Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


leon swpr: ” Zemljopisno Balkan uopce ne postoji; . ” Offtopic ali naravno da postoji – imate planinu Balkan u Bugarskoj a poluotok Balkan je u sirem smislu sve juzno od Kupe, Save i Dunava omedjen s 3 strane morem – tako da JE poluotok (Jadran na Zapadu, Egejsko more na jugu i Crno more na istoku)


Conan O’B: ” leon swpr: ” Zemljopisno Balkan uopce ne postoji; . ” Offtopic ali naravno da postoji – imate planinu Balkan u Bugarskoj a poluotok Balkan je u sirem smislu sve juzno od Kupe, Save i Dunava omedjen s 3 strane morem – tako da JE poluotok (Jadran na Zapadu, Egejsko more na jugu i Crno more na istoku) ” Hvala na lijepom tumacenju zemljopisa. osim ovoga dosta jak TA ima i VIRO, sa strasnim rastom u zadnje vrijeme a GFI tek slijedi.

Da bi poluotok zadovoljio prvi osnovni zemljopisni pojam, njegove katete (obje) moraju biti krace od baze. Sada lijepo otvori Google earth, povuci bazu od Trscanskog zaljeva do Krima (eto moze i do usca Dnipra, ako pokusavas ‘natezati na svoju teoriju’ iako ce rezultat biti isti), te zatim katete do dna Grckog poluotoka. Mozda se iznenadis i vidis da je baza ipak veca od kateta. Mozes provjeriti i sa kojim profesorom zemljopisa.[smiley9][smiley9][smiley9] btw kakve veze imaju rijeke sa zemljopisnim pojmom poluotoka? Mozda sam nesto prespavao u skoli??[smiley4]

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!


[Da bi poluotok zadovoljio prvi osnovni zemljopisni pojam, njegove katete (obje) moraju biti krace od baze.

Kolega skacete sami sebi u usta, valjda ste mislili reci da katete moraju biti duze od baze… [smiley6]

A rijeke su tu da onima koji teze vizualiziraju priblizim gdje je ta linija… btw a sta je s planinom Balkan? to nije zemljopisni pojam?

Duzina kateta zracnom linijom ili duzina kateta obalnom linijom? Kolega malo proguglajte “Balkan peninsula” pa se obrazujte

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


leon swpr: ” [Da bi poluotok zadovoljio prvi osnovni zemljopisni pojam, njegove katete (obje) moraju biti krace od baze. ” Kolega skacete sami sebi u usta, valjda ste mislili reci da katete moraju biti duze od baze… [smiley6] A rijeke su tu da onima koji teze vizualiziraju priblizim gdje je ta linija… btw a sta je s planinom Balkan? to nije zemljopisni pojam? Duzina kateta zracnom linijom ili duzina kateta obalnom linijom? Kolega malo proguglajte “Balkan peninsula” pa se obrazujte

Ne kaze se skacete sami sebi u usta nego je obicna greska u pisanju, namjera je bila napisati ‘ne smiju’. U svakom slucaju mi je drago da ste razumjeli da zemljopisno Balkan kao poluotok ne postoj te da se prebacivate na nekakve planine i slicno. O tome sam upravo i pisao u gornjemu postu. Uostalom nije ni bitno; ne razumijem zasto se uopce raspravljamo o tome. Zelio sam napomenuti da novac ‘prebacen’ na Balkan zasigurno ne podrazumijeva Sloveniju, i da sumnjam da je znacajniji dio ‘kolaca’ stigao na nase trziste.[smiley8]

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!

TOZ na 500, ima li netko objasnjene?

Idući tjedan jedna burza.
– novi index,
– kakva su predviđanja za idući tjedan ?
– kakve su preporuke ?
Pozdrav i budite aktivni ovaj vikend, ne ukida se Varaždinska burza svaki dan, (jedino me čudi kako pametnjakovići prije nisu osnovali Osiječku, Riječku, Splitsku i još jednu burzu u Mrduši Donjoj.

Zelio sam napomenuti da novac ‘prebacen’ na Balkan zasigurno ne podrazumijeva Sloveniju, i da sumnjam da je znacajniji dio ‘kolaca’ stigao na nase trziste.[smiley8]


Nemoj sumnjati. Imaš ovdje izvanredan intervju o tome http://www.vzajemci.com/Modules/Base/News.Aspx?id=9092
Ako nedovoljno razumiješ slovenski, Borut i Optimist su odlični prevoditelji

Posebno je interesantan ovaj dio:

Ne, takšni dejavniki nimajo pretirane teže. Še posebej za slovenske vlagatelje nam ravno v primeru Hrvaške samo poznavanje jezika daje neko varnost. Za nas ni potrebno, da so poročila v angleščini… Poleg tega imajo hrvaška podjetja zelo dobro urejena kvartalna poročanja, vse kvartalne bilance imajo namreč v istem formatu, odlikuje jih transparentnost. Medtem ko so v Romuniji ta poročanja lahko v angleškem jeziku ali pa tudi ne. Slovenski investitorji prav zaradi poznavanja jezika zlahka beremo hrvaške poslovno-finančne medije, za razliko od npr. romunskih, kar tudi pomeni določeno prednost. Torej daleč od tega, da bi zato, ker je Romunija že v EU, medtem ko Hrvaška še ni, rekla, da je Romunija za tuje investitorje bolj varna od Hrvaške.

