Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.businessinsider.com/estonia-efficient-tax-filing-system-world-2012-2
evo šta može riješit veliki dio hrvatskih problema. sve na internet, sve!

No, malo nevezano za temu ali:

Mislim da je princip, razmišljanje, ljubav prema poslu i traženje sebe aposlutni preduvijet za preorijentaciju Hrvatskog mentaliteta na pozitivan i razvijajući put.

Ovi ljudi(iz videa) znaju što hoće, unaprijeđuju znanje i sebe i prenose sebe u proizvodnji.

Da ne govorim koliko su nezamjenjivi i bez konkurencije.

Mislim da bi svakome trebalo biti zanimljivo.

Philippe Dufour i Vianney Halter

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

U Hrvatskoj je rasprostranjeno misljenje kako je to vrlo bogata zemlja i kako je jedini problem u politicarima koji neznaju KAKO to bogastvo pretvoriti u opce blagostanje. Ja mislim da je Hrvatska vrlo siromasna zemlja i da jedino korijenite promjene u razmisljanju naroda vode ka blagostanju. Jer narod bira politicare.

U Hrvatskoj je rasireno vjerovanje kako se moze dobro zivjeti iskljucivo od poljoprivrede i turizma.To je zabluda koju su godinama sirili HDZ i HSS kako bi opravdali milijarde koje su potrosili za kupovanje glasova ruralnih biraca.Sve zemlje u kojima poljoprivreda i turizam cine visoki postotak GDP-a su ili siromasne ili izuzetno siromasne ili izuzetno prezaduzene. I poljoprivreda i turizam sigurno mogu doprinositi razvoju zemlje ali same ne mogu osigurati visok standard zivota.

Hrvatska ima vrlo malo mineralnih bogastava. Voda je vrlo jeftina, trosak desalinizacije vode je $0.53 po kubnom metru (0.3 lipe po litru) u Izraelu. Jos nitko nikada nije nikome prodao tanker vode.

Najvece bogastvo svake zemlje nisu mora, rijeke, sume, polja ni rudnici. Najvece bogatstvo svake zemlje su ljudi i njihova sposobnost da stvaraju vrijednost. Sto ih je vise i sto su produktivniji to je zemlja bogatija i standard visi. Kljuc napredka je omoguciti ljudima da sto vise razviju svoj kreativni i radni potencijal i privuci sto vise kreativnih ljudi da dodju raditi u Hrvatsku.

Medutim, ako vi i dalje budete vjerovali da imate ogromna prirodna bogastva i budete cekali mesiju sa carobnim stapicem koji ce ta bogastva pretvoriti u visoki standard zavrsit cete kao Grcka. Hrvatski prorodni resursi su neadekvatni da bi sami osigurali visok standard zivota.

Ja mislim da ovaj tvoj post pun bedastoća,neke sam boldao, i da su te lijepo indoktrinirali i asimilirali tamo gdje živiš.
Sve američke floskule si naučio i nesebično ih dijeliš sa nama siromasima iz Hrvatske.

Za one koji bi htjeli živjeti u "jako bogatoj zemlji punoj mogućnosti koja je na svjetskom vrhu po produktivnosti" evo jedan dokumentarac BBC-a koji je napravljen prije par dana.

Vaš link

"Many of you will not believe some of the things Americans are doing just to survive. Some families are living in sewers and drain tunnels, some families are living in tents, some families are living in their cars, some families will make ketchup soup for dinner tonight and some families are even eating rats. Some homeless shelters in America are so overloaded that they are actually sending people out to live in the woods. As you read this, there are close to 50 million Americans that are living below the poverty line, and that number rises a little bit more every single day. America was once known as the greatest nation on earth, but now there is decay and economic despair almost everywhere you look."

Obavezno svi pogledajte ovaj dokumentarac da vam ne bi ikad više palo napamet podcijenjivati ovo što imamo u Hrvatskoj i da vam ne bi ikad palo napamet željeti živjeti u "bogatoj zemlji mogućnosti koja ima visoku produktivnost".

Stvarno mi je dosta čitati Twixerove pamflete o tome kako je u Americi bajno i krasno a kako smo mi jako siromašni i jadni.
Pogledajte samo u ovom dokumentarcu kako stotine ljudi kampiraju preko noći ispred ambulante u jednom "bogatom i produktivnom" američkom gradu jer su čuli da će sutra biti besplatan doktorski pregled.

