Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Pa slažemo se u nećemu, a dao si dobar primjer, dad naravno idem na neke skupštine a to ne mogu ako trgujem vani. To je samo jedan primjer.
Naravno da ću vidjeti perspektivu i na druge načine a ne samo iz FI, pa ću tako vidjeti nedavno dio asortimana jedne tvrtke iz HR koje prije nije bilo u susjednoj državi, a takve stvari vani ne mogu vidjeti. Jedino da putujem stalno po svijetu i obilazim sva tržišta gdje se proizvodi plasiraju, što je nemoguće u ovome globaliziranom svijetu, hoću reči – kod nas je jednostavije i treba manje vremena, a prilika ima.
Ja vidim prilike na ZSE zadnjih 11 godina, da nije tako ne bih trgovao na ZSE.

Ma dobro, nebitno, tko želi neka ide van neka mu je sa srećom, samo ne vidim smisla pisati na temi best buy – komentari i analize tržišta u HR o trgovini na stranim burzama.

lp

Jasno,neka svatko sam bira svoj put,ti ako toliko držiš do skupština i iskustva “licem u lice” te nekim drugim stvarima sigurno nisi tipični ulagač na ZSE.
Što se tiče našeg piskaranja ovdje ne vidim neki problem,ionako je mrtva i burza i forum,odnosno ni sjenka onome što je nekad bilo,pa nije šteta ni da se pročita nešto novo,pa tko šta voli….

"Only dead fish swim with the stream"

Ma imate i vani kao i kod nas isto foruma. Pa ja i preko njih trazim informacije. Našao sam da je jedna kompanija tj šefovi kupili ispite na faxu (MBA). Tj nije formu nego su ispod analize komentari (seeking alpha). Sad ju je bigfoot spomenuo. I ja išao istrazivati i stvarno šefovi bili optuženi da su kupovali ispite. Ja odustao od kupnje dionice jer su ocito spremni na sve i dionica je s 55 pala sad na 42. A Teva ju nedavno prije htjela kupiti za 80, pa sam se cudio sta dionica radi toliko nisko. Sve se moze naci. Samo treba truda. Meni je to posao pa mi nije teško. Drugi imaju manje vremena. Ali ovdje nit ne mozes napraviti postenu analizu. Pa FI imaju 10 ili 20 str. Tko bi normalan isao ulagati na temelju nepotpunih informacija. Ja pišem upravi uljanika i pitam za neke stavke kako ih vode i mislite da sam dobio odgovor? Vani kad pošaljem upit kompaniji jos ni jednom nisam cekao duze od 24h na odgovor. Pisao sam i FDA-u oko nekih lijekova i trazio informacije. Odgovor u 24h i to mi tip napisao sta mi moze odgovoriti i sta ne. 2 stranice. To je prekrasno ako se time baviš. Toga kod nas nema. Ovo što plavi govori to stvarno postoji. Znaci najviše znas o zemlji u kojoj jesi. Sigurno svaki španjolac zna bolje o inditextu od mene iako ga sad analiziram. To idu price od uha do uha o svakim sitnicama. Ja moram puno više toga istrazivati da bi sve to saznao. Ali ako usporedim informacije koje se dobivaju kod nas vezano za kompaniju, i vani, pa to je nemjerljivo. Ovdje mozes znat sve, a zapravo ne znas nista. Uvijek bi mjenjao milijardu informacija, između kojih moram izabrati, da znam u šta ulažem, i između nekoliko informacija koje su napola tocne, a potpuno nepotrebne. To je moje mišljenje

Ha,ha,bojim se da kad bi se istraživale diplome naših managera i analitičara prije bi izuzetak bilo naći nekog tko nije kupio ispit. 🙂
I sumnjam da bi zato pala dionica na burzi.

"Only dead fish swim with the stream"

@Vikend

Jeste li vi zaradili?

Poanta cijelog znanja (fakultet, CFA i slicno) je da se to znanje integrira za rad u institucionalnom oruzenju.

Investment Management firma kod koje sam bio na razgovoru neki dan ima po svakome zaposleniku oko milijardu i pol kuna. Radi se ukupno o preko pola trilijuna kuna uloga.

Vjerujte mi, takvoj firmi nije bitno da li ste zaradili 15 x posto bi to znacilo izniman rizik na koji oni PO STATUTU nemogu prihvatiti.

Njima je bitno da imate compliance, investicijsko znanje i nacine kako smanjiti rizik dok odrzavate rast visi o benchmarka.

Ovakvim pitanjem ste odmah gotovi na natjecaju (dal ste zaradili 15x). Ja nisam niti neznam ikoga tko je.

Privatno mozete raditi sto zelite i cesto ove analize su previse za retail investitora, institucionalno ne jer imaju zakonska ogranicenja.

