Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A lopina genijalan si. Naravno da para nemas kad nemas kome prodati dionice koje kupujes. Ne brini ti za to. Ubaci 2000kn u igru i digni portfelj za 600%. Zapamti, tko ne igra taj ne dobiva

Evo još nešto vezano uz tehničku i fundamentalnu analizu. Prije 4 – 5 mjeseci napravio sam za sebe tri analize. Neke analize sam postavio i ovdje. Nisu naših dionica nego stranih, ali će pružiti kao primjer. Dionice su:

Novo Nordisk – cijena je tada bila tocno 375. Preporuka je bila HOLD. Trenutna cijena 379. Radi se o danskim krunama. Domaća je valuta kruna, a sad nije bit zašto je najbolje raditi analize u maticnoj valuti. Target 404.

Symrise – cijena je tada bila 62,80€. Preporuka SELL. Trenutna cijena 57,96€. Target 49,19€.

ASML.AS – cijena je bila 77,55. Preporuka BUY. Trenutna cijena 86,57€. Target 104,50.

Svaka dionica je napravljena na drukciji nacin valuacije. Novo je napravljen prema FCFE, Symrise za nacin relativne valuacije i ASML preko FCFF.

Znaci uz sve probleme koji su se događali na tržištima, od panike i straha, do sad euforije, dionice su se manje više ponašale onako kako su se trebale. Novo nordisk je pao do 306 pa se vratio. ASML pao do 70 pa se vratio i još porastao i Symrise porastao do 64 pa sad pao. Vrijednosti postoje. To sto ih ne znate izracunati ne znaci da one nisu stvarne. Postavio bi analize ali su prilicno teske za shvatit pa ne znam koliko bi bilo koristi od toga.

Sve tri dionice su super i ja sam ih kupovao prije dvije-tri godine dok su bile duplo jeftinije. Ali postoje realne i previsoke cijene. naravno i prejeftine

A ti znas koje su koje… sto tratis vrijeme tu na forumu?

Gdje je Twixer?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Ako prodam dionicu koju imam na računu od 31.12. po nižoj cijeni i ostvarim gubitak da li će se tretirati kao gubitak ili je porezno neutralan kao što je i dobitak?

Radi ćega pitam.Jedan moj poznanik ima desetak tisuća Validusa,smatra da ne vrijedi ništa ili jednu lipu po dionici i razmišlja da to proda makar i za jednu lipu i da ostvari porezni odbitak.
Zašto veći dioničari koji se nalaze u stećajušama kao npr u VLDS,KSST,ELPR ništa ne poduzimaju da
se te dionice vrate na tržište i pokušaju ostvariti porezne odbitke.
Pasivnost je posljedica socijalističkog mentalnog sklopa.Veliki broj dioničara su kupili dionice i misle
da će na njima zaraditi ako strpljivo čekaju i ništa ne poduzimaju da bi oživili svoju imovinu.
Takozvan proaktivan pristup je bitan u financijskom sektoru da bi oplodili svoj kapital ili smanjili
gubitak.
Zašto neki prodavaju dionice po najnižoj cijeni i tuku po BIDu ma gdje bio.Jučer je netko
prodavao TKPR/Tekstil promet/ po 111 jer je tu bio BID,.. pad 63%.U igri najbrži prst dva ovna na brnu se pokefala i dionica prošla na 197,50 cijelih 80% više od prodajne cijene,pa je pad bio samo 34%,još uvijek najveći pad na ZSE.Naravno da mojih 19 komada na kupnji nije prošlo jer sam odustao.A sada mi žao jer kada sam pogledao izvješće zamalo sam pao sa stolice.BV 2.500,
pozitivna EBITDA uz smanjenje gubitaka u poslovanju, P/S 0,04..
Idealna dionica za trogodišnje čuvanje i izlazak bez poreznih škara.Osnovna strategija:postajem dugoročni i čekam otključavanje vrijednosti jer ne želim plaćati veliki porez.A dionice sa stanjem od 31.12.mogu uvijek na bubanj u rastu koji me zadovoljava,ali i u u padu ako smatram da idu u prah i pepeo.
Nelikvidnost i pasivnost mi otvara prostor za kupnju jeftinih dionica kao TKPR,ali uskoro ću ostati i bez kune likvidne imovine ,a keša ionako nikada nemam jer uvijek imam ideju za kupnju,prodaju,
konverziju itd.
Moj novi trogodišnji portfelj lagano raste,a ne izlazi mi se iz neoporezih situacija.Isplata iz kapitala
od QUNE i SLPF, će mi donijet nešto neoporezivog keša.Sve ostalo koma..
Za sada sa likvidnim sredstvima U SLPF ako prodam ostvarujem poreznu dobit u dijelu koji sam kupio u toku ove godine,nešto vjerovatno i u ATPL,dostatno da bi pokrio gubitke iz kapitala na osnovu
kupnje dionica sa dobrim izvještajima u trenutku izlaska izvješća kao u LKPC i OPTE.Naravno sve u
malim količinama
Sjećat ću se 2014 i 2015.bile su to zlatne godine za moj portfelj.
Ali treba biti skroman SLPF i VLBT pa to je dostatno da zaradim u dva mjeseca kao Ivana sedma I Drevil cijlu godinu.Naravno relativno.Relativni rast je vrlo važan,geometrijska progresija je veći multiplikator.

