Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dosta ulagača misli da je Hrvatsko tržište pdcijenjeno.

Zbog čega to misle?

Koliko su dionice podcijenjene ovisi najvise od toga koliko su atraktivne u odnosu na druge oblike investiranja. Priinos na orocenu stednju je oko 4%, prinosi na obveznice su preko 7%, a inflacija oko 2.5%. U tom slucaju vrlo je tesko za dionice da budu konkurentne.

Kada gledas fundamente onda ih moras gledati u kontekstu rizika kojima je izlozeno poslovanje tvrtke. Ako je recimo tvrtka masivno ovisna o jednom kupcu i ako je taj kupac prezaduzena drzava onda su rizici ulaganja u takvu tvrtku ugromni pa cak da je P/E = 2.

Medutim ako tvrtka ima raznovrstan portfelj proizvoda, visoku geografsku diverzificiranost kupaca, uspjesna ulaganja i primjenu novih tehnologija, visoku barijeru ulaska onda i P/E od 60 moze biti premali.

Osnovna greska koju cine Lopina i slicni je da gledaju samo fundamntalne pokazatelja, a zanemaruju rizike. Svatko vidi fundamnte, ali nitko nemoze u potpunosti sagledati sve rizike i potencijalne katalizatore. I razlika u uspjesnosti investiranja je upravo u sposobnosti da bolje od ostalih procijenis rizike i bolje od ostalih procijenis katalizatore koji ce utjecati na buduce poslovanje.

Bitan faktor koji utjece na cijenu je i likvidnost. Jer sto je likvidnost niza to je veci discount koji traze veliki investitori da bi usli u dionicu.

Ja mislim da hrvatsko trziste kapitala nije podcijenjeno, ali bi moglo postati ako vlada uspije znacajno smanjiti trosak refinanciranja duga. Uz ovako visoke prinose na obveznice tesko je privuci kapital u dionice.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

kolega twixer,

jako dobro ocjenjujete situaciju, ali nevidim riješnja ? Dijagnoza vam leži, ali gdje je lijek ?

npr. ;

državna tijela, tijela državne represije i vladine agencije broje slijedeći sasatv ljudi ;
Od 10 djelatnika jedne službe ili ureda ;
2 djelatnika kradu otvoreno, otvorenije nego ikad koristeči svoju poziciju prema realnom sektoru
3 djelatnika ih tiho podržava i dobivaju mrvice iz tih rabota
5 djelatnika rade svoje državne poslove, ali nište nevide i neće da vide jer su u kreditnim robstvima

Znači 5 djelatnika radi, a 5 koristi svoj položaj i kardu.
Ovih 5 koji kradu dodatno nameću ogramnu štetu realnom sektoru koja ovisna u senergiji je teško i mjerljiva, a da ne govorim o doktrini općeg naćela cijelog društva koje to uzima zdravo za gotovo.

Drugim riječima 50% državnih službenika je 150% previše i preskupo.

P.S. kolega twixer često nosite paralale s USA društvenim uređenjima. Možda kada bi to isto radili s društvenim uređenjem Austrije ili Danske bilo bi puno prihvatljivije i realnije za naše okolnosti !?
USA možete uspoređivati isključivo s EU i nikako drugačije u niti jednom konteskstu neke izdvojene države.



Dosta ulagača misli da je Hrvatsko tržište pdcijenjeno.

Zbog čega to misle?

Koliko su dionice podcijenjene ovisi najvise od toga koliko su atraktivne u odnosu na druge oblike investiranja. Priinos na orocenu stednju je oko 4%, prinosi na obveznice su preko 7%, a inflacija oko 2.5%. U tom slucaju vrlo je tesko za dionice da budu konkurentne.

Kada gledas fundamente onda ih moras gledati u kontekstu rizika kojima je izlozeno poslovanje tvrtke. Ako je recimo tvrtka masivno ovisna o jednom kupcu i ako je taj kupac prezaduzena drzava onda su rizici ulaganja u takvu tvrtku ugromni pa cak da je P/E = 2.

