Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Meni je rečeno , doduše za poreznu prijavu za prošlu godinu, da novac koji je stigao sa Burze, tj. dividende na koje je plaćen porez i prirez, i novac od prodaje papira ne podliježu dodatnom / po zbrojenom prihodu / oporezivanju.
Jer ako će to sve zbrojiti i pribrojiti………….. preko balkona !
Prošle godine se kapitalni dobitak nije oporezivao.
Pa ja ću u zatvor ili u dužničko ropstvo.
Ima li itko nekog od struke, da ga pita… da li je moguće da će se novac od prodaje papira koje držimo pet godina u vlasništu, i želimo ih konačno kapitalizirati, da li će se taj novac pribrojiti našem prihodu od rada i oporezivati po neubrojivoj stopi od 40 %
Ovo je sve apsurdno !

Evo ovako kolega…
Prema članku 40. Zakona o porezu na dohodak nisi dužan podnijeti poreznu prijavu, ali prema članku 30. ti od ove godine sav navedeni prihod ulazi u dohodak (prihod od dividende, kapitalnih dobitaka od kamate na štednju, itd) te se on kumulativno zbraja.
Ako nemaš nikakvih olakšica neoporezivi odbitak ti je 31.200 kn a sve iznad toga se oporezuje na način:
Do 26.400 kn sa 12 %
Od 26.400 kn do 158.000 kn sa 25 %
Preko 158.000 kn sa 40 %

Na sve prihode si uplatio predujam poreza i prireza koji se također zbraja i na koncu se zbraja sa porezom koji se dobije od poreza na dohodak prema gornjim stopama.
Ako je uplaćeni porez veći dobivaš povrat, a ako je manji dobivaš uplatnicu.
Vrlo jednostavno..
Nadam se da ti je jasnije..
[/quote]

Po ovome kako vi pišete, oni koji dobiju dividende od npr. 200.000 kn će im uzeti 40% poreza na dividendu, a ne propisanih 12%.




Meni je rečeno , doduše za poreznu prijavu za prošlu godinu, da novac koji je stigao sa Burze, tj. dividende na koje je plaćen porez i prirez, i novac od prodaje papira ne podliježu dodatnom / po zbrojenom prihodu / oporezivanju.
Jer ako će to sve zbrojiti i pribrojiti………….. preko balkona !
Prošle godine se kapitalni dobitak nije oporezivao.
Pa ja ću u zatvor ili u dužničko ropstvo.
Ima li itko nekog od struke, da ga pita… da li je moguće da će se novac od prodaje papira koje držimo pet godina u vlasništu, i želimo ih konačno kapitalizirati, da li će se taj novac pribrojiti našem prihodu od rada i oporezivati po neubrojivoj stopi od 40 %
Ovo je sve apsurdno !

Evo ovako kolega…
Prema članku 40. Zakona o porezu na dohodak nisi dužan podnijeti poreznu prijavu, ali prema članku 30. ti od ove godine sav navedeni prihod ulazi u dohodak (prihod od dividende, kapitalnih dobitaka od kamate na štednju, itd) te se on kumulativno zbraja.
Ako nemaš nikakvih olakšica neoporezivi odbitak ti je 31.200 kn a sve iznad toga se oporezuje na način:
Do 26.400 kn sa 12 %
Od 26.400 kn do 158.000 kn sa 25 %
Preko 158.000 kn sa 40 %

Na sve prihode si uplatio predujam poreza i prireza koji se također zbraja i na koncu se zbraja sa porezom koji se dobije od poreza na dohodak prema gornjim stopama.
Ako je uplaćeni porez veći dobivaš povrat, a ako je manji dobivaš uplatnicu.
Vrlo jednostavno..
Nadam se da ti je jasnije..
[/quote]

Po ovome kako vi pišete, oni koji dobiju dividende od npr. 200.000 kn će im uzeti 40% poreza na dividendu, a ne propisanih 12%.
[/quote]
Porez od 12% će vam naplatiti odmah prilikom isplate dividende, a kasnije ovisi o ukupnim prihodima da li će te platiti razliku do 25 ili 40 %. Ako netko primjerice nema drugih prihoda osim dividendi onda će taj ostvariti povrat poreza jer svatko ima pravo na osobni godišnji porezni odbitak koji je neoporeziv, oni pak s malim plaćama i malim prihodima od dividendi će biti na nuli…itd.

