Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Adris kupuje 339 205 komada vlastitih dionica i to P-A seriju, zanimljivo. Do gotovo 130,5 milijuna HRK !

Cijena po kojoj žele otkupiti je max. 380 kn. Koji su argumenti za prodaju po toj cijeni? Hoće li biti navale?

@plopro_wnb
samo polako sa Dalekovodom, na kraju se “mrtvi” broje. Prihod 2011 = 1.045.000.000kn, 1153 zapolena. Prihod 2015 = 1.113.000.000kn, 645 zaposlena. Počeli ostvarivati dobit, izvješća koja dolaze biti će sve bolja. Trebalo bi to doći na svoje. Strpljenje. U nekim dionicama si duže, u nekima kraće. Ovdje će se ipak morati sačekati još par dobrih izvješća i realizacija velikih ugovorenih poslova (koje niti jedan drugi “građevinar” nihe ugovorio).

Evo napisao sam ponovo jednu analizu za sve, o tome kako izračunati vrijednost kompanije na brzinu. Nadam se da će pomoci. Ima i o nekim drugim stvarima. Uz to ću dodati i staru analizu koja govori zašto ti pokazatelji koje sam objasnio ne moraju biti skupi/jeftini iako tako izgledaju. Nakon ovoga hocu da svi krenete zarađivati teške pare. Možda nastavim pisati čim uhvatim vremena i o drugim načinima vrednovanja kompanija. Još moram smisliti kako ih što jednostavnije objasniti jer bas i nisu jednostavne. Pisao sam vrlo brzo pa je vjerovatno puno pravopisnih grešaka. Pozzz

Po ovim tvojim izracunima ispada da sam ja b.udala hahahaa
Salim se…
Dobro si napisao…ima tu jos dosta toga za objasniti. Proucit cu to detaljnije pa predlozit sta jos dodatno objasnit


Evo napisao sam ponovo jednu analizu za sve, o tome kako izračunati vrijednost kompanije na brzinu. Nadam se da će pomoci. Ima i o nekim drugim stvarima. Uz to ću dodati i staru analizu koja govori zašto ti pokazatelji koje sam objasnio ne moraju biti skupi/jeftini iako tako izgledaju. Nakon ovoga hocu da svi krenete zarađivati teške pare. Možda nastavim pisati čim uhvatim vremena i o drugim načinima vrednovanja kompanija. Još moram smisliti kako ih što jednostavnije objasniti jer bas i nisu jednostavne. Pisao sam vrlo brzo pa je vjerovatno puno pravopisnih grešaka. Pozzz

Svaka čast! Lijepo!

Puno lakše bi bilo da čovjek može održati predavanje, nego ovako kad mora pisati.

Što se tiče prvog fajla, bilo bi bolje da si počeo sa zadnjim odjeljkom: “Za one totalne početnike možete…” pa onda širio dalje…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Jedan dodatak: Ne može se gledati “statično”, tj. da samo vidiš P/E. Moraš znati što je ušlo u njega. Npr. INGR-a ima ogromnu dobit. Ali to nije iz poslovanja. To je od revalorizacije imovine. Toga druge godine neće biti. Ili neki izvanredni prihodi (npr. ATPL) prodala hotel ili Adris TDR. Super. Ali više toga nemaju. Pa ako je nosilo neki prihod ili dobit, toga nema više (sad ima love – kako će se iskoristiti?). Tako i sa svime. Npr. i dobit LRH. Jel realna ili skrivena?

Imate dvije dionice koje imaju isti P/E od 20 iz istog sektora. Da li su obije dionice jednako skupe/jeftine. Naravno da nisu. Ovisi i o stopi rasta. Recimo da prihodi jednoj kompaniji rastu po stopi od 20%, a drugoj po 5%. Koju bi dionicu radije imao? Pa onu koja raste po stopi od 20%.”
=> tu isto jedan dodatak. Treba vidjeti koliko je rast održiv. Što se treba napraviti da ovoj prvoj ostane rast od 20%? Jel to ostvarivo? Jel moguće da ova druga koja je inače rasla po 5%, sada raste 20%? Jel to ostvarivo?

