Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nema kod mene prireza kako sam u KC


HuPZ naspram drugih turista ultra jeftin

– danas i jeftiniji za -4.65% .

– I love this game.
Pozdrav !


JNAF što se tiče poslovanja, rizika, zarade, malo nelikvidan, ali dobro, prednost imaju dionice s cijenom od par kuna

27.07.og[emo_palacg]


nema kod mene prireza kako sam u KC

– ako nije tajna u kojem ste Kažnjeničkom Centru ???
– i koliko vam dopuštaju biti na internetu, je li to ovosi o dobrom vladanju i izvršenju radnih obveza ???

– I love this game.
Pozdrav !

Pregled prometa.

– danas
– kupnja: ZABA, OPTE, PTKM, AUHR, LEDO.
– stojim na kupnji raznoraznih dionica s cca 40.000 kn.
– na prodaju sam izložila samo jednu dosta nelikvidnu dionicu s nešto preko 100.000.000,oo kn.

– I love this game.
Pozdrav !


Pregled prometa.

– danas
– kupnja: ZABA, OPTE, PTKM, AUHR, LEDO.
– stojim na kupnji raznoraznih dionica s cca 40.000 kn.
– na prodaju sam izložila samo jednu dosta nelikvidnu dionicu s nešto preko 100.000.000,oo kn.

– I love this game.
Pozdrav !

Koji ti je ulaz u JMNC?

Jovan, napisala je sto milijuna, a ne tisuća. 😉

ma to ti je sm86!!

MIVA (mesna industrija vajda čakovec) – 1/2

pozdrav svima!

prošle godine, negdje u ovo vrijeme, dao sam sve od sebe (a to nije baš puno… ja sam ipak samo informatičar – i to loš ;)) da bacim barem malo svjetla na jednu skrivenu dionicu i firmu iz čakovca (http://www.poslovni.hr/forum/tema/best-buy-komentari-i-analize-499?page=1677#post_1544259)

više je razloga u zadnjih desetak dana isplivalo da upravo sad napravim barem kratki nastavak, odnosno update te analizice Mesne industrije Vajda Čakovec, tj. dionice MIVA-R-A :

1. revizorsko izvješće za 2014. je objavljeno na stranicama burze.
2. finin servis RGFI je objavio godišnje izvješće uprave (sve brojke su iz ta dva javno dostupna dokumenta).
3. pojavio se kupac koji je cijeli tjedan vrlo agresivno kupio s aska i prošli tjedan podigao cijenu s 245 na 400,50 kuna po dionici.
4. od sutra, MIVA-R-A je u modalitetu redovite trgovine: http://zse.hr/default.aspx?id=60477

prošle godine, pokazatelji su bili na temelju onda aktualne cijene od 230 kuna.
to je vrlo slično cijeni koja je bila zadnja prije ovog tjedna od 245 kuna.
s obzirom da je u međuvremenu agresivnom kupnjom mesne industrija braća pivac cijena podignuta na 400,50 kuna (braća pivac su sigurno kupila baš sve dionice u ponedjeljak, utorak i srijedu, gotovo sigurno i u četvrtak, a u petak navodno nisu), bit će zanimljivo vidjeti razliku u nekim pokazateljima koje sam amaterski pokušao izračunati i prošle godine… te također vidjeti je li ovim porastom cijene vajda došla blizu svoje fer valuacije.

kako je vajda u travnju otkupila na javnoj dražbi CERP-ov paket od 2706 dionica te sad ukupno trezor ima 2739 dionica (4,22%), ja ću računati bez tih dionica (barem mislim da je tako ispravno – vidi gore, samo informatičar ;))… dakle 64930 – 2739 = 62191 dionica ukupno.

x 400,50 = 24,9 mil. kuna

što vajda nudi za tih 25 milijuna kuna…

prošle godine pokušao sam detaljnije objasniti i prikazati imovinu po dijelovima, već koliko sam imao informacija, a kako nije bilo nekih promjena (koliko znam), ne bih se ponavljao pa vas upućujem na prošlogodišnji post (link je gore na početku).

podaci za 2014. su sljedeći:

poslovni prihodi: 222,3 milijuna kuna (P/S: 0,11)
book: 88,9 mil. (P/B: 0,28) – zadržana dobit 36,7 mil. ili 591 kuna po dionici!!
za one koje veseli pokazatelj P/B * P/S, on je 0,03
neto dobit: 426 tis. kuna (P/E: 58,47)

profitabilnost je naravno marginalna i tako je već nekoliko godina. ali vajda nikad nije bila u crvenom!
a još 2010. (dakle već debelo krizne godine) neto dobit je bila 1,8 mil. kuna… i ako je možda besmisleno pričati o nekadašnjim neto dobitima od 6-7 mil. kuna, mislim da je ova iz 2010. vrlo realno ostvariva čak i u današnjim uvjetima poslovanja… to bi davalo P/E oko 13-14.

e sad, molio bih malu pomoć za izračunavanje EBIT i EBITDA.
poslovni prihodi minus poslovni rashodi su EBIT, ali treba uključiti i neka usklađivanja vrijednosna, jel da? na 6. stranici revizorskog izvješća rubrika ukupni poslovni rashodi je prazna… pogledat ću to još malo kroz tjedan, možda budem malo pametniji. 😉
amortizacija je 3,6 milijuna, dakle EBITDA je onda 4 milijuna plus ta usklađivanja.

