Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ne trkeljajte gluposti, molim lijepo. Njemački dug je 190%, Irski 390%, Danski 300%, Švedski 290% BDPa, itd. Hrvatski je oko 100%. Ne znam po kojem to kriteriju RH može biti prezadužena a ostale zemlje, nisu prezadužene. I kome je uostalom Hrvatska dužna, a k tome, kome sam to ja dužan da bih morao plaćati porez.

Po kriterijima javnog duga, proračunskog deficita, rasta i sastava BDP-a. Njemačka ima javni dug od 71% BDP-a i suficit od 0,9% uz porast BDP-a od 1,7%. Irska ima javni dug od 100% BDP-a i deficit od 1,7% uz porast BDP-a od 6,5%. Danska ima javni dug od 40% i deficit od 3,3% uz porast BDP-a od 1,6%. Švedska ima javni dug od 45% i deficit od 1,4% uz porast BDP-a od 3%. Hrvatska ima javni dug od 90% BDP-a i deficit od 4,9% uz porast BDP-a od 1,1%.


Meni je jedina dilema da li dokupljivati doinvestiranjem vec prije nove godine ono sto sam mislio kupovati u 2016. da izbjegnem porez na eventualni rast vrijednosti u casu prodaje ili cekati i kupovati u 2016. u ocekivanju pada vrijednosti dionica zbog netrgovanja uzrokovanog glupim zakonskim rjesenjem pa kad dodje vrijeme platiti porez. Sadasnji stav mi je da cu za 1/3 iznosa za 2016. kupiti ranije.

Slično i kod mene.
Osobno, mislim kupiti još nešto malo, kako ga neki zovu, “fondovskog smeća” jer mislim kako će manje biti pod pritiskom ovog debilnog poreza. U 2016 kupovati samo ako nešto baš padne zbog slabog bid-a.

Jedino što me još muči jest povećanje kamatne stope od strane FED-a. To bi se moglo dogoditi ovaj mjesec ili početkom iduće godine. To će srušiti strane burze… a kako to biva, povuć će malo i nas.
Kad vani pada, mi padamo.
Kad vani raste. mi… baš i ne rastemo nešto.
Također će “skupo fondovsko smeće” u telekomunikacijama, IT i Turizmu biti manje izloženu tomu… tako da, ne mogu vjerovati da ovo govorim, ali 2016 godinu ću dočekati s fondovskim dionicama.


Možda ćemo se ja i ivana7 morat ujediniti, imam dobrog građevinskog zemljišta uz more, i-d-e-a-l-n-o 🙂 🙂

– nije vam idealno uz more.
– tu su velike investicije, popunjenost ni 60 dana, velika većina će popušiti na tom tipu investicije.
– ali ako je uz more, kamp, nije neka investicija a donosi dobru lovu na uloženo.

– idealno bi vam bilo np. u Zagrebu (nema mora), na onom trgu gdje je neki tip na konju i imaju ono malo jezerce.
– na toj lokaciji turizam bi vam išao cijelu godinu, 12 mjeseci, uz dobru cijenu.

– nema vam ništa od turizma koji će trajati 60 dana, možda kao usputna djelatnost toliko da dodatno iskoristite nekretninu koju već imate, ali graditi nešto novo za tako nešto je totalno neisplativo.

– moj hotelčić je na moru, ali ne okupa se u moru preko 80% mojih gostiju, početak proljeća ili kasna jesen, pogotovo zima, to nije vrijeme za kupanje, a mogu imati popunjenost kroz cijelu godinu, evo ove godine 1/4 – 31/10 full popunjenost, pa nešto je bilo i u 11.mj.

– da bi vam bio taj turizam dobro isplativ popunjenost vam mora biti bar 6mj. ili 180 dana sa dobrim cijenama jer imate velike troškove.
– a ako računate i amortizaciju turizam vam je stvarno niskoprofitna djelatnost.

– I love this game.
Pozdrav !


Turisticke dionice jesu rizik u slucaju nekog napada ali su i relativno fleksibilne pa se brzo i oporavljaju ja nevjerujem da i ako se desi neki napad na Rh da ce to biti konstantna teroristicka prijetnja jer ljudi brzo zaboravljau i sve vise putuju svake godine.

– sami ste napisali…pa se i brzo oporavljaju.
– znači, pretpostavljate pad cijene.
– e upravo o tome pišem, treba čekati priliku, jeftinu priliku.
– evo u Parizu je dosta toga palo 30%,
– kod nas bi taj pad išao i preko 50%, a to je prilika.

– I love this game.
Pozdrav !


Je li 100% sigurno da se zakon tiče dionica kupljenih prije 01.01.2016, i prodaje istih u bilo kojem trenutku?

– 100% točno, na sve kupljene dionice prije 1.1.16. ne ide vam porez kod prodaje.
– poslje tog datuma morate biti u investiciji 3g. kako bi izbjegli porez.

– ne znam za dionice kupljene zadnji dan u ovoj godini, T+2, SKDD.

– I love this game.
Pozdrav !

Best Buy je ovih dana dolar.
Do kraja godine dosegnuti će euro.
A za Burzu, posve suglasan sa kolegama. Kupujem samo ono što bih u startu držao godinama. Sa dobrom dividendom. KOSN je bio sjajana dionica. Kupovao sam ga po valjda 670 kn. Dividenda 130 kn ???
Kroz par godina sam je sebe isplatio. .

