Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Alias je totalno u pravu.

Nije mi se cilj prepucavati, ali osiguranje je vani puno, puno veće i pouzdanije nego kod nas.
Mogućnosti su nemjerljivo veće. Kod nas nema dubine, volumen nikakav. Bilo bi jako simpatično vidjeti da sada nekakav “špekulant” pokušava s p/b x p/s kupovati CHK. U kratkom roku bi završio životareći u kartonskoj kutiji.

Između perjanica Crobexa i blue chip Dow Jonesa, svatko neka bira što ga volja.
To nikako nije ismijavanje, nego ukazivanje da postoje i drugačije mogućnosti.



@plavi

za prebacit 25.000kn na njihov racun ti košta 30kn. tečajne razlike idu i na drugu stranu. možeš i zaraditi. ja kažem da vani moraš znati. Agram je bilo 0,4%. Samo za one koji trguju iznad pola milijuna kuna je bilo 0,3%. Ne znam dal se sta promjenilo. Ti me pitaš dać ćeš prije dobiti novce od američke vlade il od hrvatke? I u americi je osigurnje uloga do 500.000$, dok je u hrvatskoj puno manje, a ni to sitno ne bi vidio 3 koljena. Pitanja nisu nikako na mjestu

Mislim da je osiguranje do 250 K za cash i 250 K za dionice, ako se dobro sjećam.

@vikend

Za 25.000kn sam napisao jer je toliko moguce odjednom prebaciti. Mozda je i moguce vise u dogovoru s bankom. Valjda zbog financiranja terorizma il nesto. Ne da ulazes 3000 eura. To sam dao primjer. Ovdje se svi hvatate za svaku rijec 🙂

@alias…a bas sam to ja tebi htio reci za P/B…htio sam reci da ljudi nemaju puno novaca, pogotovo za obatrzista. Iz nekih dionica nije lako izaci. To je poanta. Tako da su tvoje brojke realne, nazalost

@Malloy

ja sam mislio da je 500k. Ali svakako više nego kod nas

@alias nego, nisi mi odgovorio jesi li na iti jednoj dionici zaradio x10. Slobodno se pohvali, ja ti nisam ljubomoran.
Obzirom da ismijavas druge, a imas znanje…mora biti neki rezultat iza toga


Alias je totalno u pravu.

Nije mi se cilj prepucavati, ali osiguranje je vani puno, puno veće i pouzdanije nego kod nas.
Mogućnosti su nemjerljivo veće. Kod nas nema dubine, volumen nikakav. Bilo bi jako simpatično vidjeti da sada nekakav "špekulant" pokušava s p/b x p/s kupovati CHK. U kratkom roku bi završio životareći u kartonskoj kutiji.

Između perjanica Crobexa i blue chip Dow Jonesa, svatko neka bira što ga volja.
To nikako nije ismijavanje, nego ukazivanje da postoje i drugačije mogućnosti.

Kakve gluposti, sa tom tehnikom PB * PS ne može se nigdje niti kod nas niti vani.
Vi svi mislite da svi koji ulažu na HR burzi pišu na ovome forumu, malo ste mi naivni, neki od vas. Ovo je točno što je vikend napisao, previše podataka, a većina je manje bitnih a nema podataka koje možeš imati ovdje u HR, znači izgubiš puno više vremena a garancije nema.
Meni je na ZSE sasvim ok iako pratim vanjska tržišta.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@vikend

Ne. Nikako. Ja ne trgujem jos dovoljno dugo. Ja nemam toliko novaca da mogu uložiti u dionicu s tolikim rizikom odnosno u dionicu koja ti omogućuje toliki povrat u tolikom vremenu. Ali jedna lasta ne čini proljeće. Od kad sam počeo drukčije trgovati prije nekih 5 godina svake sam godine imao viši prinos od njega. Ne apsolutno, jel je bogatiji. Njemu je lako uložiti u vupik i ostale “perjanice” kad zna da moze druge navesti da kupe dionicu iako ne valja. Ja taj luksuz nemam. Ja sam prije tri godine kad sam otkrio Nordisk ušao sa svime šta imam unutra. I napravio mi je 50% te godine. Siguran sam da sam bio u većem strahu nego on za bilo koju svoju dionicu. To tako treba gledati. A ne spominjete petrokemiju, finvest, vupik, itditd. Pogledajte solaris. kad ga je on “otkrio” dionica je u nekoliko mjeseci skočila 100%. Onda je izašao i više se nije ni pomakla. Isto i RIZO. Ustvari ne zelim o tome. Nema smisla jer se ne mogu usporedivati kruske i jabuke

Evo taman smo raspravljali jucer o kamenskom pa prigodna:

Stečajni upravitelj Zdravko Mitak kazao je da su nekretnine prodane na 14. dražbi, i to po najnižoj cijeni – 24 mil. kuna. Zemljište je inače, procijenjeno na 73,5 mil. kuna. Jos sam i puno rekao da će dobiti 50% vrijednosti

http://www.jutarnji.hr/kamensko-prodano-na-drazbi-po-najnizoj-cijeni-radnice—cisto-sumnjamo-da-ce-ostati-novca-za-nas-/1550600/




Ja vani ne bih trgovao niti da su provizije iste. A kamoli sa ovakvim skrbničkim troškovima.
Znam dosta njih koji su trgovali vani, iskusni investitori, ali je većina izgorila.
Vani je situacija takva da nemaš pristup svim informacijama, ne možeš otići na skupštinu, nemaš kontakte , ništa, kao mala ribica u moru sa morskim psima.

