Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nije, sell in may znaci u 5. mjesecu nakon izvjestaja




@drevil

evo taman citam od cega se sastoji Berkshire pa nasao ovu recenicu: Warren Buffett's preferred method for evaluating the attractiveness of investments and businesses is intrinsic value, which represents the sum of all of discounted cash flows that can be taken out of a business during its remaining life. Njega jos zanima P/B. Samo ne radi se o P/B-u koji se ovdje vrti

http://finance.yahoo.com/news/berkshire-hathaway–a-quick-guide-to-warren-buffett-s–350-billion-empire-121832459.html

A jesi se uhvatio mene, Buffetta i dcfa, Charlie Munger kaže"“Warren talks about these discounted cash flows. I’ve never seen him do one.”. Čak i da koristi u doslovnom obliku, u što čisto sumnjam, nitko ne treba umišljati da će njegovo pogađanje budućnosti biti uspješno kao Buffettovo. U praksi potpuno isti rezultat imaju izjave "nije moguće predvidjeti budućnost" i "običnim smrtnicima nije moguće predvidjeti budućnost".
[/quote]

Nije moguce predvidjeti buducnost ali je moguce predvidjeti vjerojatnost nekih dogadaja u buducnosti.

Ali zanemarimo to.

Sto vi gosp. Drevil zapravo gledate kad birate firmu/dionicu u koju ulazete?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Nije moguce predvidjeti buducnost ali je moguce predvidjeti vjerojatnost nekih dogadaja u buducnosti.
Ali zanemarimo to.
Sto vi gosp. Drevil zapravo gledate kad birate firmu/dionicu u koju ulazete?

Sto gledam kod dionica?
Prvo ne gledam jednu dionicu/poduzece, ne izfantaziram kako zelim da posluje u buducnosti pa procjenim sadasnju vrijednost temeljem tih mastarija pa puknem sve pare u tu svoju zemlju crtica. Nemam dovoljno znanja za neku duboku analizu, a i vidim da to brojanje lisca na jednom stablu usred velike sume nikom na ovom forumu nije donijelo burzovnog uspjeha, cak ni onima za koje smatram da imaju puno vise znanja od mene. Ne bih mirno spavao da mi je zivotna ustedjevina na jednom mjestu zbog: vlastitog nedovoljnog znanja, zbog toga sto ne raspolazem svim sadasnjim informacijama, od onih dostupnih drugima do pravih crnih labuda, i zbog slucaja koji moze upravljati sudbinom poduzeca. Ali kod skupine poduzeca odabrane po nekim kriterijima mogu ocekivati da ce se sto se tice poslovanja u prosjeku ponasati dobro, na duzi rok dobro i po pitanju vrednovanja njihovih dionica. Dakle popunjavam vjerojatnosti ocekujuci da ce sudbina u prosjeku okidati u pravom smjeru uslijed visoko popunjene vjerojatnosti. Krecem od preko sto dionica gdje pomocu dvije-tri jednostavne varijable novacim kandidate vrijedne pracenja. Tih pedesetak dionica pratim kvartalno, poslozim po jednostavnim varijablama sadasnjeg poslovanja, jeftinoce dionica i trendova dosadasnjeg poslovanja pomocu vlastite „magicne formule“ i prvih 10-20 imam u portfelju. Tako sam od 2012. napravio po godinama ovakav prirast: 19,3%; 19,7%; 26,3%; 12,8% i ove godine 1%. Vaznije od prirasta je da mislim da imam portfelj minimalnog rizika (ne mislim na volatilnost i beta bedastoce, nego onaj pravi rizik, da spalim trajno pare). Mozda me je sreca napustila i metoda je slucajno dobro radila par godina, ili ova moja verzija garpa, kao i value i growth pristupi ima svoje bolje i losije godine.



Nije moguce predvidjeti buducnost ali je moguce predvidjeti vjerojatnost nekih dogadaja u buducnosti.
Ali zanemarimo to.
Sto vi gosp. Drevil zapravo gledate kad birate firmu/dionicu u koju ulazete?

