Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@Twixer

Mladih, obrazovanih ljudi imaš na bacanje.. Treba ih samo zaposlit.. To ti je kao uvoz pšenice, šećera, itd.


Ja nemislim tako, paravnika i i ekonomista možda i ima za bacanje ali inžinjera strojarstva i elektrotehnike nam još ite kako fali.




@Twixer

Mladih, obrazovanih ljudi imaš na bacanje.. Treba ih samo zaposlit.. To ti je kao uvoz pšenice, šećera, itd.

Kad bi ti mladi i "obrazovani" ljudi , kojih imaš na bacanje , stvarno nešto znali , sami bi se samo-zaposlili .

Nažalost imamo puno mladih (i s diplomama ) koji ništa neznaju .
Obrazovani su za neradna radna njesta u javnom sektoru .
[/quote]

Da ti nisi ljubomoran na njihove diplome??? [bye]

@maliLuki
Kad naučiš gramatiku onda se javi.

Meni je normalno da se s mojim mišljenjem velika večina ne slaže pa da moje postove ocjenjuje s jedinicom .

Velika večina Hrvata žive kao "paraziti" ili "poluparaziti"dok svega 350.000 ljudi u Hrvatskoj svojim radom stvara dodane vrijednosti .
Među njima i ja .

.

Veliki rast dionica MGMA od čak 2,05 % !

Netko se bacio u trošak .

Kupio je za 4,98 kn čak jednu dionicu MGMA.

.

Ma mladi smo i obrazovani. IMa dosta mladih koji znaju dosta toga. Ipak;

1. sustav fakultetskog obrazovanja je manjkav(previše diskursa)
2. stanje u ekonomiji Hrvatske je trenutno dosta loše, nemamo viziju niti voditelja sa vizijom
3. stanje u Europi nije dobro, problemi političke i ekonomske prirode
4. Kina oduzima radna mjesta(komparativna prednost jeftine radne snage)Europi i SAD-u
5. LJUDI NE RADE ŠTO VOLE
6. preveliki javni sektor
7. prejaka socijalna davanja.

Dakle, moje mišljenje, imamo inteligentne ljude u prosjeku stanovništva. Svi od nas ovdje koji su putovali znaju da smo u USA, Kini, Bliskom Istoku vrlo dobro obrazovani.
Država nema viziju, ljudi slijede državu. Imam osječaj da naš narod samo čeka da se zaposli u ionako prevelikom državnom aparatu. Malo ljudi radi ono što vole. Znam par ljudi koji su radili ono što vole. Ne smijemo gledati na novac kao cilj. Nego kao na NUSPORDUKT DOBROG RADA. Novac dođe uvijek u izvrsnosti. Znam dečke koji su od bauštele došli do milijuna(višestrukih) i pametnih dečki koji rade u državnoj upravi i krate Bogu dane. Jedan mo prijatelj koji se bavi isključivo parketima – kada gleda televiziju, film, prvo uočava parkete. Prekrasno. Zato je i uspješan. Voli to što radi. Sa djecom ide na gradilišta nedjeljom da im pokaže rad i učinke. NItko ne može živjeti od samo 8 sati rada i slobodnog vikenda. Bar ne u početku i mlađim godinama. Penzije su po meni glupost. Kada bi cijeli život ulagali i štedjeli onoliko koliko dajete u mirovinske fondove – imali bi za 30 godina puno više novaca-samostalno. Prevelike su obveze prema poslodavcima – zato i ne zapošljavaju(na stranu što nema potražnje)jer se boje pritisaka zakona. Tržište rada je prefixno i ustrojeno na starim temeljima(lošim). Dakle čini mi se da nam treba liberalizacija tržišta, smanjenje poreznih davanja, smanjenje penzija i jednostavno suptilno reći ljudima – maknite se sa državne sise, imate slobodu, ostvarite se.
NItko koga cijenim nije gledao na novac već da jako dobro radi ono što radi i sa ljubavlju. Fakultet ne garantira ništa, ali daje dobru bazu. Doktorski završite ako možete kao ljubav prema znanju. Neka hobi postane posao – to je uspjeh. Neka netko bude lončar a netko inovator – samo neka to rade iz strasti a ne samo zbog novaca.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Dakle, moje mišljenje, imamo inteligentne ljude u prosjeku stanovništva. Svi od nas ovdje koji su putovali znaju da smo u USA, Kini, Bliskom Istoku vrlo dobro obrazovani.

