Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Opa! Viva Brasil!

James, pa nisi tako šašav da usporediš terminalno dobro poput nafte i replikabilno poput hrane.
Jasno da će veća potrošnja jednog dijela svijeta uzrokovati manju potrošnju drugog ali općenito će biti viša potrošnja. Dakle ako imaš Kineza kao 3x Amera i Kinezi dođu na 70 posto potrošnje USA danas(per capita) u budućnosti to nije duplo veća potrošnja?(čak da se Ameri tada spuste na 70 posto Amera danas)


ma dobro, općenito će sve bit više nego danas, osim ako neće.
poanta je u razlogu, a razlog je da potrošnja energije (hrane i nafte) na zapadu neodrživa, bez obzira šta se na istoku događalo. potrošnja nafte već pada zbog napretka tehnologije i promjene ponašanja nakon tijekom krize. oko hrane će bit malo teže i duže, al valjda je sasvim jasno da će ili manje jesti ili kraće živit pa birajmo. s uravnoteženjem ove dvije stavke potražnja za lijekovima će past 70%.
ravnoteža je vjerovatno na viši razinama od danasšnje, ali je vrlo glupo samo povuć liniju pod istim ili sličnim kutem do 2050., posebno kad smo već u overboughtu u svemu.

[/quote]

Dodaj jos da su nove tehnologije znacajno povecale eksploataciju nafte i posebno plina. Plin je u Kanadi danas $1.65 a u US je $2.2, a prije 5 godina je bio $10. Za koju godinu Sjeverna Amerika nece uvoziti naftu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Čovjek je napisao da iako će se broj dionica povećati za 2/3 da će se smanjiti omjer PE. Pa tko bi to normalan napisao? Kažem, ja nemam ništa protiv nikoga, ali ako netko želi sudjelovati u kvalitetnoj raspravi onda mora imati fundamentalno znanje o materiji o kojoj se raspravlja..

Kolega Lopina je dugogodisnji kontributor na ovoj temi i definitivno jedan od najinovativnijih na podruciju matematike i fundamntalne analize.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



-u prilogu graficki polozaj dionica iz mog portfelja medju ostalim dionicama prema ROE (profitabilnost poduzeca) i P/E i P/B multipli (povoljnost cijene dionica, multipla za mene i multipla za bukvane):
-uzeo sam podatke pedesetak dionica koje izlista mojedionice i pjeske dodao dionice koje imam a nisu izbacene za pojedini podatak u listi.
– crvene su moje dionice (vidi razotkrivajmo portfelje), ljubicaste promatram, plave nemam. pokusao sam svaku imenovati na grafu ali nastaje kaos.
-kod zumiranja dionice iz mog portfelja imaju simbole u tri velicine, ovisno o izlozenosti u protfelju.
-od nule prema gore dionice sve skuplje, od nule prema desno poduzeca sve boljeg poslovanja, na vecim grafovima od nule lijevo i dole gubitasi.
-interpretacija, gledano cijena prema dobiti vecina mog portfelja je jeftina, sva visokoprofitabilna poduzeca su općenito "neefikasno" jeftina, gledano cijena prema likvidirajucoj vrijednosti poduzeca, poduzeca dionica koje imam pokazuju povezanost porasta cijene s porastom profitabilnosti.
imate li kakvih komentara, jesam li sto pogrijesio u postavljanju ili interpretaciji?


koja je skroz desna plava s najvećim ROE?
[/quote]
Bit će da je Viro, kolega ga preferira


Evo da i ja malo pitam. Što mislite o Jmnc. Po mom mišljenju jedna od najjeftinijih tvrtki na zse.
Dajte svoje mišljenje.

HVALA

Imam "nešto" jmnc i ovaj post nije poziv na kupnju ili prodaju jmnc

Sto bi rekla Ivana, ako ne bude rasla vjerojatno ce padati.

Imam dojam da Agrokor ima problema napraviti iskorak na nova i veca trzista. Ova na kojima sada imaju znacajan udio su nisu osobito perspektivna. Mislim da kvalitet proizvoda nije problem, mozda nemaju ljude koji bi to odradili.

Prodaja vode ovisi jako o vremenskim uvjetima. Prosle godine su im izuzetno isli na ruku tako da ce comps ove godine biti zahtjevni.

Inace Jamnica ide najbolje uz ribu sa elektricnog rostilja.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan




Opa! Viva Brasil!