… nastavak u idućem postu…

MIVA (mesna industrija vajda čakovec) – 2/2


meni najzanimljiviji dio, kao i prošle godine, je izračun kratkotrajne imovine minus SVIH obaveza.

vajda je nisko zadužena firma (dug/kapital:44,37%) sa samo 3 mil. kuna dugoročnih obveza i 36,2 mil. kratkoročnih od čega 27,3 mil. otpada na obveze prema dobavljačima, koje se podmiruju uredno već prema priljevu sredstava od kupaca – vidi novčani tok).

kratkotrajna imovina je 72,6 mil. kuna (zalihe 18,3, potraživanja 52,3)… što nam daje 33,2 mil. kuna kad od kratkotrajne imovine oduzmemo SVE obveze.
odnosno 533 kune po dionici.

dakle, ako zgrade (za detalje vidi prošlogodišnji post), tvornicu, postrojenja, klaonice, hladnjače (kolega s MIVA teme je tamo napisao da je samo zadnja hladnjača u sklopu pogona koštala 20 mil. kuna), mesnice, zemljišta (ako znate lokaciju, ona ledina do plodina je vajdina) vrednujemo po točno nula kuna, vajda i dalje ima 533 kune po dionici samo kratkotrajne imovine umanjene za sve obveze (graham i te fore).

naravno, potraživanja i zalihe bi trebalo diskontirati (pogotovo u našim uvjetima), ali zato je tu rezerva do trenutne cijene, a uvjeravam vas kao čovjek koji je bio u vajdi u praktično svim dijelovima firme, da to nije ok vrednovati sve to s nula kuna. 😉

malo mi fali vremena, ali možda se kasnije osvrnem na još neke stvari.
malo sam sad prošao opet po prošlogodišnjem postu i tamo ima opširnije o nekim stvarima pa preporučam još jednom.

ono što nije obuhvaćeno izvješćem, odnosno što se dogodilo u 2015:
1. izvršeno je povećanje temeljnog kapitala od 10 kuna po dionici, odnosno 649.300 kuna
2. isplaćena je dividenda od 7 kuna po dionici iz zadržane dobiti (vajda samo dvije godine od privatizacije nije isplaćivala dividendu)
3. trezor je otkupio CERP-ov paket od 2706 dionica – 4,17% vajde)

top10 s 31.7. (stanje od 29.7.)
1. MESARIĆ VLADIMIR (63354409684) 3.163 4,87%
2. VAJDA D.D. ČAKOVEC (16257048014) (1/1) 2.739 4,22%
3. MESNA INDUSTRIJA BRAĆA PIVAC D.O.O. (28128148322) 1.573 2,42%
4. MALEŠ MILENKO (02537695202) 1.472 2,27%
5. MISLOVIĆ JOSIP (07936287259) 1.407 2,17%
6. TURK ZVONIMIR (00461618103) 980 1,51%
7. LEPEN DRAGA (16390655980) 835 1,29%
8. VURUŠIĆ MARIJA (63225318348) 834 1,28%
9. HORVAT IVANKA (89068822942) 781 1,20%
10. IVANIĆ MARIJA (30258782579) 759 1,17%
Ukupno: 14.543 22,40%

imam dionice vajde i ovaj post je napisan u najboljoj vjeri i nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

ispričavam se, u linku na prošlogodišnji post, ne pozicionira na toj stranici na željeno mjesto (zbog zagrade ;)) – evo ispravljam, jer više ne mogu editirati prvi post:
http://www.poslovni.hr/forum/tema/best-buy-komentari-i-analize-499?page=1677#post_1544259

nakon polugodisnjih izvjesca imam bb 15 dionica iz pedeset i nesto koje pratim i koje uvrstim/izvrstim iz veceg broja uglavnom jednom godisnje. u mojim tablicama su od 1. do 15.: JDGT-R-A KOEI-R-A LEDO-R-A MDKA-R-A JMNC-R-A LKPC-R-A ATGR-R-A ATLN-R-A KODT-P-A TUHO-R-A ILRA-R-A CKML-R-A PODR-R-A SAPN-R-A HUPZ-R-A. Od njih imam 11, iz atln i ckml sam izasao a sad mi se ne zuri vratiti, jmnc mi je prekrupna za portfelj s obzirom na rizik koji nosi u vlasnickoj strukturi, sapn nisam imao a kako je na kraju tih bb 15 isto nije must have. takodjer imam auhr s kojim ne znam sto cu, to je jedino lose izvjesce medju 15 dionica koje imam. tri turista iz porfelja su ostala nize rangirana u tablicama zbog skupoce. izracun tablice je ostao isti kao i na Q1, jedna tablica za value, druga za growth i onda konacni sort prema zbroju dva ranga za svaku dionicu.

New Report

Close