Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Kako to rade naši susjedi

Srbija priprema gradnju najvećeg solarnog parka na svijetu

Predstavnici srbijanske vlade i tvrtke Securum Equity Partners Europe potpisali su danas memorandum o izgradnji solarnog parka u Srbiji, snage 1000 megavata (MW), na površini od tri tisuće hektara, a vrijednost procjenjuje na oko dvije milijarde eura.

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/192409/Srbija-priprema-gradnju-najveceg-solarnog-parka-na-svijetu.html



http://www.business.hr/ekonomija/srbima-je-samo-nebo-granica-privlace-strane-investicije-povecavaju-proizvodnju-izvoz

ajmo ovo prokomentirati.
u srbiji su izbori u nedjelju.
prošlih 3 mjeseca su u srbiji izgradili najveći solarni park na svijetu, našli plina i nafte za 100 godina, izmislili auto na vodu i otvorili 50 tvornica za 20.000 radnika. a naši portali to žurno sve prenose na dnevnoj razini da nam pokažu kako se može.
a dinar na najnižoj razini u povijesti, a deficiti rastu li ga rastu, a dug se penje, a inflacije ubrzava… [huh]




ma nisam ništa zaradio na Natgasu, Wiseguy.
drevil, meni dug/kapital baš i ne govori previše, mislim da su pokriće kamata i dug/prihodi bolji pokazatelji… jer dug i kamate otplaćuješ iz prihoda, ne iz kapitala.

hvala, ovakve komentare trebam! mene tu ne muci isplativost zaduzenja, vec preveliki dug kao mjera koliko je poduzece u nevolji, pa da ga izbjegnem u odabiru.
[/quote]
i koliko ti je previše?
meni je ATGR s 266% puno draži od DLKV s 223%.
[/quote]
slazem se bolje atgr nego dlkv ali ne bih imao ni jedno ni drugo kako sada stoje. dakle, morao sam uzeti omjer duga prema necemu u firmi jer apsolutna vrijednost ne govori puno. kod grahama je 200% granična vrijednost za omjer koji se lako nalazi gotov – ukupan dug/kapital,, i cak tablicno izvucen za niz firmi npr. na mojedionice, pa koristim njega.


fimra je kao država. Dug nije vrlo bitan ako je dobro usmjeren. Ok, jasno da ne želiš firmu koja ima 1000% duga naspram BV ali ako je firma napravila veliko ulaganje koje se planira isplatiti nakon x godina u budućnosti onda ima smisla. Država koja je sada dužna jer uvozi materijale za ulaganje u znanje, tehnologiju nije isto kao ona koja troši tj zadužuje se za postojeće obveze tipa mirovine ili analogno firmi koja isplaćuje plaće ili još gore dividende kroz dug.

Lin. regresiju si radio za svaku firmu posebno ili si usporedio sa sektorom ili još bolje cijelim tržištem? Si probao raditi usporedba kretanje "stvaranja" fcf i trenutne kamatne stope u državi? to bi moglo biti zanimljvo.

E da, ovo su sve endogene varijable firmi tj one koje su "stvrene" i utječu na firmu "iznutra". Moraš uključiti i trenutnu cijenu na burzi tj što masa misli o cijeni firme. Ako nađeš disparitet tvojih pokazatelja i cijene na burzi tj da postoji gap između dvije linije koje bi trebale biti paralelne(ako uzimaš da je tržište all might sveznajuće) onda taj gap ide prema izjednačavanju tj istiskivanju crte na gore ili dolje tj ili firma pada u poslu ili cijena raste. Bar ja to tako vidim.

uf, domach, ti si mi za napredni tecaj, tesko te pratim sa svojim znanjem:

slazem se za dobro usmjeren dug, ali ako sam uzeo 200% kao granicu odbacivanja za mjeru ukupan dug/ kapital, za koje firme na zse s postotkom ovog omjera preko 200% bi ti rekao da imaju dobro usmjeren dug za buduci strasan duzi rast (npr. one koje sada iskazuju visoku profitabilnost)? ja osobno ne znam dovoljno da bi se usudio ulaziti ili jace ulaziti na osnovu takve procjene, ovako mi je sigurnije.

