Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Twixer, odlična analiza tržišta nekretnina. Slažem se da je stan roba kao i svaka druga. Također smatram da je za prosječnog građanina bolje unajmiti nego kupiti stan, pogotovo po ovim cijenama. No kod nas postoji samo jedan mali problem: neregulirano tržište najma stanova. Tu vlada priličan kaos, ne samo da nema prave regulative već nema ni jasne standardizacije stanova koji se iznajmljuju pa je na tržištu moguće naći stvarno svašta po svakakvim cijenama.

Ova priča sa podstanarom koji je u boljoj poziciji od onog koji je kupio stan na kredit je dosta problematična i predstavlja neobičnu usporedbu jedne novinarke koje upravo to tvrdila. Da je bolje biti podstanar nego otplaćivati ratu za stan jer je to nešto jeftinije??
Zaboravila je reći samo jednu sitnicu, a to je da je stan tvoj nakon što ga otplatiš, a podstanar je i nakon 30 godina podstanar.
Ali dobro obzirom da je to bio plaćeni članak možda i nije čudno.
Zapravo je čudno samo jedno, što čak i nakon nekretninske krize svih vremena nitko ne govori kako je najbolje štednjom do stana.
Nalazim da je to prilično neobično.

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go


Jao koji primjeri…jesi mogao nači gore od Laništa i Španskoga…Možda još i O2 u Odri…..Lanište je katastrofa gradnja , i ta cjena je i primjerena za taj kvart i tu kvalitetu gradnje

Pogledaj cjene novih stanova sagrađenih kraj Bundeka ili nešto na sličnoj lokaciji pa nađi cjene kvadrata…Dobro da se još ne počne spominjati Sopnica-Jelkovec gdje nebi uselio niti da meni plate a ne da ja još plačam 🙂

O čemu ti pričaš? Znači ti si uvjeren da su stanovi koji se grade kraj Bundeka kvalitetniji jer su blizu Bundeka? Daj malo dođi k sebi… Nekad je i vrijedila ona "koliko para, toliko muzike", ali danas, u ovo vrijeme, NE. A to što je tebi možda bitno, da si 5 minuta bliže centru od npr. nekog tko je na Laništu, onda ti slobodno možeš dati i 500€ više po kvadratu, ali ako misliš da si s tim dobio kvalitetniju gradnju, ne mora biti, dobio si bolju lokaciju, koja u ovom slučaju više košta…

Ja vidiš nemam takvih predrasuda, meni ne znači da su svi stanovi na Laništu i Španskom loši, kao ni da su svi stanovi na Branimirovoj ili Jarunu dobri…

Ja živim u širem centru, imam 20min laganog hoda do trga, ali apsolutno mi nije greda živjet ni u Španskom a niti na Laništu, jednostavno ljudi kupuju ono što si mogu priuštit… Istina Sopnica-Jelkovec i O2 nisu praktički u ZG, a ako bi već išao van ZG, to bi bio Strmec ili Jaska…

Neznam čemu takvo razmišljanje, nisam rekao Kozari bok…. [undecid]

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Twixer, jako dobar post, no moram ispraviti samo ovo:

Cak ni Todoric koji ulaze u sve zivo ne ulaze u stanove.

Agrokor je pred par godina kupio Ciglane Zagreb dd, prije nego je napravio i otvorio Superkonzum Črnomerec. S vremenom je povećavao vlasništvo, a proljetos je izvršio squeezout preostalih dioničara, otkupio sve dionice i pripojio CGLN samom Agrokoru.
Kome se da, nek na Fini malo prouči izvješća (bilo je tu puno desetaka milijuna kuna koje su prohujale s AGrokorove strane prema bivšim vlasnicima), ali treba reći da firma ima građevinske dozvole i teren za gradnju stanova. Nisam sad siguran, ne da mi se provjeravati, ali mislim da je onaj Muellerov brijeg i stanogradnja koja se tamo najavljuje upravo na terenu u vlasništvu Ciglana, odnosno sad Agrokora…


Svi bahati vrlo brzo moraju platiti račun.Iskreno priznajte koliko ste spušili od početka kolovoza.
Tako se i Ivana bahatila pa je u srpnju ostvarila izuzetno veliki gubitak,a …. dobit.S obzirom da
sada puše svi već u srijedu kada izađe NAV/ne smijem ga spominjati/ vjerovatno ćemo utvrditi da je
gubitak manji od pada crobexa,a vaš portfelj u okviru prosjeka.A to znaći da …. posluje bolje od
većine ulagača na burzi,naravno ako rade disperziju,tj.ako se pravilno ulaže.

