Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Vrlo rado bih imao vlasništvo nad Dioklecijanovom palačom.
Moramo malo izvan kutije razmišljati.

I, koliko bi je platio po kvadratu i što bi onda napravio s njom?



Vrlo rado bih imao vlasništvo nad Dioklecijanovom palačom.
Moramo malo izvan kutije razmišljati.

I, koliko bi je platio po kvadratu i što bi onda napravio s njom?
[/quote]

Platio bih koliko bi klima krize države snizila cijenu!

A onda bih naplaćivao ulaz, dizao kredit sa njom kao kolateral i napravio suradnju sa faklutetima iz struka kojima bi mogla biti zanimljiva, promovirao bih turizam uz vrlo stručno vodstvo i povijesnu naobrazbu.

1000 ljudi dnevo po 10 eura je oko 25 milijuna kuna godišnje. Sumnjam da bi mi trebalo više od 5 godina da je otplatim. Uz rad kredita (ulaganje) koji sam dobio za palaču kao kolateral vjerojatno i puno prije.

Nakon 5 godina (kada se ciklus krize izvrti – a nesumnjivo mora) prodajem za 2x moje cijene ili dižem cijenu ulaznica u zagrijanoj ekonomiji i strancima.

Kako god, ima nešto "ne replikabilno" i jedinstveno što je unikatno i zato vrijedi tih 10€ za razgledavanje – inače bi Las Vegas svi posjetili zbog replike Venecije a ne casina.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

gdje je nestala Ivana, nedostaje mi!!!!!

HELLAS!! [cool]




Vrlo rado bih imao vlasništvo nad Dioklecijanovom palačom.
Moramo malo izvan kutije razmišljati.

I, koliko bi je platio po kvadratu i što bi onda napravio s njom?
[/quote]

Platio bih koliko bi klima krize države snizila cijenu!

A onda bih naplaćivao ulaz, dizao kredit sa njom kao kolateral i napravio suradnju sa faklutetima iz struka kojima bi mogla biti zanimljiva, promovirao bih turizam uz vrlo stručno vodstvo i povijesnu naobrazbu.

1000 ljudi dnevo po 10 eura je oko 25 milijuna kuna godišnje. Sumnjam da bi mi trebalo više od 5 godina da je otplatim. Uz rad kredita (ulaganje) koji sam dobio za palaču kao kolateral vjerojatno i puno prije.

Nakon 5 godina (kada se ciklus krize izvrti – a nesumnjivo mora) prodajem za 2x moje cijene ili dižem cijenu ulaznica u zagrijanoj ekonomiji i strancima.

Kako god, ima nešto "ne replikabilno" i jedinstveno što je unikatno i zato vrijedi tih 10€ za razgledavanje – inače bi Las Vegas svi posjetili zbog replike Venecije a ne casina.
[/quote]

Nije losa ideja samo trebas naci 365000 ljudi koji su spremni platiti po 10 eura svaki za razgledanje palace. Ustvari 12.5 eura jer svatko mora platit i PDV na uslugu.

Ako uspijes u tome, a vjerojatno i prije, ce se pojaviti i Kerum i Linic i traziti svoj udio i ti ces morati podici cijenu na 20 eura po posjetitelju. Onda ce doci ZAMP jer sigurno imas nesto sto emitira sliku i zvuk. Prikacit ce se njih jos koje ces morati angazirati ili kojima ces morati placati da bi uopce radio. Tako da bez 30 eura po ulaznici nece ici.

E sada, ko ce ti platiti 30 eura da vidi Dioklecianovu palacu ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan





Vrlo rado bih imao vlasništvo nad Dioklecijanovom palačom.
Moramo malo izvan kutije razmišljati.

I, koliko bi je platio po kvadratu i što bi onda napravio s njom?
[/quote]

Platio bih koliko bi klima krize države snizila cijenu!

A onda bih naplaćivao ulaz, dizao kredit sa njom kao kolateral i napravio suradnju sa faklutetima iz struka kojima bi mogla biti zanimljiva, promovirao bih turizam uz vrlo stručno vodstvo i povijesnu naobrazbu.

