Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A di nam je pametnica..?
Koliko je traktora zaradila ove godine?

A BALVANA!!! :) :) :)

Evo dionica u kojoj imam skoro 80% investicije narasla 2. najviše na svijetu ove godine iz svog sektora:
http://news.investors.com/123015-787428-2015-top-stock-price-gainers-in-biotech-pharma.htm?ven=yahoocp,yahoo&src=aurlled&p=3

Možda ipak nisam toliko daleko od onih najvećih riba što plivaju vani ha Lopina?


Evo dionica u kojoj imam skoro 80% investicije narasla 2. najviše na svijetu ove godine iz svog sektora:
http://news.investors.com/123015-787428-2015-top-stock-price-gainers-in-biotech-pharma.htm?ven=yahoocp,yahoo&src=aurlled&p=3

Možda ipak nisam toliko daleko od onih najvećih riba što plivaju vani ha Lopina?

evo jos malo pozitivnih vijesti, iako si ovo vjerojatno vec vidio

http://finance.yahoo.com/news/traders-bet-gains-novo-nordisk-133226075.html

medutim, iz mog iskustva s biopharmom market trenutno je uracunao u cijenu sve pozitivne vijesti, dionica je vrlo blizu ATH, koliko sam shvatio zbog approval-a od strande FDA i velikih ocekivanja od USA marketa , ulaz odboren u 2016, tamo ce se za market share boriti s levemirom od SNY, iako vecina analiticara smatra da NVO ima bolji proizvod i da je tresiba bolja i ucinkovitija, to tek treba dokazati na marketu, vidio sam par slucajeva gdje proizvod koji je bolji i ucinkovitiji od proizvoda koji je vec na trzistu nije uspio uhvatit market share koji su ocekivali , a sto se odrazilo u cijeni dionice, opcenito nakon FDA odobrenje do prvih razultata na marketu ocekivanja su vrlo visoka i to se odrazava u cijeni dionice, kad to uzmes u obzir , cijenu dionice blizu ATH i vjerojatno bear market u pocetku, mozda ne bi bila losa stvar iskoristiti ovaj run prema gore sto ce ti opcije donijeti i traziti ponovno ulaz na nizim razinama.
samo razmisljanje na glas.

i samo da ispravim jedan navod gore, krivo sam naveo da je levemir product od SNY-a, njegovi proizvodi su Lantus i Toujeo, levemir je NVO-ov product.


Drugo.
Firme koje imaju visoki ROE imaju visoki P/B. Što veći povrat na kapital to je veci P/B. Firme koje imaju mali ROE imaju i male P/B. Firme koje imaju visok ROE imaju i visok P/B. Npr ovdje poznata zvijezda ima ROE 2,63 i P/B 0,3. Kad je prije dvije godine bio ROE 1,01 tad je P/B bio 0,23. Moj Novo Nordisk ima ROE 81,73 a P/B 24,6. Šta je tebi važnije? Imati veći ili manji povrat? I to ste krivo naucili. Zakljucak: Ne gledaj P/B nego gledaj ROE jer se tu zapravo ne radi o pravoj imovini, pogotovo kod nas. Ne gledaj P/S nego gledaj da ti firma ima dobre marže. Marže su važnije.

Svima sretna Nova godina

Neću se uvlačiti u raspravu, samo ću jednokratno komentirati. Ja normalno da ne gledam P/S i P/B, ali gledam višegodišnji trend prihoda i višegodišnji trend kapitala, istina kao manje važne varijable. ROE sam prestao držati kao vrlo važnu varijablu, gledam je ali mi je manje važna, plaćam i prodajem dionicu ne po cijeni kapitala poduzeća već po cijeni tržišne kapitalizacije dioničkog društva, pa mi je bitno koliko poduzeće dobiti izvlači prema cijeni dionice. Ali važna mi je varijabla trend ROE, pokazuje promjene u kvaliteti poslovanja poduzeća, ali samo u kombinaciji s trendom kapitala, inače bih mogao kupiti poduzeće koje je rastočilo svoj kapital pa ima izvrstan ROE npr. ERNT. Najvažnije value varijable su mi P/E i EV/EBITDA, growth varijable trend čiste dobiti i trend EBITDA.



