Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ivka,

Koliko si danas pobijedila Crobex ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

KODT.

– dosta dugo nisam pisala o ovoj dionici.
– izvješće za 3Q tu govori o padu prihoda i dobiti cca 10%.
– to mogu shvatiti kao pad marži, ili zbog krize su pale cijene pa je i dobit manja ali je još uvjek o.k.
– uostalom u prošlom izvješću uprava je upravo to i nagovijestila.

– ali izvješće mi nikako nije jasno jer su tu dosta toga zamuljali.
– i na temi KODT sam o tome postavila upit ali odgovora nema pa nema.
– tu su skinuli lovu s stavke dobiti a povećali tu istu lovu na drugim stavkama tipa rezervacija.
– nelogično imamo i porast kapitala cca 5%., možda ovo novo što grade.
– znam kako su se zbog proširenja tvornice zadužili a imamo pad kreditne zaduženosti za 17%.
– a raste i BVPS.
– p/e je na zadovoljavajućih 7.82 .

– dobit, to je ono najvažnije.
– na cijenu dionice to je cca 9% za tri ovogodišnja kvartala, do kraja godine to bi bilo 12% ili cca 120kn po dionici.
– ovogodišnja dividenda je bila 55kn.
– e sada pitanje je hoće li nastaviti kontinuirano povećanje dividendi, a to bi bilo cca 60kn, ili će sukladno padu dobiti tu dividendu spustiti na 50kn.

– tu sam stvarno optimistična jer imamo lijepi porast naruđbi.
– tako ako se te naruđbe odrade mogla bi se povećati dobit, ali otom potom.
– za sada je jedino važan optimizam uprave koja za naredne 3-4 godine namjerava podići prodaju za 40%, do sada ta uprava nije lagala.

– trenutna cijena je i više nego o.k. za akumulaciju ove dionice.

– I love this game.
Pozdrav !


Koliko si danas pobijedila Crobex ?

– danas sam taj Crobex pobijedila da to nije normalno, ogromna zarada.
– ali neću o tome pisati jer je to ipak bio mali financijski ižinjering, za sada je to ipak virtualna zarada.

– ali danas sam neke dionice starno jeftino uspjela kupiti,
– sutra to ide na jeftinu prodaju za 5% više, a možda i manje.
– trenutno imam veliku keš poziciju koju i dalje namjeravam održavati.

– I love this game.
Pozdrav !

Jedno pitanje za gospon Lopinu.

– DKVS iliti Đakovština.

– evo danas smo tu imali čak 5 transakcija pa bi bilo lijepo od gospon Lopine kada bi nam napisao kada će prijeći u redovno trgovanje.
– kad u redovnom trgovanju cijena bude išla na 4kn eto vam 100% zarade.
– zna to gospon Lopina i mudro šuti.

– I love this game.
Pozdrav !

Splićo.

– pratim onu seriju i stvarno mi je žao onih Zlatarovih što su bankrotirali.
– ali nema mi ni mog prijatelja Spliće.
– kako znam u što je investirao izgeda je i tu došlo do bakrota, ali više te njegove bankrote niti ne brojim.
– a vrlo lako vam je doći do tog bankrota, zadužite nešto love, kupite dionice pa margin 1:3 ili 1:5 i ako vaše dionice malo više potonu bankrot je neizbježan.
– ali Splićo je neuništiv, kao da je od gume, ponovno će se on vratiti.
– sada se sigurno bavi skupljanjem sekundarnih sirovina.
– a baš mi nedostaju njegove i više nego stručne analize.

– I love this game.
Pozdrav !


zvučat ču malo čudno , ali :
ako ja (ili bilo ko drugi) otvori svoju firmu postavlja si nekoliko problema.
1 ujutro čim se probudiš dužan si državi minimalno 500 kn po danu ( i to ako imaš samo sebe zaposlenog). i još te država nepita dali imaš ili nemaš, dali si zaradio ili nisi več jednostavnomoraš dat.
2 što ćeš proizvodit?
3 gdje ćeš proizvodit?
4 po kojoj cjeni ćeš proizvodit?
5 gdje ćeš nač sposobne radnike da ti to proizvedu? i koliko ćeš ih morat platit?
6 kome ćeš prodat?
7 gdje ćeš prodat?
8 po kojoj cjeni ćeš prodat?
9 kakva ti je konkurencija? ako je MADE IN ČAJNA nemoraš ni pokušavat.( namjerno sam tak napiso)
10 najgore od svega moraš RADIT i prepirat se sa mušterijama ( čitaj : lizat dupe ).
11 kolika je kupovna moč tvojih kupaca? ( npr . ako klijent ima mjesečnu mirovinu 2000 kn onda mu ti ne možeš naplatit 2000 kn 1 dan svojeg rada )
12 koliki ti početni kapital treba , i još važnije koliki ćeš imati povrat na kapital?
i još hrpu drugih stvari.
ali može se ako prodaješ zrak i maglu. ili izrabjulješ radnike , ili imaš monopol.

