Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

domaćine
da li američki indeksi koji su potukli sve rekorde imaju uporište u ekonomiji ili su balon? situacija je bolja nego li 2007 ili…?





građevinari

– je li vam se sviđa kako razmišlja ovaj gospon bauštelac ???

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

ne!
[/quote]


@drevil
,
pa evo , budući da je odgovor "ne ", ja bih molio jedno konstruktivno objašnjenje zašto je takav odgovor , možda ima nekih stvari koje ne znam .
budući da se i meni može reći zašto sam "za " građevinare, evo nekoliko razloga :

– prognoza Raiff. analitičara od prije nekoliko dana za građ. sektor
-konstantni rast građ. radova u zadnjih nekoliko mjeseci
– grade se turist. objekti ko gljive poslije kiše
– prognoze za radove na terit. skandinavije ( dalekovod, tehnika )
– tenderi za ceste i mostove ( viadukt )
– dotakli dno dna
to je onako zbilja ukratko , a na vama je donijeti zaključke

– i da se nadovežem na ivanu , lijep je turizam , treba uživati u njegovim blagodatima , hrani, piću , ljubavi ,stranjkinjama itd. , dolazim iz najljepšeg turist. grada na svijetu , ali hebeš zemlju kojoj je turizam prvi i osnovni stup ekonomije

pozdrav svima , a najviše bauštelcima na ovoj vrućini

[/quote]

sto se tice zadnjega nisam ovdje zbog toga kamo ide ova zemlja nego da okrenemo privatno, osobno, sebicno sto vece novce u sto kracem vremenu na sto sigurniji nacin.

ne znam koja gradjevinska firma nije u jako losem stanju iscrpljena jer je godinama u gubicima izjedala samu sebe, mozda tu ima potencijala, ali previse sam ziheras da bih se bavio deep value investiranjem i riskirao kupiti nista i biti suvlasnik nicega.

jos uvijek mislim da ih nije dovoljno propalo za popravak omjera ponude i potraznje cak i uz oporavak potraznje, nekadasnje kolicine prihoda mogu samo sanjati.

cak i da djelomicno povrate prihode, nema nista od nekadasnjih velikih dobiti koje su bile rezultat cijena poslova koji su opet bili rezultat dviju stvari: koruptivnog trosenja novca za koji se drzava zaduzivala s jedne strane i mjehura cijena nekretnina s druge strane.

Danas mi se u portfelju dogodila jedna zanimljiva prekretnica ove godine zahvaljujuci cudu slozenog kamatnog racuna na mom putu prema fym. U ovoj godini nemam se bas puno za hvaliti, tek zahvaljujuci zadnjim tjednima i danima portfelj mi je danas dogurao do oko 6% plusa prema pocetku godine temeljem rasta cijene dionica i reinvestiranja dividendi. I postotno i apsolutno iznos je slabiji od zarada prema pocetku godine u 2015.: 12,8%, 2014.: 26,3% ili 2013: 19,7%. Ali danas je u apsolutnom iznosu dosadasnja ovogodisnja zarada presla zaradu iz 2012. koja je postotno bila puno veca, 19,3%. Kombinirajuci zadrzavanje zarade u dionicama i doinvestiranje svake godine i koristeci cudo slozenog kamatnog racuna pokrenuo sam svoj stroj za novce gdje ti ne treba dvoznamenkasti rast za opipljive zarade. Zbog rasta portfelja znacaj doinvestiranja sada je opao, a iznos portfelja je nesto preko 10 puta veci od pocetnog ulaganja 2008., te ukupno gledano na svake tri kune bilo kada ulozene zaradio sam jos dvije.

@randopph

Imaju uporiste u ekonomiji.

Primjetite stagnaciju fed funds rate-a na 0.25, primjetite stabilnost eurdolara te rast BDP-a i pad nezaposlenosti u razdoblju.

Ako napravimo multivariate regression, vidimo da je daleko najbolji prediktor rasta BDP-a stopa nezaposlenosti – koja je na all time low.

