Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@small lebowski
a gledaj, kada odrasteš, možda i ti nešto naučiš.

Gledaj 01.10. cijenu, pa onda 2.10, pa 3.10, pa se čujemo.

graziani, dosta loš post ste napisali.

količina casha da nije presudna za dionicu?!
ako tržište vrednuje ADRS po 6 mlrd kuna, a ADRS ima 6 mlrd casha + MAIS + CROS + cromaris, ja bih rekao da je to dosta presudno.

držanje do smrti da nije investiranje?!?
ovako iz glave:
buffett: “our preferred holding period is forever”
Graham: “a true investor is hardly ever forced to sell his shares”



Ne shvaćaš zašto ulagači žele dividendu od 10%!?Posebno kod firme koja bi u teoriji mogla još 10 godina isplaćivati dividende od 40 kn bez da zaradi kune?
Ako padne na 335 i nije neki problem,barem se meni čini,to je 15 kn manje od 350 gdje će biti u ponedjeljak.Takvo osciliranje nije ništa neobično.
No dobro,ono što još nisam nigdje pročitao je analiza koliko će u budućnosti donositi dobiti Maistra,CO i Cromaris?Imam ja neke analize ali volio bih prvo da još netko napiše nešto,da ne ostane samo na onom "to vrijedi jako puno".
Onako okvirno,na cijeni od 400 kn trebali bi zarađivati min 500 milijuna kn godišnje da P/E bude ispod 15,no ni tada neće moći isplaćivati ovako visoke dividende iz redovnog poslovanja,osim ako pametno ne iskoriste cash i postanu profitabilniji.

ADRS je oduvijek imao ogromnu količinu love na računu i ako taj faktor do sada nije bitno utjecao, neće ni u budućnosti biti presudan. Ta činjenica se može vidjeti i u drugim firmama koje eto imaju gro para na računu, ali su 'podcijenjene'. Vrijednost firme se ne očituje kroz pare na računu nego kroz sposobnost da stvara pare kroz proizvodnju ili neku drugu djelatnost.

ADRS je prodajom svoje proizvodnje i tržišne pozicije ostao bez svoje primarne sposobnosti stvaranja novca i to dugoročno nije neki razlog za nastavak rasta vrijednosti niti firme niti dionice. Ne ulazim u to da li je uspio dobiti adekvatnu nagradu ili naplatiti čak i nekakav goodwill, to je manje bitno u cijeloj priči.

A ako neka firma isplati 10% tržišne vrijednosti kroz dividendu, to će se UGLAVNOM odmah vidjeti na promjeni cijene, a takav pad trenutno dovodi do promjene trenda kretanja cijene, naročito s obzirom na 'gubitak' proizvodnje.

A ako mijenjate tržišnu cijenu za dividendu, osim što gubite 12+% zbog poreza, ostajete i bez WCa (Working Capital ;)) na neko vrijeme, da ne govorim sada još i o maltretiranju dok ne vratiš novac natrag, pa povrat poreza za male igrače itd.

I sada ako čak i ignoriram činjenicu da su oko 400 na -P i oko 500 na -R, bili tehnički targeti, i činjenicu da držanje neke dionice 'do smrti' nije investiranje, neka mi netko objasni koji je to smisao iščekivanje velike dividene.

Glede budućnosti ADRSa, u dokumentima na njihovom sajtu možeš dobiti kvalitetnu informaciju o tome kako investiraju u turizam i ribarstvo kao i o višegodišnjem kretanju prihoda po pojedinim sektorima. Brojke su dobre, vjerojatno čak i odlične (nisam previše analizirao, samo sam proletio). Ako te zanima trend, staviš na logaritamski graf brojke i povućeš liniju trenda. Kompleksnije možeš preko polinomske regresije, ili smisliti neki model mogućnosti širenja u odnosu na tržišni prostor i kretanje cijena, valjda ima neki standardni model, ja znam samo ove tehničke.

[/quote]

Iako si u pravu oko ovoga da je bitno koliko firma proizvodi novca zaboravljaš da je ADRS stvorio poslovanjem ovaj cash na računu+sav uloženi do sad.
TDR više nije toliko bitan dio ADRS gupe,u 2014 je ostavrio oprativnu dobit oko 196 milijuna,MAIS će kako stvari stoje toliko natući već ove godine.Drugi riječima krajnje je vrijeme bilo za prodaju.
Na to da sav taj novac nije presudan imao sam priliku već ćuti 2012 g kad je dionica bila 220kn.pa da se ne ponovljam:
http://www.poslovni.hr/mobile/forum/tema/adrs-adris-grupa-dd-351?page=313
Da,dividenda se oprezuje,kao i štednja,uskoro će i kapitalna dobit.tako da će s obzirom na likvidnost na ZSE dividendne cash dionice kao ADRS samo još dodatno dobiti na cijeni.

