Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ajmo jednom rečenicom staviti trenutno stanje tržišta, a ne ekonomija. Iako bi to trebalo biti povezano, nekada nije, ode u raskorak i treba vrijeme da se vrati.

Ovisnika(tržište) su skinuli sa droge(centralnih banaka) i krenula je rehabilitacija. Keep It Simple.


Kolega nema to veze s tim. Činjenica je rast SP500 sa 660 na 2200 i DAX-a sa 3700 na 12000.
Pa korekcija je normalna stvar. Dapače vjerujem u SP500 na 1500 kao priliku za ulaz
i DAX na 8400 kao dobru priliku.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Bude li MOST gurao ovo ukidanje drugog stupa loše se piše cijeloj burzi. Ne znam da li se sjecate kad je sanader isto predložio koliko je gadno bilo.

Aha a do sada je bilo super na burzi?

Kako kome. Sjecam se serija da ste jednom objavili portfelj. Prije negdje 6 mj ili godine dana. Ne pamtim više. Lijepo i pošteno, ali ne možete očekivati s ingrom i sličnim dionicama da će vam ruže cvasti bilo gdje. Ne samo na našoj burzi.


Kako kome. Sjecam se serija da ste jednom objavili portfelj. Prije negdje 6 mj ili godine dana. Ne pamtim više. Lijepo i pošteno, ali ne možete očekivati s ingrom i sličnim dionicama da će vam ruže cvasti bilo gdje. Ne samo na našoj burzi.

Mislim da je naša burza generalno neinteresantna svim “značajnijim igračima”!
Posebice, stranci će vjerovatno rasprodavati naše dionice,a na velikim burzama već sada ima daleko potcjenjenijih i likvidnijih dionica nego na našoj!
Mislim da će ova godina biti posebno”teška” !!!!

http://www.zerohedge.com/news/2016-01-15/us-consumer-officially-hibernation-retail-sales-end-weakest-year-2009-control-group-

http://www.zerohedge.com/news/2016-01-15/empire-fed-crashes-fastest-pace-lehman

ovo stvarno nije trebao biti no brainer jucer, najavio sam da ce biti izrazito losi, opet propust da se odigra short, ne znam ekipa i dalje mi se cini da je vecini glava da treba kao u zadnjih 7 godina- buy the dips,
po meni, treba promijeniti glavu, nismo vise u bull marketu, traziti dno za countertrend bit ce tesko i riskantno kao shortati rally u bull marketu, veci potencijal zarade je na strani girzilija, brze se krecu i u kontroli su.

učim bihevioralne financije i baš sam došao do necega što se vrlo često ovdje i na blogu naziva “trolanje”. radi se o najčešćim greškama investitora i kaže ovako:

Conformation bias: focus on positive information and ignoring or dismissing anything negative. Distort new information to support an existing view.

Ovdje ili na blogu ako napišeš loše o dionici odmah se postavlja pitanje zašto ti uopće pišeš o njoj kad je nemaš? Odmah imas skrivene namjere. Evo kako knjiga vidi kako se taj problem može riješiti.

Actively seek out infrmation that contradict your opinion and analyze it carefully.

Znači najvažnije ti je tražiti mišljenje koje je drukčije od tvog. Ovdje, a još više na blogu, je nešto tako nemoguće. Misliš li drukcije od većine odmah si trol.

