Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Ivana7 i dalje ne želi otkriti, na kojem portfelju je zaradila.

gospođo Miami.

– sve vam pišem na ovoj temi, samo trebate znati pročitati.
– više puta sam vam napisala kako je moj portfelj replika portfelja gospona Drevila.
– a gospon Drevil svaki mjesec posta svoj portfelj na temi portfelj.
– sve te dionice koje on ima su prošle kroz moj portfelj.
– trenutno od tog portfelja imam cca 50% dionica i još neke koje on nema ali postotno zanemarivo.
– nekih dionica imam punooo, a nekih u tragovima.

– sve te dionice (ili velika većina toga) ima o.k. p/e, ROE, dividendu…
– to je portfelj s kojim je malo teže bankrotirati, dosta je siguran, te zbog svoje sigurnosti ima limitiran prinos, ali ponekad se i na tom tipu dionica može fenomenalno dobro zaraditi.

– prednost tog tipa portfelja je što se ne treba drukati za taj tip dionica.
– te dionice će rasti zbog svojih fundamenata.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

d
Da li je to Dr. Evil ?

Evo nešto što je danas izašlo i jako se tiče što je best buy

rovadC, 13.02.2013. u 11:20

1. Economists’ predictions are no better than guesses

Forecasting skill of economists is no better than guessimates by Main Street investors.

2. Government economists often worse than guesses

Sherden discovered that predictions made by the elite economists on the President’s Council of Economic Advisors, the Federal Reserve Board, and even the non-partisan Congressional Budget Office were actually worse than guessing.

3. Long-term accuracy is impossible

The accuracy of forecasting declines the longer the lead times.

4. Turning points cannot be predicted

Economists cannot predict the crucial turning points in the economy, confirming Siegel’s research. Worse, the vast majority of all long-term predictions fail.

5. No specific forecasters are better than the rest of pack

Sherden also learned that no particular forecasters were consistently more accurate.

6. No forecaster was more expert with specific statistics

No forecaster has consistently higher skills in predicting any one economic statistic.

7. No one ideological orientation was better

No ideology perspective consistently produced superior forecasts.

8. Consensus forecasts do not improve accuracy

But still, the press and their readers love those lists, averages and consensus forecasts.

9. Psychological bias distorts forecasters and their forecasts

Some economists are naturally optimistic and bullish. Others are naturally pessimistic bears. Some are conservative, some progressive. Why? Look inside their brains at their DNA, Every economist has mental biases and political ideologies that distort their choice of research topics and data selection, and therefore, skew their predictions.

10. Increased sophistication does not improve accuracy

Sorry folks, but all the new scientific methods, technologies, algorithms and computer models of the economy can make forecasts worse. At least give skilled Wall Street insiders an even better edge over naive retail investors.

11. No improvement over the years

Finally, Sherden says there’s no evidence that economic forecasting has improved in recent decades, despite vast new technologies.

In recent years the science of forecasting has been deteriorating more as partisan politics intensifies, along with global macro trends, high-frequency trading, Wall Street’s market manipulations, and unpredictable black swan events. All increase volatility, uncertainty and create countless new ways for forecasters to invent new illusions of economic accuracy, while hardening the mental biases of forecasters.

Fidelity’s Peter Lynch said it best many years ago: “If you spend 15 minutes a year studying the economy, that’s 10 minutes too much.

Znači što je best buy?
Što više raste to više prodajem, a što više pada to više kupujem.
Zašto?
Zato jer je to jedini način upravljanja rizikom, ili drugim riječima zaštita od nepredviđenog. A upravo je gore elaborirano kako su predviđanja bezvrijedna. Ako su predviđanja bezvrijedna, što nam onda preostaje? Upravo efikasno upravljanje rizikom.

Vaš link …


RIM je promjenio ime u Blackberry. Nemojte buniti ivanu

BBRY -8.5%

Pitanje za brodarske strucnjake

CLF Cliff Natural Resources je danas srezao dividendu za 70%. Dionica je -20%. Oni su jedan od najvecih proizvodjaca zeljezne rude. U kojoj mjeri transport zeljezne rude utjece na potraznju za bulkerima? Je li ovo specifican problem CLF-a ili se ocekuje znacajan pad potraznje za rudom?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Potražite korelaciju između željezne rude i bdi-a. Kao graf. Postoji korelacija. Samo mislim da bdi teško da može niže. Ali ne mislim ni da će rasti. Jer ima previše kapaciteta. Prije da prevelika ponuda brodova spusti cijenu nego smanjena potražnja za rudom. Iako i smanjena potražnja za rudom sama po sebi spušta cijenu prijevoza

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

XY-ove dionice padaju opako zadnja dva dana, nakon nevjerojatnog rasta.

