Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Da li su iste kao Bloombergove?


Neznam gdje se na bloombergu mogu vidjeti beta koeficijenti za crobex. Imate link.
[/quote]

Ma samo na search recimo se upiše ADPL ali nema više(ostalo ima). Sjećam se da je uključivalo i betu.

Ipak ništa.
[/quote]
Ma nemože biti krivo jer sam radio preko excela. jedini problem mi je bilo staviti crobex i dionicu jedan uz drugi jer kad sam vadio podatke sa zse-a nekim dionicama je falilo nekoliko dana pa sam to morao naštimavati da je taj dan npr. crobex toliko porastao, a dionica toliko. To se naravno mora podudarati. Kad se to namjesti napraviti beta koeficijent je simple.
[/quote]

Hm, uzimao si ga za CAPM?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.

Školovana budala je veća budala od one neškolovane


Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Sweet.

Ma ja imam svoju metodu valuacije, danas sam gledao neke nove ali vidim samo rotaciju oko istih varijabli.

Čak sam našao jednog autora koji ima vrlo sličnu mojoj samo ide punoooo dalje u prošlost i ne projicira buduća razdoblja makar njegova je metoda zanimljiva vrlo.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Sweet.

Ma ja imam svoju metodu valuacije, danas sam gledao neke nove ali vidim samo rotaciju oko istih varijabli.

Čak sam našao jednog autora koji ima vrlo sličnu mojoj samo ide punoooo dalje u prošlost i ne projicira buduća razdoblja makar njegova je metoda zanimljiva vrlo.
[/quote]
Baš to. Ima dosta metoda valuacije i svako ima svoju koja mu odgovara. Ipak problem su inputi koji ulaze u valuacije jer ih je tesko točno odrediti (mislim kod diskontiranja novcanih tokova, ne kod modela uspoređivanja). Onaj tko ih tocno proicira profitira, a onaj drugi ne.

Školovana budala je veća budala od one neškolovane




Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Sweet.

Ma ja imam svoju metodu valuacije, danas sam gledao neke nove ali vidim samo rotaciju oko istih varijabli.

Čak sam našao jednog autora koji ima vrlo sličnu mojoj samo ide punoooo dalje u prošlost i ne projicira buduća razdoblja makar njegova je metoda zanimljiva vrlo.
[/quote]
Baš to. Ima dosta metoda valuacije i svako ima svoju koja mu odgovara. Ipak problem su inputi koji ulaze u valuacije jer ih je tesko točno odrediti (mislim kod diskontiranja novcanih tokova, ne kod modela uspoređivanja). Onaj tko ih tocno proicira profitira, a onaj drugi ne.
[/quote]

Zato se ja držim vrlo vjerojatnih prosjeka pri diskontiranju i gledam vrlo vrlo konzervativno i dajem si dobro mjesto za pogrešku. Ali u pravilu volim firme koje prenose vrlo lako inflaciju cijene inputa na kupce/temeljem komparativne prednosti/prepoznatljivosti brenda.

Nažalost naše tržište je dosta primitivno i recimo USA tržište dosta dobro potvrđuje tu metodu( ja sam je adaptirao u jednom dijelu jer mi je to bilo logičnije).

Naravno, mora se dosta gledati makroekonomski okoliš svakke firme što naši ulagači dosta rijetko rade.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Nego zanimljivost:

Od središta Mliječne staze(naše galaksije) do središta Andromede(najbliže galaksije našoj) ima otp
22 500 000 000 000 000 000 km. Voyageru I bi trebalo 43 890 449 438 godina da stigne do te galaksije. Mislim da nisam pogriješio:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Miami,

evo ga broker

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Miami,

evo ga broker
[/quote]
[smiley] ahahaha. Zašto??