1000 ljudi dnevo po 10 eura je oko 25 milijuna kuna godišnje. Sumnjam da bi mi trebalo više od 5 godina da je otplatim. Uz rad kredita (ulaganje) koji sam dobio za palaču kao kolateral vjerojatno i puno prije.

Nakon 5 godina (kada se ciklus krize izvrti – a nesumnjivo mora) prodajem za 2x moje cijene ili dižem cijenu ulaznica u zagrijanoj ekonomiji i strancima.

Kako god, ima nešto "ne replikabilno" i jedinstveno što je unikatno i zato vrijedi tih 10€ za razgledavanje – inače bi Las Vegas svi posjetili zbog replike Venecije a ne casina.
[/quote]

Nije losa ideja samo trebas naci 365000 ljudi koji su spremni platiti po 10 eura svaki za razgledanje palace. Ustvari 12.5 eura jer svatko mora platit i PDV na uslugu.

Ako uspijes u tome, a vjerojatno i prije, ce se pojaviti i Kerum i Linic i traziti svoj udio i ti ces morati podici cijenu na 20 eura po posjetitelju. Onda ce doci ZAMP jer sigurno imas nesto sto emitira sliku i zvuk. Prikacit ce se njih jos koje ces morati angazirati ili kojima ces morati placati da bi uopce radio. Tako da bez 30 eura po ulaznici nece ici.

E sada, ko ce ti platiti 30 eura da vidi Dioklecianovu palacu ?
[/quote]

U pravu si.

Kako naci 365 tisuća ljudi godišnje? Jako jako brendiranje, targetiranje kupaca tj turista i par ureda u Kini – direktno na njih recimo usmjereno (iz glave bubam, što je za Švicarsku čokolada, to bi za Split bila ta palača). Ako Plitvice bez problema prihvaćaju preko milijun godtiju godišnje i ova palača od 40 000 m2 bi mogla 30% toga iznosa. Ključ je na naobrazbi i stvarno visokoj i detljanoj turi – u suradnji sa Cro fakultetima i ino fakultetima preko Cro fakulteta.

A teži dio problema – vlast i lokalni šerifi.

Njih bi zaobišao ne direktnom kupnjom nego nekakvim PP partnershipom ili nalik na obveznice zaduženjem na 10 godina za ovaj isti iznos. Oni imaju zgradu ja sam de facto korisnik i vlasnik leasinga. Oni imaju novac od najma, ja premašim najam i zarađujem naravno. Ali onda prodaja odlazi u vjetar. Jedino da vlast skupa samnom osnuju D.D. – Hrvatske povijesne građevine i sve stavimo pod firmu i lijepo zajedno rentamo, naplaćujemo "unikatnost".

Ne brinem se ja, našao bi se model rada koji svima donosi profit a kupcima znanje i zadovoljstvo. Sigurno ima 300 000 ljudi (turista) i studenata arhitekture, povijesti, filozofije diljem svijeta koji bi rado vidjeli "stari svijet". Živi case study za njih + smještaj itd itd itd…

Ako odlazak na Empire State dođe 100 USD onda valjda i Dioklecijanova palača vrijedi 30 USD – samo treba stvarno zapaketirati i ići u detalje.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@ Domach

Empire State je jedna, a rimskih careva je bilo na stotine. A njihovih placa barem sigurno toliko. Koliko je uopce Kineza culo z Dioklecianovu palacu ?

Kada se kinez vrati kuci sa Empire State onda se moze pohvaliti prijateljima i rodbini da je posjetio jedinstveno mjesto koje ce njegovi prijatelji odmah prepoznati. S slikama palace nekog tamo rimskog cara, za koga nitko cuo nije, malo ce koga impresionirati.

Bolje ti je vodi ih u Kumrovec. Puno vise Kineza je culo za Tita, nego za Diokleciana.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



@Dantepu
– Grčka je odlična prilika za dugoročna ulaganja:) Povijest, povijesni turizam, ona specifična obala – to su nereplikabilne stvari koje ne može nadomjestiti industrija ili neko "kreativno" stvaranje – kao što niti to ne nadomješta industriju. Atena je Atena i ostati će Atena još neko vrijeme – kupovati taj "brend" sada za jeftiniji ulog je super buy. Pa Trump je neki dan to isto izjavio – kada počnu sve "halabuke" poput propada svijet, nestaje Grčka, kraj civilizacije – vrijeme za total buy.