Imam jednu investiciju od 2013. vani, iznimno sam zadovoljan, to ne diram, ali da bih trgovao vani, ma kakvi.

Meni nije jeasno što vam ne odgovara na ZSE, lijepo se može zaraditi ako nisi šašav i pohlepan.
Samo treba pratiti i gledati tehniču analizu 😛 Evo recimo ATGR, prije par godina je bio također otkup dionica za trezor, čak isti broj, samo treba kao pravi tehničar pogledati kretanje cijene u tom razdoblju i primijeniti isto na istu situaciju danas.

lp

Mora da trgujemo na različitim burzama,to da nemaš pristup informacijama meni je nezamislivo,naravno ovisi na koje kompanije ciljaš,ima vani svega,ali posebno za blue chipove ja dobivam knjigu u boji(FI),obrasce za glasanje,izlistani CC gdje analitičari postavljaju pitanja…
Visoki troškovi skrbništva?
A i to što su mnogi izgorjeli isto ne me ne čudi,došli su na razvijena tržišta sa iskustvom koji su stekli na ZSE,a to možeš okačiti mački na rep.
[/quote]

Ne trgujemo, ali očito ne tražimo isto za invesatiranje, meni je nebitan podatak o zapisu sa održane skupštine što je bilo itd. pitanja kvazi analitičara, meni treba perspektiva i što će biti, budučnost a ne prošlost.
U HR možeš biti u sve uključen i pratiti, vani ne.

lp
[/quote]
Kako ćeš znati bolje o perspektivi neke kompanije nego čitajući FI i što uprava kaže?Ne shvaćam kako se to razlikuje od investiranja u HR,osim ako ne ideš osobno baš na svaku sjednicu i postavljaš tamo pitanja.
Evo npr za IBM cc na 17 str od zadnjeg FI, toliko informacija nije objavljeno u medijima za sve naše blue chipove of kad postoji ZSE.
http://seekingalpha.com/article/3820106-international-business-machines-ibm-management-discusses-q4-2015-results-earnings-call?page=2
Analiza isto ima gomila,od dobronamjernih,do navlačenja,ne treba imati iluzije da tko se nije snašao na ZSE neće se dobro provesti ni vani kod stock pickinga,jedino da kupuje indexe,dugoročno je to najbolja opcija.
Što se mene tiče i ja bi se držao samo ZSE da je burza likvidna i da ima puno prilika,ali nema,vani ima toga svaki dan,za snalažljive pravi raj,ali ponavljam,ako netko dođe nepripremljen tamo trgovati,sa iskustvom stečenom samo na ZSE ogulit će ga vrlo vjerojatno do kože.
Zato savjet za večinu, kupujte ETF indexe,ili fondove tipa VT(iako ne odmah,skupo je sad) astock picking radite sa manjim iznosima.I učite,s vremenom se više nećete ni sjetiti

"Only dead fish swim with the stream"

Pa on je na vupik-u izgubio!!!! Kome ce prodati kad nema likvidnosti???
Ne da mi se ovdje ulazit u rasprave…ali ogulio bi te argumentima kao bananu. Uopce nisi u pravu.

Po meni je bolje ulagat vani…al za to moras i imat barem 30-50 000 eura…i puno vremena

Pa slažemo se u nećemu, a dao si dobar primjer, dad naravno idem na neke skupštine a to ne mogu ako trgujem vani. To je samo jedan primjer.
Naravno da ću vidjeti perspektivu i na druge načine a ne samo iz FI, pa ću tako vidjeti nedavno dio asortimana jedne tvrtke iz HR koje prije nije bilo u susjednoj državi, a takve stvari vani ne mogu vidjeti. Jedino da putujem stalno po svijetu i obilazim sva tržišta gdje se proizvodi plasiraju, što je nemoguće u ovome globaliziranom svijetu, hoću reči – kod nas je jednostavije i treba manje vremena, a prilika ima.
Ja vidim prilike na ZSE zadnjih 11 godina, da nije tako ne bih trgovao na ZSE.

Ma dobro, nebitno, tko želi neka ide van neka mu je sa srećom, samo ne vidim smisla pisati na temi best buy – komentari i analize tržišta u HR o trgovini na stranim burzama.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close