Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ja sam napisao koliko toliko OK. Prema drugima. Pa pogledaj dvije stranice prije ove da sam stavio da je amerika u banani. Prati malo šta pišem: ” 10 stvari da USA tržište i svijet nisu toliko dobro koliko neki misle”

http://www.cnbc.com/2015/12/07/10-warning-signs-for-investors-in-2016-commentary.html [cnbc.com]

sve ja pratim. plin nema veze s ekonomijom trenutno. glencore je već prije nekoliko mjeseci bio u banani. ima toga još sta nisi stavio. sve ja to znam. Amerika je sama sebi dostatna. Zato se još i drži. To sam ja rekao. Ne da im cvjetaju ruže. Možeš pogledati da je zapošljavanje koliko toliko dobro, ali neki kažu da nije jer nema inflacije placa. S druge strane zaposlenici na nisko plaćenim poslovima daju otkaze. Još jedan dokaz da je ekonomiji bolje jer ti radnici misle da mogu naći bolji posao. Inače ne bi davali otkaz, jel tako? Ma ima milijun parametara što ja pratim.

kazes nafta i plin nemaju utjecaja na realnu ekonomiju? forecast da u 2016 u istim sectorima ide 3 mil otkaza, kad krene val defaulta, stradaju i banke, pogledaj koliko je duga samo u tim sektorima , junk bond market, stalno ponavljam, prvi anticipira, imas jos dva izrazito losa faktora na koje ce utjecati povecanje kamate, earnings i buyback.
jaki dolar , kao posljedica dizanja kamate ce unistiti earnigs.

job market je solidan, medutim samo po brojevima zaposlenim, place se nisu pomakle, kupovna moc je gore nego proslih godina, consumer u usa je ozbiljno nacet, sto ne bi ocekivao ako gledas samo brojeve iz job marketa, predbozicno doba i prodaja, slabija 10% i više od prosle godine, a job market jaci.

sve u svemu, bear market je poceo.

@ Wiseguy

Iako si na forumu od 2008. još si moderiran, pa tako odgovorim na post kada se vratim sa puta idući tjedan ( ako imam što odgovoriti ).

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@wiseguy

opet mi stavljaš rijeci u usta. gdje sam spomenuo naftu? kažem da plin nema tolike veze. nafta da. ja ne znam dal ti misli o ponudi il potražnji? ponuda nafte je ogromna. potražnja nije lošija od prije. isto je i s plinom. nisu plin i nafta pojeftinili zbog potražnje kao što ti sugeriraš. možeš još pogledati zalihe/sales koje su porasle. to su jedni od prvih znakova recesije. Možeš isto pogledati restorane čije cijene dionica ful rastu kad nafta pada jer ljudi mogu više trošiti za drugo. sad toga nema. potrošnja u restoranima ne raste. Ima toga koliko hoces. Ali ja ne kupujem dionice u SAD-u trenutno. Tako da meni to ne igra baš ulogu.

allias

tocno je da invertory je vrlo visok, sto znacij da recesija kuca na vrata, natgas , nafta, opcenito commodites dovedi u korelaciju s dugom istih, bond marketom, napregnutim bilanacama, utjecajem defaulta na fondove i banke koje drze taj dug, pa ces vidjeti da je sve identicno slozeno kao 2007,

predlažem za nastavak diskusije da se prebacim na temu svijet, jer ovdje ljude isto pretjerano ne zanima i ne smatra bitnih te okonosti


odluke fed-a i utjecaj na realnu ekonomiju? lol, samo jos cekam ivanu da nesto pametno kaze po toj temi.

– ta odluka fed-a o dizanju kta. je fenomenalno dobra odluka za našu zemlju jer će ubrzati bankrot nama drage RH.

– I love this game.
Pozdrav !



odluke fed-a i utjecaj na realnu ekonomiju? lol, samo jos cekam ivanu da nesto pametno kaze po toj temi.

– ta odluka fed-a o dizanju kta. je fenomenalno dobra odluka za našu zemlju jer će ubrzati bankrot nama drage RH.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Tocno. Slažem se.

Mislim da nisam stavio svoju bb listu nakon fi q3, a kako mi nisu dostupni novi fundamentalni podaci koliko se sjecam ni za jednu dionicu, nije se nista promijenilo u vrednovanju, jedino je pad cijena dionica ucinio neke atraktivnijima, pa listu stavljam sada:
JDGT-R-A
MDKA-R-A
LEDO-R-A
SAPN-R-A
TUHO-R-A
LKPC-R-A
ZVZD-R-A
KODT-P-A
HUPZ-R-A
ATGR-R-A
PLAG-R-A
KOEI-R-A
RIVP-R-A
PODR-R-A
ATLN-R-A
Od ovih 15 prvih sto mi je izbacio sort po jednadzbi koju koristim nemam samo ZVZD, takodjer imam ILRA i MAIS koje su ostale malo ispod, 19. i 22. Dionice koje imam grupirale su se kao nikad do sada u vrhu, cak i turisti koji su mi u tablicama nakon ranijih fi bili razbacani vecinom izvan vrha.

