Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

HMST – svima sve poznato. Inače ne volim govoriti o ciljanim cijenama, pa niti cijenama uopće, nego o biznisu, njegovom potencijalu, fundamentima, financijskoj stabilnosti firme i drugom. No, u slučaju ovog poduzeća, riječ je o trećem pokušaju prodaje državnog udjela u manje od dvije godine . Stoga je ovo jedna od rijetkih dionica koja još ove godine može narasti i do 50% na sadašnju cijenu. Ako bismo uzeli parametre od prije mjesec i pol dana, mogućnost rasta bila bi i preko 100%, s time da je već do danas odradila pedesetpostotni rast (sa 200 na 300kn). Nema tu puno analize. Ili vjeruješ u ishod privatizacije i čekat ćeš do kraja (država je do sada tražila 478kn po dionici) ili ćeš prodati uz XY% dobiti u jednom od valova rasta. Tako se moglo već dva puta u zadnjih godinu i pol i tako će se moći i ovaj put. Osim ako nova vlast, kad god ona bila oformljena, ne stopira privatizaciju. No, mislim da to nije realno, obzirom da su se sve relevantne strane političkog spektra usuglasile da država nema što raditi u hotelijerskom biznisu. Ipak, sigurnost ulaganja u ovu dionicu, barem u kratkom razdoblju, nije zagarantirana. Osobno ovdje ulažem špekulativno i isključivo kratkoročno.

ADPL i AUHR – ovdje neću dužiti. Struktura dioničara odredila je i atraktivnost ove dvije vrijednosnice, nažalost. Prema mom mišljenju, kod ADPL kretanje cijene ne poklapa se s poslovnim rezultatima. Pretpostavljam da je tome zaslužna fondovska politika, kojoj još uvijek nije cilj podići ADPL na neke više razine. Kad je riječ o AUHR, ovdje TOP10 dioničara čine pojedinci koji vode glavnu riječ u firmi što je, naravno, posve legitimno. No, njihove odluke ove godine nikako ne idu na ruku ostalim dioničarima (osim isplaćene dividende). Izvještaji su iznimno slabo pojašnjeni i nisu na razini firme koja ima milijardu kuna prihoda, vidimo da je trezor jako aktivan ali ne u otkupu dionica, uskoro slijedi neshvatljiva dokapitalizacija koja ide na štetu malih dioničara… To sve su otegotne okolnosti radi kojih ove dvije, u biti, dobre kompanije ne mogu jamčiti sigurnost ulaganja u njihove dionice. Barem zasad. Nadam se skorom rješavanju istih iz svog portfelja, jer naprosto više nema smisla biti u statusu quo, kad istovremeno postoje i druge prilike o kojima više riječi u nastavku ovog posta.

Ovo su bile, dakle, moje jače pozicije u portfelju. Imam nešto sitno visoko rizičnih dionica o kojima ne bih trošio riječi, jer ih se namjeravam riješiti što prije. Nove prilike vidim prvenstveno u pojedinim turističkim dionicama koje nemaju veze s privatizacijom i unutar – prehrambenog sektora. Analizirajući sektore, došao sam do zaključka da, pored svima poznatog turističkog sektora, po rezultatima posebno odskaču prehrambeni sektor, transport i luka, te elektroindustrija. Primjerice, žao mi je što u kolovozu, kad sam dovršio analizu polugodišnjih rezultata poslovanja naših firmi, nisam mogao zauzeti pozicije unutar ILRA (turizam), PODR (prehrana) ili JDGT (luka i transport). Sve tri dionice, bez izvanrednih poticaja, na osnovu svojih rezultata i budućih očekivanja, narasle su za pristojnih 20%. Smatram da su i dalje atraktivne i vrlo pogodne za dugoročno investiranje i možda im se priključim nakon realiziranja svojih kratkoročnih pozicija u portfelju.

Iz sastava mog portfelja vidljivo je da mi u ovom trenutku 2/3 najvećih pozicija otpada na relativno špekulativne dionice koje nemam u planu držati nakon otključavanja njihovih vrijednosti. Poštujem dugoročno investiranje, ali obzirom na prilike u HR posljednjih godina, posve je razvidno kako su se pristojni iznosi mogli akumulirati u kratkom roku i to bez povlaštenih informacija ili drugih nepravilnosti. Bilo je dovoljno imati malo ekonomskog znanja, analizirati javno dostupne informacije i imati malo hrabrosti uložiti novac u ono što tada nije bilo „atraktivno“ tržištu. Na primjer, jedni AUHR ili BCIN čamili su u PRT-u, iako je bila riječ o iznimno podcijenjenim dionicama u odnosu na svoje poslovanje. ATLN i VERN radili su sve bolje, a nitko ih nije htio niti po 50kn. Pogotovo ATLN – firma koja ima nevjerojatne marže i ostvaruje nevjerojatan ROE trgovala se ispod book-a. Tu ubrajamo i RIZO koji tada još nije bio pozitivan, ali je na to naslućivao. HMST, HIMR, pa i IMZV podigla je neuspjela privatizacija. Rasli su još jako ADRS-R, HBRL i JNAF… Sve u svemu, zadnjih godinu dana moglo bi se opisati kao „godina prilika“.