Osim što znam da je Amerika zadnje mjesto na svijetu gdje bi netko trebao ići živjeti, štoviše Amerikanci emigriraju i bježe u "neproduktivne siromašne" zemlje tipa Filipini,Brazil, Indija, , znam isto tako da su standard življenja i kvaliteta življenja u Hrvatskoj viši nego u Americi za veliku većinu stanovništva i da je američki sistem zadnji u koji bi se itko na svijetu trebao ugledati.

Samo je malom broju ljudi puno bolje u Ame

Best buy USA :

Kolega Babyface ,

stvarno si okrutan .

Nekoliko naših kolege koji žive u stranim zemljama sa nemogućim uvjetima za život ljudi pljujući po Lijepoj Našoj time se tješe i odma im je lakše živjeti u tuđini gdje će uvijek biti stranci.

Nolstalgija za rodnim krajem ublaže time pišući kako su kod nas loši uvjeti za život .

Ako pogledate nekoliko stranica unatrag vidite da nas sve proglašavaju i lopovima .

Znam da im je teško priznati i da im nije lako živjeti u stranom svijetu u nemogućim uvjetima .

A neki su i zaboravili u kakvom blagostanju mi živimo :

Zaboravili su da živimo uz najljepše ,najtoplije ,najbliže,najčišče i najbogatije EU more !

Zaboravili su da mi još uvijek pijemo najčišću i najzdraviju vodu čak i iz vodovoda (špine) !

Zaboravili su da mi još uvijek jedemo kvalitetnu , mirišljavu , nezagađenu hranu .

Zaboravili su kakva je blaga klima u Hrvatskoj .

Zaboravili su da nas svake godine posjeti 12 miliona turista koji uživaju blagodati Hrvatske .

Zaboravili su na to da naši ljudi imaju proporcionalno najviše nekretnina i domova u privatnom vlasništvu .
Zaboravili su da naši ljudi samo na štednji u bankama imaju 165 miliardi !

Zaboravili su da je Hrvatska u odnosu na druge EU zemlje prema BDP/ % vrlo malo zadužena .

Zaboravili su da u Hrvatskoj žive dobri ljudi , i da je kriminala vrlo malo .

Zaboravili su da se naša djeca mogu slobodno igrati na ulici i u parku i da ne prijeti otmica djece .

Zaboravili su da je naše društveno uređenje demokratsko i da naši ljudi rijetko protestiraju ulicama .

Zaboravili su da mi u Hrvatskoj svi imamo besplatno zdravsteno osiguranje !

Zaboravili su da imamo kvalitetnu socijalnu zaštitu za rodilje i djecu .

Zaboravili su da smo omogučili velikom broju građana da uživaju dugo u mirovini (nije važno što je mirovina mala ,važno je da se dugo prima).
Zaboravili su da se svako u Hrvatskoj za par dana i sa malo kuna može lako samozaposliti .

Nekada , u prošlom stoljeću mogli su nam pričeti o dobrom životu vani ali danas mi putujemo svijetom ,gledamo razne medie i znamo iz prve ruke kakav je život u Americi ili Kanadi .

Pozdrav , ma gdje bili !

.

@Babyface & Pero7

Tako je dečki,USA je nešto kao Afganistan(vidio sam na yotubu),a u Hrvatskoj teče med i mlijeko

When wealth is lost, nothing is lost; when health is lost, something is lost; when character is lost, all is lost. ~Billy Graham



@Babyface
& Pero7

Tako je dečki,USA je nešto kao Afganistan(vidio sam na yotubu),a u Hrvatskoj teče med i mlijeko

Ne teče med i mljijeko ali je sigurno puno bolje nego u Americi.
Kad shvatiš da Amerika nije ono što si vidio u zadnjem holivudskom blockbusteru onda će ti to postati jasnije.
Za nas koji smo vidjeli što je to Amerika i koji tamo imamo prijatelja i rodbine je potpuno jasno da oni mogu samo sanjati ovo što mi imamo ovdje.
Druga stvar je to što 10% Amerikanaca živi tisuću puta bolje od nas.
Tih 10% su nebitni u bilo kojoj projekciji.
U prosjeku smo mi za njih obećana zemlja kao uostalom i većina europskih zemalja.
Amerika je nacija nesretnih ljudi koji rade od jutra do mraka, nemaju nikakva prava, to jest bilo koja third world country ina veća radnička prava, od plaćenog godišnjeg, sick leava.
Novac im je sve, jedini razlog zašto se bude ujutro, zašto se nalaze s bilo kim.
Oni ne idu na ručak da bi jeli.Oni kažu: Lets do lunch. Mislim a to sve govori kakva je to kretenska nacija.
Kad su moji prijatelji dobili dijete tamo, žena nije imala pravo ići na plaćen porodiljni.
Na godišnji možeš ići 2 tjedan godišnje i to ako si high up.
Nema bolovanja.
To netko zove razvijenom zemljom?
Pa radije bi u Afriku išao živjeti.

