfelj od srijede u korekciji, ako je u utorak bio godisnji vrh, bio je oko 25% (nisam imao investor skatulu) jer je sada 23,7%. Prije nego sto naucite kako ulagati u dionice trebali bi nauciti o alokaciji novaca sa strane, a prije toga o vodjenju osobnih financija, a prije toga sto je bitno za dobar zivot (meni zdravlje, ugodan i opustajuci najuzi krug osoba, moze to biti uza obitelj ili nesto drugo, slobodno vrijeme i osjecaj slobode te dovoljno sredstava za zivot). Ljudi su u prosjeku tragicno ghlupi. Vezano uz ghlupi, dovrsio Thalerov poticaj, predlaze libertarijanski paternalizam, uz brojne primjere iz bihejvioralne ekonomije, uglavnom koje sam vec procitao kod kahnemana i montiera.


Kolegice Ivana,KOTR,Adris i slicni…treba im pola godine za 30%.
A vidite kako moj IGH u samo 8 burzovnih dana naraste 30%.
Takve dionice volim.
Najgore sto ce Igh i dalje rasti uz vise od 3 booka pa se i dalje cudite.
Moj target 136,99kn iako ode mozda i do 145kn.

Naravno, a onaj dio kad igh prije toga padne u godinu dana 50% jednostavno nije bitan jer ste vi tocno usli tu na najnizoj cijeni blaba

Ignore : renči


Kao da sam jucer napisao da sam presao 1 Mkn u likvidnim oblicima imovine iako mislim da je to bilo negdje kroz proslu godinu kad evo me na 1,25 sada sto je za moj umjereni nacin zivota 50% od fym….

Pretpostavimo da imaš pun iznos fym i povučeš se u zasluženu mirovinu. Kakve bi strategije tada primjenio da imaš stalan i pouzdan izvor prihoda. Dividende ne moraju biti pouzdane, samoisplata prodajom dionica na račun rasta tržišta može biti rizična ako krene negativni trend. Rentanje nekretnina? Obveznice? Kombinacija navedenog? Na koji način postići da glavnica ne gubi na vrijednosti (treba uračunati pad kupovne vrijednosti novca) i da to ujedno prate i prihodi od glavnice. Baš me zanima odgovor! 🙂

Kolega pogledajte datume kad sam se vratio na forum pa prosudite.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Mnogi bi zaboravili prošlost, pa tako i prognostik, i računaju od “nule” (čitaj: debelog minusa).
Prognostik je poznat da ulaže i pogađa na dnu.



Kao da sam jucer napisao da sam presao 1 Mkn u likvidnim oblicima imovine iako mislim da je to bilo negdje kroz proslu godinu kad evo me na 1,25 sada sto je za moj umjereni nacin zivota 50% od fym….

Pretpostavimo da imaš pun iznos fym i povučeš se u zasluženu mirovinu. Kakve bi strategije tada primjenio da imaš stalan i pouzdan izvor prihoda. Dividende ne moraju biti pouzdane, samoisplata prodajom dionica na račun rasta tržišta može biti rizična ako krene negativni trend. Rentanje nekretnina? Obveznice? Kombinacija navedenog? Na koji način postići da glavnica ne gubi na vrijednosti (treba uračunati pad kupovne vrijednosti novca) i da to ujedno prate i prihodi od glavnice. Baš me zanima odgovor! 🙂
[/quote] Ne zaboravimo na jednu sitnicu zvanu SMRT. Ili planirate s nofcima na onaj svijet? Znam da je ljudska pohlepa bezgranična pa me i ne čudi zabrinutost i zanimanje što s tolikom glavnicom tijekom penzije ali me svakako intrigira.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

@PoAskuBidu

Kolega Drevil mi se ne čini uopće pohlepan, upravo suprotno…
Mi koji imamo djecu ponašamo se bitno drugačije od ljudi koji ih nemaju…
Sve kaj ne odnesem na onaj svijet, ostavit ću djeci…rasipan nisam…živim normalno….volio bih imati cca 3 Mkn u likvidnoj imovini da ne moram “strepit” što će biti sutra…hoćemo li žena ili ja ostati bez radnog mjesta i sl.


