Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Tema je best buy a meni sve djeluje kao best sell.

– PRFC +76.82%
– SLPF +16.21%

– e moj Splićo a ti u HT,
– svaki prosjećni investitor sa ovoga foruma ima u portfelju barem 30-50% PRFC i nešto manje od toga SLPF.

– ali ako želite zaraditi novce na ovoj burzi onda morate znati kako tu to ide.
– moglo se bez problema kupiti dosta SLPF na cijeni cca 28kn.
– morate znati tko je u TOP10 u PRCF i kako to uobičajeno ide kod dizanja cijene.

– potpuno ista situacija kod PRFC i SLPF ali bitno drugačije kretanje cijene.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]
Tko visoko leti nisko pada koleginice.
A taj isti se pokazao kako ne zna na masu dionica.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Uostalom HT mi biljezi 8% plusa a bit ce i dividenda 7% pa dodjete na 15% za nekih 5mj ulaganja sto je meni skroz ok.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?



Moja kupnja/prodaja nista, ukocio me porez.

Porez i porezna.

– 120.000 + 21.600 + 400.000 = 541.600 kn državi.
– a meni 1.000.000 – 541.600 = 458.400 kn.

Da malo doprinesem raspravi, mislim da u ovoj računici ima jedna greška. Naime ako vam se u početku uzme 12% poreza, a vaša primanja tijekom godine su takva da završite u poreznom razredu od 40% onda će te na kraju platiti samo razliku od 12% do 40% tako da bi u ovom slučaju ukupna porezna davanja iznosila 421.000 kn, mada je i to puno. Inače bi porezna stopa ispala 52%.



Ne razumijem, valjda je nesto saljivo, za ironiju i sarkazam…

– dobrodošli na temu zabavnog karaktera i neozbiljnog pisanja.
– nakon što ste zaradili milijune ova tema je dobra za psihoterapiju.
– samo mi se nemojte svađati i vrijeđati na ovoj temi za to postoje neke druge teme.
– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Ivana, ti si meni ovdje najdraza od svih na forumu i bez tvog pisanja ovdje je ziva dosada (volio bih da smo na ti, zato volim engleski jezik i zapadnu izravnost gdje se moze izbjeci stupnjevana formalnost)!



hm… nije li bilo rečeno da nitko ne treba prijavljivati porez (osim u slučaju prihoda iz inozemstva i sl.), tj. da će porezna sama obračunati i naplatiti.

Porez i porezna.
– nemam pojma, ali ovako sam ja neuka za te poreze to shvatila.
– porezna ima vaš OIB.
– sada oni prate sav vaš novčani tok.
– nije problem platiti porez na dividendu 12% ili plaću XX, problem je u zbrajanju.
– np. imate plaću, neku dobit u svjem preduzeću u kojem cveta cveće, hotel vam fenomenalno zarađuje, dobijete dosta na kta. oročene love, puno ste dobili dividendi raznoraznih firmi, fenomenalno ste trejdali i zaradili boli glava od kapitalne dobiti.
– ali tu je vaša porezna koja radi sve besplatno za vas, oni su vaš besplatni servis.
– vi ste na sve ono prije navedeno platili porez, prirez i sve ostalo što je trebalo.
– a sada glavna caka, evo u kojem grmu leži zec,
– u zbrajanju tih prihoda, i ako upadnete u poreznu stopu od 40%,
– eeeee tada više nije 12 ili 20… sada to sve ide po 40%.
– stvarno je zabavno poslovati u ovoj državi.
– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Kosa mi se dize od tih zbrajanja, jer sam ja s osobnim dohotkom kod jednog poslodavca vec u 40%, dakle sve drugo sto zaradim uz placu pola pijem pola sarcu dajem (dobro, manje, 40%). Ukocen sam kao zec pred zmijom dok ne vidim kako ce ici taj obracun, test ce biti na njihovom poreznom obracunu za 2016. i dividendama, na dividendama koje ne mogu izbjeci po ovome bi im ostao duzan 28%.

da, užasno je to s porezima, i ja ću upasti u porezni razred od 40 %.
Definitivno se ne isplati držati puno love na banci a niti imati dividendne dionice jer su porezi onda preveliki, čuj 40%, pa nisu normalni.
No, s druge strane je dobra stvar za one koji imaju jako malo, tipa samo oročenje na banci uz neku mirovinu pa će moći povratiti sav uplaćeni predujam poreza i prireza, naravno ako ne prebace dohodovni ceznus od 31.200 kn.
Ali i dalje se nadam da to neće tako biti, da neću u lipnju dobiti uplatnicu na peteroznamenkasti broj.
Nada umire posljednja.


Meni je rečeno , doduše za poreznu prijavu za prošlu godinu, da novac koji je stigao sa Burze, tj. dividende na koje je plaćen porez i prirez, i novac od prodaje papira ne podliježu dodatnom / po zbrojenom prihodu / oporezivanju.
Jer ako će to sve zbrojiti i pribrojiti………….. preko balkona !
Prošle godine se kapitalni dobitak nije oporezivao.
Pa ja ću u zatvor ili u dužničko ropstvo.
Ima li itko nekog od struke, da ga pita… da li je moguće da će se novac od prodaje papira koje držimo pet godina u vlasništu, i želimo ih konačno kapitalizirati, da li će se taj novac pribrojiti našem prihodu od rada i oporezivati po neubrojivoj stopi od 40 %
Ovo je sve apsurdno !