"Only dead fish swim with the stream"

Rijetko vise pisem jer nema smisla. Puno ega malo znanja. Osim par ljudi na forumu.. ostalo se ne isplati citati. Bigfoot, Twixer, Graziani, Alias i Frankie(zabava je zagarantirana. Ostali mi se niti neda citati.

Ostali mlate praznu slamu.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Isplati li se kupiti VolksWagen?
Prvi značajniji level 115 EUR pa onda 89 EUR.

Sad su u banani ali ako cijena nastavi prema dolje to je samo bolja prilika za ulaz.

U trenutku pisanja posta cijena je već na 111 EUR tako da je prvi level S1 odrađen. Postavio nalog na 89 pa ako bude bude. Ne žuri mi se.

Od kada je VW na ZSE, to nešto novo?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Isplati li se kupiti VolksWagen?
Prvi značajniji level 115 EUR pa onda 89 EUR.

Sad su u banani ali ako cijena nastavi prema dolje to je samo bolja prilika za ulaz.

U trenutku pisanja posta cijena je već na 111 EUR tako da je prvi level S1 odrađen. Postavio nalog na 89 pa ako bude bude. Ne žuri mi se.


Ne kužim šta si tu uopće povlačio. Fibonacci-a ili šta? Ja ću sutra početi raditi analizu VW pa cu znati do ponedjeljka dal treba kupiti ili ne. I ja ga gledam. Ali mislim da nema žurbe. Sad će po cijelom svijetu krenuti istraživati isto i ako bude još toga VW će biti u velikim problemima. Mogla bi cijena još lijepo dole. S današnjim padom P/E mu je oko 5. Mogla bi to biti dobra prica. Ali kako sam rekao bez žurbe. Bit će tu i skokova više ali trend će biti negativan



Isplati li se kupiti VolksWagen?
Prvi značajniji level 115 EUR pa onda 89 EUR.

Sad su u banani ali ako cijena nastavi prema dolje to je samo bolja prilika za ulaz.

U trenutku pisanja posta cijena je već na 111 EUR tako da je prvi level S1 odrađen. Postavio nalog na 89 pa ako bude bude. Ne žuri mi se.


Ne kužim šta si tu uopće povlačio. Fibonacci-a ili šta? Ja ću sutra početi raditi analizu VW pa cu znati do ponedjeljka dal treba kupiti ili ne. I ja ga gledam. Ali mislim da nema žurbe. Sad će po cijelom svijetu krenuti istraživati isto i ako bude još toga VW će biti u velikim problemima. Mogla bi cijena još lijepo dole. S današnjim padom P/E mu je oko 5. Mogla bi to biti dobra prica. Ali kako sam rekao bez žurbe. Bit će tu i skokova više ali trend će biti negativan
[/quote]

Cjenovne razine. Čisto razine na kojima je cijena reagirala i nije ih tako lako prelazila.
I Fiba sam isto koristio ali na drugom grafikonu jer je onda dosta nepregledno pa može zbuniti ako se sve stavi na jedan. Analizu sam radio na simuliranom računu.

Svakako da ne treba žurit jer je odradio velik pad u kratkom periodu pa bi kratkoročno mogao malo skočiti ali to je prilika za kraćenje i čekanje na 20% ispod trenutne razine.

Molim ovo dvoje kolega koje komentiraju BRA analizu za dionicu koja kotira na Frankfurtskoj burzi da odu na za to predviđenu temu, a ne da zamaraju korisnike sa vradžbinama i gatanjima na temi koja za to nije predviđena.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Da li još kolege smatrate da su turističke dionice dobra kupnja?

Već je zbog izbjeglica bilo otkaza podsezone.

Da li smatrate da će zatvorene granice, sljedeće godine, dosta utjecati na turističku sezonu?

I koji je plan D?

graziani
ovo što ste napisali za adris. Vidi se da ste slabo čitali Grahama a meni velite
da ga ja trebam pročitati

New Report

Close