Dakle ima zbilja mali milijun kombinacija i faktora za gledati. I svak može za jednu te istu stvar imati svoju interpretaciju. Ali najbitnije je znati zašto kupuješ nešto, odnosno što tebi ta cijena predstavlja i uključuje-

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Evo napisao sam ponovo jednu analizu za sve, o tome kako izračunati vrijednost kompanije na brzinu. Nadam se da će pomoci. Ima i o nekim drugim stvarima. Uz to ću dodati i staru analizu koja govori zašto ti pokazatelji koje sam objasnio ne moraju biti skupi/jeftini iako tako izgledaju. Nakon ovoga hocu da svi krenete zarađivati teške pare. Možda nastavim pisati čim uhvatim vremena i o drugim načinima vrednovanja kompanija. Još moram smisliti kako ih što jednostavnije objasniti jer bas i nisu jednostavne. Pisao sam vrlo brzo pa je vjerovatno puno pravopisnih grešaka. Pozzz

Gospodine svaka vam cast, zao mi je sto prije ulaganja u dionice nisam susreo vas!

Ma krenuo sam nedavno jer sam mislio puno više toga napisati pa onda sve to širiti i dodavati. Mislio sam bar 50 str napisati. Onda sam stao jer sam imao nekog posla i nikako se ponovo pokrenuti. Jučer kad je serija pitao kako izračunati vrijednosti sam rekao; ajde da bar dio dovršim, pa sam dopisao ovu analizu. Znam da dosta toga nedostaje, ali bar ovako za početak da netko moze izračunati okvirno cijenu. Jer vecina ih kao serija kupuje samo iz nekog razloga, ali bez cvrste ideje koliko bi nesto trebalo vrijediti. Ovo je vrlo sitno i vjerovatno dopišem sta paziti i kako ispravljati ovu analizu pa do onda nek nauce. Lako dogradimo gradivo 🙂 kod predavanja bi to trajalo prilicno dugo i trebalo bi nekoliko mjeseci da se stvari dobro svladaju. jucer kad sam ovo krenuo pisati nisam mogao stati šta jos dodati. kao i prvi dio. vidis da je često; to sad nije tema. a i o tome treba pisati jer je sve vazno. pa sam pisao crtice koje bi dodao jer svaka tema otvara cijelo novo poglavlje. jednog dana nadam se 🙂


@serija

ne brinite ništa. samo malo proucite pa cete vidjeti da nije sve to toliko tesko. jos sam zaboravio dodati u radu da dionice koje nemate na nasoj burzi mozete potraziti za usporedbu na stranim burzama. one su jos bolje vrednovane pa ce dati bolju sliku. npr zanima vas vrijednost LKPC pa usporedite s lukom rijeka pa lukom koper pa lukom hamburg itd. ispadne jos tocnije. pozzz.

@kresso

Ma naravno. Kazem; ima toga previse. To se mozes godinama pisati. Najvaznije od svega je poznavati kompaniju “u dušu”. Ni to nisam napisao. Rast, mogućnosti širenja, ma i kakvi su prema radnicima itd itd. Ima milijun kombinacija. Sve, sve treba pratiti, ali sve to napisati je puno teže. Mnogo toga vidiš kasnije šta dodati ali ovdje pokušavam neke osnove objasniti, pa kad se one svladaju, već je kasnije puno lakše sam shvatiti šta je bitno i ne drzati se onoga što je napisano il ovdje il u knjigama. Ja mnoge knjige cijenim, ali ni u jednoj nema 5% od onoga kako ja to radim. Osnove su najvanije, kasnije samo krene. Dodavati cu kasnije neke vaznije stvari koje sam htio jos dodati, ali cim uhvatim vremena

Knjiga ti mora biti kao nesto sto ce te potaknuti da razmisljas izvan okvira, da budes kreativan, a ne da se ogranicis samo na ono sto je napisano.

I jos jednu povratnu informaciju molim, pogotovo od Serije i ovih koji se manje bave time, koliko je jednostavno objašnjeno tj koliko se da lako shvatiti šta sam htio objasniti. To mi je najvažnije. Tnx

alias
sve za 5
kad smo već kod Valamara i da je ovo trenutno njegova fer vrijednost 25 kn i njegov potencijal lovca OK
ali mene interesira kako izračunati koliko vrijedi kada postane lovina i u kojoj fazi će to vjerojatno postati
pa Vas molim može malo o tome

New Report

Close