Evo dionica u kojoj imam skoro 80% investicije narasla 2. najviše na svijetu ove godine iz svog sektora:
http://news.investors.com/123015-787428-2015-top-stock-price-gainers-in-biotech-pharma.htm?ven=yahoocp,yahoo&src=aurlled&p=3

Možda ipak nisam toliko daleko od onih najvećih riba što plivaju vani ha Lopina?

evo jos malo pozitivnih vijesti, iako si ovo vjerojatno vec vidio

http://finance.yahoo.com/news/traders-bet-gains-novo-nordisk-133226075.html

medutim, iz mog iskustva s biopharmom market trenutno je uracunao u cijenu sve pozitivne vijesti, dionica je vrlo blizu ATH, koliko sam shvatio zbog approval-a od strande FDA i velikih ocekivanja od USA marketa , ulaz odboren u 2016, tamo ce se za market share boriti s levemirom od SNY, iako vecina analiticara smatra da NVO ima bolji proizvod i da je tresiba bolja i ucinkovitija, to tek treba dokazati na marketu, vidio sam par slucajeva gdje proizvod koji je bolji i ucinkovitiji od proizvoda koji je vec na trzistu nije uspio uhvatit market share koji su ocekivali , a sto se odrazilo u cijeni dionice, opcenito nakon FDA odobrenje do prvih razultata na marketu ocekivanja su vrlo visoka i to se odrazava u cijeni dionice, kad to uzmes u obzir , cijenu dionice blizu ATH i vjerojatno bear market u pocetku, mozda ne bi bila losa stvar iskoristiti ovaj run prema gore sto ce ti opcije donijeti i traziti ponovno ulaz na nizim razinama.
samo razmisljanje na glas.
[/quote]
evo analiza od nedavno. iako vjerujem u nju jako on a je jos hold. ali za 2 godine ce krenuti ubijati. treba pricekati ali prekrasna je firma. ja cu ovu godinu izac s pola i u drugo jer imam filing da ce nesto bolje povuc. ali treisba izlazi u sad-u sad. a to je potegnuti jebene. kad krene njihov oralni promjeniti ce trziste do bola. radi se u krunama jer je domaca dionica.

drevil. probam odgovorit sto prije. lagano sam pijan. ekipa dosla. poz svima

@mr whiseguy

tresiba je tek odobrena u Sadu u 9 mj. jos je nisu pustili na trziste jer nemaju toliko. u japanu gdje je lantus (ne levelim=detemir) drzao 80 % trzista tresiba je poglazila japan. i švicarsku. ma procitaj u analizi. tako da imaju mjesta. odi na forume za diabeticare vani. svi je hvale strasno. iz prve ruke znas da je lijek genijalan. tako najbolje nauciti o ljekovima. pitas ljude na njihovom forumu. pogotovo sto se ljekova tice


@mr whiseguy

tresiba je tek odobrena u Sadu u 9 mj. jos je nisu pustili na trziste jer nemaju toliko. u japanu gdje je lantus (ne levelim=detemir) drzao 80 % trzista tresiba je poglazila japan. i švicarsku. ma procitaj u analizi. tako da imaju mjesta. odi na forume za diabeticare vani. svi je hvale strasno. iz prve ruke znas da je lijek genijalan. tako najbolje nauciti o ljekovima. pitas ljude na njihovom forumu. pogotovo sto se ljekova tice

A ako želite uložiti u hrvatske dionice, onda pitaš ljude na temi BEST BUY.

Tu možeš dobiti najbolji savjet u koju dionicu uložiti u Hrvatsku.

A ako budete razočarani svojim odabirom, uvijek možete ići Van na forum da znate koji je lijek najbolji za smirenje.

Nema boljih ljudi, od bolesnih ljudi za savjet.

Kolega hasanfefer u ćemu je vaš problem ( osim u tome da izjavljujete da nećete više pisati na forumu, ali unatoč tome opet pišete ) ?

Pa je li vi živite u ovoj državi ? Ako živite i ne sviđa vam se, pa imate cijeli svijet i regiju pred sobom slobodno se zaputite. Toliko jala, nezadovoljstva, ništa nevalja, pa što radite ovdje? Nije vam država kriva što ste izgubili novac na burzi i Diokiju, vidite nekima je ovdje sasvim lijepo.
Evo prije par dana sam se vratio sa našeg prekrasnog Jadrana, zaista fino vrijeme i lijep ugođaj.
Vozim se najmodernijom autocestom a vjerojatno i jednom od najljepših, vrijeme krasno, idila …

Burza samo za poželjeti, koliko zanimljivih sektora i dionica, nema nas nitko, ako izuzmemo razvijena svjetska tržišta. Hrana predivna, zdrav okoliš, dobri ljudi, sve jeftino i kvalitetno.