Novost u mom pristupu je da ih nemam namjerno u razlicitim postocima prema plasmanu u tablici kao nekad, vec ih nastojim imati podjednako. Nekako sezonske zvijezde portfelja ne dolaze nuzno s vrha vrha tablice vec iz bilo kojeg dijela u vrhu pa mislim da im polozaj u redoslijedu na vrhu ne utjece na sanse da zablistaju.

U 2016. ulazim sa finim fundamentalnim potencijalom rasta jer mi je portfelj na vaganom prosjeku od P/E 11 i EV/EBITDA ispod 7, puno bolje nego lani u ovo doba, a trendovi pojedinih varijabli su uzlazni na velikoj vecini dionica. Godinu cu vjerojatno zavrsiti na 12-13% plusa, dosta ispod 20-25% prijasnjih godina i 5% ispod jesenjeg vrha, ali ja sam vrlo zadovoljan.


Mislim da nisam stavio svoju bb listu nakon fi q3, a kako mi nisu dostupni novi fundamentalni podaci koliko se sjecam ni za jednu dionicu, nije se nista promijenilo u vrednovanju, jedino je pad cijena dionica ucinio neke atraktivnijima, pa listu stavljam sada:
JDGT-R-A
MDKA-R-A
LEDO-R-A
SAPN-R-A
TUHO-R-A
LKPC-R-A
ZVZD-R-A
KODT-P-A
HUPZ-R-A
ATGR-R-A
PLAG-R-A
KOEI-R-A
RIVP-R-A
PODR-R-A
ATLN-R-A
Od ovih 15 prvih sto mi je izbacio sort po jednadzbi koju koristim nemam samo ZVZD, takodjer imam ILRA i MAIS koje su ostale malo ispod, 19. i 22. Dionice koje imam grupirale su se kao nikad do sada u vrhu, cak i turisti koji su mi u tablicama nakon ranijih fi bili razbacani vecinom izvan vrha.

Novost u mom pristupu je da ih nemam namjerno u razlicitim postocima prema plasmanu u tablici kao nekad, vec ih nastojim imati podjednako. Nekako sezonske zvijezde portfelja ne dolaze nuzno s vrha vrha tablice vec iz bilo kojeg dijela u vrhu pa mislim da im polozaj u redoslijedu na vrhu ne utjece na sanse da zablistaju.

U 2016. ulazim sa finim fundamentalnim potencijalom rasta jer mi je portfelj na vaganom prosjeku od P/E 11 i EV/EBITDA ispod 7, puno bolje nego lani u ovo doba, a trendovi pojedinih varijabli su uzlazni na velikoj vecini dionica. Godinu cu vjerojatno zavrsiti na 12-13% plusa, dosta ispod 20-25% prijasnjih godina i 5% ispod jesenjeg vrha, ali ja sam vrlo zadovoljan.

Svaka pohvala kolegi drevil-u na vrlo kvalitetnom i nesebičnom prikazu portfelja kao i stručnom osvrtu na isti.

BRAVO

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Pseći kalendar!
Best Buy je kalendar -Psi iz bajke- Skloništa za životinje Dumovec. Kupiti se može u web shopu,ili na prodajnom mjestu u Vlaškoj ulici.
Pozivam sve kolege bogataše, i one koji će to tek postati, na donacije . Azil za životinje u Čakovcu moli donaciju za pse spašene iz romskih naselja, Dumovec ima bajkoviti kalendar, bilo bi lijepo da se pred blagdane solidariziramo sa onima koji imaju manje ili ništa. Sa ljudima i životinjama.
Pred nadolazeće blagdane Best Buy je donacija.
Svima srdačni pozdravi, zlocesti



ova strategija zarade od 60% je lako ostvariva na portfelj od 10 do 200 milijuna kn.ja sam bliže gornjoj cifri.

– gospon Lopina, sada imamo dosta mladih, novih investitora.
– njima bi bilo puno zanimljivije tu na ovoj temi pročitati kako ste došli do onog prvog milijuna ???