Non farm labor productivity je na all time high, private debt to GDP pada i stagnira…

Da, rekao bi da je podloga u jakoj ekonomiji.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

i ja sam sličnog mišljenja, a navedeni parametri su poznata stvar. možete li povući paralelu sa 2007 prije nekretninskog sloma. znam da je nezaposlenost bila viša, kamata isto tako. ostale brojke nisu mi poznate.

ADRIS jeftina likvidna blue chip dionica ?






građevinari

– je li vam se sviđa kako razmišlja ovaj gospon bauštelac ???
– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]
ne!
[/quote]

@drevil
,
pa evo , budući da je odgovor "ne ", ja bih molio jedno konstruktivno objašnjenje zašto je takav odgovor , možda ima nekih stvari koje ne znam .
budući da se i meni može reći zašto sam "za " građevinare, evo nekoliko razloga :
– prognoza Raiff. analitičara od prije nekoliko dana za građ. sektor
-konstantni rast građ. radova u zadnjih nekoliko mjeseci
– grade se turist. objekti ko gljive poslije kiše
– prognoze za radove na terit. skandinavije ( dalekovod, tehnika )
– tenderi za ceste i mostove ( viadukt )
– dotakli dno dna
to je onako zbilja ukratko , a na vama je donijeti zaključke
– i da se nadovežem na ivanu , lijep je turizam , treba uživati u njegovim blagodatima , hrani, piću , ljubavi ,stranjkinjama itd. , dolazim iz najljepšeg turist. grada na svijetu , ali hebeš zemlju kojoj je turizam prvi i osnovni stup ekonomije
pozdrav svima , a najviše bauštelcima na ovoj vrućini
[/quote]
sto se tice zadnjega nisam ovdje zbog toga kamo ide ova zemlja nego da okrenemo privatno, osobno, sebicno sto vece novce u sto kracem vremenu na sto sigurniji nacin.
ne znam koja gradjevinska firma nije u jako losem stanju iscrpljena jer je godinama u gubicima izjedala samu sebe, mozda tu ima potencijala, ali previse sam ziheras da bih se bavio deep value investiranjem i riskirao kupiti nista i biti suvlasnik nicega.
jos uvijek mislim da ih nije dovoljno propalo za popravak omjera ponude i potraznje cak i uz oporavak potraznje, nekadasnje kolicine prihoda mogu samo sanjati.
cak i da djelomicno povrate prihode, nema nista od nekadasnjih velikih dobiti koje su bile rezultat cijena poslova koji su opet bili rezultat dviju stvari: koruptivnog trosenja novca za koji se drzava zaduzivala s jedne strane i mjehura cijena nekretnina s druge strane.
[/quote]

onda, kako idu polugodisnji na gradjevini? jesu li bilance rock-solid? il su pojeli sami sebe? a dobiti i gubici? uvijek ostaje utjeha da nize ne moze:). to dolazi iz one iste vrece investicijske mudrosti kao i sto je islo dole mora i gore. u psihologiji to spada u problem sidrenja.

Ja sam u ovoj godini na 4% prinosa. Pocetkom godine sam imao 2 kriva trejda i evo me zbog toga samo na 4%.


@drevil

Vidim i dalje izbjegavas Adris, nakon svega i dalje ti je “diworsification” ili kako je vec Shiller rekao 🙂 ?


Ja sam u ovoj godini na 4% prinosa. Pocetkom godine sam imao 2 kriva trejda i evo me zbog toga samo na 4%.


@drevil

Vidim i dalje izbjegavas Adris, nakon svega i dalje ti je "diworsification" ili kako je vec Shiller rekao 🙂 ?

da, diverzificiram, izmedju straha da divorzificiram i drugih strahova, drugi su jaci. u najjacim dionicama imam iste ili vece iznose nego li kad su dionice s najvecim udjelom u portfelju iznosile 12 ili 15%. psiholozi bi zakljucili da je jedinica moje boli zbog gubitka apsolutna u kunama, a ne relativna. u stvari nisam u stanju razluciti bolje i losije prilike izmedju 20-25 dionica, nije bitno da li je to zbog mog neznanja ili je to objektivno nespoznatljivo. mjesto nabadanja, pokrivam sve. proslo je vrijeme velikih prilika i za slijepce, kad su dionice bile i jako podcjenjene prema sadasnjem poslovanju a i poslovanje je raslo, pa je trebalo samo cekati na fer cijenu dionice.