@ Kolega plavi.

Da skratim, da ja sam živio u ovoj državi koju sigurno volim najviše na svijetu.

Već godinu dana ne živim, otišao sam van raditi.
Čak ne zbog novca, već sa željom da se i vani dokažem, jer tu Vam je baruština i ne može te napredovati ako niste njihov.
Ja kao rođeni zagrepčanin sigurno TO nisam.
Mislio sam čak i ovdje uložiti u biznis, ali sam odustao.

Dok mafija i kriminalci, korupcija budu na svim funkcijama, ne može te mirno spavati u ovoj zemlji.
Ni Vi, ni Vaše privatno vlasništvo.
Zbog čega da me netko reketari u Zagrebu, jer sam otvorio manji hotel?

Da li to meni treba? Ne.
Napisati ću Vam dva primjera iz svog iskustva kako se morate bojati za svoja ulaganja i privatnu imovinu u Hrvatskoj (molim admin. da ih pusti jer možda nekome pomognu).

Burza mi je hobi. Na njoj se opuštam. Nikad nije bilo zbog novca.
Možda više igra, da pobijediš tržište i da predvidiš kamo će dionica.
I da, shvatio sam da izaziva ovisnost.

Ali ovisan sam i o ribičiji, pa nisam baš 365 dana na vodi.

Sada sam došao za praznike da sredim svoje financije do kraja.

Sve sam dionice i nekretnine svoje prodao.
Nikad nisam imao više love na računu.
Malo mi je bilo teško da ne upucam dio u dionice (vidi pod ovisnost), ali zarekao sam se da neću više u Hrvatsku uložiti ni novčića.

Zašto da nešto, što sam se namučio da zaradim, nekom dam da mi uzme.
Nema šanse.

U svakom slučaju ću hvaliti Hrvatsku po svijetu da je dobra za godišnji odmor.

Ali za ulaganje ne, tu neka paze na svoje novčanike.

I dalje ću pratiti temu best buy, pa pratim je još od fakulteta.

Ali više neću pisati jer jednostavno više nemam dionice, niti ih mislim imati.
Samo bi poželio svim starim vućicama i vukovima dobar LOv.

Ili kako bi mi ribiči rekli BISTRO.

Lp

ps. Što se tiče dionica na kraju je to dosta veliki plus.

Najviše sam zaradio na INI, a najviše izgubio na HT-u.
A uspio sam izgubiti i na KORFU. Kupio na 160 kn, prodao na cca 130 kn.

Što se tiče dionice koja me je najviše iznervirala je Dioki.
Ali ne zbog gubitka, jer na kraju sam ostao u plusu, i cca 11.000 dionica.

Već jer sam stvarno angažirao na tom Diokiju (jer mi je struka), da sam na kraju čak mislio dati ponudu. Voditi tvrtku bi mi bio izazov. Čak sam napravio poslovni plan za sljedećih deset godina.
Već počeo razgovarati i s nekim partnerima.
Nažalost mojih 5 milja očito nije bilo dovoljno, valjda turski bolji mirišu.
A banke su posebna priča kad treba ulagati u proizvodnju.
Kredit za stanove i hotel možete dobiti, za proizvodnju ne.
Mislim da se tu na kraju ipak radilo samo o nekretnini.

ps2.
Gospon plavi malo skrenite s autoceste i siđite s jahte među ljude, pa će te vidjeti kako Hrvati žive.
To što Vi i ja imamo love da smo cijelih 365 dana na moru, jedemo i pijuckamo vino, ne znači da si i drugi to mogu priuštiti.
Ja više npr. ne moram ništa raditi u životu. Ali sam premlad za penziju.
Jer Vi očito ne živite u zemlji u kojoj sam ja živio.
Jedino ako su SDP-ovci u zadnjih godinu dana toliko povećali standard života.
Što čisto sumnjam.

pr1. Kako izgubiti svoju zemlju iz gruntovnice i katastra

Svakih 3 mjeseca provjeravajte svoje nekretnine u gruntovnici i katastru.

