Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Evo ti još jedan primjer. Nekim Lopininim dionicama se uopće ne trguje. Kako se njima ne trguje one uopće nemaju varijabilnost povrata. Dal to znači da nisu rizične?

To nije točno.

Ispravna rečenica bi bila, samo Lopina trguje nekim dionicama.

Recimo trenutno je najmanje rizična dionica DIOKIJA.

a) s njom se ne trguje (neće imati pad kao npr PTKM, Adpl ili HT, ERNT, IGH)

b)imamo ministra Linića koji Spačvi zbog radnih mjesta oprostio OHO love, što povlači pitanje zbog čega to nije napravio HEP i Zagrebački Holding

c) najveći vjerovnik Hypo banka je nabacila zabilježbu na zemljište za LNG
po novom zakonu će izvlastiti za šaku dolara, pa će Hypo to istto otpisati

Time ostaju nekretnine čija je vrijednost puno veća od duga, i nema više razloga da se sprečava početak proizvodnje.

ipak su RADNA MJESTA najvažnija[emo_palacg]

Kako je cijena nekretnima Diokija puuuuuuno veća zbog lokacije, od neke oranice, očekujem već sljedećeg mjeseca pokretanje proizvodnje.[emo_smijesak]

Ili neka institucije ove zemlje rade svoj posao.

Nadam se da nije istina da su Norvežani dobili sva istraživanja od INE, za ništa.[emo_ljut][emo_bijesan][emo_ljut]
Te informacije vrijede milijarde dolara, a davanje svakom osim Hrvatima je čin veleizdaje.

Pogledaj pod Sanader.

Lp, žuti mačak

[b]black magic[/b]

@LULA
bilo bi lijepo kada bi HEP-ZG holding ,dali priopćenje za javnost , i obavjest na ZSE , zašto su glasali protiv PSN za DIOKI,i kako će država naplatiti izgubljenih 270 milijuna kuna ,zbog toga čina.

Jadne naše mirovine (HT). Kupuje se ludo, kao da neće biti 10 kn jeftiniji za par dana. Kao da nije već dovoljno novca u njemu od 250-3xx kn.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.



@LULA

bilo bi lijepo kada bi HEP-ZG holding ,dali priopćenje za javnost , i obavjest na ZSE , zašto su glasali protiv PSN za DIOKI,i kako će država naplatiti izgubljenih 270 milijuna kuna ,zbog toga čina.

Jer imaju očito viška naše love (građana Hrvatske).

Mene teško može uvjeriti da Dioki nije mogao raditi.
Po meni imali bi veće šanse da se izvuču od PTKM.

Naprosto zato jer imaju proizvod koji ima kupca i 90 % ide direktno u izvoz.

Kao MOLU se nije isplatilo davati sirovinu.

Pa MOLU se nije isplatilo ni u INU ulagati.

Postavlja se pitanje da li se Hrvatskoj državi isplatilo ulagati u domaću proizvodnju ili ne. Sve skupa žalosno.

evo gradonačelnik Bandić će se javiti za imunološki zavod; za 120 ljudi se ima novaca.

Za 500 ljudi, odnosno cca 800 ljudi nije bilo novaca, tj. mogli su ili oprostiti ili reprogramirati dug.

Neka novinari postave to pitanje Bandiću i ministru Vrdoljaku!

Na kraju krajeva, zbog čega se nije javni natječaj za kupnju DIOKIJA dao, kako se za PTKM napravilo.

Koliko se ja sjećam, Hrvatska država je postala vlasnik Diokija i postavila Upravu, pa onda predstečajnog Janišku.

LP

Zagreb i imunološki. Rješavaju se ljekarni i zemljišta kampa, a treba im imunološki.

Valjda opet privatni novci, jer navodno je Hoolding u jako lošem stanju, kao i grad Zagreb.

[b]black magic[/b]

@Lula
Mislim da im je već postavljeno pitanje ,samo se čeka odgovor i njihovo očitovanje.



