Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja ne znam dal mi svi isto mislimo samo na drukciji nacin ili bas ne mislimo isto. Imovina kao imovina moze znaciti skriveni kapital ako to netko može unovciti. Zašto ne. To kvalitetan menadžment radi stalno. Ali hotel kao hotel vrijedi samo onoliko koliko može zaraditi. Imamo jedan ekstreman primjer. Sagradi hotel na otoku usred Pacifika i vidi dal će ga netko kupiti. Gdje je udaljen tisucama kilometra od kopna i gdje nema ni zive duse. A prekrasan je. I ogormno skup. Ti si uložio milijardu dolara u njega. Jel mislis da bi netko dao milijun dolara za to kad zna da nista nece zaraditi? To je cigla i zbuka i nista drugo. Nitko u svijetu ne bi na to išao gledati kao nekad; pogledaj, on ima P/B 0,8. To je super. Još jednom onaj moj Novo Nordisk po 100. put. Ima P/B 28 ili koliko već. Pa šta on mora napraviti još najmanje 900 tvornica da spusti taj P/B na 10? Zašto bi njemu ijedna tvornica više trebala, ako on moze s ovima opskrbljivati tržište? Ja ne znam kako da to jednostavnije objasnim. Imovina je stvorena da generira novac. Cim ta imovina prestane generirati novac ona vrijedi sitno ili nista. Davno sam rekao da necu vise o imovini. Jedva cekam kako će se raplesti sve oko KSST-a. Oni imaju sitno duga, a zemljista stvarno ogromno. Ajmo pricekati i vidjeti koliko će lopina vratiti od toga. Nadam se da ćemo onda svi biti pametniji.

@alias…a ja mislim da mi idemo šumom, a ti drumom.
Ono sto kreso hoce reci, a i ja i g. Bakic, jest da ne mozes stvari gledati crno bijelo. A ti u ovom slucaju gledas. U hotelskom biznisu P/B je to sivo i ide prema bijelom. Zasto? Skoro nigdje na svijetu tvrtke nisu toliki vlasnici nekretnina kao u bivsoj jugi. Ja sam radio u tvrtci koja je imala godisnji prihod blizu milijarde, dobit oko 70ak milijuna, a imala je samo jednu zgradu, sve ostalo je rentala.
Nase tvrtke imaju jako puno imovine/nekretnina koja se moze unovciti i onda ne trebas uzimati kredit, vec se siris putem imovine koju koristis i koja ti ne treba.
Blogy je vidio jednu dimenziju vise u tom P/B, od ostalih, u turistickom sektoru. Vidio je taj mrtvi kapital koji se moze staviti u funkciju ili se prodati za daljnje sirenje. To nije osnova, vec jedan, u ovom slucaju vazan dio. U drugom mozda potpuno nebitan- Kamensko. Ili Npr PRFC gdje je turizam u pitanju, a gdje uprava ocito ne koristi nekretninski dio da unaprijedi poslovanje.
U rivp-u je tvrtka vlasnik svih hotela 1/1. To najcesce u svijetu nije tako. Nego se to proda, pa iznajmi. Lease back ili nesto slicno. Gdje nekretninski fondovi imaju siguran prihod iznajmljujuci hotele, a tvrtke nemaju brdo nekretnina, jer ih mogu unovcit i sirit se dalje.
E sad, ako ti ne kuzis, pitaj pa cu ti pojasnit. Nemam certifikat, ali ponesto se razumijem u dionice 🙂

Dalibor ti je to dobro objasnio u LRH temi i naveo neke primjere.


@alias, kamp nije virtualan niti je ngdje na marsu. Kamp je vec tu. Procitaj malo kod omiljenog ti blogera. 🙂 ili proguglaj

Ono sto ti Alias zeli reci je da je taj kamp normalni dio organskog sirenja firme svojstven ne samo TOj firmi vec i sektoru.

