Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



alias#
Da li je skok PLJK sa 5 na 24 okjučavanje vrijednosti,naročito ako je uslijedila kapitalizacija dobiti.
Da li je skok BRNK sa 10 na 50 otključavanje vrijednosti ako na 50 ponuđeno kupuje većinski vlasnik.Ja mu nisam dao po toj niskoj cijeniTek na 80 i više dolazi u obzir.Do pred nekoliko dana sam napisao da mi je 600% dosta.Ne već sada mi je i 700% malo ali samo za prodaju kolićine da mi iznos u jednoj poziciji ne probije više od 40% porfelja.
Strategija blogera se pokazala uspješna u RIZU jer je poćeo kupovati na 17,a sada cijena 115 gotovo
600% veća.Spušio je u DDJH u kupnji prije dokapitalizacije,,spušio je u ADPL,katastrofalno pogriješio u PTKM .Da ali sve pokrio sa ARNT ,a naročito u RIVP.U miksu te dvije dionice su mu donijele veću dobit nego što je bio gubitak u svim ostalim dionicama.U VARTEKS je ušao ispod 13 i to mu je solidna pozicija.


I baš gledam te RIZO. Znači covjek je kupio po 17kn dionicu i ona sutra dan, nakon što je to objavio, poraste 75%, preksutra dan 74,99% i nakon tri dana 53,67%. Na 100.000kn prometa. I vi to smatrate otključavanjem vrijednosti? Koja su to znanja. Pa to moraš i tarot karte znati citati da kupiš točno dan prije otkljucavanja vrijednosti. Pogledajte solaris isti dan otkljucavanje nakon objave. Ili 30% zakljucavanje nakon prodaje ADPL-a. Moram skinuti kapu i nakloniti se. eto šta mi ljubomora i jal radi.
[/quote]
Da to su velika znanja.Kupiti po 10 prodati po 100.A vi volite kupovati firme koje dobro posluju,zarađuju a cijena dionice pada.Za mene je to neznanje,kriva procjena.Jako frustrirajuće.
Bitno je pokrenuti mase,a bloger to radi jako uspješno.Istina sila mu je sve slabija s obzirom na veliki broj promašaja.Ali njegov način ulaganja je sličan mome.Od pet pokušaja dovoljan je jedan pun pogodak i u jednoj poziciji se pokriva ulaz za pet sličnih.
On ulaže po stotine tisuće eura u pojedine dionice,ja na stotine eura.Ali pristup je sličan
Ipak,najbitnije je da ostvarimo što veći relativni rast portfelja.Mene se ne možete nikako približite jer vi kupujete Modriće na vrhuncu karijere,a tada je to jako skupo/takozvano fondovsko smeće/a ja tražim poletarce koji će krenuti njegovin stopama.Naravno
da selekcija mora biti malo šira,ali za sada mogu biti jako sretan što prepoznajem talent poletaraca.

Med i mlijeko teće ,a uskoro će biti i više.Baza sve veća i geometrijska progresija.Morati ću graditi nasipe radi opasnosti od poplave.

Jedino što me frustrira je kako pokušati objasniti nekome tko nema pojma da nema pojma. To nisu niti borbe s vjetrenjačama koliko se ja trudim vama dokazati. Vi se sami hvalite da znate 3 formule i da ste, pazi još jednom: “inteligentni investitor”. Zamislite da vam djete u 12 godina školovanja (8 osnovne i 4 srednje), a koliko ste vi na burzi, nauči zbrajanje, oduzimanje i množenje. Šta bi te vi mislili o tom “inteligentnom djetetu”? Ja sam u naravni takav pa pokušavam nekom jednostavnom logikom objasniti, čak i onim najnedokazivijima, da nisu u pravu, ali to je stvarno vrlo teško. Vi ste živi dokaz tome. I Hrvatska je puna takvih kao vi. Potpuno bez znanja, bez obrazovanja, bez želje za učenjem, a žele biti direktori. Često mi ljudi na PP pišu i pitaju za neki savjet ili neko pitanje i zbog takvih i nastavljam pisati. Inače bi već odavno odustao jer znam da ništa ne mogu promjeniti, a gubim živce bubajući i ponavljajuci jedno te isto.