Ivana ima stabilan portfelj koji je za moj ulagački ukus malkice previše konzervativan, što ne znači da je lošiji ili bolji od moga.

BRIN je smeće od dionice i u najboljem slučaju vi ćete se izvući s nulom. BRIN je bio smeće i ostao smeće, a letio je kad su letjeli purani. Bolje da ste u novčani fond uložili. Da pratite hrvatske dionice malo duže vremena, ne bi vam ni u najdivljijim snovima palo na pamet ulagati u BRIN, ali to je lekcija koju ćete naučiti sami.

A DKVS je u svoje vrijeme bila jako interesantna,do trenutka dok nije utvrđeno da su sva financijska izvješća zadnjih pet šest godina bila lažnjaci.I trebalo je bježati.

Na žalost, događa se i na našoj maloj burzi da se izvješća lažiraju. To je rizik ovoga posla. Međutim, gdine lopina, kad je već sve bilo potpuno jasno, kada se znalo da DKVS svojom imovinom ne može pokriti potraživanja, vi ste i dalje drukali. Ja nisam bio jedini koji vas je upozoravao, a morate stvarno biti dobri da upozoravate nekoga na takve stvari koje se same od sebe podrazumijevaju. Kao da govore nekome da ne gura glavu u peć.

Što se gubitka tiče, propustio sam kapitalizirati zaradu ostvarenu na PTKM od početka lipnja. Vjerojatno ću to učiniti još nekoliko puta, jer ciljam mnogo više.

A za vas evo domaća zadaća:

Uz pretpostavku (koja se ne mora ostvariti) da će PTKM ovu godinu završiti sa 160 milja kn, izračunajte onaj famozni Grahamov koef P/E * P/B na P=170 pa javite čiji je manji, onaj od BRIN-a ili onaj od PTKM. Mogli bi se iznenaditi.

a da stvar pojednostavite vezano za nekretnine ili podstanarstvo.

dok je najam jeftiniji od kamate na kredit isplati se biti podstanar. nakon 30 godina kredita imaš stan ali isto tako nakon 30 godina u podstanarstvu imaš i štednju ostvarenu jeftinijim troškom najma životnog prostora-kamata na tu štednju je čista zarada.
gadno je što u podstanarstvu taj životni prostor ne možeš u potpunosti prilagoditi sebi ali je lijepo što spavaš mirno ne razmišljajući o kreditu sa finim novcima ostvarenim na razlici jeftinijeg životnog prostora.
npr. u dubrovniku za 150 000€ možete kupiti nekretninu koja će vam kroz najam otplaćivati kredit i zarađivati za podstanarstvo. a ako imate gotovinu isplatit ćete je za 12-ak godina ako ste dobri u iznajmljivanju. pa opet ljudi ne razmišljaju tako(što je dobro za manjinu koja razmišlja). jednostavno naš mentalitet se još nije prilagodio vremenu u kojem živimo. globalizaciju su pokrenuli neki drugi mentaliteti a nas je zahvatila kao slučajne prolaznike i baca nas lijevo-desno.

livin' from hand to poor mouth you an' me an' my secret south


Poštovani ,

nakon 18 godina investiranja u dionice na našoj burzi djela viška novaca moj zaključak je , dobronamjerno :

1.Ulagati u vlastiti posao , tvrtku ili obrt

2.Ulagati u nekretnine na Jadranu ili u Zagrebu

3.ulagati u dionice tvrtki koje se bave energijom i telekomunikacijama

1. Apsolutno najbolje ulaganje
2. Jadran da, Zagreb ni u ludilu
3. Generalno bi oba sektora trebala rasti, medutim ima tamo svakakvih tvrtki i nece plima podici sve brodove.