@Lula

Mislim da im je već postavljeno pitanje ,samo se čeka odgovor i njihovo očitovanje.

Pa ne znam baš.

Navodno, Bandić se ne može kandidirati za najljepši balkon u Zagrebu.

navodno je u sukobu interesa

To što je uništio sve tvornice na Črnomercu/Rudešu i Radničkoj cesti, ne ulazi u sukob interesa. Makar se lijepi centri grade, baš za hrvatice, da po cijeli dan crnče za 3.000 kn.

Mislim najljepši vrt je važan i to je vijest.

I bolje da svi crknemo, drugo nismo ni zaslužili.

Za ZABU, za 100 godina.

Ja bi ostavil URNU sa svojim pepelom, ak nije problem.

Za 100 godina ga može te prosuti po kanalizaciji.

Glavno da roditelje ne opterečujem s troškovima pokopa.

Hvala unaprijed!

[b]black magic[/b]


@ ananas

Možda je krivo ispalo ali mislio sam na to je ova metoda izračuna dosta teška i za izračun i za shvatiti, a nema neke velike koristi od nje. Pogotovo nije od koristi malim investitorima. Ja sam radio granicu efikasnosti (koja tangira s CML-om) u excelu samo za 4 dionice i pogledajte formulu:
((H5^2*H9^2+2*H5*I5*P4*H9*I9)+(H5^2*H9^2+2*H5*J5*P5*H9*J9)+(H5^2*H9^2+2*H5*K5*(P6)*H9*K9)+(I5^2*I9^2+2*I5*J5*P7*I9*J9)+(I5^2*I9^2+2*I5*K5*(P8)*I9*K9)+(J5^2*J9^2+2*J5*K5*P9*J9*K9))^(1/2). Izgleda kao samo množenje ali se množi sa onime sa strane gdje su opet druge formule za izračun.

Kako bi uklonili nesistemski rizik treba oko 20 do 30 dionica. To vam je matrica sa 600 odnosno 900 kombinacija iz koje treba izračunati varijancu, standardnu devijaciju i korelaciju između svake od dvije dionice. To bi bila formula od 2 kilometra [emo_smijeh] U svemu tome još treba izračunati "očekivanu" stopu povrata, koja je vrlo rijetko ispravna. Zbog svih tih grešaka izračun može varirati +-30% bez ikakvog problema. Mnoge "moderne" teorije o izradi portfelja su složene i teško ih je objasniti prosječnom investitoru.

U HR analitičari za SML kod CAPM-a nit ne dodaju CRP (country risk premium) koji se dodaje za zemlje koje nemaju toliko razvijenu burzu tj. za većinu zemalja izvan SAD-a i razvijene Europe. To smanjuje trošak kapitala za nekoliko %, a kod diskontiranja novčanih tokova nekoliko % u izračunu daje, na kraju, razliku u cijeni od sigurno +-60%. I kako takve izračune uzimati ozbiljno.

Zato je bolje držati se osnova jer su ove stvari nepotrebne. I na kraju, teško da će netko shvatiti šta sam uopće htio reći s ovime [emo_smijeh] Poanta: Sharpov omjer ti ne treba ukoliko ne misliš raditi za Goldman Sachs

ps. očekivao sam da se Inverter, pravi “tehničar” , matematičar i quant uključi u raspravu. Mozda bi sa metodama sestara i ravnala mogao donijeti nesto u raspravu..