Ne trkeljajte gluposti, molim lijepo. Njemački dug je 190%, Irski 390%, Danski 300%, Švedski 290% BDPa, itd. Hrvatski je oko 100%. Ne znam po kojem to kriteriju RH može biti prezadužena a ostale zemlje, nisu prezadužene. I kome je uostalom Hrvatska dužna, a k tome, kome sam to ja dužan da bih morao plaćati porez.


Dug Luksemburga je 3443% BDP-a. Kako će oni to ikad vratit? E sad još naučiti razliku između vanjskog i unutarnjeg duga i onda shvatiti kako Luksemburg na svom “dugu” zarađuje novac, a ne plaća kamatu


Meni je jedina dilema da li dokupljivati doinvestiranjem vec prije Nove godine ono sto sam mislio kupovati u 2016. da izbjegnem porez na eventualni rast vrijednosti u casu prodaje ili cekati i kupovati u 2016. u ocekivanju pada vrijednosti dionica zbog netrgovanja uzrokovanog glupim zakonski…

– to isto pitanje i mene muči.
– imam nešto keša, Crobex svakodnevno roni.
– e sada hoće li se taj pad realizirati do 31/12 ili će nastaviti roniti i nakon 1/1.
– s kupnjom ću malo pričekati.
– većinu slabije likvidnih već sam prodala.
– ostala sam zarobljena u dvije nelikvidne dionice, ali su dividendne pa me puno ni ne brine.

– I love this game.
Pozdrav !


Koja god nova vlada bila, nakon ovih ili ponovljenih izbora, hrvatska raste nece biti u vladi ili nece biti sama u vladi i porez pada, barem ovaj na kapitalnu dobit ako cak ne i onaj na dividendu.

– ne vjerujem da će bilo koji porez pasti.
– reforme će ići na rezanje daljnjeg povećanja duga.
– poslje tog rezanja nama i dalje ostaje fenomenalno veliki dug.
– dobro će biti ako budemo mogli servisirati kta.
– već sam pisala na ovoj temi kako svaki zaposleni u ovoj zemlji mora mjesećno dati državi 1.000kn samo za servisiranje kta.
– a ta kta. je trenutno povjesno najniža.
– za 2-3g. možemo očekivati rast kta. od 100%.
– a za servisiranje starih dugova moramo se jednostavno i dalje zaduživati, ali pitanje je kakve odnosno kolike će biti kta.
– kako to već ide kod tih kta. najbolje znaju gospn Lale i ostala ekipa u švicarcima.
– zahebana je to igrica.
– a tek kta. na kta., samo što o tome nema pojma preko 99.9% stanovništva.

– I love this game.
Pozdrav !

Osobno mislim da sad treba očekivati velike propade,
a nakon nove godine smirivanje, jer neće biti prodaje
radi izbjegavanja poreza.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?


Osobno mislim da sad treba očekivati velike propade,
a nakon nove godine smirivanje, jer neće biti prodaje
radi izbjegavanja poreza.

Slažem se.Ja ću kraj godine/29.12. radi T+2 dočekati 100% u dionicama.
A sada sam već 100% u dionicama.Uvijek sam 100% u dionicama,to je moja strategija.
A ako bude velikih propada u posebnom režimu jasno je da ću kupovati,a prosuti ću posljednje ostatke
likvidnih dionica.Naravno da to nisu dionice iz skupog fondovskog smeća ,već uglavnom brodari osim Jadroplova.
I ćemu ovolike jadikovke radsi poreza na dividendu.Pa vi koji trunete u razvikanom i skupom fondovskom smeće
teško da možete zaraditi više od 10% godišnje,sa plaćanjem poreza netto 8,68% godišnje tj povrat kapitala za otprilke za 8 godina.
Ali meni će taj porez znaćajno smanjiti zaradu.U zadnje četiri godine zarđivao sam cca 60% godišnje.
Za sada ova godina preko 70%,ali kako je vrijeme propada ne očekujem u dodatnu dobit,,dapače.
Dakle ako nastavim istim tempom slijedeće godine će mi država popapati7,92% pa će mi dobit
biti samo 52,08% godišnje.
I za osam godina ću zaraditi 27 puta više više od vas,,a da nema poreza 42 puta više.
Dakle ovo je veliki udar na profintabilnost mog porfelja promatrajući duže vremensko razdoblje.
I ja bi trebao plakati u gorkom suzama
Vama porez i nije neki problem ako niste u margine kreditu.Nastavite istim tempom,ja vas stižem i prestižem u galopu.

Med i mlijeko dugoročno ne može presahnuti,a povećanea nelikvidnost bi dodatno trebala potaknuti
propadanje u bezdan.A ja to lovim iz zasjede.

@Lopina

Uništio vas SDP ovim porezom. Gledam vaš rast u sljedećih 20 godina i racunam. S rastom od recimo 80% (minimalnim) i porezom na to od 12% i sadašnjim portfeljem od oko 500.000kn vaš bi portfelj (bez poreza) iznosio 63,7 milijardi kuna, a ovako samo 16 milijardi. Eto šta ona ivanina kta znači. Strašno. Jedino da se strpite pa da ne prodajete 3 godine i onda da bude čistih skoro 64 milijarde (najmanje naravno) kuna na kontu. Ovaj porez uopće nije pošten prema investitorima kao vi.

New Report

Close