Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@drevil

legitimno je cijeli bear market ostati u poziciji i misliti kako je to dobar potez, legitimno je i misliti da zbog cinjenice da se u portofoliu ima JDGT, TUHO ili slicne fundamentalno solidne dionice na zagrebackoj burzi da ste relativno dobro poslozili portoflio unatoc tome sto su to dionice firmi u jednoj hrvatskoj, pa kada se uzme u obzir makroeknomsku situaciju u drzavi, taj portfolio bi imao kreditini retjting BBB- da se trguje na wsj-u.legitimino je i misliti da se fundamenti tih dionica nece drasticno pogorsati u doba recesije, pa je opravdano cekati prve izvjestaje tih istih dionica da se "shvati" ta cinjenica.

u 10 mjesecu sam dao svoje misljenje tebi, da ce ti portfolio gubiti na vrijednosti, u tom vremenu koliko se sjecam spominjao si da bi bio zadovoljan + 15% u 2016.

zse jos nije ni osjetila prvi udar, tradicionalno kasnimo, nemojte biti naivni da mislite da kada ovaj bear market zavrsi necete gledati perjanice svog portfolia na -50% sadasnje vrijednosti.

prvo i osnovno pravilo ulaganja- capital preservation, nema potrebe za nikakvim odgovorom, ovo vam dobronamjerno govorim , isto kao i prije dva tjedna kada su me neki uvazeni forumasi castili s izrazima da vidim bijele miseve i ne znam eng, spx je od tada izgubio 200 bodova,

Ja sam nekako bliži tvrdnjama gosp. Coopermana http://www.cnbc.com/2016/01/15/cooperman-soft-spot-in-markets-but-no-sign-of-recession.html da je ovdje riječ ipak o jednoj malo većoj korekciji tržišta kako bi se mogao nastaviti zdravi rast i održala volatilnost tržišta.
Kada usporedim vrijednosti dionice 2008. i 2016. dolazi se do nesrazmjera u valuacijama, jer su 2008. bile puno više precijenjene, tako da mislim da postoji dovoljno prostora za dodatan rast prije nove recesije, a o Hrvatskoj da i ne govorim jer se ovdje dionice trže po puno manjim valuacijama nego vani, primjer HT-a..No, recimo da to pokriva kreditni rejting naše vrle države.
U konačnici i FED uvijek ima opciju povratka kamatnih stopa na razinu prije Decembra.

Sve je moguće, recimo to tako u konačnici, no optimist sam..

Svakako, moguć je i dalnji pad kao što kaže CEO BlackRock-a Larry Fink, pad od 10 %

Imaš i sada državne junk obveznice po cca 3.90%

A sve to može se kupiti preko OptimTradera uz provizije niže nego za ZSE
https://www.optimtrader.com/hr/financijski-instrumenti

Inace od grcke krize se svaki manji pad proglasava novom nevidjenom recesijom. Jednom ce sigurno biti u pravu….


U vrijeme prošlog kolapsa (2008-2009) si bar mogao oročiti novce u banku par godina sa 5-6% godišnje kamate.

Ono što je najgore da sad ni cash pozicija ne pruza nikakvo zadovoljavajuće rješenje…..nego sluzi čisto kao način očuvanja postojeceg kapitala, pa dokle potraje, potraje…..

tko ima, sad treba nešto početi graditi. jer nema drugog načina spasa od inflacije koja će uslijediti nakon što kriza završi. samo nekretnine. tako kaže rotschield jr., pa nema razloga da mu ne vjerujemo. a naš lokalni problem je što su nam plače stagnirale, dok cijene uvoznih dobara poput automobila prate zapadnoeuropsku inflaciju. sada imamo male aute po 100000 kuna kao nešto normalno, a plaće kod nas to ne podržavaju. burza je sada zadnje mjesto gdje treba biti, ako se mene pita. rizik je ogroman, posebno kod nas jer je tu dodatni rizik nelikvidnosti.

...povijest se ponavlja...


Informanka.

.
– napravila sam jedan prekrasan minusić od -3.55%, .
– trenutno se liječim od investicijske ovisnosti te niti kupujem niti prodajem.
– na početku godine sam zamalo dosta toga prodala ali moja volja je ipak bila jača, tom odlukom sam sigurno pogubila dosta love, ali to vam je tako kad se liječite o ovisnosti.

– I love this game.
Pozdrav !