Kako to da smo dobro obrazovani, a nismo sposobni izmisliti niti jedan globalno uspjesan proizvod ?

Ljudi se u Hrvatskoj obrazuju i obucavaju da bi radili na instaliranju i odrzavanju tudje opreme. Mislim ta djeca imaju potencijala koliko i njemacka, medutim ne postoji kvalitetan kadar na sveucilistima koji bi taj potencijal pretvorio u kreativnu radnu snagu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Dakle, moje mišljenje, imamo inteligentne ljude u prosjeku stanovništva. Svi od nas ovdje koji su putovali znaju da smo u USA, Kini, Bliskom Istoku vrlo dobro obrazovani.

Kako to da smo dobro obrazovani, a nismo sposobni izmisliti niti jedan globalno uspjesan proizvod ?

Ljudi se u Hrvatskoj obrazuju i obucavaju da bi radili na instaliranju i odrzavanju tudje opreme. Mislim ta djeca imaju potencijala koliko i njemacka, medutim ne postoji kvalitetan kadar na sveucilistima koji bi taj potencijal pretvorio u kreativnu radnu snagu.
[/quote]
Ne razumijem što mislite pod Mi? Hrvat u Hrvatskoj? da ga i izmisli nema niti dobru podršku investitora, niti ekonomiju serija niti liberalnu trgovinu. Da netko u Hrvatskoj izmislio Facebook(najgluplji primjer) vjerojatno bi vrlo brzo utonuo u sivilo. Nemaamo niti imidž kao USA, Njemačka, ili Japan(bez obzira na njihovu situaciju). Isti proizvod izmišljen od Hrvata i Amerikanca – zbog svih navedenih razloga gore ima bar 75 posto veću šansu da uspije. Također, u Hrvatskoj od 4 milijuna stanovnika usporediti sa Amerikom od 300 milijuna po nekakvom generiranju proizvoda je smiješno. Ja Vam imam odličan proizvod koji nije još napravljen na Hrvatskom tržištu. ali, nemam još 10 milijuna kuna, i premlad sam da bi me se shvatilo ozbiljno. Premalo smo tržište, nema ekonomije serija, nema liberalnosti i fast movinga-zatonemamo globalne proizvode. E da, niti tradiciju nemamo( kao Švicarska u proizvodnji satova, ači naša tradicija sada je stara 20 godina, imajte na umu rat.)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



Dakle, moje mišljenje, imamo inteligentne ljude u prosjeku stanovništva. Svi od nas ovdje koji su putovali znaju da smo u USA, Kini, Bliskom Istoku vrlo dobro obrazovani.

Kako to da smo dobro obrazovani, a nismo sposobni izmisliti niti jedan globalno uspjesan proizvod ?

Ljudi se u Hrvatskoj obrazuju i obucavaju da bi radili na instaliranju i odrzavanju tudje opreme. Mislim ta djeca imaju potencijala koliko i njemacka, medutim ne postoji kvalitetan kadar na sveucilistima koji bi taj potencijal pretvorio u kreativnu radnu snagu.
[/quote]

Svjetski proizvod?

Slovenija, Srbija, Rumunjska, Bugarska ih imaju? S tim da samo jedna od njih je bila u ratu kao i mi?

