Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.cnbc.com/id/44612678

Ajde da vidimo reakcije.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


http://www.cnbc.com/id/44612678

Ajde da vidimo reakcije.

Mislim da previše oslanjaš nade na USA i očekivanje nekih njihovih pametnih poteza….Ta štiva tipa CNBCa su više informativnog sadržaja a njihovi novinari mi nalikuju an INdex novinare….Svjetska ekonomija je u banani i neče to tako skoro UP sigurno, sve ovo što rade meni više liči na gašenje šumskog požara s kolima lokalnog DVDa no ne liči mi na neke temeljne reforme…Kad Grčka napokon bankrotira potegnut če svjet opet dolje, možda gledaš malo previše kroz ružičaste naočale….

Međutim to nikako nije razlog za neulaganje u dionice pogotovo u HR dionice….Neke HR dionice pale su i previše u onoj prošloj krizi iz razno raznih razloga i dan danas su još debelo podcjenjene, ukoliko do bankrota grčke dođe i sve potegne dolje mislim da neke neče baš tako jako potegnuti, a ako i potegnu brže če s evratiti..HR "srečom" nema problem ko strane burze da se boji ponovnog velikog pada jer

1.Mi nismo ni narasli (pogledaj razine DAXa 2007 i 2011 i iste CROBEXA
2.U doba 2008 puno više "malih" je bilo izloženo tržištu kapitala što neposredno što preko fodnova
3. Zbog "2" fondovi su morali prodavati jer su ljudi prodavali udjele u fondovima, istovremeno mali su paničarili i prodavali na burzi i sve je palo

Sada sam sve više pod dojmom da neki pametni OMFovi, XY, te još par pametnih igrača se trenutno krca s dionicama i čeka "bolja vremena", to je razlog što cjene ni ne rastu jer onaj tko ima kapitala taj ima i vremena polako kupuje nešto što vrjedi "100" po "30" i zašto bi sam sebi dizao cjenu…Prilog ovoj tezi je i u lividnosti na 8 i 9 kolovoz kada su mali paničarili a veliki prodavali i odjednom nije bilo problema nači preko 80 miljuna kuna za stavit na burzu..

Osobno mislim da problemi u svjetu nisu ni približno rješeni i da če još problema biti , nekako mi se najpametnije trenutno čini biti 50% u dionicma 50%u kešu, te povečavati/smanjivati taj omjer ovisno o vlastitoj averziji spram riziku …Bilo kako bilo treba imati spremnu dobru rezervu keša sa strane u slučaju novog potopa treba biti spreman na kupnju robe s popustom 🙂

*Namjerno u ovom tekstu nisam naveo niti jednu konkretnu dionicu jer cim neku spomenem dobijem PMe kao da sam Lopina i Machete…takoder nekima s etrneutno krcam pa si ne zelim sam dodavati konkurenciju :)..strpljivo stojim na BIDu i cekam 🙂

...


1.Mi nismo ni narasli (pogledaj razine DAXa 2007 i 2011 i iste CROBEXA

Pogledaj koliko je rasla Njemacka ekonomija u istom periodu, a koliko Hrvatska. Pogledaj takodjer koliko je pala njihova nezaposlenost i koliko je porasla Hrvatska.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



1.Mi nismo ni narasli (pogledaj razine DAXa 2007 i 2011 i iste CROBEXA

Pogledaj koliko je rasla Njemacka ekonomija u istom periodu, a koliko Hrvatska. Pogledaj takodjer koliko je pala njihova nezaposlenost i koliko je porasla Hrvatska.