A za rast mojih dionica vratite se nekih godinu i pol dana. Vani sam rekao Symrise koji je tad bio 28, sad je 63€. Ovaj ASML je bio 57 mislim, sad je tih 85€, ali bio je i na 105. Odradit ce on još jako puno. I Novo Nordisk koje je napravio oko 105%. To je negdje prosjecno oko 100% dok je s&p rastao oko 0 ili svega par %. Ne da mi se sad tocno racunati. I rekao sam srebro, ali kao hedge od svega par % i on je pao oko 20%. Njega još i mislim dokupljivati kad uvidim da sve ide kvragu.

Napisao sam još i hr dionice ali jednostavno mi se više ne da natezati. Samo se nadam da će ljudi shvatiti kakvu neki maglu prodaju i da vrijednost firme nije rast njezine cijene. Dok sam radio kao analitičar samo si trebao staviti veći nalog na kupnju i dionica krene rasti jer “netko sigurno nesto zna šta mi ne znamo”. Smiješno, ali to je na plitkoj burzi tako i zato je žalosno. Samo bi zelio poruciti da pametno ulažete svoj novac. Ulažite u stvarnost, ne u bajke, ako želite išta zaraditi. Svaku dionicu koju savjetuje lopina izbjegavajte u širokom luku. On ulozi 1000kn i dionica skoci za 300% na jednoj dionici (koju je vjerovatno on kupio) i koju nikad nece, nit ne moze prodati. To je ono što on naziva virtualna zarada. Bajke su price za djecu i pitajte pametne ljude (ne lopove) da novac nije lako zaraditi. Treba se i potruditi.

I evo sad radim analize automobilskih kompanija (ford, BMW, VW itd) i povadio sam od svih kompanija izvjesca za 2014 godinu i svaki od tri zadnja kvartala. njihovi izvještaji imaju oko 200 stranica (ne čitam kompletno jer vec znam gdje i sta traziti, ali vecinu da). Mislim da je 10 najvecih kompanija ukupno. Plus proci vijesti zadnjih godinu dana. Plus forume gdje neki znaju neke vaznije informacije koje rijetki znaju. Plus prognoze tržišta. I onda jos proci zadnjih 10 godina poslovanja, ali samo izvještaja. otprilike više tisuca stranica za proci tj procitati i naci greške i razlike i koja je najbolja. i onda će meni čovjek koji pročita p/b soliti pamet? Ili koji zna procitati s moje dionice EV/EBITDA? Zato sam frustriran, da.

@alias
Ja imam drugu filozofiju. Ulozi na dugi period, svake godine napravi reviziju postojeceg i bez emocija prodaj ili jos kupi ovisno o situaciji kompanije.
I dalje vjerujem da je PSN vec prevara od privatizacije 90-tih.
Kupi kvalitetno, jedinatveno, dugopostojece na niskim valuacijama, i bas zato u RH
ZVZD
DLKV
SNHO
SUNH
vani sam sada na fut WTI i NAT.GAS-takoder mi je filozofija, 5 godina mogu cekat i mislim da cu docekat povrate preko od 50-80%, mozda se varam, al povjest drugacije pokazuje i uci

