Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kontrola tržišta i medija.

– ovo što ja pišem nema neku medijsku težinu, jer tu nas desetak piskara i maksimalno još desetak to i čita.
– bankarski sektor kontrolira ovu državu.
– to vam se stručno zove moć novca,

– i normalno nije u interesu banaka da im novac s štednje prijeđe u dionice.
– banke kontroliraju mirovinsku štednju.
– uopće se nisu bunili protiv poreza od 12% na dividendu.
– a tim porezom će najviše biti oštečeni svi budući penzići, jer će za veličinu tog poreza prinosi mirovinskih fondova biti manji.

– te iste banke su vam dale kredite u švicarcima,
– ali nitko od vas nije dobio švicarce, dobili ste kune, a švicarac je tu samo obračunska valuta.
– tu su banke punoooo zaradile, a vi ?????

– zašto vam ne dozvoljavaju legalnu kupnju zlata u RH, odnosno dozvoljavaju ako će te platiti poreza 60%, tog poreza u EU nema.
– i po toj stavci je stanovništvo ove zemlje doslovno pokradeno.
– narodu se je zabranilo kupovati zlato kako se novac ne bi dizao iz banaka.
– jer ako vi imate investicijsko zlato i vi ste na njermu zaradili, banke i ova država od toga zbilja nemaju koristi.

– moje je mišljenje kako upravo banke kontroliraju medije i političare.
– sada vam žele uvaliti one preskupe stanove čiju izgradnju su kreditirale upravo te banke.

– i zašto bi vi sada zaradili na tim dionicama ili zlatu.
– vama su potrebne te banke kako bi vas uvalili u dužničko ropstvo.

– na žalost u ovoj državi nitko ne razmišlja bogati pojedinci, bogate obitelji = bogata država.

– I love this game.
Pozdrav !


Mediji i dionice.

– HR mediji totalno krivo prate investiranje u dionice.
– jedino gospon xy (ime i prezime ne smijem napisati, zašto??? nemam pojma, izgleda ih tip tuži ako mu se tu pojavi ime, a to i slobodu medija nikako ne mogu prokužiti, ali nema veze, znate tko je gospon xy).
– ostavimo se sada njegova drukanja, drukam i ja.
– ali šteta što gospon xy nije na prvim stranicama tiska, jer stvarno afirmativno piše o tržištu kapitala.

– HR mediji pišu samo o aferama, stečajevima, HT i dividendi, eventualno Magma ili Ingra.
– ali to je samo jedan mali dio tržišta kapitala.
– kako investirati i kako od toga živjeti, kako puno zaraditi to doslovno nitko ne piše.
– na ovoj temi ja pišem o donekle sigurnim investicijama ali 90% ovoga foruma je teško drukanje.

– zapitam se zašto Poslovni dnevnik ne krene s afirmativnim postovima o investiranju u dionice.
– napišu oni tu pokoju anketu, ali ne vidim nekog bitnog pomaka u njihovom izdanju.
– svakako mi nije materjalni problem kupiti njihove novine, ali nemam zanimljivog štiva u njima, pa ih ne kupujem.
– np. njima je glavni problem brodogradnja, mene to ne zanima jer tih dionica nema na burzi.
– puno imaju promašenih članaka.
– šteta jer je ovaj forum sigurno najbolji poslovni forum u RH.

– bit svega je kako investiranje u dionice približiti ovima koji investiraju u bankarsku štednju.
– kako napisati da je investiranje u dionice jedan oblik sigurne štednje koji će u konačnici donijeti puno više love nego bilo koja oročena lova u banci.

– I love this game.
Pozdrav !

Ogromnoj vecini ljudi je bolje da samostalno ne investiraju. Ili da barem zatraze savjet kvalificirane osobe prije nego sto investiraju. Uspjesno investiranje na burzi zahtjeva dobro poznavanje ekonomskih, financijskih, socioloskih procesa i uz to vrlo solidno poznavanje businessa u koji ulazes. To nije sport za svakoga i potrebno je jako puno vremena i rada da se postane uspjesan investitor. Vecina ljudi nema toliko slobodnog vremena: imaju posao, imaju djecu, imaju druge obveze.