[/quote]
Da se malo prisejtimo.
CROBEX 25 -cijena–P/E—-P/BV–p/E XP/BV

ADPL———110—–6,45—0,70—-4,52
ADRS——-208,76—6,34—0,51—3,23
ATGR——-571,16–18—– 1,28– 23,04
ATPL——–487,20—4,76—0,48—–2,28
ERNT——-1127,08–14,32–1,56—-22,34
HT———–245,62—10,94–2,00—21,88
IGH———1073,91—14,53–0,43—-6,25
KNZM——–175,39—–9,55–1,80—17,19
KOEI———515,67—–8,68–0,82—-7,12
KRAS——–482,45—–10,82-0,99—10,81
LEDO——-5036,20—–10,01-1,38—13,81
PODR——–274,32—–13,75-0,88—12,10
ULPL———441,79——4,65–0,41—1,91
VIRO———420,93——14,69-1,17–17,19
ZABA———-48,07——–9,61-1,02—9,80
THNK——-1005,46——11,23–0,60–6,74

Dođoši u CROBEX

DDJH———59,51———0,78————-
ISTT———-232,73——–1,54————-
RIVP———–12,43———0,82
LKRI———-159,87———6,94—1,97—-13,67

Napustili nas:INA,LEDO

CKML——–3500———–9,34—–0,78—-7,29
PBZ———–525————10,31—0,86—-8,87

Istina je ali naša baza je niska.Da li su novi koeficijenti visoki ili niski uz predpostavku da sve ostane isto,tj da i ne bude nikakvog rasta.Polugodišnja izvješća su bila izvrsna,treći kvartal nebi trebao biti lošiji nego lani tako da ćemo do 1.11.tj izlaska izvještaja trebali reagirati sa rastom cijena dionica.
Istina sentiment je loš i treba čekati padavičare na BIDU.
Koliki bi trebao biti rast da bi se približili koeficijentu od 22,5.
A kada ove podcijenjene dionice kupujem preko još podcijenjenih diskontiranih ZIFova od 60 do 80% jasno je da sa malo strpljenja
bez rizika mogu očekivati fantastičan profit.
Kakva je to moćna poluga!

BRIN=FMPS=QUNE=JAKT=SLPF=lova do krova sa malo strpljenja.
Naravno da treba uplatiti listić!
I zato:
NA ZSE će teći med i mlijeko u potocima!



http://www.cnbc.com/id/44612678

Ajde da vidimo reakcije.

Mislim da previše oslanjaš nade na USA i očekivanje nekih njihovih pametnih poteza….Ta štiva tipa CNBCa su više informativnog sadržaja a njihovi novinari mi nalikuju an INdex novinare….Svjetska ekonomija je u banani i neče to tako skoro UP sigurno, sve ovo što rade meni više liči na gašenje šumskog požara s kolima lokalnog DVDa no ne liči mi na neke temeljne reforme…Kad Grčka napokon bankrotira potegnut če svjet opet dolje, možda gledaš malo previše kroz ružičaste naočale….

Međutim to nikako nije razlog za neulaganje u dionice pogotovo u HR dionice….Neke HR dionice pale su i previše u onoj prošloj krizi iz razno raznih razloga i dan danas su još debelo podcjenjene, ukoliko do bankrota grčke dođe i sve potegne dolje mislim da neke neče baš tako jako potegnuti, a ako i potegnu brže če s evratiti..HR "srečom" nema problem ko strane burze da se boji ponovnog velikog pada jer

1.Mi nismo ni narasli (pogledaj razine DAXa 2007 i 2011 i iste CROBEXA
2.U doba 2008 puno više "malih" je bilo izloženo tržištu kapitala što neposredno što preko fodnova
3. Zbog "2" fondovi su morali prodavati jer su ljudi prodavali udjele u fondovima, istovremeno mali su paničarili i prodavali na burzi i sve je palo

Sada sam sve više pod dojmom da neki pametni OMFovi, XY, te još par pametnih igrača se trenutno krca s dionicama i čeka "bolja vremena", to je razlog što cjene ni ne rastu jer onaj tko ima kapitala taj ima i vremena polako kupuje nešto što vrjedi "100" po "30" i zašto bi sam sebi dizao cjenu…Prilog ovoj tezi je i u lividnosti na 8 i 9 kolovoz kada su mali paničarili a veliki prodavali i odjednom nije bilo problema nači preko 80 miljuna kuna za stavit na burzu..