Znas vise od mene pa ti ne mogu dati savjet ali vidim da ti je do sada dobro islo i glupo bi bilo mijenjati uspjesnu formulu za ulaganje. I da, gubitak 100kn boli duplo vise od srece koju ti zarada tih 100kn priusti, znanstveno dokazano, zanimljivo.

Ja ne trgujem vec neko vrijeme u RH otkad su uveli porez na kapitalnu dobit i zaduzili nas do ove razine ali vas pratim sve redovito. Nadam se da ce nam se prinosi poduplati do kraja godine. Pozdrav.

izaslo svih 18 izvjesca poduzeca koje imam, 12 posluje bolje nego li lani kroz isti period, 5 nesto losije, ali dovoljno dobro da ih mirno drzim u portfelju i jedno poduzece je izbacilo moonwalk izvjesce, hocu reci vrijeme je za moonwalk na dionici.







građevinari

– je li vam se sviđa kako razmišlja ovaj gospon bauštelac ???
– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]
ne!
[/quote]

@drevil
,
pa evo , budući da je odgovor "ne ", ja bih molio jedno konstruktivno objašnjenje zašto je takav odgovor , možda ima nekih stvari koje ne znam .
budući da se i meni može reći zašto sam "za " građevinare, evo nekoliko razloga :
– prognoza Raiff. analitičara od prije nekoliko dana za građ. sektor
-konstantni rast građ. radova u zadnjih nekoliko mjeseci
– grade se turist. objekti ko gljive poslije kiše
– prognoze za radove na terit. skandinavije ( dalekovod, tehnika )
– tenderi za ceste i mostove ( viadukt )
– dotakli dno dna
to je onako zbilja ukratko , a na vama je donijeti zaključke
– i da se nadovežem na ivanu , lijep je turizam , treba uživati u njegovim blagodatima , hrani, piću , ljubavi ,stranjkinjama itd. , dolazim iz najljepšeg turist. grada na svijetu , ali hebeš zemlju kojoj je turizam prvi i osnovni stup ekonomije
pozdrav svima , a najviše bauštelcima na ovoj vrućini
[/quote]
sto se tice zadnjega nisam ovdje zbog toga kamo ide ova zemlja nego da okrenemo privatno, osobno, sebicno sto vece novce u sto kracem vremenu na sto sigurniji nacin.
ne znam koja gradjevinska firma nije u jako losem stanju iscrpljena jer je godinama u gubicima izjedala samu sebe, mozda tu ima potencijala, ali previse sam ziheras da bih se bavio deep value investiranjem i riskirao kupiti nista i biti suvlasnik nicega.
jos uvijek mislim da ih nije dovoljno propalo za popravak omjera ponude i potraznje cak i uz oporavak potraznje, nekadasnje kolicine prihoda mogu samo sanjati.
cak i da djelomicno povrate prihode, nema nista od nekadasnjih velikih dobiti koje su bile rezultat cijena poslova koji su opet bili rezultat dviju stvari: koruptivnog trosenja novca za koji se drzava zaduzivala s jedne strane i mjehura cijena nekretnina s druge strane.
[/quote]

onda, kako idu polugodisnji na gradjevini? jesu li bilance rock-solid? il su pojeli sami sebe? a dobiti i gubici? uvijek ostaje utjeha da nize ne moze:). to dolazi iz one iste vrece investicijske mudrosti kao i sto je islo dole mora i gore. u psihologiji to spada u problem sidrenja.
[/quote]

što se tiče fi za građevinare, ne treba biti previše pametan pa objašnjavati, sve si vidio. a što je išlo gore, malo će i dole.to je tako.a za psihologiju sidrenja , to ostavimo psiholozima.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

New Report

Close