Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@twixer

@James
Knox

možda malo offtopic, ali nastavno na vaše postove:

gdje to u zg ima stanova po 1200 – 1500 eur?
dobre lokacije i tražene drže cijenu od 2000 ili više.

evo, ako mi nađete stan po toj cijeni, ja ga odmah kupujem a spremna sam dati i vrlo lijepu proviziju pronalazaču dobrog stana po toj cijeni.



Ima novih stanova po 1390 (Pionir recimo), a ako se potrudis i nadjes nekoga ko se zeli rijesiti stana u kompenzaciji mozes i dosta nize. Govorim o novim stanovima. To je sada jako nelikvidno trziste i mislim da starogradnju moras prodati sa ogromnim discountom.

***hmmm, gdje si ti gledao te cijene po kvadratu? … ja sam imao trosobni u Maksimiru kod Kvatrića, mijenjao s nekim tipom za dvosobni i jednosobni na Pionircu… dvosobni sam prodao za 108 000 eura sad krajem siječnja ove godine, stan je 64 kvadrata plus podrum, stavio sam jedan jedini oglas u Plavi oglasnik i prodao nakon trećeg poziva telefonom nekom dedeku i bakici koji su utopili svoj stan na Trešnjevci i svom silom htjeli Pionirac blizu autobusne… a inače čitam te vaše prepiske tipa "cijene nekretnina su pale, popušil si 800€ po kvadratu itd. itd." i mogu reći s nekretninom nisi popušil ništ sve dok ne prodaš u vrijeme najniže cijene i onda te novce zapiješ, ostalo su normalne fluktuacije cijena nekretnina… svakih par godina ili rastu ili padaju i opće mi nema veze koliko je eura kvadrat kad znam da mi je uvijek ekvivalent 1 dvosoban stan na Banfici u Varaždinu za 1 novogradnja apartman na moru… nekretnina je uvijek primarna ma što neki pričali o tome

[/quote]

Vaš link

Inace podizvodjace su platili u stanovima i oni ih prodaju jos nize.

Nekretnina je investicija kao i svaka druga. Isto tako mozes reci da nisi nista izgubio dok ne prodas dionice.

Ne vidim po cemu bi to nekretnina bila primarna. Uzmi bilo koju knjigu koja se bavi investicijama i vidjet ces da se nekretnina ne tretira drugacije od bilo koje druge asset klase. Pricu kako je stan potreba su progurali developeri po medijima kako bi sto skuplje prodali stanove u vrijeme gradevinskog booma.

Ja ne tvrdim da su nekretnine u Zagrebu skupe, ali ne vidim razloga da uskoro postanu skuplje. Isto vrijedi i za US. Dok nema rasta zaposlenosti nema ni rasta cijena nekretnina.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Nekretnina je investicija kao i svaka druga. Isto tako mozes reci da nisi nista izgubio dok ne prodas dionice.

Ne vidim po cemu bi to nekretnina bila primarna. Uzmi bilo koju knjigu koja se bavi investicijama i vidjet ces da se nekretnina ne tretira drugacije od bilo koje druge asset klase. Pricu kako je stan potreba su progurali developeri po medijima kako bi sto skuplje prodali stanove u vrijeme gradevinskog booma.

Ja ne tvrdim da su nekretnine u Zagrebu skupe, ali ne vidim razloga da uskoro postanu skuplje. Isto vrijedi i za US. Dok nema rasta zaposlenosti nema ni rasta cijena nekretnina.

Koliko su nekretnine skupe najviše ovisi o bankama koje su najvažniji faktor koji formira cijenu preko ponude kredita, kao i procjeni hipoteke na tu istu nekretninu. Pri tom mislim ne samo na RH.