Karipske drzave imaju jos ljepse plaze i jos ljepse more, pa opet sve zive jako jadno. Tesko je graditi prosperitet zemlje samo na turizmu. Turizmom se moze baviti svatko. Netko uspjesnije, netko manje uspjesno, ali konkurencija je ogromna.

Da bi neka monetarna unija bila uspjesno formirana potrebno je da vec postoji snazna ekonomska, politicka i socijalna integracija medju clanicama. Eurozona je ukljucila clanice sa ogromnim razlikama u produktivnosti. Kao posljedica toga doslo je kretanja kapitala iz slabijih clanica prema ekonomski jacim i konkurentnijim zemljama. Umjesto da se smanje razlike izmedju pojedinih ekonomija, one su se povecale. Stupanja ekonomska divergencije medju calnicama je narastao do te mjere da postoji znacajna opasnost od totalne dezintegracije Eurozone.

Grcka nece postati dobro mjesto za investiranje sve dok se taj tok kapitala ne preokrene. To je moguce postici jedino ako se stupanj Europskih integracija znacajno poveca. EU mora imati zajednicki budzet i zajednicki porezni sustav, zajednicko radno zakonodavstvo, zajednicku mirovinsku politiku, zajednicku zdravstvenu politiku i zajednicku obrazovnu politiku. Jednog dana kada uvijeti za poslovanje budu jednaki u Grckoj kao i u Njemackoj onda ce se kapital vracati u Grcku jer je tamo jeftinija radna snaga.

EU za sada nije napravila nista ili gotovo nista znacajno da ubrza procese integracije. Dok god je to tako Grcka ekonomija ce propadati i nece biti dobro mjesto za investiranje. Carrefour je prosli tjedan objavio da napusta Grcku. Oni su ipak drugi najveci trgovac na svijetu i znaju ponesto o kupovnoj moci stanovnistva i ekonomskim perspektivama istog. Ja ne bih isao na mjesto sa koga oni bjeze.

Grci naravno mogu sami sprovesti reforme i ne cekati EU. Medutim, iluzirno je ocekivati da netko u Grckoj moze dobiti politicku podrsku za bilo kakve ozbiljne reforme.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

@ Twixer – e sad! Kolika je povijest Kariba tj kolika je usporedna ljudsko napravljena povijest Kariba?
Prosperitet na turizmu naravno da ne, ali graditi image to svakako – Sjever Hrvatske kao poduzetnički dio i Jug kao turistički.

Empire state je jedan od mnogih nebodera pa je na svoj način specifičan i zanimljiv, i ima vrašku posjećenost.

Što se tice Carrefoura – pa naravno da odlaze kada pada diskrecijska potrošnja i vjerojatno pada sigurnost dok krađe rastu kao i korupcija – naravno, sve to je odlična prilika za kupnju nekretnina – od turistički orijentiranih do same zemlje. Te dvije kupovine baš idu u suprotnom smjeru – ja isključivo govorim od starta za nekretnine ne posao – ovo sa Palačom je samo primjer.

Mislim da je zemlja u blizini Atene nešto je vrlo vrlo vrlo zanimljivo, ako ne meni onda mojoj djeci.
Atena je nezamjenjiva i uz obnovu image-a nevjerovatna prilika.

EU ima problema, do kada i da li je raspad moguć? Vrlo Vrlo vrlo sumnjam, opet, otakd postoji EU nema ratova u Europi, sjetimo se koliko ih je bilo prije toga. Osim ekonomije i strah je odlilčna spona. Integrirati će se onda kada Njemačka počne stagnirati u rastu GDP-a i kada počne rasti nezaposlenost.

Paradoksalno ali mislim da tada može doći do daljnje integracije.

svakako ne mislim da Hrvatska može živjeti od turizma, ali brendiranje u zemlju povijesti, tradicije i recimo zdrave hrane može biti korak u pravom smjeru – prema industriji putem recimo baš proizvodnje zdrave hrane i sl. Samo nabadam, ali kao i svaka firma i država mora imati svoje ja, zašto je bitna i nezamjenjiva – dok to nema, nema niti pogleda investitora.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@Domach

U Hrvatskoj je izuzetno visok stupanj drzavnog mjesanja u ekonomiju. Dok god je to tako hrvatska ekonomija nece bit diverzificirana, zaostajati ce u razvoju i biti ce vrlo ranjiva na vanjske shokove.

