Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vaš link …


Vaš link …

A što ako firma ode u bankrot?
Nije da nema osnove za to. Nije to ZSE da treba 100 godina da se cijena prilagodi trenutnoj situaciji.
Ovdje se u jednom danu prošlog tjedna protrgovalo oko 155 mil dionica koje VRX ima.
Odlična je za trejd i to je to.
Ali ako se priča pozitivno rasplete oko duga i financijskog izvješća onda može i preko 100% potegnuti u par minuta.

Predmet ove analize vlastitih podataka trgovanja s prodajom je što bi se desilo da sam ostao u dionicama do danas u odnosu na izlaz iz njih koji se dogodio u određenoj godini. Ovdje ne promatram da li sam u času izlaska ostvario na njima zaradu ili gubitak. Ovdje ne promatram ni koliko sam dobro upotrijebio novac od prodaje i koliku sam zaradu ostvario s tim novcem na drugim dionicama. I jedno i drugo bi trebalo biti predmet druge dvije analize. Dakle ovdje promatram što bi bilo da nisam izašao iz pojedine dionice nego da sam ostao u njoj jer sam bio lijen, ili sam mislio da su poduzeće i cijena dionice ok ili nešto treće, promatrajući omjer sadašnje cijene dionice i cijene kod prodaje. Ovo radim u prvom redu da vidim što će biti ako ću biti tromiji s transakcijama zbog poreza ili manje fokusiranosti na dionice, koliko je to loše ili dobro. Delistirane dionice nisam uključio. Podaci su za pojedinu transakciju, samo postoci, i zatim aritmetička sredina svih transakcija za godinu, nije vagano:
2008.: sadašnja vrijednost dionica iz kojih sam izašao bila bi prosječno 5,3% ondašnje, ovaj zgubitak od 95% napravio bi na dlkv i ulpl.
2009.: sadašnja vrijednost dionica iz kojih sam izašao bila bi prosječno 67,7% ondašnje, prosječan zgubitak 22,3%, desetkovanje vrijednosti na ingri i atpl, gubitak na viru i propusten zarada na krasu.
2010.: sadašnja vrijednost dionica iz kojih sam izašao bila bi prosječno 5,3% ondašnje, ovaj zgubitak od 95% napravio bi ostankom u igh i ptkm.
2011.: sadašnja vrijednost dionica iz kojih sam izašao bila bi prosječno 33,9% ondašnje, propustio zaradu na adrs i masakr na dlkv.
2012.: puno više izlasaka nego prijašnjih godina, sadašnja vrijednost dionica bila bi prosječno 51,2% ondašnje, propustio zaradu na adrs, sve ostalo bi ostankom bili gubici (viro, atpl, pikr, jdos), šampion je ptkm koja bi se danas svela na 3,6% ondašnje vrijednosti, nekoliko delistiranih ne navodim.
2013.: još uvijek dosta izlasaka, sadašnja vrijednost dionica bila bi prosječno 80,3% ondašnje, propustio par posto plusa na pbz i zaba, zgubici bi bili ostanak u ht i viro.
2014.: šampionska godina po količini izlasaka, sadašnja vrijednost dionica bila bi prosječno 94,8% ondašnje, dakle ostankom u prosjeku još uvijek gubitak. Pojava nepotrebnih smanjivanja udjela u portfelju i propuštanja zarade i do 200% (atln, rivp, ledo), zgubici bi bili (1/3 do 3/5) ostanci u ernt, adpl, viro.
2015.: novi rekord po količini izlazaka, sadašnja vrijednost dionica iz kojih sam izašao bila bi prosječno 104,4%, propustio zarade smanjivanjem kodt, jos jednim nepotrebnim skakutanjem na atln, izlaskom iz auhr i ckml, sporim dovršetkom izlaska iz adpl. Kraćenjem dobio samo na maisu, kod tuha, plaga i jdgt nisam ništa dobio, kraćenje nepotrebno. Zgubici bi bili ostanak u jdosu.
Zaključak: 2008.-2014. Poduzeća i dionice u silasku treba napuštati nakon par kvartalnih ili jednog godišnjeg kad si siguran što se dešava, nije bitno da li trebaš platiti porez ili trebaš sam sebi priznati gubitak, reži i bježi. Godinu dana nepotrebnog ostanka može koštati 10-50%, nekoliko godina 90-95%. 2014.-2015. Gubim stil prethodnih godina, kod mene se pojavilo nepotrebno, nervozno izlaženje iz dionica, kvartal-dva treba počekati razvoj događaja. Također ne treba kratiti dionice zbog visokog udjela u potfelju i dostignute cijene ako su poduzeća i dalje dobra.