Pametan je, čuva znanje. Voli “visoku” beta.
Ako nista, uvijek moze napraviti izložbu svojih radova, ima i tu novaca:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

preslagivanje portfelja, ali unatoc tome i crobexu na 1700 zahvaljujuci turboturistsupersonichotelu ja opet na ath[emo_plazi]- ovo da mozete klikati prst dole[emo_smijeh]
upalio i ehosonder, trazim nove dionice za portfelj nakon q1, nasao dvije, sve mi stima, jos samo provjera vlasnicke stukture da me ne zahebu vecinski morski psi kad tamo sve mali dionicari, mali dionicari s vrha u upravama, bacio mrezu[emo_palacg]

Spasio na s HT,povećana likvidnost.I sada ste u kešu i mjerkate što kupiti.
Ne žurite,kriza ne jenjava.Kupovati treba tek nakon 1.8.tj nakon kvartalnih
izvještaja drugog kvartala,kada bi trebali biti potvrđeni negativni trendovi.
Ljeto je idealno za skupljanje,jer se pojave padavičari a likvidnost na dnu.
Naravno da se to ne odnosi na Lopinex,gotovo uvijek 100% u dionicama.Imam ideja
za kupiti,ali tek kada nešto prodam to dolazi u obzir.
A mojim blagom se ne trguje,a ako se i trguje ja tražim više pa me ne dohvati.
Strategija u nelikvidnim dionicama je u strpljenju.Uvijek nešto dođe na red.
Treba čekati.Za sada mi je najveća krazkoročna nada KSST.Nožda i jedina.Ipak
ovo je burza,iznenađenja uvijek moguća.

U očekivanju,meda i mlijeka već krajem ove i početkom slijedeće sedmice srdačno
vas pozdravljam.
Čestitam drevilu na ATH od početka godine.Ja sam na nešto preko 35% dobiti od početka godine,a bio sam i na 47%.Istina samo virtualno.Papira više od 35% jer je tržište od početka godine skliznulo gotovo 5%.
I zato bravo za Drevila,a za Lopinex ocjenjujem se sa….. briljantno!!!!!

ERNT
ide putem koji nitko ne može zaustaviti
nakon dividend day sve preko 1100 će biti dobra cijena.
Mirovinski fondovi kao jedina likvidna snaga bi ga mogli početi kupovati na 1100
i niže,naravno ovog ljeta.Naravno da to neću kupovati,jer P/E 10 je meni
preskup.
Mene više privlači 10% dobiti kvartalno što očekujem u JAKT.
Ipak morate priznati da sam prvi stavio ERNT na stup srama,koji bi trebao biti
pogonsko goriva rušenju crobexa,a i INA bi se trebala priključiti,ako ne dođu RUSI.

Med i mlijeko teče petom Lopinex ligom!!!!!


ERNT
ide putem koji nitko ne može zaustaviti
nakon dividend day sve preko 1100 će biti dobra cijena.

Ipak morate priznati da sam prvi stavio ERNT na stup srama,koji bi trebao biti
pogonsko goriva rušenju crobexa,a i INA bi se trebala priključiti,ako ne dođu RUSI.

Otkad si ga ti stavio na stup srama, mi smo u dzep spremili 50% u 2g. Veci si vizionar od Tesle samo je problem sto vidis predaleko u buducnost…

poprilicno sam zadovoljan svoj brzim reakcijama ovih dana(inace o svemu moram sjesti i razmisljati i donijeti odluku sporo sto je obicno dobro za ulaganje na burzi):
-na nekima sam izasao brzo po ulasku kad sam vidio da to ide jos dole, izgubio 1-2% u transakciji, a ulaz koji mi se sada nudi je dosta nizi.
-odrekao sam se masnih dividendi prodajom dionica, a te su dionice unatoc pravu na dividendnu u otklizavanju.
uvijek prvo smanjiti rizik gubitka na sto manje, a zatim u uvjetima male/smanjene mogucnosti za zgubitak gledati sto se moze zaraditi, inace cete biti feniks investitori: pogrijesim, skurim pare, skupim opet sicu, u glavi krecem kao da nista nije bilo, kilometar sat na nuli, tu sam kao u plusu a dotadasnji gubitak je potisnut u sjecanju, frojd bi ga trebao izvuci van.

New Report

Close