Stvarno zvuči čudno .

Kakav ste vi pesimista .

Po vama se čovjek nebi trebao ujutro ni ustati iz kreveta .

Da su ljudi tako razmišljali kao vi još bi živjeli na drveču .

Danas je vrlo lako otvoriti u Hrvatskoj tvrtku .

Porezi su za sada umjereni , a najavljuju se smanjenja nekih davanja .

.



Koliko si danas pobijedila Crobex ?

– danas sam taj Crobex pobijedila da to nije normalno, ogromna zarada.
– ali neću o tome pisati jer je to ipak bio mali financijski ižinjering, za sada je to ipak virtualna zarada.

– ali danas sam neke dionice starno jeftino uspjela kupiti,
– sutra to ide na jeftinu prodaju za 5% više, a možda i manje.
– trenutno imam veliku keš poziciju koju i dalje namjeravam održavati.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

Ma nije bitno i virtualna pobjeda je pobjeda. A pobijedila si danas i Lopinu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Jože Mencinger:
Kriza će trajati još 10 godina, a EU ide stopama bivše SFRJ

Datum objave: 10.11.2011. – 21:03:22

Ekonomska kriza će potrajati još 10 godina, kaže Jože Mencinger navodeći da su se uvjeti za njeno stvaranje rađali posljednja tri desetljeća.

Poznati slovenski ekonomist navodi da se "kriza rađala najmanje 30 godina i radi se o velikim pomicanjima između udela rada i udjela kapitala u društvenom proizvodu, i to u korist kapitala".

"To je stvorilo veliku razliku između potražnje i ponude.
Pogotovo kad se ponuda preselila u Kinu.
Tu je nastao problem.
To se dugo godina održavalo pomoću kredita i dok je bilo tako nije bilo krize", izjavio je Mencinger.

Mencinger, koji je bio i prvi ministar ekonomije Slovenije, je ocijenio da članice Europske unije više i nisu države, jer su izgubile, ili rapidno gube, sve ono što čini atribute jedne države – nacionalnu valutu, poreze i granice, zbog čega on uspoređuje EU sa bivšom Jugoslavijom osamdesetih godina.

Prema njegovim rečima u uslovima krize, odnosi u zemljama EU sve više podsećaju na "jugoslavenski sindrom".

"Ako sad anketirate prosječne Nijemce, 90 posto će reći da oni moraju plaćati ono što su Grci trošili, a ako odete u Grčku, kazat će da su Nijemci krivi zbog svega.
To je jako opasno i zato to nazivam ‘jugoslavenski sindrom’", naglasio je je slovenski ekonomist.

Govoreći o Sloveniji u periodu krize, Mencinger je istakao da je ta država ulazila u krizu u periodu od 2005. do 2008. godine i to tako što su svi počeli vjerovati da je trošiti 30 posto prihoda na vrijednosne papire normalna stvar, pa su ljudi počeli kupovati vrijednosne papire po čitavom svijetu, a direktori, odnosno menadžeri, počeli su kupovati svoja poduzeća.

On je istakao da su ljudi uzimali kredite, da bi brzo došli do bogatstva, a onda je to virtualno bogatstvo u krizi propalo, a krediti su ostali.

"Na taj način je i Slovenija ušla u krizu.
To se vidi po zaduženju zemlje, Ne mislim na javni dug, nego na zaduženje zemlje koje je krajem 2005. godine bilo ravno nuli, a krajem 2008. godine oko deset milijardi eura", naglasio je Mencinger .

Govoreći o manama privatizacijskog modela u Sloveniji, on je rekao da je u toj zemlji preko noći stvoreno dva milijuna "kapitalista", koji su u stvari bili profiteri koji nisu brinuli za dobrobit poduzeća već samo kako će privatiziranu imovinu skuplje prodati.