James, pa nisi tako šašav da usporediš terminalno dobro poput nafte i replikabilno poput hrane.
Jasno da će veća potrošnja jednog dijela svijeta uzrokovati manju potrošnju drugog ali općenito će biti viša potrošnja. Dakle ako imaš Kineza kao 3x Amera i Kinezi dođu na 70 posto potrošnje USA danas(per capita) u budućnosti to nije duplo veća potrošnja?(čak da se Ameri tada spuste na 70 posto Amera danas)


ma dobro, općenito će sve bit više nego danas, osim ako neće.
poanta je u razlogu, a razlog je da potrošnja energije (hrane i nafte) na zapadu neodrživa, bez obzira šta se na istoku događalo. potrošnja nafte već pada zbog napretka tehnologije i promjene ponašanja nakon tijekom krize. oko hrane će bit malo teže i duže, al valjda je sasvim jasno da će ili manje jesti ili kraće živit pa birajmo. s uravnoteženjem ove dvije stavke potražnja za lijekovima će past 70%.
ravnoteža je vjerovatno na viši razinama od danasšnje, ali je vrlo glupo samo povuć liniju pod istim ili sličnim kutem do 2050., posebno kad smo već u overboughtu u svemu.

[/quote]

Dodaj jos da su nove tehnologije znacajno povecale eksploataciju nafte i posebno plina. Plin je u Kanadi danas $1.65 a u US je $2.2, a prije 5 godina je bio $10. Za koju godinu Sjeverna Amerika nece uvoziti naftu.
[/quote]
o nafti govorišp na osnovu nekig podataka ili to samo tako misliš?…vrhunac proizvodnje je bio 70-tih godina i od tada samo pada
http://en.wikipedia.org/wiki/File:US_Oil_Production_and_Imports_1920_to_2005.png

Kako Napoli grize po cijelom terenu, melem za dušu.

koja je skroz desna plava s najvećim ROE?

lkri

@Tic

Stvari su se puno promjenile u zadnjih 7 godina: Alberta OIl Sands, Bakken, Horizontal drilling. Nova nalazista, nove tehnologije,…Danas je skuplje iznajmiti stan u Willisonu, Sjeverna Dakota nego na Manhattanu. Nema jos infrastrukture da se sve dopremi do rafinerija, ali rast proizvodnje je ogroman.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


– uložili ste dosta truda, neki rezultat bez imena dionica je izostao.
– od tih zvjezdanih karata nema koristi.
– nas tu prvenstveno zanima na kojim dionicama će se vrijednosti otključati.
– a mogli bi tu postati svoj portfelj, pa čuti razna mišljenja.
– ja redovito pratim vaš portfelj, te vam je dugoročna zarada i više nego sigurna.
– velikom disperzijom jednostavno ubijate onaj veliki prinos.
– ali dobivate onu potrebnu sigurnost s tom disperzijom.
– neke dionice iz vašeg portfelja su zbilja o.k., ali ih trebate pod hitno prodati jer će im cijena padati, te ih kasnije dokupiti po nižim cijenama.
– I love this game.
Pozdrav !

nije neki trud, tablice imam, graf se brzo napravi.

slazem se, staviti cu imena makar izgledalo kao rebus,pa ponovo staviti grafove.

zasto velika disperzija:
-nisam siguran u svoje znanje,
-a i da jesam, baratam s podacima iz izvjesca, koja su samim tim zastarjela,
-a i da su svjeza, tko jamci da su tocna?
ovako jednu jaku gresku ne osjetim, a sansa za vise njih odjednom su male, da, bojim se da je to kratkorocno portfelj za mali prinos i miran san [smiley]

jel ti se da napravit isto to sa proječnom EBITDA maržom zadnjih 5 godina i proječnim ROE zadnjih 5 godina? [smiley]



@Tic

Stvari su se puno promjenile u zadnjih 7 godina: Alberta OIl Sands, Bakken, Horizontal drilling. Nova nalazista, nove tehnologije,…Danas je skuplje iznajmiti stan u Willisonu, Sjeverna Dakota nego na Manhattanu. Nema jos infrastrukture da se sve dopremi do rafinerija, ali rast proizvodnje je ogroman.


sve je to divno i krasno ali opet govoriš napamet bez ikakvih brojki, pogledaj kolika se proizvodnja očekuje od tih novih izvora i upotrebe novih tehnologija, to jesu respektabilne količine ali jednostavno nedovoljne da bi anulirale pad proizvodnje postojećih nalazišta ili da bi bitnije utjecale na smanjenje ovisnosti o uvoznoj nafti

@Tic

Vaš link

Ogranicavajuci cimbenik je samo sto Obama nece da odobri Keystone XL exstension. Medutim, ako republikanci osvoje Senat i to ce proci. Drugi pipeline koji se planira graditi je Northern Gateway na pacificku obalu.

US proizvodnja ce rasti jos brze.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close