Danas smatram kako stvari postaju malo kompliciranije – ovakvih prilika više nema ili su vrlo rijetke. Sve one dionice koje se trguju po 0,1 – 0,3 BVPS nisu jamac velikog rasta. Treba gledati širu sliku i uračunati druge fundamente. Mislim da će se u narednom razdoblju naglasak pri investiranju prvenstveno stavljati na profitabilnost poslovanja, tj. na ROE, NPM, EBITDA maržu i dr. Najveći rast profitabilnosti niza kompanija, iako često uz pad prihoda, uočavam u prehrambenoj industriji. Mnoge tvrtke iz tog sektora rade bolje nego 2007., no mnogo su više zadužene nego tada, te samim time i rizičnije za investiranje. Ipak, trend ne treba podcijeniti i ako ovako nastave, vjerojatno se na blogovima više neće pisati samo o turizmu.

Sve u svemu, čini mi se da investiranje postaje teža igra nego ranije. Ako se situacija u državi ne popravi, makro pozadina ne poboljša i ne slije se svježi kapital na burzu, nije realno očekivati rast tržišta kapitala u cjelini, već samo parcijalan rast u vidu rasta pojedinih dionica. S druge strane, igrača je manje i oni su u prosjeku obrazovaniji, informiraniji i oprezniji nego prije. Stoga, u ovakvim okolnostima, trebat će uložiti dosta truda u pronalaženje zdravih, poslovno perspektivnih, a opet nedovoljno tržišno prepoznatih firmi.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/isis-u-novoj-snimci-prijeti-i-hrvatskoj-vi-ste-dio-vrazje-koalicije-spalit-ce-vas-plameni-rata/858310.aspx

Sad će netko reći da je ovo poprilično neodredjeno i da nema nikakve konkretne naznake da bi se mogli fokusirati upravo na nas.

U svakom slučaju, rekao bih da je ovo itekako dobar razlog za zabrinutost i povećan oprez, a ako se stvarno nešto konkretno ostvari, mislim da će nam dionice biti najmanja briga.

Best buy bi lako mogao uskoro biti short selling na domaće dionice – i na index, kad bi postojao.

prodao si na dnu ?

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Ja nemam što konkretnije za prodati već duze vrijeme, ali uopce ne sumnjam da cete vi imati – kad dno konačno bude na vidiku.

raniji pad crobexa nisam osjetio, ali ovaj mjesec korekcija u mom portfelju, ubrzava ovaj tjedan, izgubio 3-4% vrijednosti, pao na ispod 15% godisnje dobiti rastom dionica i dividendom, potrosio pola od sitno casha sto sam imao na dokupe.


Ja nemam što konkretnije za prodati već duze vrijeme, ali uopce ne sumnjam da cete vi imati – kad dno konačno bude na vidiku.

Pa što radite onda na forumu o tržištu kapitala, ako nemate dionice već dulje vrijeme, niti ih mislite imati?
Nezaposleni ste pa dangubite ili je neki drugi razlog u pitanju?

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

kolege , što mislite o thnk-r-a , po meni bb .

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

Konačno dno na vidiku? Zadnjih nekoliko godina ostvarujemo po preko 20% prinosa na portfelj godišnje a on čeka konačno dno. Uzmi hranu idi negdje u pećinu i čekaj kraj svijeta. Ko u strahu živi na grobu mu prde

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Nakon neočekivano visokog rasta BDP-a desio se očekivani pad Crobexa!

:), to valjda ima samo u RH

Mogu ja nešto pitati? A gdje je IVANA7, glavna i odgovorna dioničarska koja je godinama
zastupala ovu dionicu ….?????? Sad kad konačno ima neku potvrdu o rastu i vrijednostil dok se
načekala..i strpljivo zagovarala ovo sve…..gdje je sada???zašto s e ne javlja s komentarima???

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

New Report

Close