Drugi vidik, kar se tiče varnosti pa je sama volatilnost trga. Romunski trg je, zaradi prisotnosti velikega števila tujih vlagateljev, ki se, v primeru da gre kaj narobe, hitro umaknejo, izredno volatilen. Na Hrvaškem pa bo, tudi če pride na svetovnih borznih trgih do korekcije, le malo investitorjev prodajalo svoje vrednostne papirje. Slovenski vzajemni skladi bodo dejali: »OK, popravek. Ampak bo že minili«, domači investitorji bodo rekli isto in trg bo padel za par procentov, medtem ko bo v Romuniji ravno zaradi velike prisotnosti tujih investitorjev trg padel bistveno bolj.

Tudi pri državnem makroekonomskem tveganju med omenjenima državama ni večjih razlik, ne glede na to, da se je Romunija že pridružila EU in da ima večji trg kot Hrvaška. Torej, če zaključim, težko bi rekla, da je Hrvaška za vlagatelje kaj bolj tvegana od Romunije.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Ne, takšni dejavniki nimajo pretirane teže.

Medtem ko so v Romuniji ta poročanja lahko v angleškem jeziku ali pa tudi ne.

ker je Romunija že v EU, medtem ko Hrvaška še ni, rekla, da je Romunija za tuje investitorje bolj varna od Hrvaške.

OK, popravek. Ampak bo že minili« ( ovo mi je posebno drag dio. Ne znam što znači ali nekako mislim da je tu ključ rješenja )

Molio bih moderatora da otvori novu temu: BALKAN i prebaci postove ovakvog tipa.

@vodoinst

Odličan članak.[smiley11]


Idući tjedan jedna burza. – novi index, – kakva su predviđanja za idući tjedan ? – kakve su preporuke ? Pozdrav i budite aktivni ovaj vikend, ne ukida se Varaždinska burza svaki dan, (jedino me čudi kako pametnjakovići prije nisu osnovali Osiječku, Riječku, Splitsku i još jednu burzu u Mrduši Donjoj.

Samo glavni gradovi imaju pravo na osnivanje burze kolegice…[smiley1]

"Naucio sam…da dobre prilike nikada nisu izgubljene: netko ce se uvijek posluziti onima koje ti propustis."


” Samo glavni gradovi imaju pravo na osnivanje burze kolegice…[smiley1]

– da, a Varaždin je glavni grad čega ?
– očito ništa nisi kužio, nisi li ti možda iz Mrduše Donje ?

– danas sam bila na kafici s nekima iz fondovske industrije.
– dosta je interesantan podatak koliko je u njih ušlo love samo ovaj mjesec, ali pak ja to ne smijem napisati.
– a to je ono što nas brzo izvlaći iz korekcija.
– jučer sam računala stanje portfelja,
– skoro sve na najvećim visinama, samo dokle će to.
– još da mi je INA odradila pravi rast, ali mi gledamo London, a kod nas su i veći prometi, ali ako krene u Londonu ?!?. a možda ova cijena i odgovara fondovima.

– što je s preporukama ?
– kako gledaju ovaj rast dionica investitori u kešu ?
– ja imam dosta preporuka, samo tržište je visoko i za nikoga nemam ozbiljnu preporuku, iako znam kako će se neke firme uskoro prodavati ?
Pozdrav i ugodan vikend !

Jedna sitnica mi nije jasna pa ako netko zna:

Da li će sad kad se da nalog za kupnju ili prodaju isti biti vidljiv i na ATM-u i Mostichu istovremeno ili će sistem ostati kao do sada ?

Evo još jedna sitnica:

Da li će biti moguće stavljati Hidden naloge ili ne ?

Hvala na odgovorima.


Jedna sitnica mi nije jasna pa ako netko zna:

Da li će sad kad se da nalog za kupnju ili prodaju isti biti vidljiv i na ATM-u i Mostichu istovremeno ili će sistem ostati kao do sada ?

Evo još jedna sitnica:

Da li će biti moguće stavljati Hidden naloge ili ne ?

Hvala na odgovorima.

H nalozi vise nece biti moguci, barem prema obavijesti iz VSEa, a za prvo pitanje mislim da ce se sad dionice trziti iskljucivo na jednooj platformi. mislim da tehnicki nije moguce realizirati paralelno trgovanje na oba sustava…

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

New Report

Close