Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ lopina

Lopina, puljanka se vratila i sad više nemaš na njoj +70%. Jer to ikako ugrozilo ovogodišnji prinos ili još teku potoci mlijeka i meda?


@ lopina

Lopina, puljanka se vratila i sad više nemaš na njoj +70%. Jer to ikako ugrozilo ovogodišnji prinos ili još teku potoci mlijeka i meda?


Puljanka je prošlost.Kupio na 5,izašao na 24.Skinuo 380% ali prošle godine.Danas nisam sudjelovao igri najbrži prst jer je na ASK bilo samo 15 kom. nism imao ni jedne kune.
Lopnex stoji virtualno fenomenalno,od početka godine 21,xx% s obzirom na pad PIVK /kupljen na 160/i JDP kupljen pred dva dana na 20,xx.
Likvidni tuđi portfelj koji vodim jučer se malo oporavio s obzirom na rast Tehnike i Zabe i DLKV.,danas
ponovno u minimalnom minusu jer ostali dio likvidnog porfelja stagnira kao npr.TNPL SNBA i Badel.
Najbolje mi stoje dionice kojima ne trgujem a izgleda mi da će slijedeća trgovanja produbiti minus.
Naravno da za to nema razloga.Dapače,s obzirom da dobivamo vladu sa kapitalističkim pristupom
očekujem da će tržište kapitala oživjeti,da će se preko tržišta kapitala pokrenuti Hrvatska.
Kukurikavci za to nisu imali dovoljno pameti.Hrvatska će raszi,na sreću bez “Hrvatska raste”.

Med i mlijeko će teći na ZSE.Samo strpljivo.Da li ćemo reagirati več do petka,ali u ponedjeljak
bi trebalo krenutiu pozitivu.Naravno da će i svjetski indeksi utjecati.

Best buy ?

Koliko je sati na Burzi , na ZSE , u cijeni dionica ?

Najpametije je pratiti BDI jer tu nema prevare , to je stvarno stanje gospodarstva.

Ako BDP pada i aktivnost gospodastva pada , a ako BDI raste , raste i svjetsko gospodarstvo.

BDI je bio 2.337 u prosincu 2013. , a danas je svega 358 bodova.

BDI nam danas govori da dolazi mrak, mrkli mrak u gospodarstvo.

Nemojte se zaletavati u mrak!

Brodovlasnici se ne sjećaju ovako teške situacije

.

Pero sedmi,koji te demoni progone.
BDI je nisko ne zbog smanjena svjetske trgovine,već zbog manje potražnje od očekivanja.Kina raste samo 6,8% godišnje.Meni to izgleda puno,čak i uz dodatno usporavanje.Sada će malo povući Iran.
Niska cijena nafte izvoznicima stvara probleme,uvoznicima olakšanje a otvara se prostor i za veću trgovinsku razmjenu s obzirpom da su troškovi prijevoza sve manji.
Za turizam ,a u Hrvatskoj je to oko 18% BDP bi ova godina trebala biti rekordna,a naročito bi trebali
biti veći efekti u predsezoni i posezoni pa bi “turisti”trebali poslovati bolje nego lani.Niska cijena nafte bi trebale dodatno pojačati promet u avio destinacijama.
Hrvatska se trenutno nalazi u puno boljoj situaciji s obzirom da odlazi nesposobna vlada,a doazi nova.
koja pruža barem nadu.Nada je sigurno optimističnija od beznađa .
Hrvatska ima šansu da postane zemlja blagostanja.Za početak mi je dostatan Most,Orešković,HDZ
podrezanih krila i SDP bez krila,nadam se uskoro i bez nogu.

Med i mlijeko bi trebao poteći.
Best bay-jasno hrvatske dionice na ZSE.

Dragi lopina,

uvjek nastojim pisati pošteno , ak’ nemože drugačije.

Kako da pišem o medu i mljeku kada vidim na mojim dionicama samo luk i vodu ?

Kupujem investicijsko zlato do daljnjega , juče poraslo skoro 2 % .

.

Orešković se obraća javnosti i objavljuje imena ministara


Evo kad se obrati naciji da je sastavljena vlada odmah će burza odletiti jedno 200% u minus. Znate li vi koliko sada ovim novim ministrima treba da namire sebe i užu i širu familiju. Ajmo Jovo nanovo!

Za Aliasa je bitna ekonomska aktivnost u SAD.Za mene manje važan podatak,jer smanjenje cijena nafte za Amere predstavlja siguran pad ili samo usporavanje,a ako bude manje od očekivanog i pored pada dionice mogu rasti.
Za mene je daleko bitniji današnji dan .Točno u podne Orešković se obraća javnosti.Da imamo efikasno tržište nakon istupanja Oreškovića tržište vrijednosnica bi promptno reagioralo,a kako se radi o ZSE
jasno je da se to neće dogoditi.
Ali ima nešto bitnije,naravno za moj portfelj.
A u 13 sati će biti prihvaćena ili odbačena PSN od PUNT-R-A.
Cijena dionice 1 kn,mi koji smo zadnji kupovali mogli smo uhvatiti prosjek od 0,70.
Ako se PNN prihvati PUNT će otpisom obveza “zaradit” 2,1 kn po dionici.Dakle P/E bi za 2016 trebao biti o,5 tj imam povrat investicije za šest mjeseci,uz BV cca od 12 i pretvaranje ostatka kratkoročnih
obveza u četvorogodišnji povrat uz mislin jednu godinu počeka.I to izgleda odlično.
Ali ao ne prođe PSN slijedi stečaj.Možda dokapitalizacija jer ne vjerujem da će država dozvoliti da u Kostajnici zatvori jedini proizvodni pogon i naravno stabilan,uobičajeni gubitak u poslovanju i naravno
negativan P/E.Kako P tj.cijena dionice ne može biti ispod nule jasno je da se radi o gubitku u poslovanju.
Ako bude stečaj imam siguran porezan odbitak od 13,2% tj neću izgubiti 100% nego 87%,ako bude dokapitalizacija po 10 nebi trebao izgubiti,a ako prođe PSN trebao bi poteći med i mlijeko!!!!!!