U markoekonomskom pogledu Slovenija nije pravila velike greške, nije vjerovala u ono što su joj pričale međunarodne institucije i išla je svojim putem koji se pokazao kao dobar, naglasio je on.

Mencinger je istakao da je i dalje skeptičan kada su u pitanju strane investicije, jer, kako kaže, ako sve prodate, postajete samo radna snaga koja ima status repromaterijala.
On je istakao, da strane investicije na duži rok nešto i donose – stvaraju profite onima koji su investtirali.

Međutim, on je kao primjer naveo Irsku – zemlju sa najvećim stranim investicijama, koja ima BDP po glavi stanovnika za 20 posto viši od onoga što ostaje Ircima, jer dolazi do odljeva profita.

"Ako seljak proda zemlju, ništa mu ne ostaje – prodaj što moraš prodati, a nikad ono što ti nije nužda prodavati.
Iako znaš sam da upravljaš na primjer, bankarskim sustavom, nema razloga da ga prodaješ", zaključio je Mencinger.

Kolege ,

Best buy ?

Sljedeće godine EU tvorevina će " rast " 0,5 % !

A koliko će rast Hrvatsko gospodarstvo ?

A naše tvrtke ?

A dobit i dionice naših tvrtki ?

Budite pametni , ulažite samo u svoj posao , jer jedino tako znate u svakom trenutku koliko je sati u vašim financijama .

Šta raditi ? Prodajte znanje ili robu , dok se u hodu ne profilirate .

Nemojte nasjedati Drukerima koji vam na forumima nastoje prodati svoje loše dionice .

Pozdrav !

.

Banke neće financirati građevinu dok se ne riješi problem ‘balona’

Kriza u građevinskom sektoru, osim globalne, nastala je jer godinama nije bilo planiranja ni konzultiranja struke i onda su banke zatvorile "pipu". No, i danas nakon 30.000 izgubljenih radnih mjesta "balon" je i dalje napuhan, a nema promjena ni u mentalitetu. Ključni su to problemi koji i nakon tri godine potresaju taj sektor o čemu se raspravljalo na panelu o građevinskoj industriji i tržištu nekretnina na drugom danu 19. savjetovanja ekonomista u Opatiji
Dubravko Ranilović / PXL
"Banke neće financirati građevinu dok god se ne riješi problem balona jer se one samo bave naplatom. Iz fokusa se izgubilo zašto su banke uopće nastale i trebalo bi poraditi na društvenoj odgovornosti banaka", rekao je Dubravko Ranilović iz HGK. Sam balon, kaže, nije moguće ispumpati ne samo zbog krize već jer nema kapaciteta na tržištu.
Na pitanje moderatora Josipa Tice s Ekonomskog fakulteta što nas čeka u idućoj godini, Vedrana Likan iz Colliersa kaže da više nikad neće biti kao prije. "Situacija u Hrvatskoj uopće nije loša jer smo u krizu ušli u ranoj fazi razvoja nekretninskog tržišta", rekla je Likan dodavši da na tržište u 2012. dolazi 125.000 uredskih kvadrata pa se može očekivati pritisak na cijene.
Da se ništa značajnije neće dogoditi mišljenja je i Hrvoje Hrabak iz Udruženja arhitekata. "U 2012. situacija se neće bitno promijeniti. Ove godine nakon dugog vremena imali smo tek lagane naznake oživljavanja. Ako se saberemo i promijenimo mentalitet, odnosno prestanemo čekati povratak nerealnih zlatnih vremena ova zemlja ima potencijala", poručio je Hrabak.
To u brojkama zapravo znači da bi se urbanistički planovi na svim razinama trebali svesti na realne okvire. Primjerice, da se u Zagrebu realiziraju sve stambene zone, bez novih prenamjena, grad bi imao mjesta za 3 do 4 milijuna stanovnika, a turiste bi na obali čekalo čak 16 milijuna kreveta.

__________________________________________________________________

Banke su sa svojim kreditima sa previsokom kamatom napuhavale taj " balon" i uzrokovale ovo svjetsko Zlo .

I jedine predobro zaradile .

Zbog toga je važno trošiti samo zarađeno , ili manje .

.