Kraljevstvo neki davaju za konja,a ja za keš!!!!!!!! ¸Ideja imam,para nemam!!!!!!!!

Jesi siguran da bi ti poznanik mogao ostvariti porezni gubitak ako je dionice kupio prije 1.1.2016?
U primjerima u brošuri porezne dan je samo slučaj za dionice kupljene i prodane nakon 1.1.

slijedi nam precesija



Ako prodam dionicu koju imam na računu od 31.12. po nižoj cijeni i ostvarim gubitak da li će se tretirati kao gubitak ili je porezno neutralan kao što je i dobitak?

.
Ali treba biti skroman SLPF i VLBT pa to je dostatno da zaradim u dva mjeseca kao Ivana sedma I Drevil cijlu godinu.Naravno relativno.Relativni rast je vrlo važan,geometrijska progresija je veći multiplikator.

Kraljevstvo neki davaju za konja,a ja za keš!!!!!!!! ¸Ideja imam,para nemam!!!!!!!!

Jesi siguran da bi ti poznanik mogao ostvariti porezni gubitak ako je dionice kupio prije 1.1.2016?
U primjerima u brošuri porezne dan je samo slučaj za dionice kupljene i prodane nakon 1.1.
[/quote]
Nisam siguran.
Slobodna Dalmacija će vjerovatno u skvizanje jer većinski već ima 95% i dao je obvezujuću ponudu po 16,50 a zadnje cijene su bile cca 30 Kn.Svi koji su kupili dionicu poslije 1.1 2016.će ostvariti porezni odbitak.Ali ostali dioničari koji su kupovali dionice i preko 100 kn neće ga ostvariti na tih 100 kn,a vjerovatno ni na zadnju važeću cijenu za kraj 2015. tj 20,20 kn.
Ili možda hoće???????
Ali očito je da nam je interes da se potencijalne stečajuše napucaju , ili dionice koje idu u delisting ili skvizanje,izađe sa stanjem dionica od
31.12.2015. u potpunosti.Trgovina na većim cijenama pa makar iz šupljeg u prazno,riješavamo se
porezno neutralnih dionica i ostajemo u istoj poziciji čak sa istim brojen komada dionica te kada dionica padne zbog blokade ili ne daj Bože i stećaja ostvariti ćemo veći porezni odbitak ,naravno ako prodamo dionice po stećajnoj cijeni. ili po trmjesećnom prosjeku u skvizanju ili delistingu.
Moj porfelj je sve više u zoni sumraka od 13 sati i jedne sekunde a SNBA,a izgleda i TNPL ulaze u režim ame majko !U tom režimu svaka manipulacija je opasna jer vam netko može dati po prstima
u iogri najbrži pšrst.
U svakoj dionici nakon ozbiljnije analize moramo imati posebnu strategiju trgovanja i to daje dodatnu dražtrgovanju jer ako strategija bude dobra smanjit ćemo porezne škare.
Nemojte samo govoriti da su vaše dionice fundamentalno jake i da ste nepogrešivi.
Gospodin Zvonimir Vukadin je u prvih deset u SLDM i puši.A on je za mene gotovo pa najbolji ulagač na ZSE.Ako se to njemu dogodilo može i većini od nas.
Preporučio bih svakome da proći stranice na poslovnom forumu i da se shvatimo koliko je ovo
opasna djelatnost.Opreza nikada dosta,a pokoji put treba i hrabrosti,jer bez hrabrosti nema profita.
Ali ako si dobar vojskovođa koji put moraš žrtvovati dio vojske ,ali ne smije se ulaziti u rizik sa cijelom vojskom.
Meda malo,mijeko na kapaljke ..nada uvijek tinja!!!!!!!