Prije kupnje stana sam pretražio glavne gradove država (Ljubljana, Sofija, Bukurešt, Beograd, Sarajevo, Beč i sl.) i ustanovio sam da su cijene vrlo slične uz oscilacije ovisno o gospodarskoj snazi države. U vrijeme najveće ekspanije (2008) su se cijene kretale od 2.000 do 4.000 eura u svim ovim gradovima. Npr. Ljubljana je držala cijenu od 4.000 eura za stanove, a neke sam fotografije stanova vidio i to nisu bili niti centar grada niti neki elitistički stanovi ili novogradnje, nego konforno uređeni stanovi. Prošle godine u zimu sam saznao da su cijene stanova u Sarajevu oko 2.000 eura po kvadratu itd. (Nezaposlenost u BiH oko 40%)
Hoću reći da većina ljudi ne kupuje stanove kao investicijsku imovinu, nego kao mjesto u kojem će si saviti gnijezdo i živjeti duže vremena. Pri tome je važno imati posao, a glavni gradovi ga uglavnom nude nešto više nego periferija.
Neki ljudi nikada neće razmišljati o drugim vrstama investicija, ali o nekretnini sigurno hoće.
Mala digresija (ekstremi), kvadrati u Hong Kongu ili New Yorku znaju koštati i više od 10.000 dolara!

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..

Pricu kako je stan potreba su progurali developeri po medijima kako bi sto skuplje prodali stanove u vrijeme gradevinskog booma.

***imaš istu briju ko i xy na svom blogu vezano za te nekretnine… ono svi bi trebali biti podstanari da radnička klasa lakše prihvaća poslove diljem zemlje…tko je vlasnik tih nekretnina u kojima bude radnička klasa podstanar to kao fol nije važno(a praktički je tu glavna fora da te od financijskog roba naprave još i stambenim robom), važno da su krivi mediji i reklame u vrijeme građevinskog booma… po tvojem ispada da prije građevinskog booma nije postojalo vlasništvo, svi su bili podstanari u nekretninama bez vlasnika… i dalje tvrdim da je primarna stvar nekretnina, jednom kad ostanes bez posla kad te krediti lupe po džepu(ili nedaj bože kakva bolest) i ostavi žena uvijek možeš prodat nekretninu i kupiti manju pa nisi na ulici i rijesio si kritične dugove… sad to usporedi da si podstanar pa ostaneš bez posla, roknu te krediti ode žena pa reci šta ćeš onda…lupat glavom o zid i maštat o podstanarstvu s krovom nad glavom, a ne mostom [smiley]

Alkoholom protiv droge, kriptovaluta, dionica i kladionica!

a odakle ti nekretnina in the first place? [undecid]
da bi je prodao i preselio u manju, morao si je prvo kupiti, a da bi je kupio, morao si imati nekakvu drugu imovinu, novac, dionice…
postupak je isti i sa drugim assetima ako te žena ostavi i razboliš se, s tim što su ti drugi asseti obično likvidniji, odnosno lakše utrživiji [smiley]

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012


a odakle ti nekretnina in the first place? [undecid]

***dobio nasljedstvom [smiley] od osobe kojoj su isto tako nekretnine bile primarne u životu… tu nekretninu sam prodao, kupio garsonjeru za sebe i 12 garaža u nizu kraj Varteksa u Vž koje sam rentao radnicima za mjesečni iznos koji nebih zaradio u 6 mjeseci radeći… kasnije sam radeći u Švicarskoj pola love ulagao u nekretnine, a pola u ostale biznise… i danas mi je otprilike imovina najmanje pola u nekretninama ostalo u raznim papirima, i jedino me za nekretnine ne cuka hoće li sutra DAX, Crobex, HangSeng ili DOW gore ili dolje i šta će danas Bernanke palamudit na tiskovnoj

Alkoholom protiv droge, kriptovaluta, dionica i kladionica!


a odakle ti nekretnina in the first place? [undecid]

A kume, nekretninu bi trebala dati država, tako razmišlja naš narod. Odatle i silna hajka na banke danas.