Kao da sam jucer napisao da sam presao 1 Mkn u likvidnim oblicima imovine iako mislim da je to bilo negdje kroz proslu godinu kad evo me na 1,25 sada sto je za moj umjereni nacin zivota 50% od fym. Za razliku od dohodka od rada koji je linearan uz rijetke skokove (ili padove) kroz radni vijek, osnovna kvaliteta dohodka od kapitala je potencijski rast. Svakom bi trebao ako ga probude usred noci i ako ima samo jedan matematicki izraz duboko usadjen u svijest to biti imam puta otvori zagradu jedan plus godisnji prirast zatvori zagradu na broj godina, ili pravilo 72 ako vam elementarna matematika ne ide. Portfelj od srijede u korekciji, ako je u utorak bio godisnji vrh, bio je oko 25% (nisam imao investor skatulu) jer je sada 23,7%. Prije nego sto naucite kako ulagati u dionice trebali bi nauciti o alokaciji novaca sa strane, a prije toga o vodjenju osobnih financija, a prije toga sto je bitno za dobar zivot (meni zdravlje, ugodan i opustajuci najuzi krug osoba, moze to biti uza obitelj ili nesto drugo, slobodno vrijeme i osjecaj slobode te dovoljno sredstava za zivot). Ljudi su u prosjeku tragicno ghlupi. Vezano uz ghlupi, dovrsio Thalerov poticaj, predlaze libertarijanski paternalizam, uz brojne primjere iz bihejvioralne ekonomije, uglavnom koje sam vec procitao kod kahnemana i montiera.

Drevil je kao konzervativni investitor ostvario 25% u jednu godinu.
U likvidnom portfelju koje vodim prijatelju od početka godine zarada od 67,xx%.Većinu dionica sa
stanjem od 31.12.2015.prodao tako da svaki slijedeća dobitna transakcija mi povećava porez.Izbjegavam prodavati dionice gdje moram plaćati veliki porez,kao npr.THNK,kupnja od 225
prodaja po 500,dobit nije 275 nego 13,2% manja tj.20,,83 tj 259,,17 kn.Provizija na prodaju 0,4% i eventualna kupnja nove dionice dodatnih 0,4% na 500 kn i eto ti još pušinga od 4 kn.
Dakle,to je gubitak od 26 kn na 500 kn,Nije li to velikih 5,4%.I što kupiti kada je gotovo sve skupo.
Nije li bolje mirovati.
Dakle,ako dionice koje smo kupili ove godine i prodamo ,a većina ih je dobro naraslo nosi i velike porezne škare,pa ćemo vjerovatno izbjegavati prodaju,pa bi se mogla dogoditi dodatna nestašica
tejderskih dionica do nove godine,,a dugoročni investitori kao što im ime kaže ne prodaju.
A svi trejderi su u ovih zadnjih mjeseci dobro zaradili,jednostavno skakanjen sa cvijeta na cvijet
je bilo teško promašiti.
PLJK.INGR,OPTE,PVCM…nastavite niz.
Ivana sedma je dobro primjetila da moj nelividno-stečajni prtfelj i nije baš puno povuka.virtulno
jadnih 31 % ,ali kako neke dionice iz tog porfelja idu u povijest jer je stečajni postupak u toka kao ELPR,TOZ,i INDG
tugo moja,mislim da sam realno oko nule.I bez obzira što sam realno na nuli i ovdje trebam plaćati porez jer sam ostvario oporezivu dobit na HJDR,,TKPR,THNK,PVCM,VJSN,PJNK,OPTE,INGR i na tu minimalnu likvidnu imovinu ostario dobit od preko100%.I svaki slijedeći dobitni trejd mi donosi manju dobit zbog poreza
i manji porez u slućaju gubitka.
Ali upravo bi izbjegavanje poreznih škara moglo donijeti žestoke udare i po ASK i po BIDU,pa bi se likvidnost mogla povečati.Trgovanje sa velikim nalozima iz šupljeg u prazno.
I kada situacija izgleda pomalo beznadno ,jer je sve previše naraslo,jer se previše zaradilo,jedini izlaz
je analiza cijelog tržišta.To je jedini način da se pojave nove ideje i otkriju nove prilike..neprilike.
Već tri-četiri godine sam na kraju dana gotovo uvijek bio 100% u dionicama.Sada volim imati keša,često i 10% portfelja.Mislim da ima puno balona,naročito,u elitnom fondovskom smeću na čelu sa RIVP i naravno u svim popularnim turistima.
Med i mlijeko teče obilato,ne prejedajte se,budite skromni u jelu i piću.