Medutim ako tvrtka ima raznovrstan portfelj proizvoda, visoku geografsku diverzificiranost kupaca, uspjesna ulaganja i primjenu novih tehnologija, visoku barijeru ulaska onda i P/E od 60 moze biti premali.

Osnovna greska koju cine Lopina i slicni je da gledaju samo fundamntalne pokazatelja, a zanemaruju rizike. Svatko vidi fundamnte, ali nitko nemoze u potpunosti sagledati sve rizike i potencijalne katalizatore. I razlika u uspjesnosti investiranja je upravo u sposobnosti da bolje od ostalih procijenis rizike i bolje od ostalih procijenis katalizatore koji ce utjecati na buduce poslovanje.

Bitan faktor koji utjece na cijenu je i likvidnost. Jer sto je likvidnost niza to je veci discount koji traze veliki investitori da bi usli u dionicu.

Ja mislim da hrvatsko trziste kapitala nije podcijenjeno, ali bi moglo postati ako vlada uspije znacajno smanjiti trosak refinanciranja duga. Uz ovako visoke prinose na obveznice tesko je privuci kapital u dionice.
[/quote]

Vjeruj mi znam. Ovo je bilo retoričko da se ljudi malo zamisle.

Ako se stvarna cijena zaduživanja države smanji a sa time efektivno smanje i stope na štednju i kreditiranje – prica će biti potpuno drugačija (onda bi se moglo govoriti o pdocijenjenosti tržišta)

Opet kažem, meni P/E ne znaci nista. Imam drugu metodu i ona vrlo često opravdava visok P/E jer on je samo dobit ali ne cijeli novac koji firma stvara(daje samo jedan dio slike).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Kako će to netko s 20-30 milijuna kuna usmjeriti tržište ako nije podcijenjeno?Jel možeš tu svoju tezu potkrijepiti nekim argumentima?

Ma nije manjak novca(makar i njega) nego manjak znanja.

Naišao je netko tko koliko toliko ok analizira i voila.

Gravitacija novca.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Hrvatska ima strateški položaj, halooooo!

Da li se netko sjeća koliko komada i čega je AUDIO ( HFP/država) podijelio prošle godine u ovo doba?


Ovakav zakon o radu stiti samo drzavne zaposlenike, dok su zaposlenici u privatnom sektoru u jako teskoj situaciji.

– zaposlenici u privatnom sektoru samo stvaraju probleme poslodavcu.
– stalno se bune kada ne dobiju plaće, a ovi koji dobiju žele više, skloni su štrajku.
– zbog toga bi za državu bilo idealno kada bi se svoj toj kategoriji zaposlenika uručili otkazi.

– ova država treba stimulirati rad u općinama, županijama i ostalim državnim službama.
– te svakako u tom sektoru povećavati zaposlenost, jer su tu plaće sigurne.

– ovi iz realnog sektora se stalno žicaju za neke poticaje,
– dignu kredite koje kasnije ne mogu plaćati….

– a država stvarno nema nikakvih problema za plaćati državne službenike.
– ako se s porezima skupi malo love pa zar je problem idući mjesec podići PDV na 35% .

– I love this game.
Pozdrav !


Imas veliki broj ljudi u Hrvatskoj koji su zaglavili u ogromnim kreditima i koji ce citav zivot morati raditi samo da otplate taj kredit.

– jedan moj rodjak je magistrirao i doktorirao u Engleskoj.
– tamom je zaglavio u ogromnim kreditima.
– ali kada se odselio iz Engleske ti krediti su postali problem engleskih banaka.

– tako isto i tu kod nas,
– ako ste zaglavili u ogromnim kreditima zadužite se još do maksimum maksimuma, koliko god vam daju.
– od toga unovčite što se da unovčiti i kao gospon Twixer odete iz ove zemlje.
– tada ti krediti više nisu vaš problem nego su problem banaka koje su vam dale te kredite.