Sto se tice XY-a i pisanja u Jutarnjem. Ogromna vecina onih koji su investirali prema natpisima u Pavicevim tiskovinama su zaglavili u dugovima i teskim financijskim problemima. Tako da je medju tom publikom ostalo vrlo malo onih kojih imaju viska novaca za uloziti.

Po mom misljenju ZSE je vrlo rizicna burza, a hrvatska ekonomija vrlo fragilna. Tako da je ulaganje na burzu vrlo veliki rizik u ovom trenutku. Veliki rizik znaci mogucnost velikog dobitka, ali isto tako i velikog gubitka. U skladu s tim je i struktura ulagaca na ZSE.

Ljudi kazu da je dobro kupovati dionice kada je najveci strah na burzi. To vazi u slucaju kada je pad vrijednosti neke asset klase posljedica dislokacije kapitala (Dot.com, real-estate bubble,..). Medutim ako su dionice izgubile vrijednost zbog strukturalnih ekonomskih problema (npr. Japanu) onda je oporavak obicno dug i neizvjestan.

Novac ulozen u dionice nije oblik sigurne stednje. To je jedan od najrizicnijih vidova ulaganja novca. Ljudi koji su kupovali dionice krajem 2007-e i pocetkom 2008-e na ZSE su pogubili ogromne kolicine novca. Pitaj ove koji su ulagali u MGMA, VLDS, DKVS, gradjevinare bili bilo bolje da su orocili taj novac.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Moze li sada nesto o modi

– moda je nešto što se živi, budete zapaženi.
– ima više lokalnih portala koji prate u svojim fotogalerijama, zabavu, špicu, đir po gradu.
– tamo su redovito moje slike, najčešće u prvom planu.
– evo odem u kazalište, i sutradan moja slika u fotogaleriji.
– ove uspješne doma printam, za uspomenu.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

Ja ti se nista ne kuzim u modu. Hajde napravi mi uslugu. Kada uhvatis vremena otidji na

Vaš link

pa mi reci sto mislis o njihovoj ponudi.

Hvala unaprijed [smiley]

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Ja ti se nista ne kuzim u modu. Hajde napravi mi uslugu. Kada uhvatis vremena otidji na

– već sam vam o tome pisala na ovoj temi.
– prijateljica mi je u tom biznisu, kad ona kupi materjal, za te novce se u trgovini kupi gotov proizvod.
– u toj industriji teško je bilo što raditi zbog velike konkurencije iz Turske, Indije, Kine.

– a jeste li razmislili o ulaganju u transformatore ???
– ta industrija ima perspektivu.
– ako vas što zanima o struji ili nuklearnoj fizici samo pitajte.
[lol]

– I love this game.
Pozdrav !



– ali kada nas je ova država odlučila opljačkati s 12% tada je taj zakon izišo među prvima.
– trenutno dionice nisu IN, a nemaju ljudi ni love za taj sport, odnosno love ima ali je totalno krivo investirana.
– I love this game.
Pozdrav !

Love ima (160 miliardi) ali je totalno krivo investirana .
Investirana je u štednju sa kamatom 3 – 4 % godišnje .
Zbog čega ljudi investiraju u banke uz tako nisku kamatu ?
Zbog sigurnosti .
Na našoj financijski-inžinjering-burzi ljudi su opljačkani za oko 200 miliardi .
Lažnim informacijama su napumpane cijene i ponuđene dionice neukim investitorima .
To je bila prevara .
Kako vratiti povjerenje investitora ?
[/quote]

Kamata na orocenu stednju iznad inflacije se smatra atraktivnom i burzi je obicno tesko privuci novac kada su kamate na orocenu stednju ili prinos na obveznice iznad inflacije. Recimo u Hrvatskoj su prinosi na obveznice znatno iznad inflacije.

Recimo u US orocena stednja je oko 1%, a prinos na 10-godisnje obveznice 2%. U Njemackoj isto. Dakle inflacija ti pojede svu zaradu pa si prisiljen ulagati u rizicnije instrumente. U hrvatskoj nisi.

Vecina ljudi i firmi ne ostvaruje prihode kroz investicije, nego im investicije sluze da sacuvaju kapital.