kolegi bejbifejsu i isto/sličnomišljenicima:

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/177087/Vlasnici-zatvora-u-SAD-u-kupuju-novo-meso.html

Privatizacija zatvora u USA

Živjela zemlja freedoma…

...''I try to buy stock in businesses that are so wonderful that an idiot can run them. Because sooner or later, one will.''

Stvarno mi je dosta čitati Twixerove pamflete o tome kako je u Americi bajno i krasno a kako smo mi jako siromašni i jadni.
Pogledajte samo u ovom dokumentarcu kako stotine ljudi kampiraju preko noći ispred ambulante u jednom "bogatom i produktivnom" američkom gradu jer su čuli da će sutra biti besplatan doktorski pregled.

Osim što znam da je Amerika zadnje mjesto na svijetu gdje bi netko trebao ići živjeti, štoviše Amerikanci emigriraju i bježe u "neproduktivne siromašne" zemlje tipa Filipini,Brazil, Indija, , znam isto tako da su standard življenja i kvaliteta življenja u Hrvatskoj viši nego u Americi za veliku većinu stanovništva i da je američki sistem zadnji u koji bi se itko na svijetu trebao ugledati.

Samo je malom bro

Kakve veze ima US s onim sto sam ja napisao ?

Sto se tice US zdravstvenog sustava sve je transparentno i koga zanima moze procitati. Mozete vidjeti kome drzava placa, a kome na placa zdravstveno. U osnovi plati svakome ko nemoze platiti. NIste sigurno nikada vidjeli oglas, niti primili mail u kome US drzavljanin trazi da netko plati lijecenje njemu ili njegovom djetetu. S druge strane u zemljama koje imaju "besplatno" zdravstvo cesto cete vidjeti oglase gdje roditelj moli ljude da im pomognu platiti lijecenje djetetu.

Vaš link

Vaš link

Ja znam da drzava u kojoj sirotinju koja zaraduje 500 dollara netto mjesecno i mora platiti 100 dollara mjesecno doprinosa za zdravstveno mora sebe prestaviti kao Social Paradise. I da mora ubjediti svoje gradjane kako je zdravstvo u RH besplatno. U Hrvatskoj cak i najveca sirotinja koja zivi na minimalcu mora odvojiti ogroman postotak svoga prihoda za zdravstveno osiguranje. S druge strane, ljudi koji posjeduju ogromne nekretine, milijune u dionicama (pisu na ovom forumu), ubiru stotine tisuca kuna dividendi, posjeduju milijune orocene stednje, ne placaju nista.

Usporedite koliko vi placate za zdravstveno mjesecno, a koliko placa osoba u US sa istim primanjima. Recimo Medicare pokriva medical i dental cetveroclanoj obitelji koja zaraduje do 178 000 kuna. Koliko bi RH naplatila doprinosa za zdravstveno vasoj obitelji ako godisnje zaradi od place 178 000 kuna ?

Ako procitate gore navedene linkove vidjet cete da su stvari kod njih vrlo jasno definirane. Ko ima novaca placa zdravstveno, ko nema drzava mu plati. Otidjite na njihove financijske forume, otidjite na Seeking Alpha. Kako to da od 330 milijuna ljudi koji zive u paklu zvanom US nitko ne posta vapaje za financijsku pomoc bolesnom djetetu ? A kako to da u vas gdje je zdravstvo 100% besplatno ljudi postaju zahtjeve za pomoc ?