– nemojte biti ovce, razmišljajte svojom glavom.
– zašo mislite da se sve mora plaćati ???????

– I love this game.
Pozdrav !



Imas veliki broj ljudi u Hrvatskoj koji su zaglavili u ogromnim kreditima i koji ce citav zivot morati raditi samo da otplate taj kredit.

– jedan moj rodjak je magistrirao i doktorirao u Engleskoj.
– tamom je zaglavio u ogromnim kreditima.
– ali kada se odselio iz Engleske ti krediti su postali problem engleskih banaka.

– tako isto i tu kod nas,
– ako ste zaglavili u ogromnim kreditima zadužite se još do maksimum maksimuma, koliko god vam daju.
– od toga unovčite što se da unovčiti i kao gospon Twixer odete iz ove zemlje.
– tada ti krediti više nisu vaš problem nego su problem banaka koje su vam dale te kredite.

– nemojte biti ovce, razmišljajte svojom glavom.
– zašo mislite da se sve mora plaćati ???????

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

Twixer se nije zaduzio, niti je ikome ista ostao duzan. Ja cak nisam imao ni student loan iako bi mi drzava bila garant.

Ali u pravu si ljudi sa dvojnim drzavljanstvom to rade. Ja imam prijatelja koji bankrotirao u Kanadi, a onda je otisao raditi u UK jer ima i njihovu putovnicu. Nakon 5 godina ce se vratiti u Kanadu, record ce biti izbrisan i on ce opet moci dobiti kartice.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Recimo djeci ce biti lakse da odu studirati vani, to ce prisiliti hrvatske fakultete da se promjene na bolje. Taj proces je jako bitan. Jako je tesko napredovati ako nemas konkurencije koja te tjera da budes bolji.

– gospon Twixer, vama zbilja puno stvari nije jasno.
– za dobiti posao u RH nije potrebna diploma i znanje nego dobra veza.

– i ne vidim razloga zašto trošiti velike novce za dobiti te diplome u EU.

– za dobiti diplomu ne morate ići u EU kad svega toga ima i kod mene, stavrno povoljno.
– prodajem povoljno diplome (Ekonomski, Filozovski, Arhitektura i Građevina).
– akcija 3+1 gratis !!!!
– p.s. potrebno elementarno znanje.

– I love this game.
Pozdrav !



Recimo djeci ce biti lakse da odu studirati vani, to ce prisiliti hrvatske fakultete da se promjene na bolje. Taj proces je jako bitan. Jako je tesko napredovati ako nemas konkurencije koja te tjera da budes bolji.

– gospon Twixer, vama zbilja puno stvari nije jasno.
– za dobiti posao u RH nije potrebna diploma i znanje nego dobra veza.

– i ne vidim razloga zašto trošiti velike novce za dobiti te diplome u EU.

– za dobiti diplomu ne morate ići u EU kad svega toga ima i kod mene, stavrno povoljno.
– prodajem povoljno diplome (Ekonomski, Filozovski, Arhitektura i Građevina).
– akcija 3+1 gratis !!!!
– p.s. potrebno elementarno znanje.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

Cak i u Hrvatskoj vecina privatnih firmi trazi zaposlenike sa sto boljim znanjem.

Btw, Arhitektonski faks u Zagrebu je dosta dobar i s time mozes lako dobiti posao i vani. A mislim i da ne prodaju diplome.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Nevezano ali jedan info(da se svi malo opustite):

Kada bi sjeli u Boeing 747(ili neki njegov pandan) koji putuje brzinom oko 1000 km/h, do nama najbliže zvijezde(poslije Sunca) Proxime Centauri trebalo bi vam oko 4 800 000 godina putovanja.
To je tek naše najbliže susjedstvo… kada bi to prebacili u kilometre broj bi bio:
38 755 584 000 000 km do nas do Proxime.

Ovo je tek naše apsolutno najbliže stelarno susjedstvo:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close