Nakon briljantne 2015 i ovakvog katastrofalnog starta u 2016.ako sačuvam imovinu na pozitivnoj nuli trebao bi biti zadovoljan
Lopinex virtualno skočio 22,25X od početka godine/PUNT 70% sa većim udjelom i ELPR 287% na manjem udjelu u portfelju.Realno mislim da je zrelo da mi porfelj padne za dvadesetak posto Dakle nema rasta od 22% nego pad od dvadestak posto,ako se negativan trend nastavi.
U likvidnom unajmljenom porfelju pad od 6,10% od početka godine:Najviše badel -13,57%
najbolje mi stoji TNPL na pozitivnoj nuli,a ,dobre su mi banke,dokle????
Nije problem što pušim,problem je što sam bez keša pa ne dokupljujem dionice koje jače padaju.
Pad dionica nije uvjetovan uvođenja poreza na dobit,već panikom koja se širi sa trulog zapada.
Pokušao sam ponovno dokupiti PLJK na 5 ,alki sam izgorio u igri najbrži prst.Bid je bio na 5 a ovnovi na brnu je napucali na 15-200% više….. meni previše pa odustao.
Gdje ćemo sutra odrediti će truli zapad.
Vidim da se stvara negativan pristup u odnosu na mogućnost da se ukine treći stup.
Ali nije li Orešković naveo da bi se treći stup mogao koristiti za strateške projekte.Dakle,ne radi se o ukidanju trečeg stupa nego o drukčijem ulaganju.Nisu li mirovinski fondovi premašili obveznih 50% ulaganja u hrvatsske obveznice.
Mili bože 70% porfelja u obveznice hrvatske države.Usudio big se kazati da su vlasnici udjela u mirovincima u većem riziku od gubitka imovine od mene koji ulažem u talog ZSE.Naravno uz puno veću disperziju ulaganja.Ne zaboravite da kada se talog ispere na dnu ostanu zrnca zlata. Ipak za takav način ulaganja mirovinaca nisu krivi fond menađeri nego reketarska vlada.U hrvatske obveznice
mirovinci ne bi trebalo ulagati više od četvrtine imovine.I to bi trebalo zakonski regulirat.
Ali ne bi smjeli ni ulagati van Hrvatske više od dvadesetak posto imovine.Dakle,mirovinci bi sde mogli rješiti obveznica i oslobođeni potencijal ,a to i nije baš malo..cca 30 mlrd kn kojwe se mogu upucati u strateške projekte.To je ogroman potencijal koji može potaknuti razvoj Hrvatske,a istovremeno i smanjiti rizik ulaganja mirovinskih društva.
Malo država,kroz rješavanje vlasničkih odnosa,malo mirovinci cca 50%,malo građani kroz IPO i možemo samostalno početi gradnju niskopodne pruge Rijeka_Zagreb,mošemo infeastrukturno riješiti
i navodnjavanje u Slavoniji.
Naravno da se pitate, otkud potreban kapital državi da mirovincima plati u kešu.Jednostavno,zadužimo se kod majćice EU.Pa Europa je puna keša,nedostaju samo pametni investitori.O ovakvim mogućnostima vlada na odlasku nije moglani sanjati,a Orešković to dobro razumije.Vjerujem da je on to već prepoznao i da je radi toga i razgovarao sa međunarodnim financijerima.
Ako se to dogodi čak ako bi se u nekom vrfemenskom razdoblju od četiri pet godina i suspendirao treći stup,te će se na taj način u tom razdoblju smanji tekući deficit,a uz porast BDP od velikih
strateških investicija kroz naplatu PDV kratkoročno i dugoročni porast BDP kroz stavljanju u funkciju tih strateških projekata Hrvatska bi mogla napokon okrenuti trend u smanjenju zaduženosti,a samim
time i porastu kreditnog rejtinga tj smanjenje kamata na zaduženje.
Ne treba zanemariti ni potencijal štenje,ni potencijal hrvatske dijaspore, ni efekte doznaka mladih koji odlaze vani,ni pomorce koij troše dopmaImamo more,zemlju,brda,gore,kapitala..jedino nam fali pameti i to od vrha.Jedan čovjek koji to vidi vrijedi jako puno..Orešković