Osobno mislim da problemi u svjetu nisu ni približno rješeni i da če još problema biti , nekako mi se najpametnije trenutno čini biti 50% u dionicma 50%u kešu, te povečavati/smanjivati taj omjer ovisno o vlastitoj averziji spram riziku …Bilo kako bilo treba imati spremnu dobru rezervu keša sa strane u slučaju novog potopa treba biti spreman na kupnju robe s popustom 🙂

*Namjerno u ovom tekstu nisam naveo niti jednu konkretnu dionicu jer cim neku spomenem dobijem PMe kao da sam Lopina i Machete…takoder nekima s etrneutno krcam pa si ne zelim sam dodavati konkurenciju :)..strpljivo stojim na BIDu i cekam 🙂
[/quote]
1. poanta je bio samo naslov da se FED ponovno uključuje na tržište, CNBC mi je smiješan ali brzi su
2. Reakcije sam mislio na naš forum ne na njihove indexe, dakle naše viđenje i članova foruma
3. Ne trejdam dnevno niti mjesečno ali mi je zanimljivo učiti iz ovih poteza i psihologije atomizirane skupine
4. slažem se i očekujem na 5 godina rast u Hrvatskoj
5. ne vjerujem u dugoročni rast Kine i ne vjerujem u njenu dominaciju kroz 20 godina

Mogu elaborirati ali evo ukrakto

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


NA ZSE će teći med i mlijeko u potocima!

ZSE se u ovoj burzi drzi dosta dobro u poredjenju s drugim burzama. Po meni dva su osnovna razloga.

Prvo Hrvatska je primljena u EU sto prestavlja ogromnu priliku za domacu ekonomiju. Pogotovo za zdravi dio ekonomije koji ima kreativnog i inovativnog potencijala.

Drugo Hrvatska je na pragu parlamentarih izbora. Za pola godine Hrvatska ce imati novu vlada. Kakva god da bude ta vlada imati ce vise kredibiliteta od postojece i vise prostora da pokrene promjene.

Malo je zemalja koje u tako kratkom vremenu imaju tako puno prilika da naprave znacajan zaokret. Sada je pitanje da li ce drustvo prepoznati prilike i smoci hrabrosti da krene u promjene ili ce prevladati strah i nastavak dugogodisnje agonije.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


5. ne vjerujem u dugoročni rast Kine i ne vjerujem u njenu dominaciju kroz 20 godina

Mogu elaborirati ali evo ukrakto

Ovdje si u krivu ali ono miljun posto…Neču sad ići u detalje, upitno je štp to točno i znači "dominacija", no previše ljudi radi elementarnu grešku i Kinu smatra samo "zemljom jeftine radne snage" (sto je trenutno relativno i točno)..Naglasak je na ovo relativno, bez da se ode tamo i vidi neke stvari osobno nemoze se donositi ispravni sud

Činjenica je da Kina trenutno "drži u šaci" USA s obzirom na to koliko ima je USA dužna, no isto tako Kina i USA su jako ovisne jedan o drugom, ako pada jedan pada i drugi i to je trenutno tako..Međutim Kina ima jako veliki potencijal trenutno za preuzeti 1. mjesto od USA i po meni trenutno jako dobro rade na putu prema tome….e sada hoće li to znati izgurati do kraja vidjet čemo…Uskoro češ možda čitati Xinhua i slične a ne CNBC 🙂

Što je vjerojatno puno veči problem od ovoga u USA je upravo Kina i trenutni nekretninski balon koji je tamo u tjeku, a koji kada pukne če izazvati novu veliku krizu u svjetu jako sam uvjeren u to…

Evo malo inside infoa od tamo 🙂

...