Da se razumijemo ja ne mislim da je US najbolje mjesto za ziviti, niti je najsocijalnija drzava na svijetu. Daleko od toga. Medutim, u poredjenju sa balkanskim zemljama oni su supersocijalna drzava. I niti jedna drzava u jugoistocnoj europi nece dostici taj nivo socijalne i zdravsvene zastite u narednih 20 godina.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Twixer, ti valjda misliš da smo mi ovdje pali s Marsa.
Amerikanci do prije godinu dana nisu uopće znali da postoji besplatno zdravstvo.
Da ne pričam o tome da tvoj health insurance ne pokriva ništa osim najobičnijih stvari.
Daj mi reci koliko bi platio hospitalizaciju u Americi od dva tjedna da moraš a koliko bi platio kod nas?
Ili možda da usporedimo koliko bi tebe koštala operacija uklanjanja bubrežnog kamenca a koliko bi mene.
U Americi nitko ne traži financijsku pomoć bolesnom djetetu?!?!
Nevjerovatno kakve gluposti pišeš.
Pa 50 miljuna stanovnika je ispod praga siromaštva.
O čemu ti čovječe pričaš?
Da nisi ti možda jedan od onih 1%?

Ovo je Amerika i američko zdravstvo, samo jedan primjer:

"Many Illinois children who are covered by government-sponsored insurance programs often go without much-needed specialty dental treatment or wait for extended periods because of an ailing Medicaid system."
"Punwani, who also is executive director of the Illinois Society of Pediatric Dentists, said the fact that almost half of children in the U.S. starting kindergarten suffer from tooth decay is proof that the state has not gone far enough.

Dentists who receive Medicaid payments are required to see patients who are suffering from pain, infection, swelling or traumatic injury within 24 hours.
But because demand greatly exceeds supply, Medicaid patients in Cook County wait an average of three months for a follow-up visit and three weeks for emergency care,
according to Bridge to Healthy Smiles. "

Pola ukupnog broja vrtićke djece u Americi ima pokvarene zube jer zdravstveni sustav ne funkcionira, a hitni slučajevi kad djecu boli zub ili su natečeni moraju čekati tri tjedna na red iako po zakonu moraju biti primljeni u roku od 24 sata.
Molim te poštedi me Amerike i supersocijalne države.
A izjava o tome kako mi ne možemo dostići američki nivo socijalne i zdravstvene zaštite je smiješna.
Amerika uopće ne poznaje socijalnu i zdravstvenu zaštitu.
Da poznaje ne bi republikanski kandidati za predsjednika pričali o tome kako treba zaposliti siromašnu djecu i da ne vide zašto bi svi imali pravo da ih se spasi od smrti ako nemaju novaca za to.

HR možda nije ako bitna,važna i bogata kao što si to prosječan Hrvat misli, no prićati o HR kao siromašnoj zemlji je jednako bedasto kao i prićati o USA kao savršenoj zemlji.

Takoder standardno je za nas Hrvate da o sebi mislimo najgore, a usporedujemo se s najboljima. Hvala Bogu mlad sam ali naputovao sam se i mogu pouzdano reći da je HR jedna od boljih mjesta za život. Naravno da ima boljih mjesta za život, slažem se da su USA , Kanada , Švedska i slične zemlje s financijskog stajališta svemirski brod za HR no isto tako je HR svemirski brod za 90% zemalja na ovom svijetu. U biti hrvati nisu svjesni u kako dobroj zemlji žive i zato vođeni pohlepom većinom putuju tamo "gdje je trava zelenija" umjesto da rade na razvoju svoje domovine. Moguće je da je zabluda kako je HR vodom bogata zemlja, i slažem se da smo siromašni rudama i sličnim no onime čime smo bogati su jako pametni mladi i svestrani ljudi i to znam iz prve ruke, što god osobe poput XYa pisale o tome kako smo nekvalificirani , neinovativni itd. Ogromna prednost nas Hrvata je u tome što imamo jako puno mladih i pametnih ljudi, koji su vrlo inovativni no problem je što većina njih ode živjeti izvan RH jer ih ovdje nitko nezna zadržati. I ja živim izvan Hrvatske, no nisam otišao zbog želje za velikim novcima ili materijalne pohlepe nego sam otišao zbog gladi za znanjem no ne mislim ovdje ostati zauvjek več se želim vratiti i iskoristiti to znanej u HR. HR bi morala investirati u jaće research projekte, sveučilišta pogotovo ono u Zagrebu morali bi postrožiti svoj odnos prema profesorima u smislu kažnjavanja nerada ili rada na beskorisnim stvarima te poticanja rada na research projektima sa studentima. Cijeli obrazovni sustav trebalo mi mjenjati na naćin da se oslobodi prostora i vremena da oni koji žele mogu raditi na projektima i konkretnim stvarima , a ne da gube vrijeme učeći neke beskorisne stvari i onda razočarani odlaze iz HR. Ne može mi se desiti da netko na FERu u 2011. godini predaje s faking grafoskopa (!!!!) takve ljude treba micati, ne može se desiti da netko doktorira na diplomskim i završnim radovima svojih studenata , a na neku totalno beskorisnu temu itd itd, ili da nekto ne objavi znanstveni radi 5godina, ili da skupina profesora konstantno objavljuje beskorisne knjige o vlastitim predmetima i da se potpisuje po 7njih na tu knjigu samo kako bi svih 7 dobili akademske bodove !!! I sve to na fakultetu koji si voli tepati kao "najbolji" (my ass najbolji)