Pitao me jedan forumas za misljenje na private, pa evo sto sam odgovorio:
Dobar dan xy, 2008 . sam usao u dionice ljeti nakon sto je pad bio u debelom zamahu i do nove godine izgubio 1/3 ulozenog. U plus sam usao s novom godinom 2013, a sada sam oko 50% u plusu. Sada nismo bili u mjehuru, barem ne dionice koje ja imam, oko nove godine ni jedna mi nije imala P/E preko 15, dakle ovo nije 2008. Niti ste lani gledali oko sebe burzovnu i drustveno-potrosacku euforiju kao 2007.
Na vama je da odlucite sto cete uciniti. Ja mogu samo opisati svoju situaciju koja vama treba biti samo jedna u nizu informacija za vasu odluku. Ja sam u ovom casu ful u dionicama, imam 300 kn casha, izgubio sam od pocetka godine nesto preko 3% portfelja, od vrhunca u 11 mj. oko 7% portfelja. Nisam ga ni preslagivao, nemam zasto jer nemam informacije ni o jednom poduzecu da se nesto posebno lose desava. Meni je zao sto nisam u stanju odmah skupiti preostali cash koji sam mislio utrositi u ovoj godini da ga imam spremnog kada dno bude izgledno. Ne znam da li cu se usuditi igrati van/unutra, da ne ostanem vani i propustim rast/oporavak, najveci dio rasta vjerojatno ce se dogoditi u kratkom vremenu, u par dana. Izglednije je da cu mazohisticki gledati u privremene gubitke ili, jer imam snagu volje, iduce dan provesti igrajuci World of Tanks (2009. mjesec dana nisam gledao burzu, samo bi se mucio bez ucinka, a ukupni gubici su tada iznosili 2/3 portfelja). Takodjer da se odlucim razrociti neka od orocenja i puknuti to u dionice pad bi trebao biti kao 2008. jer sad mi je omjer dionice/orocenja 6:4. Tesko da cemo doci padom do izrazitih prilika P/E 7 ili 5 kao 2008./2009. pa da se odlucim na razrocenja. Koliko god cudno zvucalo, za mene je dugorocno najbolje sto duze trajanje pada da spremim novce za ovu godinu. Da znam da mi i jedno poduzece skripi u poslovanju, izasao bih van na njemu i to bi mi bila osnova za buduce kupnje, ali tako radim i neovisno o padu.

bez razloga napadate aliasa. da ste ga slušali već bi vam bilo puno lakše. dečko jako dobro zapaža, pametan je i inteligentan. umjesto da ga napadate, slušajte ga jer nije sebičan i dijeli svoje znanje besplatno sa vama. korektan je, to znam. širokih je vidika i prihvatit će vaš argument, pa stoga nema razloga da vi ne prihvatite njegovo viđenje stvari jer čovjek zna i oprezan je u ulaganju.

...povijest se ponavlja...

@drevil

legitimno je cijeli bear market ostati u poziciji i misliti kako je to dobar potez, legitimno je i misliti da zbog cinjenice da se u portofoliu ima JDGT, TUHO ili slicne fundamentalno solidne dionice na zagrebackoj burzi da ste relativno dobro poslozili portoflio unatoc tome sto su to dionice firmi u jednoj hrvatskoj, pa kada se uzme u obzir makroeknomsku situaciju u drzavi, taj portfolio bi imao kreditini retjting BBB- da se trguje na wsj-u.legitimino je i misliti da se fundamenti tih dionica nece drasticno pogorsati u doba recesije, pa je opravdano cekati prve izvjestaje tih istih dionica da se “shvati” ta cinjenica.

u 10 mjesecu sam dao svoje misljenje tebi, da ce ti portfolio gubiti na vrijednosti, u tom vremenu koliko se sjecam spominjao si da bi bio zadovoljan + 15% u 2016.

zse jos nije ni osjetila prvi udar, tradicionalno kasnimo, nemojte biti naivni da mislite da kada ovaj bear market zavrsi necete gledati perjanice svog portfolia na -50% sadasnje vrijednosti.

prvo i osnovno pravilo ulaganja- capital preservation, nema potrebe za nikakvim odgovorom, ovo vam dobronamjerno govorim , isto kao i prije dva tjedna kada su me neki uvazeni forumasi castili s izrazima da vidim bijele miseve i ne znam eng, spx je od tada izgubio 200 bodova,

@allias

jednostavno odustani ovdje pisati, nema smisla, imas tamo na temi svijet dosta starih forumasa kojima je tematika malo poznatija.

Informanka.

– evo izračunala sam kako stojim u ovoj godini.
– napravila sam jedan prekrasan minusić od -3.55%, možda to i nije puno kada gledam postotak ali kada to pretvorim u kune pa i nije tako baš mali minus.
– ne sjećam se gorega ulaza na početku godine.
– trenutno se liječim od investicijske ovisnosti te niti kupujem niti prodajem.
– na početku godine sam zamalo dosta toga prodala ali moja volja je ipak bila jača, tom odlukom sam sigurno pogubila dosta love, ali to vam je tako kad se liječite o ovisnosti.

– I love this game.
Pozdrav !

U vrijeme prošlog kolapsa (2008-2009) si bar mogao oročiti novce u banku par godina sa 5-6% godišnje kamate.

Ono što je najgore da sad ni cash pozicija ne pruza nikakvo zadovoljavajuće rješenje…..nego sluzi čisto kao način očuvanja postojeceg kapitala, pa dokle potraje, potraje…..

New Report

Close