Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Zalijenio sam se s unosom podataka, još nisam sve ubacio u excel nakon q1. Nakon posla, za kompjuterom mi se sjeda jedino zbog wota, a i lijepi su dani, bolje ih provesti na zraku. Konačno sam unio barem dovoljno za moju „magičnu formulu“ . Dakle bb 5 je:
CKML-R-A
LEDO-R-A
SAPN-R-A
PODR-R-A
JMNC-R-A
Nemam JMNC, a nazalost lani prodao CKML, , ostalo imam.
Zatim slijedi ujednačena grupa:
ADPL-R-A
PLAG-R-A
ATGR-R-A
JNAF-R-A
MDKA-R-A
ZVZD-R-A
HUPZ-R-A
RIVP-R-A
TUHO-R-A
HBRL-R-A
KODT-P-A
JDGT-R-A
Nemam ZVZD, prodao ADPL, većinu prije dvije godine, , ostalo imam. Da ne ispisem cijeli ZSE, jos 4 iduca su:
AUHR-R-A
ILRA-R-A
KOEI-R-A
ATLN-R-A
Lani prodao AUHR, ostalo imam.

Po mom modelu best buy su:
ATLN
AUHR
HIMR
ILRA
LEDO
PODR

Nakon toga:
CKML
HUPZ
JNAF
PRFC
RIVP
TUHO
VDKT
ZVZD

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

prognozeru
ne može nizvodno kad je luka iza ušča!


prognozeru
ne može nizvodno kad je luka iza ušča!

Itekako može!

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

ah da, zaboravi sam! kad nastupi plima!!

Zanimljivo, probudili su mi se spavaci, tuho i plag, koji su mi ranije donijeli najveci prirast u porfelju, ali zadnjih godinu-godinu i pol dana nisu rasli, a nisam nista ni ocekivao jer je vecina fundamentalne potcijenjenosti potrosena u ranijem rastu. Mogao bi moj portfelj danas i do 2% plusa u ovoj godini:)

ZSE Trnoružica nikako da se probudi, ne reagira ni na jedan od ekonomskih poljubaca, rast industrijske proizvodnje, prodaja automobila, rast potrošnje, blagi pad nezaposlenosti, rast Bdp-a… vani bi nakon takvih lijepih romantičnih poljubaca imali neviđeni gangbang ali naša je burziva i dalje čedna i nedohebana i mi svi skupa s njom.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Ja s druge strane mislim da jedino ukupna burza vidi realno stanje ekonomije. OK, sve ide na bolje, ali koliko je to održivo? Šta se je kod nas promjenilo od ulaska u EU? Samo vlast. Nemamo niti jedan zakon koji bi dugoročno popravio konkurentnost, pomogao izvoznicima, olakšao investicije itd itd. Da nismo ušli u EU bilo bi još gore. Ona vlada nije ništa radila i znala raditi, ova se navlaci oko gluposti i vidim da će to još gore završiti. Kad se reforme započinju tako da radis promjene na javnoj televiziji i kreneš s promjenama u represivnom aparatu, znaš koliko je sati. Sad će se čini se i od kurikularne reforme odustati, a prica se da se i porezni USKOK vraca pod kapu porezne. Da će tako biti efikasniji???? Pa porezna je njihov posao već davno trebala raditi, ali sve zbog korupcije i nesposobnosti pada u vodu. Ekonomija nešto sitno raste, ali puno su veći problemi koji se ne spominju. Ovih dana je čini se glavna tema tko je partizan, a tko ustaša. Može se to činiti sitnica, ali je zapravo puno dublje i prikazuje stanje svijesti svih građana, koje uopće ne zanima gdje idemo, nego šta je tko radio prije 80 ili 70 godina. Tako nigdje nećemo doci, a vlast na taj način hrani narod koji onda uopće ne vidi da ide u propast.

Ista stvar je i s brojnim dionicama. DDJH dobije neki posao svakih 6 godina i ispada da se nešto promjenilo, a gledajuci ulaganja ne samo u novu opremu nego i u ljudstvo, vidis da od primjene nema ni p. Varteks je npr na ovim razinama i jeftin, ako ćeš gledati samo P/E. Njima treba samo dobit od 4 mil kuna da imaju zaradu po dionici 2kn da na ovoj cijeni imaju P/E od 7 (neto marža sitnih 0,5%). Ali šta nakon te jedne dobre godine? Tih 4 mil kuna bi ionako išlo u stare dugove, a sve se radi bez ikakvih dugoročnih planova. I sad kad bi npr usporedio Gilead koji ima P/E 7 i Varteks koji bi mogao imati istih 7 dolazim do čudnog nacina na koji naši investitori gledaju pokazatelje. Znaci Gilead proizvodi najbolje ljekove za hepatitis C (uz to ima i najprodavanije lijekove za AIDS itd), ima neto profitnu maržu od oko 50% i ima neto dobit od skoro 20 milijardi dolara i isplacuje 2,1% dividendu. S druge strane imamo Varteks koji tek treba postati profitabilan i ako to postane pricati ce se o velikoj prici sa sretnim završetkom. A budućnost? Gledajuci ta dva posla mozes bez prevelike mudrosti zakljuciti koja kompanija ima sigurniju budućnost, a koja se za ikakvu budućnost tek treba izboriti. Vrlo je lako vidljivo da je jeftinoca/skupoca vrlo relativan pojam na našoj burzi.

Zato mislim da burza puno bolje prikazuje realno stanje nego pojedine dionice. Rekao sam već i prije; onaj tko bi radio usporedbe kompanija kako i spada ubrzo bi uvidio da neefikasnosta naše burze ne ide na uštrb investitora nego upravno suprotno, da ih nagrađuje. Na nekim dionicama je to vidljivije, tu je i jasno zašto, dok na drugima to nije toliko vidljivo, ali isti problem postoji. Uglavnom, za male investitore, koji bi htjeli zaradu ber prevelike muke i ulaganje u znanje, naša burza je dušu dala


ZSE Trnoružica nikako da se probudi, ne reagira ni na jedan od ekonomskih poljubaca, rast industrijske proizvodnje, prodaja automobila, rast potrošnje, blagi pad nezaposlenosti, rast Bdp-a… vani bi nakon takvih lijepih romantičnih poljubaca imali neviđeni gangbang ali naša je burziva i dalje čedna i nedohebana i mi svi skupa s njom.

Možda jedna dionica, iz 1. kotacije probudi malo tržište u narednom periodu:

http://www.tportal.hr/biznis/kompanije/429655/Mate-Perkovic-prepustio-Mediku-igracima-oko-Auctor-Investa.html

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Zanimljivo, probudili su mi se spavaci, tuho i plag, koji su mi ranije donijeli najveci prirast u porfelju, ali zadnjih godinu-godinu i pol dana nisu rasli, a nisam nista ni ocekivao jer je vecina fundamentalne potcijenjenosti potrosena u ranijem rastu. Mogao bi moj portfelj danas i do 2% plusa u ovoj godini:)

2,1%

@alias

slažem se da je burza odraz stanja ekonomije, dakle trenutno bi trebali biti barem na 2000 bodova. Da je INA na 900 kn mi bi bili sad na 1100 bodova, niže i od najgoreg scenarija kad su neki ovdje već pisali o spremanju zaliha hrane u pećine.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Gore, dolje, ipak mi je portfelj porastao 11% ove godine. I dalje kazem best buy belje, lkri, dlkv,ingra. I cror ako ga imate gdje za kupiti. Vrijeme prodaje se priblizava.

Prodaje crora mislim.

New Report

Close