Najbolje ulaganje bi bilo naci curu koja ima kucu u Zadru, dionice HT-a i energetskih tvrki i dobro kuha. Jednim udarcem rijesis sve i uzivas.
[/quote]

U potpunosti se slažem s Vama . Ulagati dobroj curu iz Zadra bilo bi najisplativije .

Inače ja sam ulagao kao što sam napisao :

1. privatni posao , naravno da je kriza učinila svoje ali ako se radi o privatnom vlasništvu brzo se uoći gdje je problem i u roku odma se donesu odluke kojima se štiti posao . I najviše se zaradi jer u svakom trenutku znate kolko je sati u vašem poslu . Ulaganje u tuđi posao putem dionica nikad nije sigurno , jer pored svih mogučih pokazatelja , skupština , bilanci , TA ,FA , grafikona …nikad neznate
šta se događa u tvrtki i nikad nije "transparentno".

2.Ja sam investirao i na Jadranu i u Zagrebu u nekretnine . Unatoć padu cijena i na Jadranu i u Zagrebu i da sada prodajem zaradio bi . Nekretnina je uvijek bila sigurno ulaganje . Dosta se da zaraditi od iznajmljivanja tvrtkama (Zgb) ili turistima (ja ne iznajmljujem). Ni u kojem slučaju kod ulaganja u nekretnine nisam mislio o kreditima . Kupiti nekretninu s kreditom je propast , jer na račun kamata banci morate kupiti barem jedan stan .
Neznam šta će se dogoditi sa investicijama u nekretnine kad uvedu porez na nekretnine . Čini mi se da će opet biti kažnjeni oni koji su vrijedno radili i marljivo štedjeli a nagrađeni će opet biti paraziti koji su sve pojeli , popili i posrali .

3.Moje ulaganje u energiju (INA) donijelo mi je veliku zaradu , a nemogu se požaliti ni na dividende od HT a .
Ipak sada mislim da bi bilo puno bolje da sam kupio zlato i pohranio ga u čarapu .

Pozdrav

.

Poštovani ,

nakon 18 godina investiranja u dionice na našoj burzi djela viška novaca moj zaključak je , dobronamjerno :
……
[/quote]

nisam mogao da ne komentiram, ali
[shocked]
18 god na burzi: dio "tvoje generacije" je zaboravio kako se kupuje dionica, a dio je imao prebivalište u 8 kvadrata, a ti piskaraš po forumu?!

"Pokušaj je prvi korak ka neuspjehu." Homer Simpson Caveat emptor

Poštovani ,

nakon 18 godina investiranja u dionice na našoj burzi djela viška novaca moj zaključak je , dobronamjerno :
……

nisam mogao da ne komentiram, ali
[shocked]
18 god na burzi: dio "tvoje generacije" je zaboravio kako se kupuje dionica, a dio je imao prebivalište u 8 kvadrata, a ti piskaraš po forumu?!
[/quote]

ma oni još trguju preko telefona i plaćaju proviziju 1%-2%. [lol]

livin' from hand to poor mouth you an' me an' my secret south


a da stvar pojednostavite vezano za nekretnine ili podstanarstvo.

dok je najam jeftiniji od kamate na kredit isplati se biti podstanar. nakon 30 godina kredita imaš stan ali isto tako nakon 30 godina u podstanarstvu imaš i štednju ostvarenu jeftinijim troškom najma životnog prostora-kamata na tu štednju je čista zarada.
gadno je što u podstanarstvu taj životni prostor ne možeš u potpunosti prilagoditi sebi ali je lijepo što spavaš mirno ne razmišljajući o kreditu sa finim novcima ostvarenim na razlici jeftinijeg životnog prostora.
npr. u dubrovniku za 150 000€ možete kupiti nekretninu koja će vam kroz najam otplaćivati kredit i zarađivati za podstanarstvo. a ako imate gotovinu isplatit ćete je za 12-ak godina ako ste dobri u iznajmljivanju. pa opet ljudi ne razmišljaju tako(što je dobro za manjinu koja razmišlja). jednostavno naš mentalitet se još nije prilagodio vremenu u kojem živimo. globalizaciju su pokrenuli neki drugi mentaliteti a nas je zahvatila kao slučajne prolaznike i baca nas lijevo-desno.