Sto gledam kod dionica?
Prvo ne gledam jednu dionicu/poduzece, ne izfantaziram kako zelim da posluje u buducnosti pa procjenim sadasnju vrijednost temeljem tih mastarija pa puknem sve pare u tu svoju zemlju crtica. Nemam dovoljno znanja za neku duboku analizu, a i vidim da to brojanje lisca na jednom stablu usred velike sume nikom na ovom forumu nije donijelo burzovnog uspjeha, cak ni onima za koje smatram da imaju puno vise znanja od mene. Ne bih mirno spavao da mi je zivotna ustedjevina na jednom mjestu zbog: vlastitog nedovoljnog znanja, zbog toga sto ne raspolazem svim sadasnjim informacijama, od onih dostupnih drugima do pravih crnih labuda, i zbog slucaja koji moze upravljati sudbinom poduzeca. Ali kod skupine poduzeca odabrane po nekim kriterijima mogu ocekivati da ce se sto se tice poslovanja u prosjeku ponasati dobro, na duzi rok dobro i po pitanju vrednovanja njihovih dionica. Dakle popunjavam vjerojatnosti ocekujuci da ce sudbina u prosjeku okidati u pravom smjeru uslijed visoko popunjene vjerojatnosti. Krecem od preko sto dionica gdje pomocu dvije-tri jednostavne varijable novacim kandidate vrijedne pracenja. Tih pedesetak dionica pratim kvartalno, poslozim po jednostavnim varijablama sadasnjeg poslovanja, jeftinoce dionica i trendova dosadasnjeg poslovanja pomocu vlastite „magicne formule“ i prvih 10-20 imam u portfelju. Tako sam od 2012. napravio po godinama ovakav prirast: 19,3%; 19,7%; 26,3%; 12,8% i ove godine 1%. Vaznije od prirasta je da mislim da imam portfelj minimalnog rizika (ne mislim na volatilnost i beta bedastoce, nego onaj pravi rizik, da spalim trajno pare). Mozda me je sreca napustila i metoda je slucajno dobro radila par godina, ili ova moja verzija garpa, kao i value i growth pristupi ima svoje bolje i losije godine.

[/quote]

Odlicno.

Imate svoju metodu, ona funkcionira i to je to – nema se tu puno sto reci.

Ako imam komentar to je da imate dosta (ako se ne varam) u turistima koji u CRO sada sigurno ne budu imali istu stopu rasta kao prije par godina.

Koliki vam je weight u turistima?

Bash zato sto ste ulagali u value firme (koje su uglavnom bili turisti i koje su konvergirale prema PB=mcap) a te value firme vise nisu value firma a sigurno nisu niti growth onda mislim (pretpostavljam) da je ta stopa rasta neodrziva osim ako jako preslozite portfelj.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

domaći
zašto turisti ne bi mogli imati takve stope rasta? ja mislim baš suprotno, da se turizam kod nas tek probudio i da sad slijedi pomalo konsolidacija prvog stupnja!

@ drevil

Gledajte. To kako vi radite je sasvim OK. Potrazite po nekim svojim pokazateljima, koji su se pokazali da djeluju, dionice koje odgovaraju po tom kriteriju i njih kupujete. Ono što je, po meni, problem kod tog pristupa, je da vi ne znate vrijednost te kompanije. Znaci vi ne znate koliko bi ona trebala vrijediti po dionici (bar mi to tako izgleda). Ja sam isto tako prije radio. Ako se stvari pogoršaju prodaš dionicu. Simple. Sada kada puno više toga znam više ne radim tako. Bar pokušam kroz dvije različite metode (analize) dobiti vrijednost kompanije i onda znam OKVIRNO koliko neka kompanija vrijedi. Ja UVIJEK uzimam slabije težine, kako sam objasnio, da cijena prije može biti viša nego niža iz analize. Evo jedan primjer. Imam srebro. Sad je ono od nove godine poraslo nekih 25%, ali ja ne mogu izračunati njegovu vrijednost, i sad nemam pojma dal da ga prodam ili ne. Znam da su operativni troškovi otprilike oko 15-17$ da ga se izvuce (ovisi od kompanije do kompanije) i to znaci da bi bila neka poštena cijena. Ali vrijednost ne mogu izracunati i šta sad da radim? Dal da prodam ili? Totalno sam u mraku. Kad sam kupio ATGR napravio sam analizu da vrijedi oko 1050kn. Ona je taman došla do nekih 1070, a ja sam vec krenuo prodavati oko 1040 i završio na 1060. Vrlo brzo se je kasnije vratila na 900 pa sad i na 800. Usao sam bio ponovo na 950 pa prodao na nekih 930. Ali to sad nije poanta. Kažem, ako ne znaš, bar okvirnu cijenu, onda ne možes ni znati maržu sigurnosti koju svi spominju. Jednostavno nema smisla.