Znači nakon što smo najednom čarolijom preko noći nestali kao vlasnici zemljišta u gruntovnici, oko naše zemlje počeli su se motati čudni tipovi.
Na zemljištu se nalaze i dvije stare kuće, svaka od 200 kvadrata.
Uglavnom tipovi su pitali moju majku, u njezinom dvorištu, ŠTO to ona tamo radi?

Nakon, što smo vratili sebe natrag u gruntovnicu (nakon što smo zaprijetili novinarima i policijom) pojavili su se INVESTITORI.

Nisu došli iz šume, već iz Bosne i Hercegovine. Neki bi rekli, dijaspora koja dela u Zagrebu.
Htjeli su kupiti cijelu parcelu, cca 4.000 m2.

Mi smo im odmah rekli da ne prodajemo pradjedovinu.
Eventualno, polovicu, ako bi cijena bila korektna.

E onda su počeli pregovori. Prvo su nudili 220 euro (na Trešnjevci), da bi na kraju završili na 500 €/m2, ali samo ako se proda cijela parcela.

Naravno da nismo pristali.
Onda su nam potpuno razbili pradedinu kuću s kamenjem, dok smo bili na moru.
Sva stakla na kući, kako su stara imanja imala.

Policija je napravila zapisnik, ali da oni tu ništa ne mogu protiv huligana. Trebali bi valjda živjeti 24 sata i dežurati na nekretnini.

Nakon toga isti taj investitor je počeo graditi na susjednoj parceli 5 zgrada cca 86 stanova.
I dalje nismo prodavali.

Kod gradnje podzemnih garaža, napravio je ogromnu rupu , a na rubu (putu) mu je bila ova dedina kuća. Kako mi dedina kuća nema temelje lijepo ju je s bagerom podigao, a onda cijelo ljeto zalijevao s vodom. Valjda da se uruši.
Na kući je došlo do teških oštećenja. Popucala je na pola i stvarno je postala opasnost od urušavanja.

Na kraju zaletio se na moju mlađu sestru i zaprijetio joj da će nam tatu progutati mrak.
Kao što vidite ovaj nije došao iz šume, već sišao s planine (brda).
Naravno da se nije meni zaprijetio, jer je kukavica znala da bi ga na mjestu složio.

Više nismo imali izbora, već smo pozvali policiju, a firmu tužili.

Policija je napravila zapisnik, ali onda nastaju problemi.
Zapisnik u policijskoj postaji NESTAJE.
Poslije smo vidjeli da su u tim zgradama neki kupci bili i policajci. Nažalost, vidjeli smo da je ta firma obnavljala policijsku postaju (to im je bila preporuka), tako da nismo previše očekivali.
Ali policajci s očevida su stvarno bili korektni.
Nakon inzistiranja našeg odvjetnika, nekako se zapisnik našao, ali tek kada smo rekli da nećemo podizati tužbu za napad s prijetnjom smrću.

Više me je razočaralo naše sudstvo. Naša optužba za smetanje posjeda i oštećenja kuće.
Zaboravi sam. Čim su došli i počeli graditi, zrušili su našu ogradu cca 1.000 metara, sve do kuće.
I da, bez naknade su se služili našom zemljom za gradnju.
Ne inspekcija nije zaustavila gradnju već nas uputila na sud.
To se toliko dugo odugovlačilo dok gospodin nije završio svoje zgrade.
Sudac koji je izašao na lice mjesta bio je korektan. Zapisao je da oko zgrada postoji asfaltirana cesta koja nije upisana u katastar.
Za razliku od njega sudski vještak je napisao da je do urušavanje kuće došlo zbog korijena obližnjeg bora. Kuća 60 godina stajala, zajedno s borom i baš kada su u susjedstvu krenuli građevinski radovi, bor ju je zrušio.

I ne, GAD nije uspio, uložio sam 30.000 eura u popravak kuće i nikad se nije srušila.

Slijedi II. dio.

II. dio pr1. Kako izgubiti svoju zemlju iz gruntovnice i katastra

Da se vratimo našem sudstvu. Kada je napravljen očevid na nekretnini, nikako se nije mogla sazvati nova rasprava. Bilo je bar 5 razloga navedeno.

Sve dok se rasprava napokon nije sazvala.
A na raspravi, tužena firma je otišla u stečaj.
Pa se rasprava na trgovačkom sudu prekinula, dok se stečaj ne završi.