ovo što si napisao su pretpostavke, jer ako možeš jedne godine iznajmiti stan da ti vraća kredit, ili da ti isplati uloženi cash kroz 12g. , to ne znači da će isto tako biti i kroz npr.3 godine.
u vrijeme dioničarskog i stambenog buma tako su se ljudi hvalili koliko im stan vrijedi i po koliko su ga platili- iako ga nisu niti namijeravali prodavati- ali lijepo je zvučalo hvaliti se pametnim potezima 🙂

isto tako neki su tvrdili a neki čak i knjigu napisali kako je podstanarstvo isplativije od kupnje vlastitog stana jer štediš novac i na njega dobivaš kamate a stan kasnije kupiš cashom.
Samo- vrijeme je i taj primjer demantiralo jer se npr. cijela kaklulacija temeljila u ulaganju "niskorizičnom" u fondove koji kao donose 15% kamate, a dionice i puno više… i eto stana kroz 20 godina štednje za cash. Naravno o plaćanju podstanarstva nije bilo riječi (kao stanuje se kod roditelja) , a niti o činjenici da će čovjek sa 50g. prvi put biti u vlastitom stanu…
stanje fondova odnosno 15% godišnje njihovih prinosa danas je suvišno i komentirati….

Knjiga.

– evo preporučula bih vam knjigu Marka Grubinića "Otkrit ću vam tajnu".
– sam autor mi je osobno poklonio knjigu.
– sama knjiga je velićine one knjige gospon Birtića koja pobjeđuje tržište.
– u ovoj knjizi nemate ništa od dionica, ali je zanimljiva jer opisuje četrdesetak likova na našoj sceni na cca 220 stranica i na stotine slika, više je kao slikovnica.
– taj tip tiska je puno skuplji, ali je cijena za razliku od one gospon Birtića stvarno mala, čitam na omotu 39kn.
– moram sve ovo napisati i pohvaliti autora, ipak me je pohvalio kako sam No.1 (o dionicama nismo pričali, tako da se to ne odnosi na dionice).

– I love this game.
Pozdrav !

Nekretnine – stanovi.

– o tome ste puno toga napisali na ovoj temi.
– dosta toga je tu korisnog štiva, možda bi bilo dobro o tome otvoriti jednu posebnu temu.

– evo na tu temu jedan razgovor koji sam čula na plaži dok sam se sunčala.
– ova rečenica kaže sve, u podstanarima smo, stan je o.k., ali kada plaćam to podstanarstvo svaki mjesec to mi je kao da bacam novce kroz prozor, plaćam nešto što nikada neće biti moje.

– smatram kako je ta nekretnina za život stvarno potrebna.
– u mojem kraju je obićaj da tu pripomognu roditelji.

– ali kada imate tu nekretninu koja vam služi za življenje, tada to nikada ne smijete pripisati u neki fond vaše imovine.
– to jednostavno nije za prodaju, možete sada vi živjeti u malom stančiću ili velikoj kuću, ali to je jednostavno vaš standard življenja.
– nikada nemojte doći u situaciju tu nekretninu založiti za neki kredit, ili ju prodati zbog kupnje dionica.
– sijećam se kako su se mnogi hvalili kako su prodali nekretnine i kupili dionice na crobexu 5.000 .

– životnu nekretninu kupujte s vašom lovom, a ako mora biti kredit gledajte da je što manji.
– štedite u dobrim i dividendnim dionicama dok ne zaradite za stan.
– na nekim dionicama su vam puno veće dividende nego što je najamnina stana, gledam na cca 100.000 eura ili 700.000kn,
– tu bi bila najamnina cca 2.000kn za o.k. stan.
– 700.000kn, 5% dividenda, 35.000kn, a ima i većih dividendi, a najam stana 24.000kn, ali ako ste investirali u dionice o kojima pišem realno je očekivati za 4 god, porast cijene dionice od cca 100%,
– tada se prodaju dionice i kupi se nekretnina, ali s vlastitim novcima.

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close