Evo ovako kolega…
Prema članku 40. Zakona o porezu na dohodak nisi dužan podnijeti poreznu prijavu, ali prema članku 30. ti od ove godine sav navedeni prihod ulazi u dohodak (prihod od dividende, kapitalnih dobitaka od kamate na štednju, itd) te se on kumulativno zbraja.
Ako nemaš nikakvih olakšica neoporezivi odbitak ti je 31.200 kn a sve iznad toga se oporezuje na način:
Do 26.400 kn sa 12 %
Od 26.400 kn do 158.000 kn sa 25 %
Preko 158.000 kn sa 40 %

Na sve prihode si uplatio predujam poreza i prireza koji se također zbraja i na koncu se zbraja sa porezom koji se dobije od poreza na dohodak prema gornjim stopama.
Ako je uplaćeni porez veći dobivaš povrat, a ako je manji dobivaš uplatnicu.
Vrlo jednostavno..
Nadam se da ti je jasnije..

Zbraja se samo prihod od dividende?
Npr, imam 100.000 kn u jednoj dionici i isplatili su mi 2000 kn dividende, zbraja se tih 2000 kn u ukupni prihod?



Moja kupnja/prodaja nista, ukocio me porez.

Porez i porezna.

– napisati ću jedan primjer pa mi tu napišite jesam ili nisam u pravu.

– najviše mogu rasti najrizičnije investicije.
– ne bi me iznenadio rast PRFC od dodatnih 100% za 5-6 dana.
– ili rast PTKM sa 10 na 20kn je rast 100%.
– za očekivati je kako će jedan gospon pogurati i VART za 100%.

– ali da ne nabrajam, kupim za 1.000.000 kn dionice DDJH.
– ja znam kako su sada te dionice barem 10X precijenjene ali nema veze, kupim ja to, pa preporučila sam tu kupnju na ovoj temi kada je bilo dosta jeftinije.
– taj DDJH dobije taj posao za tenkove i odleti cijena 100% gore.
– kako je to visokorizična investicija ne isplati mi se sada tu čekati u investiciji 3g. kako bi izbjegla porez na kapitalnu dobit već dionicu prodam i zaradim 1.000.000 kn.

– na taj milijun kuna moram poreznoj platiti 12% poreza na kapitalnu dobit + prirez (ali ako imam baraku u Samoboru ne trebam platiti taj prirez).
– tih 12% bez prireza bi bilo za platiti poreznoj 120.000 kn.

– e ali ja sam zaradila na toj investiciji 1.000.000 kn.
– sada dolazi godišnja prijava i zbrajanje svih prihoda,
– a što to znači stopa od 40%,
– a ništa naročito od toga milijunčića će vam oduzet samo 400.000 kn.

– i na kraju vaš završni račun.
– zaradili ste 1.000.000 kn.
– platili ste 12% na kapitalnu dobit 120.000 kn.
– za sretnike iz Zagreba koji se mogu diviti fontanama i osobno im gradonačelnik na trgu dijeli besplatno krafne, prirez od 18%, 21.600 kn.
– na kraju porezna stopa od 40% je 400.000 kn.

– 120.000 + 21.600 + 400.000 = 541.600 kn državi.
– a meni 1.000.000 – 541.600 = 458.400 kn.

– stvarno su dobro ovo osmislili.
– ali zbog ovoga nema niti će biti neke ozbiljne trgovine na ovoj burzi.

– moj rizik boli glava a država zaradi više od mene.
– utješno je to što me neće oporezovati ako pogubim lovu.

– ovo je i dalje dobra burza za korisnike socijalne samoposluge i pučke kuhinje.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]Izračun je krajnje netočan. Naime tih 458.400 kn će te potrošiti tako da će na taj iznos država uprihodovati ekstra 25% na PDV.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Dobio sam pitanje na private pa da podjelim:
drevil ispada onda da i dividenda podlježe škarama 15-25-40%
Ne znam, nisam citao zakon ili podzakonski akt koji se time bavi. Da, ako sve zbrajaju u osobni dohodak kao poreznu osnovicu. Druga je mogucnost da izuzmu dividendu i kapitalnu dobit iz porezne osnovice osobnog dohotka sto se u praksi meni koji nisam predavao poreznu prijavu do sada desavalo za dividendu od 2012. do danas. Ne znam kako su prosli oni koji su predavali poreznu prijavu.

Evo sad vidim da je Invest proucio clanke u zakonu, dakle, nahebali smo. Jos kad pomislim da bi mi neki polupismeni uhljeb u poreznoj u obracunu mogao zaracunati cijelu prodaju kao dohodak ili jos i to napraviti i na dionicama kupljenim prije 1.1.2016. pa da se ove godine ukipim na dionicama i cekam da uhvate rutinu.


Dobio sam pitanje na private pa da podjelim:
drevil ispada onda da i dividenda podlježe škarama 15-25-40%
Ne znam, nisam citao zakon ili podzakonski akt koji se time bavi. Da, ako sve zbrajaju u osobni dohodak kao poreznu osnovicu. Druga je mogucnost da izuzmu dividendu i kapitalnu dobit iz porezne osnovice osobnog dohotka sto se u praksi meni koji nisam predavao poreznu prijavu do sada desavalo za dividendu od 2012. do danas. Ne znam kako su prosli oni koji su predavali poreznu prijavu.


Ja sam predavao poreznu prijavu svake godine, uglavnom prvih 12000,00 kn od dividendi se nije prikazivalo u poreznoj osnovici a sve ostalo se zbrajalo na postojeći dohodak i oporezovalo po propisanim poreznim stopama (12-25-40%). Naravno sve ovisi kakva su vam ostala primanja i onda vam se pojavi razlika za platiti do 25 ili do 40%. Sad će se tome još dodavati i zarada od kupnje/prodaje dionica koja se ostvari unutar 2016. godine. Ja se ipak nadam da će nešto od ovih nameta ukinuti jer ovo stvarno dodatno umrtvljuje već ionako našu mrtvu burzu.

New Report

Close