Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


torpedo,

vidim da po cijelom forumu dijeliš lekcije svima, a kada si tako društveno pametan objasni svoj najvredniji podatak ili P/E x P/BV na način kao što si glupost napisao za ROE i P/E.
Meni možda nedostaje obraznovanje, ali tebi kulture.

Evo prilike odmah : ULPL ima P/E 3,77, a ROE 14,08, sada objasni što je tu isto ???

S druge strane kako lopina može gurati BRIN na 4, a je minus 4 ?

Evo da ti objasni tata.

Kod financijskih izvještaja svi pokazatelji se računaju pod stavkom OSNOVNI (upisani) KAPITAL (računaju se na nominalnu vrijednost dionice jer firma je osnovana s nominalnom vrijednosti i to je njihov povrat a P/E računaju prema tržišnoj cijeni dionice i tu nastaje nesporazum) a ne pod stavkom UKUPAN KAPITAL što ukuljučuje rezerve i neraspoređenu dobit. Razlog je jednostavan: veći povrat na kapital veći i bonusi za upravu i menadžment. A veći povrat će postići što je stavka kapital manja u računu.

Lopina je čudotvorac pa mu se nije čudit ničemu. Osim toga pokazatelj P/E ne može biti negativan i nemojte se više sramotiti to govoreći. Ako nije pozitivan onda se koristi P/S.

A što se kulture tiče pa odmah potpisujem da sam uspješan na burzi a nekulturan prema neobrazovanima. Uostalom, otkad je kulturno drugima uzimat?

"SAMO JE ŠPEKULACIJA PRAVA STVAR. SVE DRUGO JE ŠPEKULACIJA."


BV
A stock’s capitalization divided by its book value. The value is the same whether the calculation is done for the whole company or on a per-share basis. This ratio compares the market’s valuation of a company to the value of that company as indicated on its financial statements. The higher the ratio, the higher the premium the market is willing to pay for the company above its hard assets. A low ratio may signal a good investment opportunity, but the ratio is less meaningful for some types of companies, such as those in technology sectors. This is because such companies have hidden assets such as intellectual property which are of great value, but not reflected in the book value. In general, price to book ratio is of more interest to value investors than growth investors.

P/E
price/earnings ratio. The most common measure of how expensive a stock is. The P/E ratio is equal to a stock’s market capitalization divided by its after-tax earnings over a 12-month period, usually the trailing period but occasionally the current or forward period. The value is the same whether the calculation is done for the whole company or on a per-share basis. For example, the P/E ratio of company A with a share price of $10 and earnings per share of $2 is 5. The higher the P/E ratio, the more the market is willing to pay for each dollar of annual earnings. Companies with high P/E ratios are more likely to be considered "risky" investments than those with low P/E ratios, since a high P/E ratio signifies high expectations. Comparing P/E ratios is most valuable for companies within the same industry. The last year’s price/earnings ratio (P/E ratio) would be actual, while current year and forward year price/earnings ratio (P/E ratio) would be estimates, but in each case, the "P" in the equation is the current price. Companies that are not currently profitable (that is, ones which have negative earnings) don’t have a P/E ratio at all. also called earnings multiple.

ŠTO ONDA KAŽU SVIJETSKI STRUČNJACI, ŠTO JE BITNO/IJE ?

Sine napisao si a nisi shvatio. Ako je cijena dionice 10 a zarada po dionici 2 znači da je P/E 5, što znači da za pet godina imamo povrat investicije ako sve ostane isto. E sad, ako si kupio dionicu po 10 a zarada po dionici 2, koliki je ROE? ROE je 20% jer ti je povrat na kapital 20% što znači da opet za pet godina vratiš investiciju. Knjigu u ruke i uči. Neki nauče mladi, nekima treba mnogo gubitka dok shvate a neki ne nauče nikad. Bježite od ovih zadnjih!

A svjetski stručnjaci su stručni u izvlačenju love. Pa zato se i zovu stručnjaci [lol] .

tata torpedo i kolega lopina,

pa zašto mi sve objašnjavate osim onoga što stalno naglašavate, a ja pitam ;

Kakva je to fundamentalna vrijednost ili što već gjde omjer cijene i dobiti nakon manjinskih interesa množite s cijenovnom knjigovodstvenom vrijednosti ili kako vi pištete P/E x P/BV ??????

Molimo bih vas da to izračunata za 2 extrema : LKRI i IGH ?