Ne investiraj tamo gdje vlade stimuliraju i poticu ekonomiju. Investiraj tamo gdje vlada razvija ekonomiju. To su dvije jako razlicite stvari. Poticaji i stimulacije su samo eufemizam za kupovanje glasova i punjenje dzepova rodbine i prijatelja. Naravno tvojim novcima.

Postoje vrlo uspjesni i profitablini poslovni modeli koji se zasnivaju na proizvodnji zdrave hrane. Npr. PepsiCo je razvio vrlo uspjesan brand Tropicana. Medutim cak ni zemlje koje imaju izuzetno efikasne i pouzdane inspekcijske sluzbe, izuzetno nizak stupanj korupcije i izuzetno restriktivnu politiku prema aditivima nisu nikoga uspjeli ubjediti da je njihova hrana zdravija od drugih.

Ako tebe dopadne zadatak da u Finskoj, Njemackoj, Francuskoj, Nizozemskoj prodajes brand "Hrvatska zemlja zdrave hrane" najbolje da to radis na nekom simpoziju psihijatara jer ce tamo biti najvise interesa za tvoju prezentaciju.

Moguce je da ti razvijes vrlo uspjesne brandove Domach Sok, Domach Salata ili Domach Prsut i prodajes ih uspjesno cijelom svijetu kao zdrav ekoloski proizvod. Nemoguce je da drzavni birokrati uspjesno prodaju Hrvatski Sok, Hrvatsku Salatu i Hrvatski Prsut kao zdrav i ekoloski proizvod. Jednom kada ti uspijes osvojiti trziste, onda ce te i drugi slijediti i ekoloska proizvodnja ce rasti. S druge strane, ako ti pokleknes pod teretom poreza i nameta, drugi ce se uplasiti i odustati.

Posao vlade je da tebi stvori sto bolje uvjete u kojima ces ti razviti, proizvoditi i prodavati svoje proizvode. Posao vlade nije da te iscjedi porezima i nametima pa onda zaposli rodbinu i stranacke poslusnike koja ce umjesto tebe brandirati i prodavati tvoj proizvod. Barem ja to vidim tako.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

@ Twixer – u pravilu se ne slažem da Hrvatska ne bi mogla ići u smjeru "zdrave prehrane" i da nebi proizvodi prolazili u nordijskim zemljama – ne vidim konkretan razlog za to.

Ali, da, slažem se 100% – cijela Europa koja stari jedino može rasti uz "odmicanje" države iz svijeta ekonomije i puštanja inovatorima da dišu. Sa jedne strane će im dati prostora za slobodu ( u okvirima zakona ) a sa druge to znaci manje javnih službenika = manje poreza i ulazimo u dobar pozitivni krug.

Kažem, ja sam za smanjivanje države a ne povećanje, ali nažalost u Hrvatskoj ne vidim kako razviti proizvod i biti stvarno "velik" bez njih, NAŽALOST.

Nadam se da će porez na dobit firmama pasti na 10% kao i sva davanja za soc, zdravstveno i ostalo – ili barem da se uvede opcija – pristaješ na državnu pomoć/davanja ili ne.

Jasno, bez pozitivne ekonomske klime nema niti brendiranja zemlje niti neke vizije.

Poduzetnicima bi trebalo dati priliku a se sojećaju ugodno i da rade i inoviraju – a ne kao u Hrvatskoj – poduzetnik je često stavljen u rang sa lopovom – zbog tog vražjeg naslijeđa.

No. Domach Prsut. Sweet:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@Twixer

Volim čitati tvoje komentare i tvoj pogled na stvari, no ponekad mi se čini da ipak malo pretjeruješ…Na svaku ideju daš 5 razloga zašto ne valja, no pritom ne daš niti jedno mišljenje što bi umjesto toga bilo bolje napraviti…Čitajući tvoje komentare čovjek dobije dojam kako u HR apsolutno ništa ne valja i da se ništa ne isplati raditi, predlažeš li ti masovno pakiranje kofera i novu "seobu Hrvata" ?