Kolega Lopina baš ste pretjerali. Ne radi se o 3.stupu vec 2.stupu.
A dio love 2.stupa je i na burzi pa zamislite sto ce biti s dionicama ako premijer krene uzimati.
Osobno imao sam ocekivanja od ove vlade velika,da ce srezati prekomjerne zaposlene u u drzavnoj administraciji i uhljebe u drzavnim firmama ali nista. Jer to je jedini ispravni put. Npr. HŽ radi ih 15k a zarade za 10% plaća. Ostalo daje narod.
Novi premijer bi nam radije ukinuo zdravstvo,uveo nove poreze i lijepo se kockao s našim budućim mirovinama.
Osobno mislim da ako ne pokaže i ne krene jedinim mogućim putem a to je rezanje na sebi a ne nametanje novih udara i poreza iznemoglim građanima isti bi trebao radi časti otići nakon 100 dana.
Uvesti nove poreze???? Pa kad budemo kao Švicarska nek uvede. Al dok je prosječna plaća 700 Eura uvoditi poreze na nekretnine??? Očito da to nema veze s mozgom. Treba građane ojačati kao Amere pa onda uvoditi poreze tog tipa.
Ove godine imam trgovanja i već sam 5% u plusu pa ću platiti porez na kraju godine i pomoći novoj vladi.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?


Kolega Lopina baš ste pretjerali. Ne radi se o 3.stupu vec 2.stupu.
A dio love 2.stupa je i na burzi pa zamislite sto ce biti s dionicama ako premijer krene uzimati.
Osobno imao sam ocekivanja od ove vlade velika,da ce srezati prekomjerne zaposlene u u drzavnoj administraciji i uhljebe u drzavnim firmama ali nista. Jer to je jedini ispravni put. Npr. HŽ radi ih 15k a zarade za 10% plaća. Ostalo daje narod.
Novi premijer bi nam radije ukinuo zdravstvo,uveo nove poreze i lijepo se kockao s našim budućim mirovinama.
Osobno mislim da ako ne pokaže i ne krene jedinim mogućim putem a to je rezanje na sebi a ne nametanje novih udara i poreza iznemoglim građanima isti bi trebao radi časti otići nakon 100 dana.
Uvesti nove poreze???? Pa kad budemo kao Švicarska nek uvede. Al dok je prosječna plaća 700 Eura uvoditi poreze na nekretnine??? Očito da to nema veze s mozgom. Treba građane ojačati kao Amere pa onda uvoditi poreze tog tipa.
Ove godine imam trgovanja i već sam 5% u plusu pa ću platiti porez na kraju godine i pomoći novoj vladi.

Slućajno sam prodavao treći stup.dakle radi se o lapsusu-
U drugom stupu ima 75 mlrd..kn.Od toga u državnim obveznicama cca 70%. ,a prema zakonu minimum je 50%.U državnim obveznicama je uloženo gotovo 15 mlrd kn više od zakonskog minimuma.Ako bi se država zadužila na međunarodnom tržištu za tih 15 mrd kn i vratili mirovincima oni ne bi trebali povlačiti sredstva sa tržište kapitala.Dapače,oni bi postali kupci papira.Mogli kupiti i manje državne udjele.Dio te dodatne likvidnosti mogao bi se koristiti i za formiranje fonda rizičnog kapitala,nekretninskog fonda.Naravno sve po tržišnim kriterijima i bez državnog diktata.
Sa eventualnim zakonskim smanjenjem obveznog uloga u državne obveznice na 25% oslobodilo bi se dodatnih 17,5 mlrd kn,koje bi se mogli koristite za nove strateške projekte.I evoi niskopodne pruge
Rijeka -Zagreb.Dostatno sredstava ostaje i za projekt_Slavonija zemlja sa navodnjavanjem.
Mislim da bi privatizaciju HEPa trebalo odgoditi,a javni dug bi se trebao smanjivati kroz porast BDPa,
a ne kroz otplate.Samo ova dva projekta ako bi realizirali u dvije godine bi nam dodatno povećalo
BDP barem za 2% godišnje,,te bi porast BDP bio dostatan da barem platimo kamatu.Dug ostaje isti,
BDP raste znaći i promjenu smjera jer znači da nam zadsuženje relativno pada,,što automatski i donosi porast
kreditnog rejtinga i smanjenje kamata.S obzirom da bi u 2016 i 2017.bile godine uhodavanja i provođenja ovog programa rezultati bi vidljive tek za dvije,tri godine.
I zato bi bilo mudro barem dvije godine suspendirati uplate u drugi stup i na taj način dodatno smanjiti deficit ili možda ući u plus i na taj način dodatno smanjiti kamate na obveznički dug.Naravno,da ne bi trebalo zanemariti ni eventualne uštede u javnom sektoru,a najveća korist bi bila da u javnom sektoru bude što manje stranačkih uhljeba.
E tu nastaje problem.Kako od neradnika,a najčešće i neznalica,stranačkih uhljeba napraviti korisne
članove zajednice,koji će raditi u korist zajednice,a ne samo vlastite koristi?????To bi trebao biti težak proces
koj se ne može riješiti u kratkom roku.I tu će biti najteži problem koji se ne može riješiti odma i treba ga provoditi postepeno jer ako bi se provodio brutalno mislim da bi otpor bio toliko veliki da bi vlada pala u mjesec dana.
Mislim da se mandatar nalazi u dobroj poziciji i da ćemo krenuti putem opravka.Imali smo sve.imamo sve da se pokrenemo,nedostajalo nam je pameti,a strućni ljudi koji dolaze bi trebali popuniti tu rupu,jer oni bi trebali biti u prvom redu pametni.Da liu će biti pametniji od ovih na odlasku.Za to se ne trebamo previše brinuti,jer ako je netko produbio tu nepametnu rupetinu to je vlada na odlasku..
Med i mlijeko će teći u Hrvatskoj!!!!!!!