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]
Do prvog milijuna se u razdoblju od početka 2007. do 2008.moglo doći relativno lako.Sa ulogom od
100 tisuća kn u toj godini uz korištenje lombardnih i margine kredita vrlo lako do milijuna kn.
Trebalo je početkom 2008.izaći iz kredita ,a ne sa ostvarenom dobiti ulaziti u još veće kredite pa u padu braniti margine call.Margine krediti su u ovom trenu izvrsna opcija jer čak neke dionice i crobexa 10 ne zaslužuje epitet skupog fondovskog smeća..npr.ATGR.
Ni ADRS-P-A nije preskup nego samo skup iako bi mogao biti i skuplji.Masa se pali na na keš,a ADRIS
je samo u prodaji duhanskog biznisa dobio 500 mi EUR.I gdje e sa njima.U banku na kamatu od 2% godišnje.Meni je to malo.Ili u proizvodnju ribe.Nema tu dobrog biznisa jer Skandinavci proizvode
losos puno jeftinije nego mediteranska ribogojilišta lubina i komarče.
Croatia osiguranje bi trebala i nešto donijeti ali tek kada očiste porfelj,ali to je premalo.Maistra kao i čitav turistički sezonski biznis je nisko rentabilna djelatnost.Ali tek sa financijskim izvještajima
slijedeća tri kvartala biti će jasno da ADRIS posluje bez profita.Možda bude i gubitak.A zašto je rasla
redovna dionica Adrisa.Jednostavno.Onaj tko bude imao cca 40% redovnih dionica tj kupnjom cca
4 mil dionica, Sa 2mlrd kuna kontrolira osam puta veću imovinu.Činjenica da sadašnjim upravljačima prijeti opasnost da ih netko preuzme ukazuje da nisu toliko pametni,usudio bih se reći da su bili više sretni i umreženi sa vlašću nego pametni u duhanskom biznisu.A njega više nema.
Zašto sam vam Adris servirao kao primjer fondovskog smeća-Upravo radi vaše percepcije da vrijedi više.ADRIS nije IT sektor.,To je dionica za bogate i institucionalce,a ne za nas buregđije.
Za nas buregđije je bilo najbolje kupiti pljk na 5 pa prodati na 24..
Sa tim kešom kupiti BRNK na 10 i prodati ne po 50,ali na 70 moram jer će mi probiti 40% portfelja samo ta pozicija,a discipliniran investitor u jednoj poziciji ne smije imati više od 30% dioničkog portfelja.

Dakle PLJK 24:5=4,8 već izaša i kapitalizira ..BRNK 70:10=7 4,8 X7=33,6
Recimo da sam u PLJK ušao sa 3% porfelja Dakle u samo ove dvije pozicije sam sa 3% portfelja
isplatio cjelokupni ulog.Ostalih 97% portfelja ako prodanm po nabavnoj cijeni sam zaradio 97%
što nije loše ni za tri godine,a ne za jednu.
Dakle,molio bih da mi date ideju gdje bih mogao u toku 2016. zaraditi dva puta po
500%.A vjerujte mi da će mi nestati ideja.Vrijeme PSN je bilo vrijeme kada se vrlo lako postaje
milijuner,samoi treba ne hrabrosti nego mudrosti.
Probio sam 115% dobiti za 2015 ali 2016 bi trebala biti još unosnija,jer u mom porfelju ima još
Brionki i Puljanki.

Pozdravlja vas Lopina već odavno nominalni milijuner,naravno i bukvalni milijuner,a uz ovakvo multipliciranje i realni milijuner.Naravno da ću se tada zadovoljiti i sa desetak posto dobiti na
80% imovine,ali onih 20% će donositi minimalno 50% godišnje.Kada ZSE postane pravo tržiše
selim u Bosnu i Srbiju koje će pet do deset godina gdje smo mi sada,pa ću postati i svetski ulagač..
Samo zdravlja.Ipak moje prezrele godine ukazuju na truljenje.
Optimizam nam produžuje život!!!!!!!Naročito,ako je matematički realan!!!!!!!

Med mlijeko teče,a biti će toga sve više i više!!!!!..



odluke fed-a i utjecaj na realnu ekonomiju? lol, samo jos cekam ivanu da nesto pametno kaze po toj temi.

– ta odluka fed-a o dizanju kta. je fenomenalno dobra odluka za našu zemlju jer će ubrzati bankrot nama drage RH.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Apsolutno se slažem.

Još se nadam da će HDZ uspjeti doći na vlast, jer će onda propast biti još brža.

Uglavnom došao sam doma za blagdane, a poslije njih odlazim, ali ovaj put uzimam i novce iz naših banaka van.

Nisam lud da ekipi ostavim i kune.

Što se tiče dionica, ja bi na Vašem mjestu pričekao još neko vrijeme, jer mislim da urušavanjem hrvatskih financija, a usporedno s krizom vani, dionice će stvarno biti jeftine.

Tada mogu preporučiti njihovu kupnju, ali samo ako ulažete za svoje pRAPRApRAunuke.

Oni će se stvarno obogatiti.

Lp

ps. Uložite u one dionice i firme za koje mislite da neće propasti.
Znam da ih ima malo….., ali tako vam portfelj neće biti previše raspršen.

New Report

Close