5. ne vjerujem u dugoročni rast Kine i ne vjerujem u njenu dominaciju kroz 20 godina

Mogu elaborirati ali evo ukrakto

Ovdje si u krivu ali ono miljun posto…Neču sad ići u detalje, upitno je štp to točno i znači "dominacija", no previše ljudi radi elementarnu grešku i Kinu smatra samo "zemljom jeftine radne snage" (sto je trenutno relativno i točno)..Naglasak je na ovo relativno, bez da se ode tamo i vidi neke stvari osobno nemoze se donositi ispravni sud

Činjenica je da Kina trenutno "drži u šaci" USA s obzirom na to koliko ima je USA dužna, no isto tako Kina i USA su jako ovisne jedan o drugom, ako pada jedan pada i drugi i to je trenutno tako..Međutim Kina ima jako veliki potencijal trenutno za preuzeti 1. mjesto od USA i po meni trenutno jako dobro rade na putu prema tome….e sada hoće li to znati izgurati do kraja vidjet čemo…Uskoro češ možda čitati Xinhua i slične a ne CNBC 🙂

Što je vjerojatno puno veči problem od ovoga u USA je upravo Kina i trenutni nekretninski balon koji je tamo u tjeku, a koji kada pukne če izazvati novu veliku krizu u svjetu jako sam uvjeren u to…

Evo malo inside infoa od tamo 🙂

[/quote]

Moje razmišljanje:

U svijetu imam konstantnim printanjem duga tj novca velika količina novaca tj kapitala koji se rotira i traži mogučnost zarade. Uvijek se traži neko utočište i prilika za zaradu. Globalizacija je dala mogučnost da se milijarde sliju bilogdje trenutno radeći od toga veliki boom i veliku priliku. Naravno dok oni ne odu drugdje. Recimo cijena zemljišta u Africi.

Kina.

Komparativno velika prednost jeftine radne snage. Naravno ovaj silan kapital iz uvoda slijeva se u Kinu(nekretnine pogotovo)i radi tako nerealne zarade, priniose rastove GDP-a. Inače u KIni sam bio i vidio nijhov način rada i mentalitet. Profitno su orijentirani više od bilo kojeg naroda kojeg znam. Ali i vrlo nekvalitetni. Slabi su u value added proizvodima, još uvijek dobri u industriji. Svjetski MNC su nanjušili ono što su nanjušili i Hedge fondovi. Priliku zarade. Ne vjerujem da itko od njih osim znanstvenog kruga(koji gledaju po trenutnim fixnim parametrima) vjeruje u dominaciju Kine kroz 20 godina. KIna pusti veliki projekt, veliku dionicu pruge i brzi vlak u pogon koji drugi dan ne radi zbog infrastrukturnih grešaka. Puni su buke ali sa vrlo malo kvalitete. Normalno kapitalne kontrole nedaju ulaz na tržište bez davanja know how-a.
Gdp im već sada pada, a bio je nošen nekretninskim boomom, koji ja isto vjerujem da će ukosor implodirati. Kada se to dogodi a GDP padne na 4,5 posto, na dugi rok Yuan postane slobodno konvertibilan, veliki dio MNC-ova će se vratiti na Zapad. Kao što je sada otišao na Istok. To je periodička pojava i događa se često.
Kinezi su brzi, brzopleti, apsolutni protupol Japanu.
Mislim da ih veliki dio MNC-ova vidi samo kao desetljetnu priliku za zaradu.
Također, onog trena kada socijalna davanja i mirovinsko postanu norma u Kini i kada radnici postanu sigurnijii, manje će im rasti prirodni prirast, manje će biti voljni raditi, postati će skuplji i po cijeni rada približiti će se Zapadu. Vjerujte mi, svaka velika svjetska kompanija tada će se početi okretati Zapadu. Ponvono.


@Twixer
– da. slažem se sa našim mogučnostima rasta. Kredtini rejting će nam rasti. Cijene zaduživanja pasti. Doživjeti ćemo ono što smo imali prije par godina tj imati ćemo priliku kao i Grčka samo se nadam da ne završimo kao i oni. Ljudi obično ne vide mjesto kupovini nego to rade na vrhu kao i 2008.

Napomena: svi podcijenjuju snagu Europe. Eurozona je najveća ekonomija svijeta. OVo su porođajne muke. Kvaliteta rada na Sjeveru Europe, tranzitni i poljoprivredni i turistički potencijal na Jugu Europe su nemjerljivi. Europa je svjesna manjka svojih sirovinskih potreba. Ali se okreče naglo renewablesima. Uz sve jačeg partnera Rusiju, ma ne bojim se za EU.