Drevil sjedi petica…. ovo kaj vam je drevil napisal je ko mini sveto pismo…. ja osobno dok sam ovo naucio platio skolu 50 iljdica E … A sad vam je drevil kratko sazeto s malo matematike objasnil i dokazal…. a siguran sam da je on medju prvima koji bi najradje da sto manje trguje … bravo

pepe7

Drevil moze kratki osvrt na belje?
Unutra sam dugo, 67% minus trenutno, prodati i pregristi gubitak ili ostati i cekati oporavak?
Zahvaljujem

Čisto sumnjam da Drevila uopće zanima Belje,jasno je iz njegovih postova kakav je tip ulagača.

Osobno sam Belje imao dvaput u “karijeri” prvi puta u doba ludila prije krize kad se cijena pumpala paralelno sa izbacivanjem novog ABC sira ili kulena na tržištu.Što god se događalo bilo je super i pozitivno za dionicu.Iskreno me tada baš zabolilo za fundamente i opravdanost trenutne cijene,mlad lud,što ćete…no dobro je to završilo,prodao sa dobiti.

Drugi put kupio negdje kod jednog od preuzimanja Mercatora,tada sam imao potpuno drukčiji pristup kod investiranja ali kupio zato i samo zato jer je dionica bila IN i imala dobar sup na 80.
Ukratko,taj sup je probijen,predugo sam čekao da se cijena vrati,umjesto da odmah prodam, i na kraju prodao sa solidnim gubitkom.
Zaključak je jasan,bar što se mene tiče,naučio sam, da kocka nije za mene,bar ne na ZSE gdje su naknade visoke a likvidnost slaba.Kupujem samo dionice koje mi se sviđaju zbog poslovanja i fundamenta,Belje konkretno ne bi ni da mi se plati uzeo.Ne više.

"Only dead fish swim with the stream"

Hvala bigfoot na razmisljanju, iskreno kad sam prije tocno tri godine kupio belje mislio sam da je to buducnost, ulaganja, proizvodnja hrane i kupnja mercatora, sada vidim da je to bila kupovina u rangu firmi iz psn sto mi belje nikako nije bilo

MOGUĆI potencijal rasta od 100% imaju dionice:
Hupz-r-a, — Hpb-r-a —-,Adrs–P-a ——Hmst-r-a

molim nastavite niz

Kaze mi broker da ste vi svi na kupnji koji pljujete po belju. Ili cekate najbrzi prst. Kupovat cete vi po 40 kn u guzvi.


Kaze mi broker da ste vi svi na kupnji koji pljujete po belju. Ili cekate najbrzi prst. Kupovat cete vi po 40 kn u guzvi.

Možda,a možda ćeš ti za mjesec dana pisati da ćemo kupovati po 20,kad cijena bude na 10.
Možda,možda,možda…možda Todorić proda sve sa masnom premijom a možda ne.Poanta je da za BLJE trenutno na vidiku nema potencijalnog game changera,ili barem ga ja ne vidim.Ti slobodno napiši zašto ćemo biti u gužvi na kupovini po 40?

"Only dead fish swim with the stream"

dionice koje bi mogle biti zanimljive iz nekog razloga s mogućim potencijalom rasta 30/40%
sbba-r-a—-snha-r-a
lulg-r-a —-pcts-r-a
beta,gama,delta-r-a

hoteli brela dobar potencijal

ADRS-P-A
HBRL-R-A
ATLN-R-A

New Report

Close