Još nismo dobili novu Domoljubnu-Most-Orešković Vladu pa niti neznamo za sada program i što nas čeka.

Osobno mislim da nam nema spasa ako nama iz Realnog sektora ne smanje značajno bezobrazno velike poreze (na dobit, na dionice).

Najavljivati da neće biti oštrih rezova možda je samo figurativno a najava Borasa o ćirilici možda je dogovorena samo (“da se Vlasi ne dosjete”) zabava za narod.

Osobno ulažem bezporezno u investicijsko zlato i pravim se mrtav kao da me je Medvjed napao.

.

Best buy is to sell 🙂

Pero sedmi,ako se žele smanjiti zaduženost,a mora se imamo dvije mogućnosti :
1 povečati poreze ,isto tršiti i smanjivati deficit
2.porezi isti,potrošnja manja stvara dodatni manjak sredstava
Smanjivanje poreza u ovom trenu ne dolazi u obzir,Ako ostanu isti poduzetnici bi trebali biti zadovoljni
ako je vidljivo da je dugoroćni smjer dobar.
Ipak,jedini pravi put je povečanje investicijskih aktivnosti i pokretanje mrtvog kapitala,a to je većina vlasništva u rukama države.Prodaja državne imovine koja nije strateški bitna bi trebao biti prvi korak.
Prodati hotele,JDPL,djelomično HEP kroz IPO građanima i mirovincima ,a djelomično i stranim okupatorima,ceste dati u koncesiju ,nitko ih neće odnijeti iz Hrvatske.Bolje strani okuparor koji posluje po tržišnim pravilima od državnog upravljanja.Kolika bi bila dividenda u HT da ga nisu okupirtali Njedmci.Bila bi ista kao u Petrokemiji i Đurki.
Ipak smatram da imovina mirovinaca ako se ne bude koristila za kreditiranje države,već za pokretanje
velikih strateških projekata predstavlja najveći potencijal za razvoj i vjerujem da će je nova vlada
znati iskoristit i provesti.Da su kukurikavci proveli tećinu obečanja od 21 točke sigurno nebi izgubili
izbore.Na našu žalost nisu proveli reforme,zpa su i izgubili izbore na našu radost.Ne radi se o amozitetu prema SDP,nego prema njihovojnesposobnoj vladi.Zabili su autogol ili mkožda još gore jer
su popili puno golova radi pasivnog pristupa igri.A vjerovatno nisu bili ni tehnički potkovani.

Nakon potoka pelina,očekujemo da će poteći barem malo meda i mlijeka!!!!!!!!

@ lopina,

ako ne smanje poreze Hrvatska neće nikada izaći iz ove krize.
Dapaće , sve će dublje upadati.
Pored tako velikih poreza neće biti ni domaćih , ni stranih investicija a ni ja osobno neću investrati ništa.
Samo ću toliko raditi da imam za lagodan život.


Hrvatska-porezima-pljacka-svoje-gradjane-i-tjera-ih-u-inozemstvo

“Hrvatska porezima nemilosrdno guli građane, u usporedbi s razvijenim i civiliziranim zemljama, znali smo od ranije, a sada smo dobili i usporedbu koja to potvrđuje.”

Prema ovom članku u Hrvatskoj Ivana plaća 55 % poreza , a ja sam siguran da je to puno više.
Jel kada Ivana ode u trgovinu opet plati 25 % poreza .
A šta se tek dogodi ako kupi nekretninu ili automobil ?
Nikada kraja oporezivanju u Hrvatskoj.
Prema nekim anketama u Hrvatskoj su porezi najveći na svjetu ,a ima ih čak 572 razna.
Neće u Hvatskoj biti meda i mlijeka dok god neradnici ne osjete krv, znoj i suze.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatska-porezima-pljacka-svoje-gradjane-i-tjera-ih-u-inozemstvo/869175.aspx

.

New Report

Close