Da li se ja varam ili to on prodaje? Gledam KORF. Na pocetku godine je imao 280000 dionica. Onda je prebacivao na skrnicki Erste. Nakon toga je imao 250000. Danas se broj smanjio za 50K i sada ima 200000 prema TOP10.

Sve je pocelo kada je FIMA objavila vrlo bullish predvidjanje za KORF. U isto vrijeme primjecujem da FIMA-in fond BRIN prodaje XY dionice(VUPIK i DDJH).

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ne znam prodaje li, no dok sam ga prije pratio par puta je naveo cijenu oko 150kn na kojoj bi “smanjivao poziciju u KORFu jer bi mu previse narasla u portfelju” … e sad je li se od tada predomislio ili nije tko bi ga znao.

...


Ne znam prodaje li, no dok sam ga prije pratio par puta je naveo cijenu oko 150kn na kojoj bi "smanjivao poziciju u KORFu jer bi mu previse narasla u portfelju" … e sad je li se od tada predomislio ili nije tko bi ga znao.

Ne citam blog, ali sam uvijek vjerovao da oni koji ulazu u XY-ove dionice citaju. Izgleda da sam bio u krivu.

Fascinantno je kojom je brzinom cijena narasla na razine iznad 150 kuna. I to jos usprkos cinjenici da je XY, kako ti kazes, najavio prodaju na 150.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Od njegovih dionica imam jedino ADPL , a o njemu je uvijek pisao jako rijetko..Najvise pise o dionicama kojima treba pomoc PTKM i DDJH. ADPL i KORF su OK same po sebi i o njima ne treba pisti.

Osobno sam imao neko vrijeme i KORF, cini mi se od 56 do 90kn medjutim prodao sam ga jer je uprava pocela ciniti po meni osobno cudne poteze kao sto su prebacivanje imovine na upravljanje razno raznim d.o.o ovima, pa smanjenje nominale i izglasavanje mogucnosti dokapitalizacije po 50kn itd. stoga sam procjenio da se mozda spremaju zeznuti male dionicare i odlucio se prebaciti drugdje.

Inace KORF , ako zanemarimo strahovitu netranparentnost je sasvim OK dionica , cak ni na ovim cijenama nije skup, no vise nije ni jeftin. Osobno mislim da je ovakav rast cijene jednostavno uzrokovan samo porastom likvidnosti. Netko veci je odlucio kupiti udio u KORFu , dosao s novcima i cijena odletjela. Ista stvar bi se dogodila na bilo kojoj drugoj dionici da je netko odlucio uloziti 20-30 milijuna kuna u nju.. Posto je kupovao cesto lupajuci po asku, onda su i oni koji zele prodati se poceli povlaciti sve vise na asku i odletjela je cijena..Ocekujem da taj tko vec je zavrsi kupnju, povrat cijene do neke razine , no pravo pitanje je koje razine 🙂

...


Problem je sto se prvo promjeni cijena pa tek onda fundamenti. Jedna od najvecih gresaka pocetnika na burzi je vjerovanje kako ce se cijena promjeniti tek ako se promjene fundamenti i da su sigurni sve dok god su fundamnti dobri. To se zove value trap.

I na nesto visoj razini od “puno je palo puno ce rasti” investitora ovo je ozbiljan problem. To ja zovem gnjila jaja u kosari i najveca su mi investicijska mora, sad se na pocetku godine pitam imam li koje gnjilo jaje u ovoj godini. Da ih nisam imao 2009.-2012. bio bih u plusu puno ranije (na jednoj strani nejednakosti: porast vrijednosti dionica koje drzim, reinvestirana dividenda i dobitonosne prodaje dionica koje su rasle a moje misljenje o njima je palo, na drugoj strani: minus bjegom iz gnjilih jaja). Na mojoj nedovoljnoj razini znanja kasno reagiram: prodje neki kvartal prije nego se pokvare fundamenti, pa opet neki kvartal prije nego shvatim da poduzece ima dugorocni problem i izadjem na pola vrijednosti ulaska.

izvjesce sve jedno gore od drugoga, dlkv i ingr za rubriku vjerovali ili ne, realni prikaz poslovanja belja bez poticaja, atpl blago receno uzas, sve u svemu[emo_palacd]


Od njegovih dionica imam jedino ADPL , a o njemu je uvijek pisao jako rijetko..Najvise pise o dionicama kojima treba pomoc PTKM i DDJH. ADPL i KORF su OK same po sebi i o njima ne treba pisti.