Ergo, ako se firma siri isto kao i sektor onda komparativno NE RASTE – sve se dize za konstantu.

Zato radis vremensku tj horizontalnu analizu (firma sama sa sobom), vertikalnu (firma sa drugim firmama) i cross sectional – firma sada i prije sa drugim firmama. Ako je u svakom pogledu bolja, onda ok – treba se analizirati dalje.

PS. P/B je najjednostavniji (citaj varljiviji ) pokazatelj od svih. Sto znaci mali price to book ako firma:

1. Nema pozitivan cash flow iz operacija
2. Ima pozitivan cash flow iz opreacija ali nema nakon capexa
3. Ako ima veliki book value a ne stvara cash flow nego se samo depricira
Cash flow je alfa i omega za ocjenu projekata, a posto je firma suma projekata onda i za ocjenu firme.

Koliko vrijedi sama imovina?

To je bitno u slucaju likvidacije a u slucaju fire sale-a (sto svaka likvidacija jest) niti to ne govori nista posto ce negativna vrijacija booka biti ogromna.

Pustimo P/B u izolaciji – ne znaci skoro pa nista.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Ja bi vam sad pokušao objasniti, školski 🙂 , što je bolje. trošak duga ili kapitala i modiglianijev i miller-ov zakon 1,2, 3 i 4, ali nema veze. Naravno da je dobro ako imas imovinu pa se njome mozes siriti. Ali te imovine nema beskonačno. I jos jednom. Ako taj novac, za koji si prodao stvari, ne utrošiš u nešto produktivno, opet nisi napravio ništa. Vi gledajte P/B, šta ja mogu. Moram priznati da mi je bar jedna stvar draga, a to je da se ovdje na forumu bar sve manje spominje taj famozni P/B. Prije je bio u svakom drugom postu. Sad ne znam dal je to zbog toga sto su ljudi shvatili da toliko nije bitan, ili zato što je prešao 1, pa kao blogiju više nije upotrebljiv? Ma kako nije upotrebljiv? Sve do 2 je dobro 😉

@ Alias

Kad pogledas kako se gleda na hotele, dobijes osjecaj da se hoteli u CRO kupuju radi hotela samih – ne radi dobiti, novca ili neceg treceg.

Najbitnije je da postoji zgrada (kojoj iskreno neznamo fair value jer trzista nema niti je likvidno) i da je deklarirano toliko i toliko na papiru. To je najbitnije.

Pustimo oportunitet, moguce zarade koje su propustene, najbitnija je cigla – ili zemlja jer zemlje nema vise. Ovu zadnju tvrdnju bi Elon Musk mogao skoro pobiti.

Hotelijeri u Hrvatskoj se zaduzuju po stopi koja je visa od stope povrata na kapital za koji se zaduzuju. Sve nakrcaju i kapitaliziraju ne bi li digli vrijednost dugorocne imovine i onda to amortiziraju i smanjuju porez. Koga briga za dionicare.

Blogi je pametan i obrazovan covjek pa je slijedivsi svoju logiku okusio ljepotu DDJH i PTKM i to na kraljevski nacin. Ako se tako pametnom covjeku to moze dogoditi, neka se drugi zapitaju.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@domach

upravo tako. ali gledaj. nisu samo neuki investitori zavedeni imovinom kao bitnom stavkom u analizi i vrijednosti kompanije. mi to imamo odavno u krvi da na taj način vrednujemo imovinu i da kupujemo nekretnine. Prije tri godine negdje, dok je ATPL bio 400kn, sam bio na jednom razgovoru za posao i čovjek koji je tamo radio, i to sam pričao ovdje, je imao CFA, i isto kao i ovdje na forumu mi je objasnio kako ATPL ima hrpu imovine i kako je jeftina. Da trenutno niske vozarine nemaju veze s vrijednosti kompanije. Nešto slično je rekao i za tehniku koja je tada bila 475kn. To mi je rekao kad sam ga pitao koje dionice on misli da su dobre i zašto. To je ukorjenjeno valjda u svakom Hrvatu. Što je najgore, blogi piše konstantno protiv imovine i vlasništva iste, a genijalna mu je imovina koju drže drugi. Paradoks ili nešto drugo