Nego kolega lopina kada već naglašavate da ADPL ima oko 4 taj umnožak P/E x P/BV nije istina. Umnožak je preko 5, a rekli ste da kupujete do 5 ?????? ( Iako ne razumijem što vam je to ).

Tata torpedo ,

jeste sigurni da su omjer neto dobiti i kapitala jednaki omjeru cijene dionice i neto dobiti nakon manjinskih interesa ?

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


tata torpedo i kolega lopina,

pa zašto mi sve objašnjavate osim onoga što stalno naglašavate, a ja pitam ;

Kakva je to fundamentalna vrijednost ili što već gjde omjer cijene i dobiti nakon manjinskih interesa množite s cijenovnom knjigovodstvenom vrijednosti ili kako vi pištete P/E x P/BV ??????

Molimo bih vas da to izračunata za 2 extrema : LKRI i IGH ?

Nego kolega lopina kada već naglašavate da ADPL ima oko 4 taj umnožak P/E x P/BV nije istina. Umnožak je preko 5, a rekli ste da kupujete do 5 ?????? ( Iako ne razumijem što vam je to ).

Tata torpedo ,

jeste sigurni da su omjer neto dobiti i kapitala jednaki omjeru cijene dionice i neto dobiti nakon manjinskih interesa ?

Sine Loris,

okani se manjinskih interesa. To su računovodstvene pizdarije da bi se manja dobit prikazala. Kompanija zadržava i raspolaže svim novcem, jer ništa ne ide manjinskim interesima. Kad ide dividenda, onda ide svima. Promatraj ukupnu zaradu. A što se tiče umnoška P/E i P/BV, koliko se sjećam to je kvantitativni model Benjamina Grahama, koji je detaljno objašnjen u Inteligentnom investitoru (pri dnu stranice br. 300). Graham stavlja umnožak ta dva pokazatelja na granicu od 22,5. Nadalje objašnjava da tekuća cijena dionice ne bi smjela prelaziti knjigovodstvenu vrijednost više od 1,5 puta, a multiplikator zarada ispod 15 može opravdati viši multiplikator neto imovine. Kao što rekoh, knjigu u ruke i na posao. Što se Lopine tiče, razmišljanjei analize su mu dobre ali samo pod uvjetom ako dugoročno ide, ali kao što se može primijetiti teorija mu ne drži vodu jer razmišlja dugoročno a trguje na nekoliko dana pa i dnevno.


torpedo,

vidim da po cijelom forumu dijeliš lekcije svima, a kada si tako društveno pametan objasni svoj najvredniji podatak ili P/E x P/BV na način kao što si glupost napisao za ROE i P/E.
Meni možda nedostaje obraznovanje, ali tebi kulture.

Evo prilike odmah : ULPL ima P/E 3,77, a ROE 14,08, sada objasni što je tu isto ???


earning je isti..

ROE bi bilo sličnije E/P, u ovom slučaju ROE 14, 08 odgovaralo bi P/E oko 7, sa tom razlikom, ako sam ja to dobro skužio, da ROE barata sa BV, a P/E sa cijenom dionice (P). U slučaju P=BV, ROE bi bilo E/P.

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

dok se društvo ne riješih velikih lopova i malih stručnjaka koji vode "velika" dionička društva kupujte samo papire iza kojih stoji profitabilan proizvod, rast prihoda i rast dobiti, akumulirana dobit, dobri i pošteni stručnjaci i niska zaduženost ali i fina i čvrsta vlasnička struktuta prvih 10…za primjer vidi:
-janaf
-hrvatski duhani
-slobodna dalmacija

ps.
pomozite narodu, dopišite i vi koju kompaniju, da ne ispadne da su samo tri hrvatske kompanije pouzdane za ulaganje naših para.

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].

zadnjih godina narod je puno para pogubio na šarenim papirima bez pokrića…vidi:

1. validus
2. magma
3. hg spot
4. optima
5. đakovština
6. transadija
7. jtmn
8. elektropromet
9. jadran kapital
10. badel
11. atlas
12. hoteli omišalj
13.mundus
14.zdenka
15. autobusni promet varaždin

gubilo se i na drugim papirima, ali na tim drugim će se dati uloženo i vratiti za neko vrijeme al’ na ovim gore pobrojanim – nikada…možda samo desetak postotaka od plaćenog.