Pa sve dionice koje sam vam nabrojao se mogu držati tako reci dozivotno. Novo nordisk je najbolji na svijetu u diabetesu, koji nece tako brzo nestati nego samo rasti. trenutno ima 385 mil ljudi s tom bolesti. do 2035 se ocekuje skoro 600 mil. Oni lijece 24 mil. Šta tu imas racunati. Kupis i drzis. Imaju sad i oralni GLP u 3 fazi (nesto između inzulina i oralnih tableta za diabetes). Diabetes je progresivni i prvo koristiš vježbu i oralne tablete ali na kraju završiš na nekoliko injekcija inzulina dnevno. Nitko na svijetu nema nista slicno. I oralni inzulin rade. Nitko nit ne pokusava. Znate sta ce to napraviti kad dode na trziste? Kad se vise ne moraju bosti iglama.
Symrise nit ne znate da jedete i koristitie svaki dan. Boja npr soka energetskog, coca cole, okus mente u kaladontu, okus nekog sosa ili kečapa, miris deodoransa ili miris i boja gela za tusiranje. sve sitne stvari koje ljudi nit ne znaju da postoje tj da ih te kompanije rade. Mislite da to može izumrijeti?
ASML radi stroj za izradu čipova koji svaki uređaj ima. Ne radi to intel ili neka firma. Oni rade strojeve, ovi ih koriste. Ako sad naprave taj novi stroj koji nitko nema pa imati će monopol u čitavom svijetu za novu generaciju čipova. NITKO DRUGI NA SVIJETU. Kod tih kompanija nit ne morate raditi analizu. Jesu li skupe? Jesu. Ali su svake godine skuplje 100%. Ne mozes ti takvu kompaniju naci jeftinu. Zasto? Pa jer je jednostavno najbolja u onome sto radi. BMW ili Mercedes (govorim o autima, ne dionicama) neces ti jeftino moci kupiti.

Evo vi ste kupili jeftine turiste. Ali oni su jeftini jer su trenutno najgori. Pa nisu jeftini jer ih nitko nije otkrio. Ne govorim da ne postoji skrivena vrijednost koja se moze naci, ali trenutno je tako. Ja vam samo objašnjavam razliku između jeftino i skupo.

Ja ne mogu ovdje djeliti analize koje radim, ali dajem vam primjer kvalitete koja ce trajati. Kupujem ja sve vrste dionica. Na ništa se ne vežem niti jedne sekunde. Imate sad npr tom tailor koji je pao zbog toplog vremena s 15€ na 3,30. Sljedece zime ce se vratiti. Zasto ne kupitit sad. I kazu prije par dana da nije toliko lose i dionica odmah 50%. Kupujem i ja na nekim nerealnim padovima. Ali mora postojati jasna razlika zašto nešto kupujes i koliko to vrijedi. Pa meni je nedavno novo nordisk pao s 55 na 46. Ja kao da sam dobio na lotu. Odmah krcas lovu. Vec je 53. Kad ti takve dionice padnu ti si sretan. Šta se ovdje događa kad je tako? Ili na dionicama tipa lopina? Bježiš i probaš drugdje. Treba odvojiti investiranje od “inteligentnih investitora”

Alias što misliš o našim turistima ima li tu još prostora za značajniji rast? I preko koga kupuješ strane dionice?

