Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Točno to. Onda nije privid nego zbilja ima manje dionica.

Uz to, oni kupnjom dižu P u P/E pa time zapravo s druge strane pocećavaju taj P/E. S treće pak strane, oni daju lovu za kupiti dionice pa opet to ruši E, zar ne? Jer im je to rashod. To opet djeluje na povećanje P/E.

U svakom slučaju kupnja vlastitih dionica je pozitivna stvar ako je dionica podcjenjena, a negativna ako je precjenjena. Jednostavno. 🙂

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Ne. Krivo. Pa nije kupnja vlastitih dionica rashod. Ne računa se to kroz RDiG. To je čisti privid jer kupnjom smanjujete kapital, koji onda opet povećate većom “zapravo istom” dobiti. Samo je on drukčiji po dionici. Vi na recimo isti prihod i rashod kao uvijek imate veću dobit po dionici. To što će narasti P nema veze u ovoj jednadžbi jer ljudi, zbog neznanja, misle da je firma više zaradila. Čak su i amerikanci prestali padati na te fore. Prije su 10 ili 15 godina bila jako česta preuzimanja kompanija s visokim P/E-om i kupnje kompanija s niskim P/E-om. To se zove bootstreping. Kupovalo se dionicama, ne cashom. Na kraju zbog manjeg ukupnog broja dionica dvije firme, koje su sad konsolidirane, su imale isti prihod i rashod, ali su imali veći EPS, zbog manjeg broja dionica. To tebi nije privid? Ti potpuno ništa nisi zaradio bolje. Zato i kažem privid. Ti ništa nisi popravio u svom poslovanju (operativno), a čini se da jesi.

Kako nije bitan P? Pa ako kupuju time podižu cijenu jer je zbog njih veća potražnja. Od kuda onda novci za kupnju vlastitih dionica? Od nekud ih moraju izdvojiti.

Ne znam ko to gleda samo dobit po dionici, a bez da gleda ukupnu dobit i ukupne prihode. Uz to, čak i da se gleda samo ta dobit po dionici svejedno je to pozitivno i nije privid. Nego jednostavno ima manje dionica. Znači da dobit koja je sada ista dijeli se na manje dionica. Ako nas troje imamo jednu firmu i dobit djelimo na tri dijela, a jedan od nas odustane od biznisa, zar nije nama dvojici koji smo ostalo to dobro jer ćemo uz istu dobit firme mi imati veću dobit za sebe. A prihodi i dobit ostali isti… Nikakav privid.

Ja kužim što ti oćeš reći samo se ne mogu složiti s tobom da je to privid već da je realno.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Ok. Sve 5. Slažemo se da se ne slažemo 🙂 Meni je bitno da se popravlja poslovanje, ne dobit po dionici. Da sad Apple sa 130 milijard $ kupi svoje dionice pa pao bi mu (bubam) P/E sa sadašnjih 11 na 7. I dođe neki novi mobitel koji ubija tržište (kao smartovi što su sje.bali nokiju) i prodaja krene padati kao luda. Šta bi ti kupio dionicu jer joj je p/e nizak ili je ne bi kupio jer ce je novi mobitel uništiti. karikiram ali eto nokiji se dogodilo. ja je ne bi kupio. meni je poslovanje bitnije od bilo kojeg pokazatelja. zato uvijek prvo čitam o kompaniji i tržištu a pokazatelje jedva i pogledam. ono što plavi kaže očekivanja su bitna (to je naravno svima poznato) i sadašnje stanje ti ne mora govoriti kakvo će poslovanje biti za godinu, dve, pet. poslovanje ti to može reći. Čitao sam knjigu od Philip Fisher-a i u uvodu je njegov sin napisao genijalno pitanje koje je njegov otac postavljao direktorima kompanija firmi u koje je htio ulagati; recite mi šta radite, a da to vaši konkurenti ne rade JOŠ. bitan je ovaj JOŠ. Otišao sam u totalno drugom smjeru 🙂 ali valjda sam objasnio svoj način razmišljanja. i u pravu si da ako je dionica jeftina kupnja vl. dionica se nagrađuje, inače ne. To mi je bilo i jedno pitanje na ispitu prije dvije godine mislim.