Školovana budala je veća budala od one neškolovane




Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Miami,

evo ga broker
[/quote]
[smiley] ahahaha. Zašto??
[/quote]

Miami misli da brokeri upravljaju tvrtkama i odredjuju cijene dionica. Uglavnom, po njoj oni su izvor sveg zla na burzi, a vjerojatno i sire.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Miami misli da brokeri upravljaju tvrtkama i odredjuju cijene dionica. Uglavnom, po njoj oni su izvor sveg zla na burzi, a vjerojatno i sire.


Neznam. Ima dosta njih koji imaju loše namjere, ali i dosta njih koji nemaju pojma. Po mojim postovima može se vidjeti da pišem samo iskreno i da nikome ne govorim šta kupovati nego samo dajem činjenice o toj dionici. Najsmjesniji su mi na igh-u kad nešto napišem odmah mi daju jedinice a sve šta napišem potkrijepim s 10 članaka. Oni svejedno napišu da govorim gluposti. Ima svakakvih i brokera i forumaša.

Školovana budala je veća budala od one neškolovane





Hm, uzimao si ga za CAPM?


Ma ne. Polažem brokerski ispit pa sam se onako usput malo zezao s tim jer se mora znati to raditi, ali ručno, pa sam tako kontrolirao rezultate.
[/quote]

Miami,

evo ga broker
[/quote]
[smiley] ahahaha. Zašto??
[/quote]

Miami misli da brokeri upravljaju tvrtkama i odredjuju cijene dionica. Uglavnom, po njoj oni su izvor sveg zla na burzi, a vjerojatno i sire.
[/quote]

[lol] [lol] [lol]
Neznanje je izvor svega zla.

No, Miami bar priznaje otvoreno poraze i gubitke.

Neke druge cure niti to ne žele.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



Dosta ulagača misli da je Hrvatsko tržište pdcijenjeno.

Zbog čega to misle?

Moj stav je da je to zbog neselektivnog pada koji se desio nakon ispuhavanja balona 2008e…. Sve je palo i to za ogromne iznose, bez obzira vrjedilo to ili ne…..Pogledajmo samo primjer ADPLa koji je bio na 40kn !!! (steta sto se tada nisam bavio TK i imao strategiju kakvu imam sada).

U biti HR trziste je po meni uzasno neefikasno i imam dojam da vecina ulagaca uopce ne radi nikakve izracune, valuacije niti slicno vec se kupuje prema "osjecaju", a tu ubrajam i fondove. Večina ulagaća uzima trenutne cijene dionica kao efikasno određene i pokušava određivati kretanja gore/dolje u odnosu na tu cjenu i nove vijesti…Argument u tome nalazim npr u čuđenju večina "kako to da HT nije narastao na najavu dividende" , a večina se nije pitala je li ta dividenda već možda bila uračunata u cijenu HTa kako takvog , takoder cudenjima ingraša kako cijena ne rate na objavu posla od 70milja kuna i tako to 🙂

Pa evo primjer i fondova, nako katastrofalnih vijesti vezanih za INAu i Siriju njima se valuacija INAe promjenila za 100kn i sad ju kupuju po 3650 umjesto po 3750, a samu Siriju su davali kao razlog zakaj im je OK kupovati INAu po 3000+ kn, a nije bilo po 1500kn !! Dokapitalizaciju INGR po 22kn , pa sada iskrcavanje po 8-12 kn da ne spominjemo itd. itd.

Zato smatram da postoji dosta ljudi koji vjeruju kako du HR ima jako puno dionica koje nisu u "fokusu" , a koje su značajno podcjenjene i tu vide priliku iskoristiti trenutnu neefikasnot trzista.. E sada tko je u pravu i tko je odabrao "prave" podcjenjene dionice vidjet ćemo 🙂
[/quote]

Nice HaoRen!

Svidja mi se razmisljanje.
Molim te reci, po tvojem sudu, koji su to dionice podcjenjene? Mislim, da se, barem nominalno, oporavi EU ( i Hrvatska s njom) da ce sve dionice otici za barem 20-30 posto gore. Neovisno o fundamentima.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

New Report

Close