Lopina
porez se plaća samo za dionice kupljene nakon 1.1.2016. Logički je da ti se onda niti ne odbija gubitak za dionice kupljene prije 2016.g. Inače se ni ja, ni većina nas nebi trebalo bojati poreza. Tek dok zaradim više od 300.000 kn..hahahah

Dvije večeri sam se odrekao wota (na koji sam se opet zakačio, ali ovaj put sam dobar, 3-6 killova po partiji, jurim battlefieldom i izvlačim tim iz ponora, plešem kao leptir, bodem kao pčela) te unio i posložio excel podatke. Prvo sam iz popisa 100 i nešto zse dionica pogledao, samo temeljem P/E i ROE, da li neku treba dodati popisu promatranih. Zatim sam za ovih 50 i nešto promatranih unio ulazne podatke i pregledao izlazne tablice. Best buy 21 dionica zbrojenim rangovima value i growth rezultata su PODR-R-A, LKPC-R-A, LEDO-R-A, KODT-P-A, SAPN-R-A, ATGR-R-A, ZVZD-R-A, HUPZ-R-A, TUHO-R-A, JMNC-R-A, JNAF-R-A, ATLN-R-A, RIVP-R-A, KOEI-R-A, ADPL-R-A, CKML-R-A, MAIS-R-A, ILRA-R-A, PLAG-R-A, JDGT-R-A, MDKA-R-A. Popis ima 21 dionicu zato da stanu sve iz mog portfelja tj. 21. dionica je MDKA. Osim 16 dionica koje imam, tu su još ZVZD, JMNC, JNAF, ADPL, CKML. U ADPL i CKML sam bio pa izašao, ostale nisam nikad imao.

Opet pitanje kako dalje, treba mijenjati ulagačku taktiku, možda dugoročno, a sigurno kratkoročno dok ne vidim kako smo se ja i poreznici uhodali u primjeni poreznih propisa.

Portfelj vozi sideway, u siječnju je to bilo ovogodišnji minus 2-3%, u veljači ovogodišnji minus 1-2%, za dva mjeseca sam u plusu u idelanom svijetu linearnih trendova.

Kupio prodao 0 dionica.

Prestala je tinjat

slijedi nam precesija

Kolega Drevil zasto Podravka kad drzava ima prodat silne količine i zašto ostalih 20?
Osim Zvijezde nista nece spektakularno narasti.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Kolega Alias tolike analize za pisljivih 10%.
Pa ja sam to na ATPL okrenuo u 2 dana.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?


Osim Zvijezde nista nece spektakularno narasti.

To odgovorno tvrdite?

New Report

Close