A kume, nekretninu bi trebala dati država, tako razmišlja naš narod. Odatle i silna hajka na banke danas.

istina…svi se naučili u socijalizmu živit na grbi države i sustava…
al šta ćeš kad nekom ni to nije bilo dosta, htio je još više…a da ne radi ništa…i sad smo u kapitalizmu…nitko ne bi ništa radio, svi bi povoljno stanove, da država dijeli…a to baš i ne prolazi…i sad opet nije dobro…


Pricu kako je stan potreba su progurali developeri po medijima kako bi sto skuplje prodali stanove u vrijeme gradevinskog booma.

***imaš istu briju ko i xy na svom blogu vezano za te nekretnine… ono svi bi trebali biti podstanari da radnička klasa lakše prihvaća poslove diljem zemlje…tko je vlasnik tih nekretnina u kojima bude radnička klasa podstanar to kao fol nije važno(a praktički je tu glavna fora da te od financijskog roba naprave još i stambenim robom), važno da su krivi mediji i reklame u vrijeme građevinskog booma… po tvojem ispada da prije građevinskog booma nije postojalo vlasništvo, svi su bili podstanari u nekretninama bez vlasnika… i dalje tvrdim da je primarna stvar nekretnina, jednom kad ostanes bez posla kad te krediti lupe po džepu(ili nedaj bože kakva bolest) i ostavi žena uvijek možeš prodat nekretninu i kupiti manju pa nisi na ulici i rijesio si kritične dugove… sad to usporedi da si podstanar pa ostaneš bez posla, roknu te krediti ode žena pa reci šta ćeš onda…lupat glavom o zid i maštat o podstanarstvu s krovom nad glavom, a ne mostom [smiley]
[/quote]

Vidite poštovani kolega, zbog ovakvog razmišljanja sumnjam da je ovaj narod išta naučio od ove krize. A kapitalizam u cikličkim periodima ide od konjukture do krize. Uvijek bilo. A to bi značilo da će nam sljedeća kriza (uz ogradu da nisam siguran da je i ova prošla) biti još bolnija. Kažete od financijskog roba naprave još i stambenog roba? A tko vas je napravio financijskim robom osim vas samih koji ste pošto poto htjeli ući u vlasništvo nekretnine i kupili je na vrhu vrhova cijene, i to još kreditom s kamatom (u chf naravno, jer ste od nekakvih mizernih primanja jedino tako mogli naštimati kreditini bonitet). Napravili ste dvostruku grešku. Na silu ste ušli u nešto za što ne znate kakvi će vam uvjeti biti u budućnosti (promjenjiva kamata), a druga je što ste za rješavanje vrlo bitnog životnog pitanja niste angažirali barem 30 tak posto vlastitih sredstava. I sad morate na silu izići da bi izbjegli ili smanjili gubitak. ja osobno nisam još sreo čovjeka koji je pritisnut nekim velikim problemom kao što je naprimjer: gubitak posla, ozbiljna bolest ili slična babaroga izašao iz nekretnine a da nije dobrano izgubio. Osnovno pravilo ako hoćete bilo kakvu nekretninu dobro prodati je da su glavni faktori specifični momet i vrijeme. Dakle nekretninu možete dobro prodati samo u vrijeme konjukture. Jer tada to kupuje svaka ………… koja si to inače ne može priuštiti. Vrlo rijetki su nekretninu dobro prodali kada im se zbog nekog razloga žurilo. Drugo, fleksibilnost u poslu vam je inače bitan čimbenik da biste u istom poslu mogli profitirati. Stoga ako dobijete ponudu za posao (pa ako je ona i dobra) a vi ste u najmu nekretnine, odjavljuješ je, kupiš prnje, prihvaćaš posao i uz puno manji stres seliš tamo gdje je posao, čitaj novac, unajmljuješ u tom mjestu drugu nekretninu, i idemo dalje. Ja osobno ne živim u Zagrebu i situaciju na tom tržištu nekretnina ne poznajem pa ne bi puno laprdao o tome. Znam samo da bih, da sam kojim slučajom imao kakav dobar stan u "metropoli" koji bih tamo 2007 mogao utopiti za nekih 300.000 eur ili više, da bih ga utopio bez puno razmišljanja, i danas uz nekakav bezrizičan ulog brao, recimo 5 % godišnje, pa da kažemo teoretski recimo 15.000 eur godišnje bez rizika, a isti takav ne vjerujem da bih najamninu plaćao više od 1000,00 eur. Po meni je ogroman problem u Hrvatsko što tržište najma nije niti malo uređeno i tu vlada kaos koji je teško razumjeti, pa je i to jedan od glavnih faktora koji ljude tjera u kupnju vlastite nekretnine pošto poto. A sami si odgovorite na pitanje kome to ide u korist, a dobro pogledajte tko su glavni developeri u Hrvatskoj, ocijenite njihov profil, i najbitnije pitanje, s čijim novcima oni grade i tko to sve vraća s kamatom (promjenjivom i u chf), uz naravno precijenjen metar stana. Možda i stignete do nekog zaključka.