Lopina cekam komentar na moguce preuzimanje Hidroelektre?

Lopina, otkad je to Rivp , fondovsko smeće !?!?


Pretpostavimo da imaš pun iznos fym i povučeš se u zasluženu mirovinu. Kakve bi strategije tada primjenio da imaš stalan i pouzdan izvor prihoda. Dividende ne moraju biti pouzdane, samoisplata prodajom dionica na račun rasta tržišta može biti rizična ako krene negativni trend. Rentanje nekretnina? Obveznice? Kombinacija navedenog? Na koji način postići da glavnica ne gubi na vrijednosti (treba uračunati pad kupovne vrijednosti novca) i da to ujedno prate i prihodi od glavnice. Baš me zanima odgovor! 🙂

Pod hipotetskom situacijom da do fym dodjem prije nego li do uvjeta za mirovinu i da pritom odlucim vise nikad ne ostvarivati dohodak od rada, a to je malo vjerojatno, u potpunosti bi ovisio o tom iznosu i prinosu iz njega. Unatoc tome mislim da bi se odlucio nastaviti sadasnju kombinaciju alokacije sredstava kroz posjedovanje veceg broja dionica odabranih po garpovskom principu i orocenja. U nekretnine ne vjerujem u smislu rasta njihovih vrijednosti niti sigurnosti (hebo balkance i cigla je cigla, placali su je po npr. 2 kn, s kamatama 4, a sad im vrijedi 1 kn i biti ce sretni ako ne bude vrijedila i manje), a iznajmljivanje je gnjavaza, cemu onda fym i gdje je tu sloboda. Obveznice, drzavne su junk, a kod poduzeca isto prinosi nisu neki, ako vjerujem u neko poduzece bolje imati njegove dionice i sudjelovati u vlasnistvu i dobiti, nego obveznice sa zadanim ogranicenim prinosom i opet ne bez rizika ovisno o tome sto se desava s poduzecem. Sa sadasnjom razinom znanja ne bih srljao u alokaciju imovine van zemlje. Dakle orocenja i dionice. Zasto orocenja? Prinos je nikakav, ali novci su na sigurnom (vise valuta u vise banaka) kao nacin disperzije rizika, sto umiruje moju suprugu a meni sluze za moguce trosenje kroz doinvestiranje u dionice ako se ukaze prilika (nakon velike korekcije) i mogu posluziti ako bih zivio samo od kapitala za tekuce zivotno trosenje da se izbjegne prodaja dionica u nepovoljno vrijeme (da nakon velike korekcije kad je to krajnje glupo i nepovoljno moram prodavati dionice za tekuce zivotne troskove). E sad koje dionice? Nisam jumper koji se osjeca nelagodno kad udje u dionicu i odahne kad izadje van s nekakvim profitom. Ja sam s djelom namijenjenim za dionice stalno full unutra, osjecam se kao vlasnik neceg sto je s jedne strane opipljiva fizicka vrijednost, soba u hotelu ili stroj u tvornici, s druge strane aparat za stvaranje dobiti i nove vrijednosti. Ganjati samo dividendu ne vodi do najboljih poduzeca, svakako bih i dalje birao poduzeca prema cijeni dionica i poslovanju, gdje bih manji dio potreba pokrivao dividendom, veci samoisplatom. U svemu tome bojim se samo velikog mjehura i velike korekcije koji bi mi mogli razvaliti fym. Treba moci vidjeti i imati disciplinu, samo u tim okolnostima provesti nego vrijeme u cashu i udariti doinvestiranje iz sredstava povucenih u cash i iz orocenja.

New Report

Close