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

@sokolic

vrlo cesto dobivam to pitanje na pp pa ajde da pokušam objasniti svoje razmišljanje. Mislim da će se hrvatski turizam razvijati u dva dijela. elitni i pansionski tj apartmani. danas je 50% apartmana ljepše i bolje opremljeno od hotela s 3 zvjezdice. Zasto bi išao u hotel placati 3 put skuplje samo zbog dorucka? e sad onaj elitni, kao i uvijek privlači najbogatije, a tu su i najbolje marže. da sad ne spominjem kampove koji su tu od pamtivjeka, ali isto s vrlo niskim maržama. Želim samo objasniti razliku između apartmana i hotela. znaci smatram da hotela s dve ili tri zvjezdice više neće biti. kasnije i 4 sve manje. Treba znat da je hoteljestvo vrlo kapitalno skupo. Svake godine nova ulaganja u popravke, u povecanje kvalitete, u poboljšanje usluge itd. Tko ima najviše hotela s 5 zvjezdica? Maistra. Skoro svi. Znaci oni moraju ulagati samo u nove hotele, ne u popravak starih ili poboljšanje kvalitete. Npr RIVP ima dosta hotela s dvije, tri ili 4 zvjezdice. Sve će to trebati unaprijediti i trošiti lovu na nešto što maistra vec ima. Hoteli RIVP-a su stari pa ih moras i popravljati (npr pukne ti cijev jel je stara). Vrlo karikiram da se lakše shvati. Kad kupiš novi auto očekuješ da ništa neces morati mjenjati 5 godina. Kupi polovni i djelove moras mjenjati svaka 3mj. Cijena Maistre i RIVP je trenutno gotovo ista. Čak je i Maistra bolja u svim pokazateljima, ali bi trebao to još istraziti. Ja ne bi dvojio nego izabrao Maistru. PLAG ima najbolje poslovanje bar što se tice marži ali sa starosti hotela stoji slicno kao RIVP. Ipak mi se i oni cine kao puno bolji pick od RIVP. Dajte napravite analizu amortizacije i CAPEX-a tokom godina. To će vam dati najbolju sliku potrebe za ulaganjem u tu industriju. Najbolje su industrije koje za širenje ne trebaju puno kapitalnih izdataka. Ovdje je to jako bitno. Zato to probajte usporediti. Ja sve manje kupujem kod nas jer kako sam rekao ljudi ne shvaćaju vrijednost pa sve to traje duže. prodaju se svakakve price i onda gubim volju. Pa zamislite kupiti jednu Lošinjsku plovidbu koja još nema niti jedan hotel jel će ih nekad imati? Znate koliko dode izgradnja jednog hotela, a xy prica da oni imaju na racunu cistog casha 36 mil kuna??? Pa ne mogu pijesak za temelje jednog hotela s time kupitit. I sad joj je cijena kao Jadranke koja ima 5 hotela i bezbroj vila i ducana i 3 puta toliko zemljišta. Kako ne gubiti zivce na prodaji takve magle? I ne mislim da su hoteli preskupi. Mali je problem prekratka sezona ali opet “bolji hoteli” imaju kongresni turizam koji može rasti itd. Hrvatska ima puno prednosti koje može iskoristiti ali to jednostavno nije naš štih.

Vani kupujem preko ZABE, a imate i https://www.optimtrader.com/hr koji je dosta jeftiniji. Samo mene jeftinoca tjera na cesce trgovanje pa mi je to malo muka ali tko trguje više vjerovatno je tamo bolje. Pozz


I evo sad radim analize automobilskih kompanija (ford, BMW, VW itd) i povadio sam od svih kompanija izvjesca za 2014 godinu i svaki od tri zadnja kvartala. njihovi izvještaji imaju oko 200 stranica (ne čitam kompletno jer vec znam gdje i sta traziti, ali vecinu da). Mislim da je 10 najvecih kompanija ukupno. Plus proci vijesti zadnjih godinu dana. Plus forume gdje neki znaju neke vaznije informacije koje rijetki znaju. Plus prognoze tržišta. I onda jos proci zadnjih 10 godina poslovanja, ali samo izvještaja. otprilike više tisuca stranica za proci tj procitati i naci greške i razlike i koja je najbolja. i onda će meni čovjek koji pročita p/b soliti pamet? Ili koji zna procitati s moje dionice EV/EBITDA? Zato sam frustriran, da.

Dobro da priznajete da ste frustrirani.I trebate biti, jer shvaćate da priućeni investitor kap ja
ima veću dobit.
I kako vam pada na pamet da MAISTRI dajete prednost u odnosu na RIVP.
RIVP s obzirom na cijenu dionice zaslužuje ocijenu recimo -20-MAISTRA sigurno ispod toga recimo
-50.
Maistra
.To je firma zrela za stečaj s obzirom na kratkoročne obveze.Dakle vi smatrate da ADRIS kao vjerovnik neće Maistru baciti u stečaj.U redu,i ja smatram isto.Ali zašto Adris
nebi napravio dokapitalizaciju po modelu BELJA i Vupika.Po kojoj cijeni.Naravno po minimalnoj
cijeni.Zašto bi i ADRIS dokapitalizirao iznad BV i na taj način smanjio dobit tj.ostvario gubitak ,koja će ionko drastično pasti jer duvana kao najunosnijeg biznisa nema više u porfelju.Daljnje ulaganju u turistički biznis preoko Maistre
će dodatno povečati zaduženje Maistre,a već su sada prezaduženi.Maistra se treba delistirati,dokapitalizirati i skvizatii.I to po najnižoj mogućoj cijeni.Ne zaboravite ponudu u HRDH kada
je ADRIS škrtario na ponudi i ponudio mislim po 80 a BV je bio na 250.Kupnja Maistre i na 150 je vruć
krompir,a na 200 je kao užareno željezo.Iskreno,volio bih da ADRIS malim dioničarima ponudi više od toga ali u to jednostavno ne vjerujem.I zato nikoga ne bih gurao u avnturu zvana MAISTRA.Ta dionica je skupo smeće,bez epiteta fondovsko jer tu fondova i nema.Turističke dionice su u modi,a sve što je moderno je i skupo!!!!!!.RIVP je skupa,a Maistra i skuplja od toga.
Nadajmo se da dioničari LRH neće izvući gaće na štapu,što bi SNHO abecedu povuklo u bezdan. .