linearnu regresiju sam radio na gotovim godisnjim podacima fcfa za pojedinu firmu, sto sam skinuo s mojedionice, dakle s vremenom po godinama. kako godisnji podaci fcfa mogu, ako sam dobro shvatio osnov, opravdano strasno varirati, preko tog histericnog ispisa na kome ne vidis kamo ide sam bacio lineranu regresiju da vidim trend da li poduzeca kroz godine proizvode sve vise novca ili ne, kao potvrd kretanja dobiti jer se s dobiti moze manipulirati. je li bi to bila u redu logika ili sam sve izmijesao?

ako me pitas da li sam radio linearnu regresiju godisnjeg fcfa svake firme s godisnjim fcfom sektora i cijelog trzista, te s kamatnom stopom (prosjecne godisnje za drzavne obveznice?), uuuu koliko je tu stvari koje ne bih znao izracunati, a sto bih znao ne bih imao vremena za to:)

ovo tvoje zadnje stoji ako je trziste efikasno. nadam se da nije! cijeli ulaz u dionice i zasnivam na tome da je trziste neefikasno i da ulazim u povoljnom trenutku, a za potvrdjivanje jeftinoce kod pojedine firme koristim P/E.

@drevil: Kako računaš dug? Omjer koji mojedionice zove dug/kapital je u stvari omjer obveze/kapital. Ovo su dosta različite stvari. Opširnije:

http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=573017&postcount=77183

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

@drevil

Linearna reg po godinama FCF je ok… makar u hrvatskim firmama može biti vrlo varljiva jer nemaš dugi niz podataka… imaš recimo 5 točaka a to je dosta malo bar za mene… probaj USA firme pa imaš puuunooo kompletnije sliku.

Ja kad gledam FCF a gledam ga uvijek prije svega.. uzmem prosjek zadnjih par godina i u budućnost dodam rast od 5 -10 posto ovisno kako procjenim firmu i kako mi se čini s obzirom na više "unutarnjih" varijabli firme.

Zvuči kao vou ali nije – samo računaš koliko ti stvarnog novca stvara na tvoj novac koji si platio(tu je jako bitna tržišna cijena naravno). Uvijek idem rigorozno i tu si smanjujem greške.

Veliki dio firmi koji pokazuje rast novca većinom su jako dobre firme i rijetko nađeš da su loše po ikojoj varijabli…

FCF kad uzimaš nikada ili rijetko ćeš imati gotovo linearan godišnji rast YOY. To rijetko ili samo u mega firmama tipa ConocoPhilips čini mi se. Naše manje lokalne ali profitabilne firme rastu i očekujsvake 3 godine da je negativan ili manji zbog obnove kapitalnih dobara(tvornica itd ili/i širenja) pa onda vidiš – na FCF ali ponekad i ne u nekoj "regularnoj frekvenciji".

Onda ti je puno bitnije vratiti se na RDG i pogledati neto dobit jer te ona može uvjeriti da firma radi vrlo dobro sa danim resursima a trenutni manjak FCF-a samo znači širenje kroz CAPEX(to samo vrijedi ako je CAPEX glavni krivac manjka FCF-a tj CAPEX iznad amortizacije, ako ne onda može biti veliki problem).

Nema ti nekih odličnih pokazatelja samih po sebi a pogotovo ne u budućnost – imaj neki "fiksni" dio sa rotirajućim okvirom kojeg stalno mijenjaš i kontroliraš… fiksni dio neka ti budu prihodi i rast ukupnih prihoda… i naravno sve ovisno o industriji!

PS. tnx na komplimentu ali ne vrijeđaj sebe… ima tu ljudi koji znaju podosta!