AAPL recimo ima ogromnu kolicinu casha na koji ima vrlo mali prinos. Ali oni imaju druge, manje rizicne nacine da zarade puno novca. Na burzi uvjek moras uzeti znacajan rizik da bi nesto zaradio. Vecina ljudi i firmi moze zaraditi novac uzimajuci puno manje rizika.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Ja ti se nista ne kuzim u modu. Hajde napravi mi uslugu. Kada uhvatis vremena otidji na

– već sam vam o tome pisala na ovoj temi.
– prijateljica mi je u tom biznisu, kad ona kupi materjal, za te novce se u trgovini kupi gotov proizvod.
– u toj industriji teško je bilo što raditi zbog velike konkurencije iz Turske, Indije, Kine.

– a jeste li razmislili o ulaganju u transformatore ???
– ta industrija ima perspektivu.
– ako vas što zanima o struji ili nuklearnoj fizici samo pitajte.
[lol]

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Mozemo probati, i to cemo spojiti obje stvari u jedno pitanje.

Godisnjica je havarije nuklearnog reaktora Fukushima. Po tvom misljenju, kakav ce utjecaj imati ta havarija na potraznju za distributivnim transformatorima i zasto ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


U današnjem broju Glasa Istre imamo zanimljivi intervju Kristijana Floričića, a koji poziva u najsigurnije ulaganje opće na podcjenje dionice.
Dionicama daje prednost iznad zlata, nekretnine ili sl.

Predviđa i veliku inflaciju za najdalje 3-4 godine zbog rekordnih štampanje novaca u EU i SAD-u i time upozorava na besmislenost devizne ili Kunske štednje.

Navodi i mogućnost velikog pada HT dionice čim HT počne poslovati prema pravilima i regulativi EU-a, a kao primjer navodi Slovenski Telekom koji danas vrijedi samo 20% od cijene dok su poslavali izva EU regulative.

To znači da HT radi paralelal nebi vrijedio više od 50 Kuna uskoro.

Moram podsjetiti da jedino Kristijan Floričić u najboljim trenucima svih dionica 2007/2008 godine otvoreno je upozoravao na mogućnost velikog pada zbog napuhanog balona, ali naravno nitko mu nije vjerovao.

gospon Kristijan Floričić.

– taj gospon nema svoj blog, ne druka.
– ovaj gornji post sam postala bez ikakvog skraćivanja, ima tu punooo pametnih svari.
– a tu se krije i odgovor na gornji post gospona Twixera.

– činjenica je kako je upravo gospon Floričić najviše zaradio na dionicama.
– jedan od rijetkih koji je pisao o balonu.
– a tu nam piše kako je ulaganje u dionice sada puno bolje od investiranja u zlato ili nekretnine.

– možda on zna, a možda i nezna, ja tu ne želim presuditi.
– ali bi vam bilo pametno pogledati na koje 2 investicije je gospon Kristijan Floričić u top10 s milijunskim iznosima.
– u koje dvije dionice najviše vjeruje ?????
– a možda je to ista firma, a dvije dionice.
– zanimljivo je, provjerite.

– I love this game.
Pozdrav !


– evo odem u kazalište, i sutradan moja slika u fotogaleriji.

Cuj ti u kazalistu i UFO iznad New Mexica su izuzetno rijetki dogadjaji pa ljudi osjecaju potrebu da ih zabiljeze.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


gospon Kristijan Floričić.

– taj gospon nema svoj blog, ne druka.
– ovaj gornji post sam postala bez ikakvog skraćivanja, ima tu punooo pametnih svari.
– a tu se krije i odgovor na gornji post gospona Twixera.

– činjenica je kako je upravo gospon Floričić najviše zaradio na dionicama.
– jedan od rijetkih koji je pisao o balonu.
– a tu nam piše kako je ulaganje u dionice sada puno bolje od investiranja u zlato ili nekretnine.

– možda on zna, a možda i nezna, ja tu ne želim presuditi.
– ali bi vam bilo pametno pogledati na koje 2 investicije je gospon Kristijan Floričić u top10 s milijunskim iznosima.
– u koje dvije dionice najviše vjeruje ?????
– a možda je to ista firma, a dvije dionice.
– zanimljivo je, provjerite.