@alias drugim rijecima, ti si jaaaaako konzervativan…cim se naoblaci vani, ti odmah prodajes dionicu

Ne. Upravo suprotno. Meni pad, ako znam koliko dionica vrijedi, dođe kao melem na ranu. Pa sad sam nekoliko dionica kupovao u 1mj kad je sve padalo jel sam znao vrijednost. Zato kažem da ti je to najvažnije. Pa ima jedna genijalna dionica koju sam htio kupiti. Pratim je već 3 godine i nikako da padne. Napravio nedavno analizu i vrijedi 20% niže i neću je kupiti .Vratila se 15% ali je nisam uzeo i sad je ponovo narasla. Ima drugih riba. Male bacamo nazad u vodu 🙂

alias
zašto si prodavao kad je pala na 930 a po tebi je vrijedila 1050?

Vrlo jednostavno, našao sam nešto bolje. Gledajte, nema zaljubljivanja u dionicu. Prvu stranu dionicu koju sam kupio bio je Sanofi. I dionica mi u prva dva tjedna narasla preko 10% i ja našao drugu dionicu. Nisam ni sekunde premišljao nego sve prodao i u drugu. Sanofi odradio jos 5%, a meni ova pala negdje 3% i ja lud. Nakon dvije godine moja napravila 100%, a Sanofi bi mi bio negdje 5% još u minusu. I sad je super ATGR i vjerovatno bi ga kupio da kupujem kod nas. Ljudima kojima radim nikome ga nisam prodao. Pa PLAG je realna vrijednost oko 5550kn. ATGR oko 1100kn sad. Mislim to su super prilike, samo sto kod nas ljudi pojma nemaju koliko šta vrijedi. Bitno je dal je likvidno i dal će moguće proizvoditi space shuttle za 7000 godina (iako neće nikad). Ono što je dobro se preskace, i trazi se brza zarada. Zato sam i utekao s naše burze. Previše vremena treba da se takve stvari prepoznaju. Vani to ide puno brže


Odlicno.
Imate svoju metodu, ona funkcionira i to je to – nema se tu puno sto reci.
Ako imam komentar to je da imate dosta (ako se ne varam) u turistima koji u CRO sada sigurno ne budu imali istu stopu rasta kao prije par godina.
Koliki vam je weight u turistima?
Bash zato sto ste ulagali u value firme (koje su uglavnom bili turisti i koje su konvergirale prema PB=mcap) a te value firme vise nisu value firma a sigurno nisu niti growth onda mislim (pretpostavljam) da je ta stopa rasta neodrziva osim ako jako preslozite portfelj.

u 6 turista mi je 37,9% portfelja, ne ocekujem da ce se vise i jedna od njih cijenom udvostruciti-utrostruciti ali mislim da rastom nece zaostajati za ostalim portfeljom. nikad kod njih nisam gledao book. cijenu im je povuklo ili jer su cash masine kao tuho ili rast. najvise sam natukao na tuho, a taj uvijek bio skup po booku. inace, meni je na sadasnju velicinu portelja 10% godisnje super. lani na pocetku godine pokratio sam visak tuha i plaga i od toga kupovao opet turiste, pa su ilra i mais od ulaza napravile do danas 32-33%. visak maisa sam pokratio po 249 krajem listopada, od toga sam podebljao hupz. vidjet cemo kad ce ispasti da sam napravio pogresan potez.



Odlicno.
Imate svoju metodu, ona funkcionira i to je to – nema se tu puno sto reci.
Ako imam komentar to je da imate dosta (ako se ne varam) u turistima koji u CRO sada sigurno ne budu imali istu stopu rasta kao prije par godina.
Koliki vam je weight u turistima?
Bash zato sto ste ulagali u value firme (koje su uglavnom bili turisti i koje su konvergirale prema PB=mcap) a te value firme vise nisu value firma a sigurno nisu niti growth onda mislim (pretpostavljam) da je ta stopa rasta neodrziva osim ako jako preslozite portfelj.

u 6 turista mi je 37,9% portfelja, ne ocekujem da ce se vise i jedna od njih cijenom udvostruciti-utrostruciti ali mislim da rastom nece zaostajati za ostalim portfeljom. nikad kod njih nisam gledao book. cijenu im je povuklo ili jer su cash masine kao tuho ili rast. najvise sam natukao na tuho, a taj uvijek bio skup po booku. inace, meni je na sadasnju velicinu portelja 10% godisnje super. lani na pocetku godine pokratio sam visak tuha i plaga i od toga kupovao opet turiste, pa su ilra i mais od ulaza napravile do danas 32-33%. visak maisa sam pokratio po 249 krajem listopada, od toga sam podebljao hupz. vidjet cemo kad ce ispasti da sam napravio pogresan potez.
[/quote]

Super radite i mislim da je dobro da nastavite istom metodom. Ocito funkcionira.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close