Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

dionice o kojima je najbolje šutit i skupljat (već sam ih ranije spominjao)
Mais, Jdgt, Lkpc

@Ivana7
izaberi od ponude


VPIK, cijena na 36% BV, zadnji kvartal pozitivan…jedina mana vecinski dionicar !

jedina mana, cijena pada, konstantno


Uživo sa burze.

– dosta sam razmišljala što ću kupiti.
– na samoj temi Best buy savjeta pa i nema.

– odlučila sam se za ADRS-P.
– sada je li pametno ili nije, nemam pojma, vrijeme će pokazati.
– u ponedjeljak će ovo pasti na 350kn možda i niže.
– nadam se oporavku ove dionice iz jedinog razloga što će imati keša kolika je i cijena dionice.
– a dividenda će mi dobro doći.
– dosta sam danas toga kupila po dosta niskoj cijeni, a možda će to biti i jako skupo plaćeno, tko će ga znati.

– I love this game.
Pozdrav !

Ajoj!

Kad već želiš bacati novce trenutno na burzi, onda ti je taktika pogrešna.

Ako već želiš dividendu, onda si trebala kupiti ADRS-R.
Po mojoj procjeni on će pasti puno manje od ADRS-P serije.

Nakon toga lijepo si u ponedjeljak mogla prodati R seriju i za tu lovu kupiti ADRIS-P. seriju. Naročito, ako ga očekuješ na cca 340 kuna.
A vjerojatno i manje.

Ekipu sam tamo na topicu upozoravao da će im dionica dosta pasti. pa su me ismijavali.

Sada očekujem da će staviti svoj CASH i braniti cijenu na 390 kn.

Baš me zanima da li će pasti na moj taqrget od cca 300 kn.

Lp

ps. Bolje da si se kladila na Hajduk protiv Dinama, nego kupovala Adriss.


– a dividenda će mi dobro doći.

nisam nikada shvaćao zašto ulagači žele dobiti dividendu, a otkada ima 12-15% poreza na to, situacija mi je još manje jasna.
skineš s računa koliko ti treba i problem rješen.

a s obzirom na to da je već probijen zadnji trend rasta, i da ima gapova koliko hoćeš, između ostalog i na 335, ovakvo forsiranje stvarno nema smisla.

tim više što se ne zna kako će ulagači odreagirati na veliku dividendu, jer dividende su do sada bile zanemarive, red veličine 5kn….



– a dividenda će mi dobro doći.

nisam nikada shvaćao zašto ulagači žele dobiti dividendu, a otkada ima 12-15% poreza na to, situacija mi je još manje jasna.
skineš s računa koliko ti treba i problem rješen.

a s obzirom na to da je već probijen zadnji trend rasta, i da ima gapova koliko hoćeš, između ostalog i na 335, ovakvo forsiranje stvarno nema smisla.

tim više što se ne zna kako će ulagači odreagirati na veliku dividendu, jer dividende su do sada bile zanemarive, red veličine 5kn….
[/quote]

Ne shvaćaš zašto ulagači žele dividendu od 10%!?Posebno kod firme koja bi u teoriji mogla još 10 godina isplaćivati dividende od 40 kn bez da zaradi kune?
Ako padne na 335 i nije neki problem,barem se meni čini,to je 15 kn manje od 350 gdje će biti u ponedjeljak.Takvo osciliranje nije ništa neobično.
No dobro,ono što još nisam nigdje pročitao je analiza koliko će u budućnosti donositi dobiti Maistra,CO i Cromaris?Imam ja neke analize ali volio bih prvo da još netko napiše nešto,da ne ostane samo na onom “to vrijedi jako puno”.
Onako okvirno,na cijeni od 400 kn trebali bi zarađivati min 500 milijuna kn godišnje da P/E bude ispod 15,no ni tada neće moći isplaćivati ovako visoke dividende iz redovnog poslovanja,osim ako pametno ne iskoriste cash i postanu profitabilniji.

"Only dead fish swim with the stream"



– a dividenda će mi dobro doći.

nisam nikada shvaćao zašto ulagači žele dobiti dividendu, a otkada ima 12-15% poreza na to, situacija mi je još manje jasna.
skineš s računa koliko ti treba i problem rješen.
[/quote]

Naučit ćeš kad narasteš.