Interesantan moment je u tome sto izgleda nema velikog kupaca koji je spreman kupiti veliki paket. KORF se na 150 i vise prodavao u malim paketima malim kupcima. Ako velikog kupca nema na 150 jos je manje vjerojatno da ce se pojaviti na 180 ili 200.

Meni se Hrvatski turizam kao investicijska tema ne svidja dugorocno. Prije svega zbog konkurencije. Nema gore konkurencije na svijetu u ovom trenutku: Grcka, Cipar, Spanjolska, Portugal, Arapi. Imaju jeftinu radnu snagu koja ce po svoj prilici biti jos jeftinija, a imaju veliku prednost jer njihova sezona traje puno dulje. Dakle trosak po gostu je puno manji. Rajoy je Sheldonu Adelsonu dao zemlju dzaba da gradi novi Las Vegas. To ti govori s kim se moras boriti i na sto su spremni da zaposle ljude. A i vrlo je upitno do kada ce Hrvatske vlade biti u mogucnosti da subvencioniraju nizim PDV-om na usluge. Ljudi koji rade 4 mjeseca sezonskih poslova uglavnom ne placaju nista poreza.

Kratkorocno, turisticke dionice bi trebale rasti. Idu izbori narod je ocajan i necim treba pokrenuti inflaciju optimizma. HTV i Jutarnji ce bombarditati vjestima o odlicnom bookingu, spsonosnim turistima koji ce napokon izvuci zemlju iz krize.

Mislim da je PTKM najveci rizik u njegovom portfelju. Tvrka je usla u negativan sekularan trend na koji nemoze utjecati. Plin je u US i Kanadi jeftiniji skoro 4x nego u Europi i oni povecavaju kapacitete. US ce se vrlo skoro pretvoriti iz velikog uvoznika u velikog izvoznika. I cijene gnojiva moraju znacajno pasti. Jedini spas za tvrtku je da razvije retail business. Da kopiraju sto Agrium radi u Rumunjskoj. Kada se isplati proizvode, a kada ne isplati preprodaju gnojivo iz Egipta. Vrlo moguce da je PTKM danas tamo gdje je INGR bila 2007-e ili ATPL u jesen 2008.

ADPL ovisi o oporavku europskog potrosaca. Nije mi jasno koji je i da li ima utjecaj slabi Yen na njih. To je masivna promjena tecaja koja ce japanske proizvodjace uciniti puno konkurentnijim. Mozda bi trebalo zamoliti upravu da se ocituje. Inace firma je konkurentna, uprava solidna i u nekakvom povoljnom ciklusu bi mogli dosta dobro zaradjivati. Ne treba podcijeniti ni rezultate iz 2012 koja je bila stravicno losa po EU potrosace.

Poljoprivredna i prehrambena industrija u HR je po meni solidno pozicionirana. Tehnoloski gap izmedju njih i njihovih EU konkurenata ce se smanjivati brze nego gap u cijeni radne snage. Sto bi ih vremenom trebalo ciniti konkurentnijima. S druge strane, Hrvatska ipak ima puno vise suncanih dana od nekih velikh EU poljoprovrednih sila (Danska, Njemacka, Nizozemska, Poljska) sto je u razvoju biljaka i postizanju visih prinosa uvijek prednost.

DDJH je po meni tehnoloski zaostala tvrtka i sa tim nivoom tehnoloske razvijenosti i kadra osudjeni su raditi na vrlo niskim marzama. Uz to 80% prodaje im je Hrvatska. Za hrvatske prilike oni su ipak too big to fail pa politicari nece zaliti novaca(vasih naravno) da ih spase svaki put kada udju u probleme.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


izvjesce sve jedno gore od drugoga, dlkv i ingr za rubriku vjerovali ili ne, realni prikaz poslovanja belja bez poticaja, atpl blago receno uzas, sve u svemu[emo_palacd]

U Hrvatskoj se ne gradi nista, a kako vlada najavljuje gradit ce se jos i manje. Da nema legalizacija hrvatski arhitekti bi kopali po kantama smeca da prezive. Brodarske vozarine su na povijesno niskim razinama. Rezultati su losi, ali iznenadujuci nisu.

No ima jos do kraja utakmice. Najbolja firma u HR(a uskoro i u EU) jos nije poslala izvjestaj. Govorimo naravno o KODT-u.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close