Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Mislim da možemo očekivati veću korekciju Crobex-a narednih dana/tjedana …..

Pa zašto pobogu? Na koliko? Novo dno?
[/quote]

ma nemora biti..nego ono:crobi malo pada,neke dionice eksplozivno rastu a vecina iz crobija roka dolje puno vise od crobija pa se kakti ne kuzi… [sealed] [huh] [thumbsup] [embarass]
[rolleyes][kiss] [pray]
[lol]



Ima jedan posebna razlog zbog kojeg će Hrvatska procvjetat u EU…
Hrvatska je regionalni lider u svemu, ali trenutno tu činjenicu ne može iskorištavat jer smo ni na nebu ni na zemlji. Slovenija je popunila taj vakuum dok nas nije bilo, al Sloveniji otkucava sat.
Prva prednost je jezik. Druga prednost je da nas svi vole (i srbi i bosanci i albanci i austrijanci), dok slovence nitko ne voli (ni srbi, ni bosanci, ni albanci ni austrijanci). Treće je da su slovenci izgubili sav kredibilitet svojom ksenofobičnom podjeli pa vladaj politikom prema Balkanu, dosad im se to nije obijalo o glavu jer su bili u povlaštenom položaju EU članstva i zato su se razbahatili, kad ćemo se moć sukobljavat s istih pozicija, to će malo drugačije izgledat. Četvrto je da je Slovenija propala, propale su im banke koje su usput i vlasnici svih važnijih kompanija. Nisu htjeli prodat Mercator po 221 EUR, prodat će ga po 121 za godinu, dvije.

Ako se samo jedan pametan nađe na vlasti i ukine pokoju birokratsku i političku prepreku biznisu, imat ćemo priliku stoljeća etablirat se kao regionalni lider u svakom pogledu (Austrija – B).

To si dobro primjetio. Firme ce radije otvarati predstavnistva za Balkan u Hrvatskoj nego u zemljama koje su van EU. To je ipak 20ak milijuna potrosaca sto za mnoge nije zanemarivo trziste.
[/quote]
http://www.poslovni.hr/vijesti/finance-o-slovenskim-fobijama-hrvatska-bi-od-ruznog-paceta-mogla-postati-investicijski-labud-203983.aspx

op, op.

@ james

bravo za natgas, skoro si u cenat bio pogodio dno [thumbsup]

Na postojećoj razini znanja (a to se mjenja, barem stalno mislim da sam naučio nesto novo – ne smijem ni reći koji su mi kriteriji bili prije tri godine [smiley]) najvažniji kriteriji za odabir best buya su mi nekoliko varijabli kvalitete poduzeća i jedna jeftinoće dionice: kvaliteta poduzeća -profitabilnost kao ROE, višegodisnje kretanje dobiti, trend kretanja FCFa kao linearna regresija preko višegodisnjih podataka FCFa, niska zaduženost kao niski dug/kapital i dobra likvidnost kao visoki koeficijent tekuće likvidnosti; jeftinoća dionica kao P/E. Sve što prođe filter kupujem ili dokupljujem, te imam, ovisno o rangu iz podataka, 2-10%.

ma nisam ništa zaradio na Natgasu, Wiseguy.
drevil, meni dug/kapital baš i ne govori previše, mislim da su pokriće kamata i dug/prihodi bolji pokazatelji… jer dug i kamate otplaćuješ iz prihoda, ne iz kapitala.

Mislim da mi jedinice ne dijele oni koji znaju vise ili puno vise od mene, pa su im neke varijable koje uzimam ili njihova kombinacija pogresna, te imaju bolje kvantitativne metode razlucivanja dionica, vec ih dijele oni koji imaju hm, recimo "poteskoca s brojevima", ali instinktivno znaju da njihove dionice odabrane nagonski i impulzivno prema opisnim i kvalitativnim kriterijima, predosjecajima i nagovorima ne prolaze taj filtar.


ma nisam ništa zaradio na Natgasu, Wiseguy.
drevil, meni dug/kapital baš i ne govori previše, mislim da su pokriće kamata i dug/prihodi bolji pokazatelji… jer dug i kamate otplaćuješ iz prihoda, ne iz kapitala.