Doći ćemo u situaciju da molimo uprave da ne isplaćuju dividende :))

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

Porez i porez !!!!!
danas predajem poreznu prijavu, traže da potpišem izjavu oiznosu prihoda na drugom žiro računu, a na njemu prometa XXX XXX kn ………….. dio od diviendi na koje je plaćen porez i prirez, ali dio i od prodaje.
Meni situacija liči na nasljeđenu kuću od stare tetke , na Pagu po mogućnosti, držao sam je pert godina i prodao prošle godine, zar bi se i taj dohodak oporezivano pribrojeno osnovnom dohotku po stopi od 40% ?
Ja ustrajem u tome da prihod od papira za prošlu godinu ne podliježe porezu, a ove godine podliježe samo pozitivna razlika od kupnje do prodaje po stopi od 12 %
Na ono čime smo kupili dionice smo već platili porez. Uglavnom.

Najlogocnije je da se placa na zaradu 12% + prirez…sve ostalo su gluposti.
I ako se dokaze da je tih 40% glupost, one koji su to pisali treba novcano kazniti sa 40% zarade na kapitalnu dobit, pa ces se iduci puta dobro raspitat, a ne pricat sta ti mislis, koji o tome nemas pojma…pa ic interpretirat. Napisi dopis poreznom savjetniku i trazi pismeni odgovor. Mislim da kosta 500 kn…a ne ovakvo bauljanje vec danima

Ja sam osobno napisao dva posta.
Ako je to bauljanje danima…………. Sorry.
Ići ću poreznom savjetniku, kao i svi na Forumu.
Da je novac od prodaje papira prošle godine bio isplaćen na tekući račun umjesto na osobni žiro račun, ne bi bilo hipotetskog problema, a mogao je biti isplaćen. Nismo pazili koje račune smo dostavili brokerima.
Pitao sam u brokerskom uredu, i kolegu odvjetnika, kažu da novac od prodaje papira tijekom prošle godine ne podliježe oporezivanju. Ako će to što kome pomoći.
Riječ glupost treba promišljeno koristiti, uljudno ophođenje se moli.
Ova rasprava bi bila primjerenija na temi – Općenito- ali tako nas je zateklo .

Ako zakon kaže da je porez na dividendu 12% onda nije 12%, 25% ili 40% (ovisno o visini dividende).
Jedino ako ne kaže tako.


Porez i porez !!!!!
danas predajem poreznu prijavu, traže da potpišem izjavu oiznosu prihoda na drugom žiro računu, a na njemu prometa XXX XXX kn ………….. dio od diviendi na koje je plaćen porez i prirez, ali dio i od prodaje.
Meni situacija liči na nasljeđenu kuću od stare tetke , na Pagu po mogućnosti, držao sam je pert godina i prodao prošle godine, zar bi se i taj dohodak oporezivano pribrojeno osnovnom dohotku po stopi od 40% ?
Ja ustrajem u tome da prihod od papira za prošlu godinu ne podliježe porezu, a ove godine podliježe samo pozitivna razlika od kupnje do prodaje po stopi od 12 %
Na ono čime smo kupili dionice smo već platili porez. Uglavnom.

Svaki promet po ziro racunu se racuna kao prihod, prebacite sve na tekuci!!!!

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Najlogocnije je da se placa na zaradu 12% + prirez…sve ostalo su gluposti.
I ako se dokaze da je tih 40% glupost, one koji su to pisali treba novcano kazniti sa 40% zarade na kapitalnu dobit, pa ces se iduci puta dobro raspitat, a ne pricat sta ti mislis, koji o tome nemas pojma…pa ic interpretirat. Napisi dopis poreznom savjetniku i trazi pismeni odgovor. Mislim da kosta 500 kn…a ne ovakvo bauljanje vec danima

Postoji li porezni savjetnik u RH koji će znati to točno odgovorit ??


Meni situacija liči na nasljeđenu kuću od stare tetke , na Pagu po mogućnosti, držao sam je pert godina i prodao prošle godine, zar bi se i taj dohodak oporezivano pribrojeno osnovnom dohotku po stopi od 40% ?

Ne jer je proslo preko 3 godine od stjecanja … (oko nasljeđivanja bi trebalo i inače biti sve cisto ako je pokojnik bio preko 3 godine vlasnik)

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

Postoji…imaju ih u RIF-u i RRIF-U…

u poreznoj kažu-

Porez na dohodak ne plaća se pri isplati dividendi i udjela u dobiti ako se isplaćuju iz dobiti ostvarene do 29. veljače 2012., osim dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004., a isplaćuju se nakon stupanja na snagu Zakona o porezu na dohodak te se oporezuju stopom predujma poreza na dohodak od 12%.

New Report

Close