Samo gledaj konkretno i na konkretnim primjerima i sve bude ok.
Ove firme koje si naveo su dobre, sad pogledaj vanjske utjecaje koji mogu varirati cijenu ako te to uopće zanima!(na dugi rok nebi trebalo)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


linearnu regresiju sam radio na gotovim godisnjim podacima fcfa za pojedinu firmu, sto sam skinuo s mojedionice, dakle s vremenom po godinama. kako godisnji podaci fcfa mogu, ako sam dobro shvatio osnov, opravdano strasno varirati, preko tog histericnog ispisa na kome ne vidis kamo ide sam bacio lineranu regresiju da vidim trend da li poduzeca kroz godine proizvode sve vise novca ili ne, kao potvrd kretanja dobiti jer se s dobiti moze manipulirati. je li bi to bila u redu logika ili sam sve izmijesao?

Ovo ti je ok ali je varljivo!

Probaj lin reg po godinama naspram neto dobiti i da vidiš koja su kašnjenja tj da li je capex isplativ jer time dobiješ veći prostor rasta.. mislim to su moji zaključci i smo se igraj i vidiš gdje i što ide..

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Moram se umješati…nema vam lin reg baš tu puno koristi.
Ili su podaci – siromašni vremenski niz
ili se javlja nesignifikantnost.

Kako testirate modele? R2?

Radio sam svojevremeno neke modele pa se najčešće javlja heteroskedastičnost.

Što znači da model ne govori ništa bitno – najčešće govori krivo.

Zanima me što vi i kako vi o tome…

If something is too good to be true...it probably is.


hvala, ovakve komentare trebam! mene tu ne muci isplativost zaduzenja, vec preveliki dug kao mjera koliko je poduzece u nevolji, pa da ga izbjegnem u odabiru.

Možda ti bolje posluži univarijantni model kao Beaver ili multivarijantni kao npr. Altman…ja bih se držao toga. [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

…Zeta, Zmijewski… [wink]

If something is too good to be true...it probably is.



@drevil
: Kako računaš dug? Omjer koji mojedionice zove dug/kapital je u stvari omjer obveze/kapital. Ovo su dosta različite stvari. Opširnije:
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=573017&postcount=77183

ok, ako sam te dobro shvatio dug/debt nije sinonim od obaveza/liabilities, vec uzi pojam. u svakom slucaju mislim da se uvijek misli na total liabilities/equity ratio. kod grahama je prijevod "dug", tko zna sto pise u engleskom originalu. takodjer na investopediji ih koriste kao sinonime: Vaš link:


Moram se umješati…nema vam lin reg baš tu puno koristi.
Ili su podaci – siromašni vremenski niz
ili se javlja nesignifikantnost.
Kako testirate modele? R2?
Radio sam svojevremeno neke modele pa se najčešće javlja heteroskedastičnost.
Što znači da model ne govori ništa bitno – najčešće govori krivo.
Zanima me što vi i kako vi o tome…

nisam ekonomista ni statisticar, ali jasno mi je da uzorci nisu dobri i da ovo nisam upotrijebio u smislu testiranja statisticki znacajne povezanosti i predvidjanja vrijednosti. trebalo mi je nesto brzo&prljavo da vidim ima li to smjer, uf pozaliti cu sto sam ista napisao, poslije se samo pravdas [smiley]


ok, ako sam te dobro shvatio dug/debt nije sinonim od obaveza/liabilities, vec uzi pojam. u svakom slucaju mislim da se uvijek misli na total liabilities/equity ratio. kod grahama je prijevod "dug", tko zna sto pise u engleskom originalu. takodjer na investopediji ih koriste kao sinonime: Vaš link:

Koliko vidim problem je terminološke prirode a svodi se na kratkoročne ili dugoročne obveze.
U prilogu je usporedna tablica sa hrvatskim i engleskim izrazima (pogledaj skupine 2 i 9 koje čine pasivu)

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..

New Report

Close