Samo kod nas mirovinci mogu kupovati ZABU sa onim izvjescem(13 strana). To je ravno kriminalu.

Ja idem na Kubu za mjesec dana. Idem vidjeti kako kupiti nekretninu. Tu bi se vec dalo zaraditi 5x.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

I još nešto,nemojte se čuditi što ima tako malo stranaca kod nas a regiji još i manje.Nije to slučajno,nisu oni tupi jer ne vide te nevjerojatne prilike.Koliko god se bloger svojedobno trudio nije baš bilo navale stranaca na njegove dionice.
Ne samo što smo nelikvidni nego nas smatraju za visoko rizičnu i špekulativnu banana republiku,pa vidite valjda koliko su indexi vani visoko i gdje smo mi.
Zato i jest pametno dio ulaganja staviti izvan Lijepe naše,ne stavljati sva jaja u jednu državu.

"Only dead fish swim with the stream"

@alias, Provjerio 250 K cash, 250 K dionice. Ako su veći iznosi, može se i po dodatna osiguranja (npr. Lloyds). Mogu se i veći iznosi slati, nema problema s našim bankama.

Tko je probao vani, ne vjerujem da ima više razloga kod nas bilo što tražiti.
Bigfoot lijepo označio problem, kada ni stranci (investicijski fondovi i slični), koji imaju viška novca ne žele kod nas, sve je jasno.

Pogotovo ono o čemu domach priča, oni su presretni kada s tolikim iznosima ostvaruju malo bolje od SP indeksa. Kontrola rizika je prvo pravilo.

Ajd sad znamo da imamo elitu na forumu alias, bigfoot i domach…

Ja sam od 2015. također počeo ulagati samo na strana tržišta i mogu reći da sam se preporodio. Sve je transparentno i likvidno, a kompanije u koje sam uložio su u normalnim državama koje ne mijenjaju porezne zakone preko noći kao što je naša država prije koju godinu preko noći povećala vodnu naknadu za 100% pa milijune kuna izbila iz turističkih kompanija koje imaju puno nekretnina.

Ono što je meni bila prekretnica da rasprodam sve ovdje je jako velika mogućnost da će lijepa naša bankrotirati kroz koju godinu ako nastavi ovako, a što će se tada dogoditi s našom valutom ja ne znam pa mi je sigurnije imati barem dio imovine u stranoj valuti i stranim dionicama na koje bankrot RH neće nikako utjecati.


@alias, Provjerio 250 K cash, 250 K dionice. Ako su veći iznosi, može se i po dodatna osiguranja (npr. Lloyds). Mogu se i veći iznosi slati, nema problema s našim bankama.

Tko je probao vani, ne vjerujem da ima više razloga kod nas bilo što tražiti.
Bigfoot lijepo označio problem, kada ni stranci (investicijski fondovi i slični), koji imaju viška novca ne žele kod nas, sve je jasno.

Pogotovo ono o čemu domach priča, oni su presretni kada s tolikim iznosima ostvaruju malo bolje od SP indeksa. Kontrola rizika je prvo pravilo.

Da, to sam primijetio. Zapravo sam primijetio da vecina ne bude bolja od npr S&P. Pa indexni fondovi sve vise imaju poklonika a i ulagaca. Toliko o strucnjacima. Nije Buffett badava savjetovao index a ne neki fond.

Na nasoj se burzi moze dobro zaraditi, samo treba imati malo vise love od ove crkavice sto vecina ulaze. Gdje se ti ukopas u ono sto vjerujes i nemas love da ulazes dalje.
Sto se tice stranih…pratis Buffetta ili Ackmana tj te velike igrace…i briga te. Ali treba imati malo vise novaca…ne mozes na 5 strana…

Zaboravih reci da imamo elitu koja ulaze na STRANE BURZE…nije obicna elita.

Strani fondovi ne dolaze kod nas? A GS u Areni, pa se sad neki javio sa 45 mlrd dolara. Nije puno, i svi mi znamo da nam je burza takva kakva je…ali ti fondovi ne ulazu manje od 50 milijuna eura…pa za te novce kupi sve tvrtke na burzi…tako da nije bas sve kako kazete

Slušajući vas par koji trgujete vani i možda zarađujete, sve me to podsjeća na TA, ista situacija.
Naravno da se neće javiti oni koji su izgubili vani pare, čast iznimkama ako se ipak jave ..

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Mos mislit njih kad sa par tisuca eura ili 10 tisuca stave na bid ili ask….hahahha budu pojedeni kao pirane meso u vodi 🙂
Neko pomisli da je neka sala u pitanju.
Nije mi samo jasno da nitko od vas nije otkrio Apple, a tako ste dugo na burzi

Plavi ti dosta toga znaš i dosta sam toga naučio iz tvojih pisanja zadnjih godina ali zar te niti malo ne brine potencijalni bankrot RH?

New Report

Close