A koliko bi mu cijena dionice porasla da kupi vlastith za 130 milijardi $? 🙂

Sve točno ovo što si dalje napisao. To samo govori da ne treba gledati jedan parametar, npr. P/E ili samu dobit ili prihode. Naravno.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]



timmy popravio raspolozenje na burzi, danas sam lijepo zaradio!

Nisi zaradio ako nisi prodao.
A znamo svi da nisi. Dakle to je privremena zarada koja se lako
pretvori u minus.
[/quote]
u pravu si, tocno je da je portfelj porastao za meni lijepi iznos, a zaradio za sada nisam nista, ali trazio sam izraz, reci da je portfelj porastao za lijepi iznos nije tocno, jer postotno je to malo, ali je suma novaca za jedan dan meni lijepa. sto ces, prerastao me portfelj.


@ Mr. Wiseguy

Referiramo se na sadašnje stanje a to je pogrešno. Što nas čeka u narednim razdobljima, zašto su dionice nešto skuplje trenutno u USA?To je krucijalno.Prisjetimo se kraja 2008. S&P na P/E oko 60 a tržište je tada tek počelo rasti. Zbog OČEKIVANJA. Kakva su očekivanja za USA? Pa prvo treba pogledati uzroke ovoga što si ispravno naveo a to je da je pad indexa a imamo skuplje fundamente zbog pada earningsa. Pa zašto su pali earningsi? Zbog skupog dolara, a djelom i zbog pada cijena nafte ( energetski sektor ). Kako ne trgujem u USA ali dobivam podatke o svemu između ostalog i događanjima u korporativnom sektoru, vidim da su bilance pogoršane povećanim aktivnostima u pripajanjima, akvizicijama i programima kupnje dionica što je također negativno djelovalo na earningse. Naime, ne vidim ništa loše fundamentalno u američkoj ekonomiji, pa nezaposlenost je na 5 % ! Isto tako mislim da je FED jako oprezan i budno prati stanje ( vidimo koliko su puta odgađali povećanje kta ).Zato predlažem da pogledamo što se može kratkoročno dogoditi u tom smislu. Pa cijena nafte je jako nisko, prvi sam na 60 rekao da može i na 20, međutim očekivanja su, ako ne prije, da će se cijena nafte oporaviti u drugom ili trećem kvartalu iduće godine.

lp

ok, ajmo polako.
jak dolar i energetski sektor, tocno. Medutim, malo je sire od samo energy sektora, sirovine, sve, bakar, nikal, zeljezo, secer, kava, sve je bear market, pa i to utjece na pad earningsa, pogledaj samo gdje su danas Rio Tinto, Vale i ostali.
po meni osim jakog dolara, imamo i problem sto sve zemlje u razvoju ubrzano devalviraju svoju valutu, kina pogotvo, pogledaj gdje je yuan, sto direktno cini kupovnu moc njihovih gradana slabijom, 40 % earningsa spx-a dolazi iz izvoza.
brazil. rusija, japan, kanada, sve drzave kojima se proracun temelji na nafti su u ogromnim problemima, njihov gdp iako ne velikim dijelom ipak utjece na svjetsku potrosnju i rast.
aapl je fundamentalno jeftin i za to postoji dobar razlog zbog koji vecina hedge fondova se rjesava dionica, aapl nije napravio disperziju poslovanja i jos uvijek je preovisan o prodaji Iphona, model 6s slabo ide, svaka disperzija do sada je bila totalni fail od apple tv-a, do Ipadpro pa do sata i kad na to dodas utjecaj devalvacije yuana, nije bas sve tako ruzicasto, prosle godine kada je samo jedan kvartal pobacio u prodaji unita, forecst je bio 54 mil prodali 51 ml, unatoc boljem prihodu i dobiti, aapl je izgubio 10% u jednom danu.
aapl je odlicna firma i odlicna dionica i sigurno svakom investitoru treba biti na picku, kao i googl i vecina tech sektora, izuzev amzn.
kada govorim o bond marketu i da isti panicari to iz razloga sto prvi prepozna ogromne probleme u bilancama, shale gas sam ima 550 mlrd dolara koje dospijevaju u slijedece 3 godine, 16 firmi je u zadnjih 2 mjeseca bankrotiralo, a ovo je tak pocetak, kako ce to utjecati na bilance banaka?
tocno je, da je ogroman broj pripajanja i akvizicja bio prosli kvartal, ali ti je isto tako poznato da se to dogada na kraju bull marketa, a za buyback slazem se s alliasom.
i ne gledaj obican P/E, nego pogledaj Schillerov, da vidis je li market skup ili ne, pogledaj ovaj primjer i razliku ta dva i pogledaj gdje je danas kad ga usporedis s historical value:

The highest peak for the regular P/E was 123 in the first quarter of 2009. By then the S&P 500 had crashed more than 50% from its peak in 2007. The P/E was high because earnings were depressed. With the P/E at 123 in the first quarter of 2009, much higher than the historical mean of 15, it was the best time in recent history to buy stocks. On the other hand, the Shiller P/E was at 13.3, its lowest level in decades, correctly indicating a better time to buy stocks.

NAT GAS počeo odrađivat svoje, 50% u par trgovinskih dana(uhvatio na 1.891
a po grafu i WTI se sprema za veliki odbijanac prema 42-45$(prosjek 39$)

eto Vam best buy

mister
pratim vašu zanimljivu raspravu sa plavim. koliko sam primjetio, nekoliko puta u svojim osvrtima ste spomenuli JAK dolar, te obrazlažete situaciju sada i kad dolar počne slabjeti. međutim, dobar dio analitičara prognozira daljnje jačanje dolara što je po meni i realno i očekivano pošto europa i svijet još debelo kaskaju. što onda?

Informanka.

– danas sam potrošila i zadnju kunu na burzi, ostalo mi cca 20kn na brokerskom.
– zadnjih par dana portfelj mi je lijepo narastao, to je tako kada dođe vrijeme da i purani lete.
– kako će biti iduće godine, nemam pojma.
– ali dosta dugo vremena će proći do moje sljedeće kupnje.
– ovo što imam moći ću prodati bez zahebancije s poreznom.
– u portfelju imam cca 18 dionica, najveće pozicije su mi u tvz.”fondovskom smeću”.
– najveća pozicija ADRS.
– skoro sve dionice mi imaju dividendni prinos.
– portfelj sam bitno drukčije sastavila od portfelja gospona Drevila, nije to portfelj koji bi trebao najviše rasti, dobro će biti ako s dividendom tu bude nekog rasta i od 10%.
– najrizičnija pozicija mi je OPTE, danas sam razmišljala hoću ili neću to prodati pa sam odustala, teško da će doći na 1kn, 3kn je tako daleko ali i dostižno.

– u ovaj portfelj se neću dirati, što je tu je, nema trejdanja.
– iduće godine ću otvoriti novi brokerski račun,
– u njega planiram investitati lovu od turizma i reinvestirati dividene.
– ali otom potom, prvo moram vidjeti kako će se ovaj porez odraziti na burzu.

– I love this game.
Pozdrav !


mister
pratim vašu zanimljivu raspravu sa plavim. koliko sam primjetio, nekoliko puta u svojim osvrtima ste spomenuli JAK dolar, te obrazlažete situaciju sada i kad dolar počne slabjeti. međutim, dobar dio analitičara prognozira daljnje jačanje dolara što je po meni i realno i očekivano pošto europa i svijet još debelo kaskaju. što onda?

to je plavi rekao da ce dolar padati, ja sam suprotnog misljenja.

Udavište više s tim SP500 i očekivanja za Amere.
Činjenica je da kreće CROBI BULL i tko se nije ukrcao
može se ukrcati na 50% većim cijenama uskoro.
Lijepo sam rekao bježte s prodaje i čeka.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

New Report

Close