"Kupujte zemlju, ona se više ne proizvodi"


Ovaj tjedan očekujte velike rasprodaje sljedećih dionica:
PTKM, ERNT, ADPL, HT, DLKV, KODT, KOEI i JNAF.

dionica prosjek petak 19.08. prosjek petak 26.08
PTKM 169,12 169,66
ERNT 1.178,27 1.192,20
ADPL 101,39 106,35
HT 238,19 244,23
DLKV 180,74 189,74
KODT-R-A 1.171,58 1.206,09
KODT-P-A 1.092,97 1.140,00
KOEI 558,23 569,53
JNAF 2647,74 2.700,00

Gdine Machere, uspjeli ste profulati devet od devet dionica. To je doista uspjeh.

Pardon, jednu sam zaboravio. Napisali ste da ste kupovali MGMU 24.08., tisuću komada, kada je prosjek bio 5.03, a danas je 4.94.

To bi dalo rezultat deset od deset. Dakle, uspjeli ste profulati apsolutno svaku dionicu koju ste gađali, što je upravo izniman rezultat.

Apsolutno SVAKA dionica za koju ste predvidjeli pad (i to jebački pad jer govorite o rasprodaji) je rasla, dok je istovremeno dionica kojoj ste predviđali rast pala.

Ja vam se klanjam.



Ovaj tjedan očekujte velike rasprodaje sljedećih dionica:
PTKM, ERNT, ADPL, HT, DLKV, KODT, KOEI i JNAF.

dionica prosjek petak 19.08. prosjek petak 26.08
PTKM 169,12 169,66
ERNT 1.178,27 1.192,20
ADPL 101,39 106,35
HT 238,19 244,23
DLKV 180,74 189,74
KODT-R-A 1.171,58 1.206,09
KODT-P-A 1.092,97 1.140,00
KOEI 558,23 569,53
JNAF 2647,74 2.700,00

Gdine Machere, uspjeli ste profulati devet od devet dionica. To je doista uspjeh.

Pardon, jednu sam zaboravio. Napisali ste da ste kupovali MGMU 24.08., tisuću komada, kada je prosjek bio 5.03, a danas je 4.94.

To bi dalo rezultat deset od deset. Dakle, uspjeli ste profulati apsolutno svaku dionicu koju ste gađali, što je upravo izniman rezultat.

Apsolutno SVAKA dionica za koju ste predvidjeli pad (i to jebački pad jer govorite o rasprodaji) je rasla, dok je istovremeno dionica kojoj ste predviđali rast pala.

Ja vam se klanjam.
[/quote]

Da je recimo tako odigrao listić u jednoj kladionici i imao takav uspjeh, barem bi mu vratili ulog bez manipulativnog troška. K..va je ova burza. Hitno osnovati garancijski fond za vraćanje ovakvih investitora na početu poziciju. Right. [yawn]

"Kupujte zemlju, ona se više ne proizvodi"

@lebowski
genijalno, zar ne?
mačeta mi je izvrstan indikator što na burzi NE napraviti
od kada ga NE pratim, izvrsno mi ide
hvala mu na tome
[lol]

New Report

Close