Maistra uzima novac za gradnju svojih hotela od matice i to kratkoročno i to je vama gore nego da uzima kredit od banaka po ogromnim kamatama? jel vi znate šta je stavka dug prema povezanim osobama? pa vi ste veći i.diot nego sam mislio. znaci ako ne vratis matici ona ti uzme hotele nazad ahahaha. ne mogu više. smanjili kratkorocne obveze s 950 na 650 mil kuna u godinu dana i vi ih spominjete kao bitna stavka analize maistre. stvarno ne znam šta bi rekao. svašta mi pada napamet ali cu se suzdržati


Maistra uzima novac za gradnju svojih hotela od matice i to kratkoročno i to je vama gore nego da uzima kredit od banaka po ogromnim kamatama? jel vi znate šta je stavka dug prema povezanim osobama? pa vi ste veći i.diot nego sam mislio. znaci ako ne vratis matici ona ti uzme hotele nazad ahahaha. ne mogu više. smanjili kratkorocne obveze s 950 na 650 mil kuna u godinu dana i vi ih spominjete kao bitna stavka analize maistre. stvarno ne znam šta bi rekao. svašta mi pada napamet ali cu se suzdržati

Opa,,počeli ste vrijeđati.Mislim da ste izgubili samokontrolu,pa u afektu i ekonomsku logiku.Gradnja
hotela sa kratkoročnim pozajmnicama???I rok od petnaestak godina je prekratak.Ili vi moždas smatrate da će ADRIS otpisati sadašnj kratkoročna potraživanja od Maistre ,možda i buduća,da bi mali dioničari imali veliku zaradu na dionici.U ekonomiji postoji osnovno pravilo,da će se dogoditi
ono najgore moguće-A u Maistri je to ADRIS kao većinski dioničar i jedini veliki vjerovnik koji je apsolutni gospodar,a može kreirati i cijenu dionice.Mali dioničari u Maistri su kao papirić na jakom vjetru.
A vi umjesto da se kulturno zahvaliti jer vas upozoravam na opasnosti još i vrijeđate..Očito da imate jedan veliki problem a to je što previšer pažnje pridajete fundamentalnoj analizi i ne prihvaćate
da je burza vrlo ćesto iracionalna.Veliki Einstein je izgubio imovinu na burzi,a bio je sigurno pametniji
od mene,,a nadam se i od vas.Ili možda smatrate da ste pametniji od njega.
Sletite jer ćete se razbiti.Skromnost ,a ne oholost i bahatost su bitni za i uspjeh nas burzi.

.

Još jednom ću se referirati na vaš tekst i to je to jer jednostavno nema nikakvog smisla. Necu komentirati ništa osim toga da nije Einstein izgubio novac na burzi nego Isaac Newton. Toliko o općoj kulturi. Ima jedna prikladna: Ne raspravljaj se s b.udalom, prvo ce te spusti na svoj nivo, a onda dobiti na iskustvo!

Malo sam citao ovu raspravu- alias previse komplikujete nitko se na taj nacin nije obogatio na dionicama. Mladi ste verovatno cete s godinama shvatiti.

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

New Report

Close