Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Hvala investu na odgovoru.
Kojeg razumijem i ne razumiijem. Jer je ono što piše za počiniti samoubojstvo. Sve se dakle zbraja i pribraja !
Ja ću u ožujku otići profesionalcu, poreznom savjetniku. Platiti ću konzultaciju. Što doznam, proslijediti ću.
Predlažem da raspravu o ovoj temi nastavimo na topicu- Općenito.


Dobio sam pitanje na private pa da podjelim:
drevil ispada onda da i dividenda podlježe škarama 15-25-40%
Ne znam, nisam citao zakon ili podzakonski akt koji se time bavi. Da, ako sve zbrajaju u osobni dohodak kao poreznu osnovicu. Druga je mogucnost da izuzmu dividendu i kapitalnu dobit iz porezne osnovice osobnog dohotka sto se u praksi meni koji nisam predavao poreznu prijavu do sada desavalo za dividendu od 2012. do danas. Ne znam kako su prosli oni koji su predavali poreznu prijavu.

do ove godine su vrijedila drugačija pravila.
Zaista sve jasno piše u Zakonu, Zakon i nije odviše dug te ga svatko može pročitati pa će mu biti jasnije, bar kad je riječ o običnim poreznim obveznicima a što vjerujem da većina je.
Od 01.01.2015. u dohodak ulazi de facto sve: prihodi od kamate na štednju, prihodi od kapitalnih dobitaka (malo je šire opisano), prihodi od dividendi, prihodi od najmova, plaća, čak i mirovina (jedan dio). Kad se sve to zbroji dobije se jedna cifra, a to je dohodak.
Pošto smo svi mi obveznici poreza na dohodak prema tome se vrši oporezivanje koje na koncu može biti puno veće od onog što smo platili ranije (tipa %+prirez) na dividende, a između ostalog zato se sve to zove i predujam poreza i prireza.
Osobno i ja očekivam uplatnicu. Prošla Vlada je potiho izmijenila zakone, sa par naoko beznačajnih izmjena (a tiču se toga što se sm.atra dohotkom) su značajno promijenili stvari. Dovoljno je pogledati što je prije a što sad pisalo u članku 8. i 9. Na sramotu prošle Vlade a bome i oporbe koja to nije ni registrirala (vjerojatno nisu bili u Saboru te dane), a i novinarima koji o tome nisu ranije pisali.
Vlada je očito bila socijalna pa će jedino pomoći pojedincima sa zaista malim dohotkom (tipa bez plaće ali sa kamatama od štednje na koje su platili porez pa će ga sad vratiti nazad).
Ja sam u početku bio šokiran, ali sam potom pročitao Zakon, usporedio sa prijašnjim, nazvao djelatnike u Poreznoj, i vjerujte mi, tako će vam biti…osim ako se nešto drastično ne promijeni!

Po tome ce meni biti prihod 2 milijuna kn godisnje, koliko poreza placam na kraju??


Hvala investu na odgovoru.
Kojeg razumijem i ne razumiijem. Jer je ono što piše za počiniti samoubojstvo. Sve se dakle zbraja i pribraja !
Ja ću u ožujku otići profesionalcu, poreznom savjetniku. Platiti ću konzultaciju. Što doznam, proslijediti ću.
Predlažem da raspravu o ovoj temi nastavimo na topicu- Općenito.

a gledaj, možda da zaštediš na tim konzultacijama, prije svega pročitaj Zakon, vjeruj mi da će ti bit jasnije.


@vikend

Nažalost, ovo nije bauljanje i lupanje prazne slame, ovo ti ide ovako kako sam ti napisao.
I ja bi volio da nije tako, ali je.
Ovime se pomaže onim zaista najsiromašnijim ali se ne štiti tzv. srednji sloj.
Porezne stope od 15%, 25%, 40% su odavno poznate, samo se promijenilo ono što se smatra dohotkom na koji se odnosi ovaj porez (članak 30.)
Moj djed je npr. u pozitivnoj situaciji jer će mu biti vraćen sav uplaćeni porez na kamate na štednju i HT-ove dionice..

ovo su provjerene informacije, nemojte trošiti pare na porezne savjetnike jer će vam isto reći, samo vjerojatno s malo više floskula i citiranja zakona..

@serija

ti očito ne razlikuješ prihod i dohodak ili si ekstremno dobro plaćen pa ti je dohodak 2 milje kuna.
Ako je, platit ćeš masan porez, ali nije mi te žao 🙂

Kolike su sanse da maric izmjeni ove nebuloze??

nemam pojma..male..

.možda nešto sitno na način da se podigne neoporezivi dio ili da se smanje porezni razredi, bar da se ukine onaj od 40%, ili da se poveća limit za taj porezni razred sa 158.000 kn.

No, valjda se smatra bogatim čovjekom onoga tko zarađuje 158.000 kn (djelomično bih se i složio) i više pa ga se oporezuje sa 40 %.
Realno je takav čovjek u toku godine oporezovan sa cca 20-25 %, a po godišnjoj prijavi će platiti razliku od cca 15-20%..


Kolike su sanse da maric izmjeni ove nebuloze??

On jest moj prezimenjak…ali nije mi nista u rodu. Ja sam pisao na par adresa i svi se slazu samnom…moramo cekat a dotle treba stalno vrsit pritisak. Nisam ja protiv poreza…od toga zivi drzava…ali ovo je pljacka nad pljackama

http://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/Dohodak%20od%20kapitala/Primatelj-dividendi-i-udjela-u-dobiti.aspx

Ja bih rekao da se ne zbraja.

Koliko god grdo zvučalo poreza će biti još i više … država nema od čega (pre)živjeti pa ćemo svi to platiti … kao i famozne švicarce kroz koju godinu

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica


http://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/Dohodak%20od%20kapitala/Primatelj-dividendi-i-udjela-u-dobiti.aspx

Ja bih rekao da se ne zbraja.

uuu kolega, samo se nemoj pouzdati na informacije koje se objavljuju ili još uvijek stoje objavljene na stranicama porezne uprave jer se svašta neažurirano da pronaći..
Zakon je zakon!


I ako se dokaze da je tih 40% glupost, one koji su to pisali treba novcano kazniti sa…

– oooooo ovaj gospon bi me i novčano kaznio !!!

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close