Za dugoročnog ulagača dividenda je dobra, al nema smisla kratkoročno ulaziti radit dividende. Jednostavno nema smisla…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Za bogste velike investitore HPB -vjerovatna dokapitalizacija po 600.
Sa 45% dokapitalizacije privatnih investitora HPB sa ulaskom u službenu kotaciju
bi trebala postati čak likvidnija od ZABE,a sigurno od PBZ.
HPB postaje potencijkalni kandidat za ulaza u crobex,možda i ubrzano jer bi VERN trebao u
delisting nakon preuzimanja,ali u svakom slućaju postsat će nelikvidan sa
minimalnim free float.
Naravno s obzirom na kupnju minimalno 1.300 dionica lopinex fond rizičnog kapitala ne ulazi u igru.Ali Alias i Plavi bi kao visokoumni fond menađeri trebali na načina da organiziraju kupnju dionica HPB.Recimo moglo bi neštoi kao Viosia croatioa.Država je poduzela sve da ne dozvoli malim dioničarima
ovu dokaptalizaciju,da bi više ostalo podobnima.Zašto treba kupovati HPB.
Pa upravo radi toga jer su rokovi toliko kratki da se malim kupcima onemogući
da dokapitaliziraju po 600.Dokapitalizacija je 0d 600 do 1.100 . mislim da neće biti iznad 600.jer je operacija švicarac potjerala potencijalne strane
ulagače,pa ne vjerujem da će se pojaviti neki veliki bijeli kao što su bili
Poljaci u LKRI i poremetili plan da LKRI padne u ruke domačih podobnih.
Med i mlijeko,za onga tko ima minimalno 780 tis.Para ide na paru,nije baš pravedno.
Tko ima dat će mu se,dakle,tko nema oduzet e mu se-Tko to shvati ima više šanse da se održi.
U mom portfelju totalno mrtvilo,bojim se da če se mlijeko ukiseliti,sreća da je dobro medilo,a med je ipak trajniji.

@lopina

Daj mi samo izračunaj P/B prije i poslje dokapitalizacije jer se ovako ne mogu nikako odlučiti dal da kupim ili ne.

kupujmo hrvatsko ali ne i dionice firmi koje su u državnom vlasništvu


Za dugoročnog ulagača dividenda je dobra, al nema smisla kratkoročno ulaziti radit dividende. Jednostavno nema smisla…

eto Krešo čita sa razumijevanjem.
zanimalo me u stvari kako to da Ivana nema neku bolju logiku/strategiju nego ovakvo špekulira.


Ne shvaćaš zašto ulagači žele dividendu od 10%!?Posebno kod firme koja bi u teoriji mogla još 10 godina isplaćivati dividende od 40 kn bez da zaradi kune?
Ako padne na 335 i nije neki problem,barem se meni čini,to je 15 kn manje od 350 gdje će biti u ponedjeljak.Takvo osciliranje nije ništa neobično.
No dobro,ono što još nisam nigdje pročitao je analiza koliko će u budućnosti donositi dobiti Maistra,CO i Cromaris?Imam ja neke analize ali volio bih prvo da još netko napiše nešto,da ne ostane samo na onom "to vrijedi jako puno".
Onako okvirno,na cijeni od 400 kn trebali bi zarađivati min 500 milijuna kn godišnje da P/E bude ispod 15,no ni tada neće moći isplaćivati ovako visoke dividende iz redovnog poslovanja,osim ako pametno ne iskoriste cash i postanu profitabilniji.

ADRS je oduvijek imao ogromnu količinu love na računu i ako taj faktor do sada nije bitno utjecao, neće ni u budućnosti biti presudan. Ta činjenica se može vidjeti i u drugim firmama koje eto imaju gro para na računu, ali su ‘podcijenjene’. Vrijednost firme se ne očituje kroz pare na računu nego kroz sposobnost da stvara pare kroz proizvodnju ili neku drugu djelatnost.

ADRS je prodajom svoje proizvodnje i tržišne pozicije ostao bez svoje primarne sposobnosti stvaranja novca i to dugoročno nije neki razlog za nastavak rasta vrijednosti niti firme niti dionice. Ne ulazim u to da li je uspio dobiti adekvatnu nagradu ili naplatiti čak i nekakav goodwill, to je manje bitno u cijeloj priči.

A ako neka firma isplati 10% tržišne vrijednosti kroz dividendu, to će se UGLAVNOM odmah vidjeti na promjeni cijene, a takav pad trenutno dovodi do promjene trenda kretanja cijene, naročito s obzirom na ‘gubitak’ proizvodnje.

A ako mijenjate tržišnu cijenu za dividendu, osim što gubite 12+% zbog poreza, ostajete i bez WCa (Working Capital ;)) na neko vrijeme, da ne govorim sada još i o maltretiranju dok ne vratiš novac natrag, pa povrat poreza za male igrače itd.

I sada ako čak i ignoriram činjenicu da su oko 400 na -P i oko 500 na -R, bili tehnički targeti, i činjenicu da držanje neke dionice ‘do smrti’ nije investiranje, neka mi netko objasni koji je to smisao iščekivanje velike dividene.

Glede budućnosti ADRSa, u dokumentima na njihovom sajtu možeš dobiti kvalitetnu informaciju o tome kako investiraju u turizam i ribarstvo kao i o višegodišnjem kretanju prihoda po pojedinim sektorima. Brojke su dobre, vjerojatno čak i odlične (nisam previše analizirao, samo sam proletio). Ako te zanima trend, staviš na logaritamski graf brojke i povućeš liniju trenda. Kompleksnije možeš preko polinomske regresije, ili smisliti neki model mogućnosti širenja u odnosu na tržišni prostor i kretanje cijena, valjda ima neki standardni model, ja znam samo ove tehničke.

New Report

Close