Kako je firma koja je dvije godinu prije imala prihod 10 miliona eura, a prethodnu godine prodala 60 stanova, završila u stečaju, valjda je samo sudu bilo jasno.
Tada je bilo dvije godine prije vrhunca cijene stanova u Zagrebu, a stanovi su se plaćali unaprijed.

Naravno da investitor zadnju zgradu prodao pod novom firmom koju je osnovao i dalje nesmetano radio.

Znate zašto je važno da Vam investitor sruši ogradu.

Tako da na Vašoj zemlji izgradi dio stanova, u ovom slučaju put.

600 m2 nam je nestalo u katastru. Popala maca.

Naravno onda dođe država koja još ozakoni kuće (legalizacija) koje se nalaze na putu.
Izgrađene su na tuđem putu.

Jer njima (državi) je najvažnije da se zgrada legalizira.

A o vlasništvu i gradnji zgrade na tuđoj cesti, vlasništvu, oni ne odlučuju.

Oni samo legaliziraju zgradu. To je važno, zašto bi i imali građevinsku dozvolu za gradnju na tuđem zemljištu.

Tko je na vlasti.

HDZ (ovima kojima su važne građevine gđa. Drokulić) i ovi kojima su važni kumovi (Bandić).

I da ja ulažem u ovakvu zemlju.

Bolje da otiđem, dok stvarno nekog ne skratim za glavu.
Ne isplati se zbog ovih s brda završiti u zatvoru.

Ali nikad ne reci nikad.

Zbog čega bi LO.povi i kriminalci mirno spavali.

Lp

ps. Ovi izbori su mi ubili zadnju nadu da će se u ovoj zemlji nešto promijeniti.
Ne vidim tko bi to korupciju i mafiju izbacio iz Hrvatske.

Zato LOVA ide van na sigurno.



Drugo.
Firme koje imaju visoki ROE imaju visoki P/B. Što veći povrat na kapital to je veci P/B. Firme koje imaju mali ROE imaju i male P/B. Firme koje imaju visok ROE imaju i visok P/B. Npr ovdje poznata zvijezda ima ROE 2,63 i P/B 0,3. Kad je prije dvije godine bio ROE 1,01 tad je P/B bio 0,23. Moj Novo Nordisk ima ROE 81,73 a P/B 24,6. Šta je tebi važnije? Imati veći ili manji povrat? I to ste krivo naucili. Zakljucak: Ne gledaj P/B nego gledaj ROE jer se tu zapravo ne radi o pravoj imovini, pogotovo kod nas. Ne gledaj P/S nego gledaj da ti firma ima dobre marže. Marže su važnije.

Svima sretna Nova godina

Neću se uvlačiti u raspravu, samo ću jednokratno komentirati. Ja normalno da ne gledam P/S i P/B, ali gledam višegodišnji trend prihoda i višegodišnji trend kapitala, istina kao manje važne varijable. ROE sam prestao držati kao vrlo važnu varijablu, gledam je ali mi je manje važna, plaćam i prodajem dionicu ne po cijeni kapitala poduzeća već po cijeni tržišne kapitalizacije dioničkog društva, pa mi je bitno koliko poduzeće dobiti izvlači prema cijeni dionice. Ali važna mi je varijabla trend ROE, pokazuje promjene u kvaliteti poslovanja poduzeća, ali samo u kombinaciji s trendom kapitala, inače bih mogao kupiti poduzeće koje je rastočilo svoj kapital pa ima izvrstan ROE npr. ERNT. Najvažnije value varijable su mi P/E i EV/EBITDA, growth varijable trend čiste dobiti i trend EBITDA.
[/quote]
Manje vise trendovi su uvijek najbitniji. Bilo koji. P/S sam spomenuo jer dosta ljudi misli da je nizak dobar. Dosta knjiga to krivo piše. P/S je potpuno nebitan pokazatelj. ROE je ok pokazatelj. Kao i ROIC (među kompanijama ROCE) jer ti kaze koliko firma vraca na sta ulaže. Ali najbitnije je usporedivati pa vidjeti. EBITDA je dosta varljiv pokazatelj. A sta ja znam. Svakom pokazatelju se nesto moze krivo spomenuti. Ni sam ne znam kako gledam kompanije. Citam i vidim nesto sta mi odgovara ili ne. Pokazatelji su mi stvarno skoro nebitini.

New Report

Close