– I love this game.
Pozdrav !

Radilo se o konkretnom pitanju. Kakav je utjecaj katastrofe u Fukushimi na potraznju za distributivnim transformatorima ? Valjda se nesto kuzis u te transformatore.

Aureus kojim je upravljao Kristijan Floricic je jedan od rijetki koji je imao Grcke drzavne obveznice u Top 10. Bilo bi interesantno pitati ga jesu li imali i CDS-ove ? [smiley]

Ocekujem da Floricic u vrlo kratkom vremenu nastavi kupovati KODT, sto cemo s pozornoscu pratiti u TOP 10.

Inace zlato je poznato kao najbolja zastita od inflacije, dok dividendne dionice lose prolaze kod visoke inflacije.

Interesantno je da se sve vise gurua trudi poslati poruku obicnom puku kako su dionice dobro ulaganje. I to u trenutku dok se drzava nada kako ce naci nekoga ko ce joj posuditi novce na 5 godina ispod 8%. A dobro znamo cime se financira gospodarski rastu u zemlji.

Sve receno Kristijan ima veliko iskustvo na hrvatskoj burzi i njegovo misljenje treba respektirati. Rezultati na stranim burzama su puno losiji pa preporucam druge izvore.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan




– ali kada nas je ova država odlučila opljačkati s 12% tada je taj zakon izišo među prvima.
– trenutno dionice nisu IN, a nemaju ljudi ni love za taj sport, odnosno love ima ali je totalno krivo investirana.

Love ima (160 miliardi) ali je totalno krivo investirana .
Investirana je u štednju sa kamatom 3 – 4 % godišnje .
Zbog čega ljudi investiraju u banke uz tako nisku kamatu ?
Zbog sigurnosti .
Na našoj financijski-inžinjering-burzi ljudi su opljačkani za oko 200 miliardi .
Lažnim informacijama su napumpane cijene i ponuđene dionice neukim investitorima .
To je bila prevara .
Kako vratiti povjerenje investitora ?
[/quote]
Kamata na orocenu stednju iznad inflacije se smatra atraktivnom i burzi je obicno tesko privuci novac kada su kamate na orocenu stednju ili prinos na obveznice iznad inflacije. Recimo u Hrvatskoj su prinosi na obveznice znatno iznad inflacije.
Recimo u US orocena stednja je oko 1%, a prinos na 10-godisnje obveznice 2%. U Njemackoj isto. Dakle inflacija ti pojede svu zaradu pa si prisiljen ulagati u rizicnije instrumente. U hrvatskoj nisi.
Vecina ljudi i firmi ne ostvaruje prihode kroz investicije, nego im investicije sluze da sacuvaju kapital.
[/quote]

Gospodin Twixer,
Zahvaljujem na poduci .
U pravu ste ali ja višak moje love držim rađe u čarapi i nedam ju bankama za 3 – 4 % kamata .
Rađe nek razlika između inflacije i kamata propadne .
Još uvijek se u Hrvatskoj može jako dobro zaraditi , pa si mogu priuštiti taj luksuz.

A što se tiće gramzljive Države koja nas nastoji opljačkati s porezom 20%+12%+18%(Zgb) , pokušat ću izbjeći tako što ću dio dividendnih dionica prodati prije isplate dividende , a dio razvodniti na druge manje oporezovane stavke .

Uvijek je tako , kada je država gramzljiva , ubire manje poreza .
Da je to istina može se pogledati koliko su poreza na dobit naplaćivali između 2000.-2003. , a koliko su naplatili 2004. kada je smanjen porez .
Pozdrav

.

Večernji list :
Porezi u mračno doba :

http://www.vecernji.hr/felix-1329519600

.

@Twixer
"Kakav je utjecaj katastrofe u Fukushimi na potraznju za distributivnim transformatorima ? Valjda se nesto kuzis u te transformatore."

Zbog nuklearne katastrofe sve je više popularna "zelena" alternativna energija.A kad se nešto izgradi to treba spojiti na el.mrežu i dovesti do potrošača.Drugim riječima radi se o većoj potražnji za transformatorima.

"Only dead fish swim with the stream"

New Report

Close