Uvijek se bojim za parametre na vrhun

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@domach1984

Jako puno ovoga što si rekao stoji, no nekim stvarima si u krivo , to sam ti pojasnio na PM ali evo ovdje javno ukratko

1.Jednom preneseno znanje teško je vratiti, kad si jednom školovao kineza za neki posao, a izgubio amera teško češ više nači amera koji če se za to uopće i htjeti školovati a i taj proces je dug..TU je proces "brze promjene radne okoline"

2. Radiš grešku kao i večina i smatraš Kinu običnom zemljom jeftine radne snage..To je trenutno i točno večinom se iz Kine izvozi roba proizvedena od strane radnika koji rade za siču međutim u Kini postaje sve jači i pravi research , imaju jako razvijene kompanije u nekim područjima, na Pm sam ti spomenuo npr Huawei koji prestiže Ericsson , kupuju dosta kompanija u EU (npr VOlvo je sada kineski en više švedski) i upravo se u tome radi da i uskoro trebala krenuti transformacija Kine iz obične "šljakerske" zemlje u zemlju koja stvara inovacije i nove proizvode..Ovo što si rekao da su suprotni japancima to potpuno stoji, često su šlampavi i ne razmišljaju previše no to je večinom kod seoskog stanovništva.Upoznao sam mnogo ljudi koji su došli sa sela , ali i mnogo koji su "rođeni u gradu" i razlika u mentalitetu je OGROMNA…No trenutno je omjer selo:grad jako velik za selo naspram grada u Kini…Ne želim reći da če Kina samo tako prestati Kina i postati Japan nego mislim da je trenutno u tjeku prva faza turnoraunda koji će se desiti kroz narednih 10tak godina i koji če transformirati Kinu iz običnog proizvođaća u stvaratelja (u početku u malom, a onda u sve večem postotku)…Tu se dešava i problem velikih brojeva, Kienza u Kini ima 1.3 miljarde po svjetu ih ima još više i sada neka samo 20% Kine se transformira iz "proizvodnej" u "stvaranje nove vrjednosti" i pogledaj koliko je tih 20% veliko u usporedbi s drugima….

3. Kazes Kinu će zamjneiti Afrika (neki smatraju i Indija)….Mnogi tako smatraju međutim mislim da posotji razlog zašto je Kina bila "prva" u iskorištavanju jeftine radne snage..Stvar je u kineskom mentalitetu a to je da kad rade rade, imaju dobar odnos prema poslu (ali često im moraš točno crtati što želiš) međutim ne zabušavaju……Problem kod Indije je taj što je npr u Kini sramota ne raditi no u Inidiji ti onaj najsiromašniji, onaj iz anjniže kaste neće raditi, on če prositi radije i životaraiti a to je zato što oni jako dobro znaju da je nemoguče preći iz kaste u kastu odnsono jednom kad si rođen u lošoj kasti to te prati cjeli život i nemožeš se iz tog izvuči ma koliko god da radio..TO je problem Indije..Što se afrike tiče oni su po mentalitetu mnogo gori od kineza pogotovo u pogledu razmišljanja o tome što rde i volji za radom, također Kina je ogromna upravljana zemlja s mnogo ljudi dok je aftika skup mnogo siromašnih zemalja koje unutar sebe su još podjeljene na miljon plemena koja se mešusobno ne vole i teško je tu postići jedinstvo u "izgadnju nacije" kao što su to stvorili kinezi u Kini

my 2 cents

...