Masivno bi shortao zlato, ako i dođe do 2000 usd, što sumnjam, nema razloga za ići dalje. Niti FEd niti ECB ne planiraju printanje novca, a KIneski rast će sigurno usporiti.

Boldano je futur neodredjeni. Drmnite danas po DZZ pa bumo pricali za recimo pola godine jeste li u plusu ili u pusioni. Dok to ne napravite ovo mi zvuci ko kad Jaca prica engleski: aj bi ne bi hev…

Btw. kineski rast vec usporava ak niste primijetili i usporavat ce tim vise cim ce biti jace mjere stednje u EU (i/ili USA) jer tko bu kupoval to kaj kinezi naprave? Usput, ja nikako ne bih zanemario cinjenicu da inflacija raste svugdje potiho pa cak i u Kini.

A sto se tice Italije – pratite odsad kaj ce se dogadjati s Francuskom [cool]
[/quote]
Opet niste shvatili.
Rast jednoga je pad drugoga. Rast KIne je pad USa jer svijet ima jednu bilancu plaćanja. A po bilancama plaćanja posebnih ekonomija vidite koja je zdrava koja ne. Teško se može dogoditi( na dugi rok) da će i KIna i USA pasti u istom trenu. Netko mora biti winner jer je ogromna količina flight kapitala u pitanju. Štednja bi trebala pospješiti rast ili barem ublažiti pad izvoza Kine jer Kina ne izvozi uglavnom high end proizvode. Izvozi supstitute na nižim razinama pogodnim u vrijeme štednje. Osim toga, ako niste znali, cilje petogodišnjeg Kineskog plana je da se Kina osamostali i postane konzument svojih dobara sa jačom valutom i domačom potrošnjom. A osim toga zakon je fizike da su veća tijela inertnija u istim referentnim okvirima – voila Kina!
Pogledajte si chartove zlata od početka do danas i jasno će Vam biti kada i u kojim situacijama dolazi do spikeova u zlatu. I padova nakon toga. Zlato nije ulaganje nego čuvatelj bogatstva. Ulaganja su aktivnija i varijabilnija tipa equity i bond markets.
Pola godine? Scope mog ulaganja ide barem na 2 ili 3. Barem.
Moj je stav da što više sada bet-ova radite pojačavate si frekvenciju za pogreške.
[/quote]

Na boldani scope ako svijet nastavi gasiti pozare benzinom kak sad rade bolje da ne napisem na koliko zlato ocekujem. A tek srebro… Naravno da ne ocekujem da ce zlato vjecno rasti, no za sad kraj rasta ne vidim ni teleskopom.

S ostalim kaj ste napisali se uglavnom slazem, no svejedno preporucujem da si procitate od Leon Richarsona: Investiranje 1 i 2. Ima tamo jedna krasna slika koja u prijevodu kaze timing is everything tj. postoji vrijeme kad treba biti u obveznicama, postoji vrijeme za cash, za dionice, za zlato i srebro…



Jože Mencinger:
Kriza će trajati još 10 godina, a EU ide stopama bivše SFRJ

Datum objave: 10.11.2011. – 21:03:22

Ekonomska kriza će potrajati još 10 godina, kaže Jože Mencinger navodeći da su se uvjeti za njeno stvaranje rađali posljednja tri desetljeća.

Poznati slovenski ekonomist navodi da se "kriza rađala najmanje 30 godina i radi se o velikim pomicanjima između udela rada i udjela kapitala u društvenom proizvodu, i to u korist kapitala".

Mencinger je u pravu kada govori o različitim kulturama i razlikama razmišljanja Europe. Pokazao je dobro razliku GNP-a i GDP-a i utjecaj FDI-a na stvaranje minusa tekućeg računa međunarodne bilance plaćanja lošom privatizacijom u bivšem komunističkom bloku.
ALI – ono što je zaboravio je da nije Unija kao niti USA a niti Jugoslavija bila samo pro već i kontra – RRATA! Sve te unije i federacije ne nastaju zbog rasta nego i zbog bojazni od ratova. Rostowski je to odlično primjetio. U Europi od EU nemate ratova, niti USAa niti ih je bilo u Jugi. Često ekonomske integracije budu stvorene za očuvanje mira!!!

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Hvala Bogu da taj nikad ništa nije pogodio, pa neće ni ovaj put.
Evo još jedna unija – skandinavska.

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"

New Report

Close