hvala, ovakve komentare trebam! mene tu ne muci isplativost zaduzenja, vec preveliki dug kao mjera koliko je poduzece u nevolji, pa da ga izbjegnem u odabiru.



ma nisam ništa zaradio na Natgasu, Wiseguy.
drevil, meni dug/kapital baš i ne govori previše, mislim da su pokriće kamata i dug/prihodi bolji pokazatelji… jer dug i kamate otplaćuješ iz prihoda, ne iz kapitala.

hvala, ovakve komentare trebam! mene tu ne muci isplativost zaduzenja, vec preveliki dug kao mjera koliko je poduzece u nevolji, pa da ga izbjegnem u odabiru.
[/quote]

fimra je kao država. Dug nije vrlo bitan ako je dobro usmjeren. Ok, jasno da ne želiš firmu koja ima 1000% duga naspram BV ali ako je firma napravila veliko ulaganje koje se planira isplatiti nakon x godina u budućnosti onda ima smisla. Država koja je sada dužna jer uvozi materijale za ulaganje u znanje, tehnologiju nije isto kao ona koja troši tj zadužuje se za postojeće obveze tipa mirovine ili analogno firmi koja isplaćuje plaće ili još gore dividende kroz dug.

Lin. regresiju si radio za svaku firmu posebno ili si usporedio sa sektorom ili još bolje cijelim tržištem? Si probao raditi usporedba kretanje "stvaranja" fcf i trenutne kamatne stope u državi? to bi moglo biti zanimljvo.

E da, ovo su sve endogene varijable firmi tj one koje su "stvrene" i utječu na firmu "iznutra". Moraš uključiti i trenutnu cijenu na burzi tj što masa misli o cijeni firme. Ako nađeš disparitet tvojih pokazatelja i cijene na burzi tj da postoji gap između dvije linije koje bi trebale biti paralelne(ako uzimaš da je tržište all might sveznajuće) onda taj gap ide prema izjednačavanju tj istiskivanju crte na gore ili dolje tj ili firma pada u poslu ili cijena raste. Bar ja to tako vidim.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



ma nisam ništa zaradio na Natgasu, Wiseguy.
drevil, meni dug/kapital baš i ne govori previše, mislim da su pokriće kamata i dug/prihodi bolji pokazatelji… jer dug i kamate otplaćuješ iz prihoda, ne iz kapitala.

hvala, ovakve komentare trebam! mene tu ne muci isplativost zaduzenja, vec preveliki dug kao mjera koliko je poduzece u nevolji, pa da ga izbjegnem u odabiru.
[/quote]
i koliko ti je previše?
meni je ATGR s 266% puno draži od DLKV s 223%.

Kako to rade naši susjedi

Srbija priprema gradnju najvećeg solarnog parka na svijetu

Predstavnici srbijanske vlade i tvrtke Securum Equity Partners Europe potpisali su danas memorandum o izgradnji solarnog parka u Srbiji, snage 1000 megavata (MW), na površini od tri tisuće hektara, a vrijednost procjenjuje na oko dvije milijarde eura.

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/192409/Srbija-priprema-gradnju-najveceg-solarnog-parka-na-svijetu.html

Best buy ?

1. gotovina

2.zlato

3.dionice ne bih dirao ni štapom , opasne su za muškarce , žene i djecu :

http://www.poslovni.hr/vijesti/dionice-ne-bih-dirao-ni-stapom-opasne-su-za-muskarce-zene-i-djecu-198529.aspx

.


Kako to rade naši susjedi

Srbija priprema gradnju najvećeg solarnog parka na svijetu

Predstavnici srbijanske vlade i tvrtke Securum Equity Partners Europe potpisali su danas memorandum o izgradnji solarnog parka u Srbiji, snage 1000 megavata (MW), na površini od tri tisuće hektara, a vrijednost procjenjuje na oko dvije milijarde eura.

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/192409/Srbija-priprema-gradnju-najveceg-solarnog-parka-na-svijetu.html

Kolika je otkupna cijena te energije?
Tko ce otkupljivati? Elektra srbija?

New Report

Close