Slažem se s tobom da HR ima ogroman politički problem pogotovo u okviru miješanja Vlade u ekonomiju i kupovanje glasova no to je problem koji se ne može riješiti "preko noći" to je proces koji traje…HR nema moć niti mogućnost da se bori s najjačima u ekonomiji, imamo premali broj ljudi i lošu strukturu stanovništva da bi se sada išli direktno natjecati s velikim njemačkim, francuskim ili švicarskim tvrtkama no to ne znači da se apsolutno ništa ne može raditi.. Ima mnogo malih HR tvrtki koje su konkurentne na europskoj pa čak i svjetskoj razini i po meni ekonomija HR bi se trebala bazirati na takvim malim i srednjim poduzećima koja su inovativna i fleksibilna. Siguran sam da za to ljudi i kadra sigurno imamo samo ih treba znati usmjeriti. Recimo sigurno ne možemo konkurirati Kinezima i Koreancima sa ogromnim brodogradilištima i gradnji velikih brodova, no uvjeren sam da možemo u području male brodogradnje.

Ne slažem se s tobom da su državni poticaji zlo i da ne valjaju. Te priče prodaju velike zemlje malim zemljama kako bi im još više otežale put k razvoju svojeg gospodarstva. Problem kod poticaja u HR je to što se dijele neplanski i nekontrolirano i u biti se lova baca u vjetar umjesto da se pametno usmjerava u konkretne i kvalitetne projekte. Kad ste već spomenuli hranu osobno smatram da bi to bio way to go, jer ne možeš mi reći u zemlji s područjem kao Slavonija da se eto to kod nas ne bi isplatilo i ne bi bilo dobro, ako to ne bi išlo onda najbolje da napravimo "seobu Hrvata". Problem kod hrane u HR je to što je moguće npr zasijati pšenicu, pobrati poticaje i nikad više tu pšenicu ne pogledati, a poticaje potrošiti na novi BMW. Mislim da bi prvi korak ka racionalizaciji trebao biti promjena sistema isplate poticaja , tako da ih se vise ne isplaćuju u novcu nego preko kartice kao sto su npr studentske Iksice,na kojoj bi bio neki iznos subvencija koje bi se mogle koristiti kao popust pri kupovini repromaterijala, a neiskorišteni iznos bi se vratio državi. Nadalje kontrola kome se isplaćuje, i kontrola kako taj isti proizvodi hranu itd… Ako u išta treba dati subvencije to je poljoprivreda, no to se mora učiniti pametno , a nekako se do sada u HR radi

Domacheva ideja sa zdravom hranom je itekako dobra i naravno da nitko ne očekuje da se napravi brand "zdrava HR hrana" u rangu "njemačka autoindustrija" no s nečim se treba početi. Uvjeren sam da bi uz pametna ulaganja HR mogla izvoziti mnogo zdrave hrane u zemlje EU i da bi se na tim poslovima moglo zaposliti mnogo ljudi.

Za kraj slažem se s tobom da je HR gospodarstvo preopterećeno raznim porezima i davanjima,i slažem se da se s time treba doći na kraj no opet ne preko noći. Iskreno da te sutra HR sabor proglasi diktatorom u HR uz potpune ovlasti da radiš što god želiš bi li ti napravio tu racionalizaciju samo tako ? Porezi i nameti su tu kako bi se dobivao novac koji se onda daje raznim interesnim skupinama, ako bi tim skupinama samo tako "odrezao " taj novac koji primaju ubili bi i tebe, tvoju obitelj te bližu i daljnju rodbinu. Da ne spomenem što bi se dogodilo da počneš naglo dirati po zdravstvu. Iz tih razloga te promjene ne mogu se očekivati niti mogu biti napravljene preko noći.

I sam nisam trenutno u HR i shvaćam tvoj stav kada iz Kanade gledaš prema HR i vidiš sve crno i prekriveno oblacima, no realnost nije takva, ima i sunčanih područja samo ih treba znati vidjeti i početi poticati.

...

New Report

Close