Kako mislite svjetski proizvod?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Napisao sam veliki post ali sam ga izbrisao…Samo ukratko

-Jedan sam od tih mladih visoko obrazovanih o kojima pričate, nedavno sam diplomirao u HR ali živim na istoku, uz povremene dolaske u HR
-HR ima jako puno pametnih i sposobnih ljudi no oni ne ostaju u HR nego nakon diplome odlaze na zapad (ili istok 😉 )
-Problem koji HR mora rješiti je to da ti mladi ne odlaze nego ih motivirati da ostanu ovdje i počnu stvarati novu vrjednost

Kada će u HR biti stvorena atmosfera da sesvojim raodm može nešto postići, kada se neče gledati da se satre mlađeg kolegu koji zna više od svog šefa da ga ovaj nebi zamjenio, kada se daju normalni poticaji za poduzetnike, počnu podupirati research projekti, kad se olakša mladima pokretanje vlastitog posla, kada se uredi kultura plačanja te ukinu kronična korupcija i nepotizam u HR društvu tada če vam mladi imati volje ostati u HR…

U HR osim navedenih problema postoji i problem da HR tvrtke posebno IT rade poslove za koje netreba biti neki posebni stručnjak več se rade jednostavne stvari i onda tko god zna i želi nešto više je "osuđen" za odlazak….Tu se trebate iskazati vi "stariji", uredite državu, napravite radna mjesta, neka se počne podupirati research i znanje a ne trgovina i ljudi će imati zašto ovdje ostati…Dokle god odlaze oni koji bi trebali stvarati novu vrjednost nema pomaka s mrtve točke….Zašto bi netko ostajao ovdje i borio se s HR birokracijom i korupcijom kada vani može uz upola manje truda ostvariti mnogo veći uspjeh..Prisjetite se kako su stvarane tvrtke kao Končar,DDJH …..

Lako je pričati o "zemlji znanja" treba nešto u tom smjeru i napraviti , ovako je moj dojam da postajemo zemlja "trgovaca i konobara" bez nekog velikog znanja…

P.S
Primjer toga da smo pametna zemlja pametnih ljudi oduvjek su mnogi proizvodi koji potiću iz HR i stvoreni su ovdje..Znate li da je transformator s lak žicom izumljen u HR ui da je to bila revolucija u svejtu transformatora ? I dan danas je Končar jedna od najboljih u izradi istih i zato je ivana potpuno u pravu kada priča o KODT…Takvih tvrtki nam treba više i onda če mladi i imati gdje ostati, treba nam još 100 KODT a ne 100 Arena Centra,King Crossa, Kauflanda itd

...


Ja Vam imam odličan proizvod koji nije još napravljen na Hrvatskom tržištu. ali, nemam još 10 milijuna kuna, i premlad sam da bi me se shvatilo ozbiljno.

Imas masu firmi u svijetu koje investiraju u nove tehnologije. Sve sto trebas napraviti je da ih kontaktiras i ponudis svoj proizvod. Ja sam radio za jednu od njih. Firma obicno zaprimi puno takvih ponuda. Odabere se nekoliko njih koje ce cine obecavajucim. Ljudi koji odabiru te ponude uopce na gledaju od kuda ponuda dolazi nego koliki je potencijal te tehnologije.

Zatim firma trazi misljenje od nekoliko relevantnih profesora na sveucilistima i ako su misljenja pozitivna tehnologija se testira. Obicno se zaposli neki laboratorij na sveucilistu. Testiranjem se obicno uoce nedostaci. Ako se daju ukloniti i ako je i nakon toga proizvod konkurentan firma odlucuje da investira novac u proizvodnju i marketing.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

evo ja se ubi od dosade a vodim 5 poslova. konkurencija nikakva. svi gledaju pa se čude umjesto da me stisnu nižom cijenom…pa imaju oči, vide što radim. al kontaju..sad je kasno…e pa hvala vam dragi sugrađani na pasivnosti. i o kakvim proizvodima pričate. ja imam masu prijavljenih patenata(jedna je bio hebeno blizu) ali to je skupo i sporo. dovoljno je skopirati proizvod izvana ili slušati tržište. plivaš uz velike ribe. u americi bi puno više zaradio prvih godina(jer tamo kupci daju šansu svakom proizvodu) ali bi nakon 2-3 godine mogao zaboravit na visoke marže i laku zaradu.

livin' from hand to poor mouth you an' me an' my secret south

New Report

Close