@domach1984

Jako puno ovoga što si rekao stoji, no nekim stvarima si u krivo , to sam ti pojasnio na PM ali evo ovdje javno ukratko

1.Jednom preneseno znanje teško je vratiti, kad si jednom školovao kineza za neki posao, a izgubio amera teško češ više nači amera koji če se za to uopće i htjeti školovati a i taj proces je dug..TU je proces "brze promjene radne okoline"

2. Radiš grešku kao i večina i smatraš Kinu običnom zemljom jeftine radne snage..To je trenutno i točno večinom se iz Kine izvozi roba proizvedena od strane radnika koji rade za siču međutim u Kini postaje sve jači i pravi research , imaju jako razvijene kompanije u nekim područjima, na Pm sam ti spomenuo npr Huawei koji prestiže Ericsson , kupuju dosta kompanija u EU (npr VOlvo je sada kineski en više švedski) i upravo se u tome radi da i uskoro trebala krenuti transformacija Kine iz obične "šljakerske" zemlje u zemlju koja stvara inovacije i nove proizvode..Ovo što si rekao da su suprotni japancima to potpuno stoji, često su šlampavi i ne razmišljaju previše no to je večinom kod seoskog stanovništva.Upoznao sam mnogo ljudi koji su došli sa sela , ali i mnogo koji su "rođeni u gradu" i razlika u mentalitetu je OGROMNA…No trenutno je omjer selo:grad jako velik za selo naspram grada u Kini…Ne želim reći da če Kina samo tako prestati Kina i postati Japan nego mislim da je trenutno u tjeku prva faza turnoraunda koji će se desiti kroz narednih 10tak godina i koji če transformirati Kinu iz običnog proizvođaća u stvaratelja (u početku u malom, a onda u sve večem postotku)…Tu se dešava i problem velikih brojeva, Kienza u Kini ima 1.3 miljarde po svjetu ih ima još više i sada neka samo 20% Kine se transformira iz "proizvodnej" u "stvaranje nove vrjednosti" i pogledaj koliko je tih 20% veliko u usporedbi s drugima….

3. Kazes Kinu će zamjneiti Afrika (neki smatraju i Indija)….Mnogi tako smatraju međutim mislim da posotji razlog zašto je Kina bila "prva" u iskorištavanju jeftine radne snage..Stvar je u kineskom mentalitetu a to je da kad rade rade, imaju dobar odnos prema poslu (ali često im moraš točno crtati što želiš) međutim ne zabušavaju……Problem kod Indije je taj što je npr u Kini sramota ne raditi no u Inidiji ti onaj najsiromašniji, onaj iz anjniže kaste neće raditi, on če prositi radije i životaraiti a to je zato što oni jako dobro znaju da je nemoguče preći iz kaste u kastu odnsono jednom kad si rođen u lošoj kasti to te prati cjeli život i nemožeš se iz tog izvuči ma koliko god da radio..TO je problem Indije..Što se afrike tiče oni su po mentalitetu mnogo gori od kineza pogotovo u pogledu razmišljanja o tome što rde i volji za radom, također Kina je ogromna upravljana zemlja s mnogo ljudi dok je aftika skup mnogo siromašnih zemalja koje unutar sebe su još podjeljene na miljon plemena koja se mešusobno ne vole i teško je tu postići jedinstvo u "izgadnju nacije" kao što su to stvorili kinezi u Kini

my 2 cents

Ne ne ne.

Ne kažem da će Kinu zamjeniti Afrika. Afrika je trenutno u očima špekulanata velika pa onda veliki priljev kapitala donosi rast. Umjetni naravno.

Moja postavka je da se događa turnaround – da ali da Zapad postaje štedljiv a Istok sve više orijentiran u potrošnju. Gledaj fiskalne planove država Zapada. Osim toga to će sniziti cijenu rada Zapda i još više približiti isplativost Zapda i IStoka(koji raste).

Dakle, da događa se turnaround ali ne na štetu Zapada. Najgore u slijedećih 20 godina je po meni prošlo. Sada konsolidacija i usmjerenost obnovljivim izvorima. Pogotovo za Europu.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Eto uglavnom se slažemo samo nam se stajališta razlikuju u nekim detaljima :)….

Ajde ako ništa malo smo razdrmali temu nakon što ju je "BRIN-KODT" bitka skoro pa uništila :)..

...


Eto uglavnom se slažemo samo nam se stajališta razlikuju u nekim detaljima :)….

Ajde ako ništa malo smo razdrmali temu nakon što ju je "BRIN-KODT" bitka skoro pa uništila :)..

Hahahahaha:) Baš:) Što više argumentiranosti i rasprava – više učenja:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close