Vi pricate opcenito a ja konkretno. Pricate o firmi koju,po vasem pisanju, uopce ne poznajete. Pa je i sama rasprava besmislena.
Nigdje nisam napisao da je P/B od presudnog znacaja.

po meni sve ovo što pišemo ne vrijedi ništa na našoj burzi jer i 100% sigurno nije sigurno
badel:perković više nema ni jednu dionicu jer je isplačen a sada čitam da mora predati obvezujuću ponudu za preuzimanje
miramarska 24 vuče se od početka burze i još joj nema kraja
uz sve najveće znanje treba imati špulijus i biti full u dionici

@alias

Odlično ste sve napisali.
No sve ovo je malo iskoristivo na slabom tržištu kakvo je hrvtasko, gdje neke dionice rastu/padaju bez ikakvog opravdanog razloga, gdje se sadašnje i buduće poslovanje firmi slabo prati.
Čitajući na forumu neke specijalce, uhvati me smijeh a počnem me jeza hvatat kada vidim da pojedini fond menageri kojima je to jedini posao razmišljaju na sličan način kao i obični forum-drukeri.

Dobro i jedan i drugi kažete. To je i razlog zbog kojeg sam odustao od naše burze. Vani za dionice možda treba malo više znanja, ali i s vremenom dobijes neki osjecaj za vani. Ljudi kod nas kupuju dionice jer “osjecaju”, a to s pametnim investiranjem nema baš veze. Nemam ja ništa protiv toga. Bolje kupovati ono što bar donekle poznajes, nego ono što uopće ne poznajes. Mene neke stvari kod nas jednostavno živciraju pa sad odustao. Vjerovatno bi i prije odustao da su bile provizije za vanjsko trgovanje povoljne kao danas. Ali kazem, sigurno je mnogima bolje ulagati ovdje, ako se misle vani ponašati kao ovdje, tj kupovati na nacin na koji kupuju 🙂 ovdje vec ljudi imaju neki osjecaj oko cijene pa im je to bar prednost. ali trud se treba uloziti. kako bi se reklo; nema kruha bez motike

Vani se može pronaći i puno research tekstova o dionicama,što štedi vrijeme,kome se da čitati naravno.
I upravo zbog toga,nakon što sam pročitao stotine analiza, mogu posvijedočiti da se na razvijenijim tržištima skoro nikad ne spominje P/B a još manje biseri poput P/BxP/S,jednostavno im to nije bitno,gledaju se neke potpuno druge stvari,show me the money u prvom redu.Odnosno pokaži i dokaži da znaš,možeš i hoćeš u budućnosti zarađivati novce.

"Only dead fish swim with the stream"

Ja vani ne bih trgovao niti da su provizije iste. A kamoli sa ovakvim skrbničkim troškovima.
Znam dosta njih koji su trgovali vani, iskusni investitori, ali je većina izgorila.
Vani je situacija takva da nemaš pristup svim informacijama, ne možeš otići na skupštinu, nemaš kontakte , ništa, kao mala ribica u moru sa morskim psima.

Imam jednu investiciju od 2013. vani, iznimno sam zadovoljan, to ne diram, ali da bih trgovao vani, ma kakvi.

Meni nije jeasno što vam ne odgovara na ZSE, lijepo se može zaraditi ako nisi šašav i pohlepan.
Samo treba pratiti i gledati tehniču analizu 😛 Evo recimo ATGR, prije par godina je bio također otkup dionica za trezor, čak isti broj, samo treba kao pravi tehničar pogledati kretanje cijene u tom razdoblju i primijeniti isto na istu situaciju danas.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close