Što je cilj ove male digresije na kraju..Želim reći da je HR bogata pametnim ljudima, no glupa u smislu toga da te ljude nezna aktivirati i iskoristiti na pravi naćin te joj se onda dešava da to bogatstvo gubi odlaskom preko granice umjesto da se stvaraju nove i inovativne tvrtke s inovativnim rješenjima (ima i takvih u HR i to puno no vjerojatno je rjetko tko cuo za njih jer su vecinom izvozno orijentirane).

...

Uff.

Najgore je slagati se sa svima.

Twixer ne misli ništa loše niti prezentira druge zemlje kao bolje nego kao pozitivno agresivnije i usmjerenije. Mislim da je tu u pravu, Hrvatska još nema svoju viziju gdje želi biti umno, samo geografski.

Hao je isto skroz u pravu. Mladi bježe iz Hrvatske jer nemaju priliku razvijati se u smjeru kojem žele. Evo banalan primjer, ja sam završio društveno usmjerenje(najviši stupanj) i htio bih naučiti i izradu satova. Obožavam satove. Ne da nemam priliku gdje nego me se gleda kao luđaka. Ugl, fali nam znanja i valu added interesa(zaljubljenosti u nešto osim u fijaku i kave). Imamo jako malo inovatora i zaljubljenika a država transferira puno novca na pasivnost(svojom ili tuđom greškom).

Putovao sam dosta. New York(Manhattan) mi je jednako siguran po noći kao i Zagreb(centar) i nemogu reći da mi je bilo neugodnije samom tu ili tamo.

Mala smo zemlja i teško nam je postići ekonomiju serija iznutra da bi bili konkurentni na van. Nemožemo targetirati industriju i dampirati susjede kada nemamo poreznu bazu(dosta zaposlenih) da trošimo na subvencioniranje.

Fakulteti su nam osrednji ali fali nam private public partnershipa tj. više učenja kroz razvojne projekte. Kod nas je istina da je diploma cilj a ne sredstvo rada.

NIje Hrvatska toliko loša ali niti toliko dobra. Kada se vratite iz USA u ZGB malo je dosadno( u najmanju ruku) ali kada se vratite iz Irana onda Vam je Monaco.

Iskreno na Manhattanu vidim ljude koji prose i imaju 30 godina, finije obućeni od pola naše populacije, napisani razlozi prošnje ih recimo kao opravdavaju. Toliko prošnje u ZG nisam vidio a niti je ZG toliko velik.

Mala smo zemlja to nam je prednost ali i mana. Iskreno, zemlja koja se dokazuje samo kroz sport nije baš najbolje usmjerena. Jako brzo starimo i uvoziti ćemo radnu snagu i postajati sve heterogeniji(etnički).

Hrvatska ima potencijala ali se stanovnici mora odlučiti prvo na izborima koga žele, drugo što žele od sebe samih, što žele od svojih prijatelja, grada, općina(sinergirati to sve). Da li ovisnost o državi ili sebi te da li o turizmu ili znanosti i razvoju ili oboje.

Smatram da i Hao i Twixer imaju istu ljubav prema Hrvatskoj. Twixer kudi da budemo bolji a i Hao da budemo racionalniji.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Još ću malo nadodati,

GDP kao mjera bogatstva jedne države je vrlo vrlo varljiva.

Stiglitz je nedavno pojasnio na banalnom primjeru:

Ako sjedite u autu u gužvi i idete na posao, trošenje goriva povećava GDP vaše zemlje.

Mislim da je sve rekao.

GDP kao vrijednost zemlje je dobar pokazatelj kao BV pokazatelj vrijednosti neke firme.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close