Važnnapomena
.Bez obzira što možemo očekivati bolju turističku sezonu s obzirom da se većina turista
trži na P/E>15 jasno je da to neću dugoročno kupovati.Kao što vidite ja vrebam P/E ispod 1 lao što je bila BPBA na 10,a evo očekujem da ću to dočekati i u PUNT.Naravno da se to zna pretvoriti u P/E
dugoročno ispod nule i ukazuje na siguran gubitak.Ali to je rizik posla i načina ulaganja.
Za sada ni jedna zvijezda u lopinexu,ali treba biti strpljiv.

Yep, at the moment…


Pitao me jedan forumas za misljenje na private, pa evo sto sam odgovorio:
Dobar dan xy, 2008 . sam usao u dionice ljeti nakon sto je pad bio u debelom zamahu i do nove godine izgubio 1/3 ulozenog. U plus sam usao s novom godinom 2013, a sada sam oko 50% u plusu. Sada nismo bili u mjehuru, barem ne dionice koje ja imam, oko nove godine ni jedna mi nije imala P/E preko 15, dakle ovo nije 2008. Niti ste lani gledali oko sebe burzovnu i drustveno-potrosacku euforiju kao 2007.
Na vama je da odlucite sto cete uciniti. Ja mogu samo opisati svoju situaciju koja vama treba biti samo jedna u nizu informacija za vasu odluku. Ja sam u ovom casu ful u dionicama, imam 300 kn casha, izgubio sam od pocetka godine nesto preko 3% portfelja, od vrhunca u 11 mj. oko 7% portfelja. Nisam ga ni preslagivao, nemam zasto jer nemam informacije ni o jednom poduzecu da se nesto posebno lose desava. Meni je zao sto nisam u stanju odmah skupiti preostali cash koji sam mislio utrositi u ovoj godini da ga imam spremnog kada dno bude izgledno. Ne znam da li cu se usuditi igrati van/unutra, da ne ostanem vani i propustim rast/oporavak, najveci dio rasta vjerojatno ce se dogoditi u kratkom vremenu, u par dana. Izglednije je da cu mazohisticki gledati u privremene gubitke ili, jer imam snagu volje, iduce dan provesti igrajuci World of Tanks (2009. mjesec dana nisam gledao burzu, samo bi se mucio bez ucinka, a ukupni gubici su tada iznosili 2/3 portfelja). Takodjer da se odlucim razrociti neka od orocenja i puknuti to u dionice pad bi trebao biti kao 2008. jer sad mi je omjer dionice/orocenja 6:4. Tesko da cemo doci padom do izrazitih prilika P/E 7 ili 5 kao 2008./2009. pa da se odlucim na razrocenja. Koliko god cudno zvucalo, za mene je dugorocno najbolje sto duze trajanje pada da spremim novce za ovu godinu. Da znam da mi i jedno poduzece skripi u poslovanju, izasao bih van na njemu i to bi mi bila osnova za buduce kupnje, ali tako radim i neovisno o padu.

ovogodisnji gubitak smanjuje se vec tri dana. kako sada stoje stvari ovo je u magnitudi samo sezonske korekcije. kad sakupim novce nista necu kupiti na nekakvom velikom popustu. izgleda doomsday prognosticari promasili ceo fudbal, ali nikad ne znas, vidjeti cemo.


ovogodisnji gubitak smanjuje se vec tri dana. kako sada stoje stvari ovo je u magnitudi samo sezonske korekcije. kad sakupim novce nista necu kupiti na nekakvom velikom popustu. izgleda doomsday prognosticari promasili ceo fudbal, ali nikad ne znas, vidjeti cemo.

ovogodisnji minus portfelja pao na -1,3%, kapnula i prva dividenda – tuho, pa da je lose, cilj i ove godine s +10% zadovoljan, s +15% prezadovoljan.

Evo da se samo javim Domaćem.

Rekao je da se javim kada nafta bude na 30 $ po barelu.

Pa javljam se. Nadam se da Kanada neće pasti u recesiju zbog tolikih ulaganja u vađenje nafte.

Inače, za razliku od ovih katastrofičara, ja vidim naftu na cijeni od 28-32 $ po barelu i na toj cijeni će se nafta stabilizirati.

Prije onog nezasluženog skoka preko 120 $ po barelu, na toj cijeni se nafta kretala.

Naravno, tako niska cijena nafte će izazvati novu recesiju, jer će mnogo ljudi iz naftne industrije biti otpušteni.

Znači bar 5 godina cijena nafte na ovim razinama.

New Report

Close