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].


ŠTO ONDA KAŽU SVIJETSKI STRUČNJACI, ŠTO JE BITNO/IJE ?

– dividenda.

– I love this game.
Pozdrav !

Evo izišla financijska izvješća za ovih par firmi koje pratim na ovoj temi.

ADPL.

– imamo pad prihoda, ali se je povećala dobit.
– izvješće je očekivano dobro, bilo bi idealno kada ne bi bilo toga pada prihoda.
– s ovim izvješćem svi fundamenti su postali još bolji, a to znači kako je trenutna cijena dionice postala još povoljnija i zanimljivija za kupnju.
– te bi sve to trebalo i podići cijenu dionice.

– samo uvijek imamo ono nezgodno ali, ili neki razlog da tako ne bude.
– ovaj put nam je velika kočnica 25% kupljenih dionica na 110-120kn, sada na ovu cijenu tu možete odbiti 7.5kn dividende.
– samo sve ovo je kratkoročna prognoza.

– dugoročna prognoza, cca za godinu dana.
– ako firma nastavi ovako poslovati, a ne vidim razloga zašto ne bi,
– imamo povećanje dobiti, a to znači kako iduća dividenda može biti bitno veća.
– e upravo će ta dividenda i dobit odrediti neku buduću cijenu cca 150-200kn.

– trenutna cijena je o.k. za kupnju ove dionice, samo se ne trebate žuriti, neće cijena poletjeti gore, pratiti burzu i koristiti situacije padova burze i akumulirati ovu dionicu na nižim cijenama, idealno ispod 120kn, a možda se bude moglo i na 110kn, burza nam nudi mnoga iznenađenja.

– I love this game.
Pozdrav !

KODT.

– izišlo katastrofalno loše izvješće s padom prihoda i dobiti cca 1.85% .
– te je realno očekivati manju korekciju ili pad dionice od 30-40% .

– te u narednom periodu, (par mjeseci) ne očekujem tu nikakav rast cijene dionice.
– malo manje pametni investitori će ju akumulirati a inteligentni investitori prodavati.

– dugoročno tu očekujem rast i samo rast.
– ROE se je povečao na 22.38% (jedan od najboljih na ZSE).
– čak su povećali i broj uposlenih za 5%, zbog budućeg povećanja posla (direktor je najavio prihode od milijardu kuna do 2015.
– ali po nekim mojim računicama to bi se trebalo ostvariti već za cca 3g.
– ove godine ne toliko, ali dogodine u 6mj. puštaju u rad novi pogon te će fizički moći više proizvoditi.
– prošle godine im je bio veliki problem pad ugovorenih poslova, ali ove godine imamo rast od 9% tih novih ugovorenih poslova.
– tako da će ovu godinu sa tim porastom posla od cca 10% sigurno imati veće prihode i dobit nego prošle godine.

– a i sada su na godišnjem nivou po dionici zaradili 135.85kn.
– samo što oni tu dobit raspodijele 55kn dividenda (u ovih 6mj. zaradili po dionici 67.93kn) i 81kn u razvoj i proširenje kapaciteta firme.
– a upravo to ulaganje u samu firmu svake godine generira sve veći rast i dobit.
– a evo kako to izgleda u praksi 2007 dobit po dionici im je bila 88.98kn a prošle godine 143.95kn.

– preporuka, akumulirati ovu dionicu na niskim cijenama.
– za godinu dvije ćemo ju prodavati inteligentnim investitorima.

– I love this game.
Pozdrav !

BRIN.

– ovo je jedna dionica koju ja obično nazivam smeće.
– ali i na smeću se može zaraditi, ako ga povoljno kupite.

– trenuto bi tu bila povoljna kupnja ispod 15kn, sama dionica realno vrijedi cca 10kn.
– ako ste ovu dionicu povoljno kupili postavite se na prodaju nešto ispod 20kn, na toj cijeni ju gospon Lopina akumulira.
– ako ju mislite kupiti preko 20kn, to ću vam ja prodati svoje dionice BRIN-a i omogućiti će te mi lijepu zaradu.

– na ovoj dionici stvarno morate biti strpljivi jer gospon Lopina ne može tjedno kupiti preko tisuću kuna ove dionice.
– sa strpljenjem je pri karaju, a ova dionica mu je cca 90% portfelja.
– psihološki sam ga uništila, još se samo čeka kada će gospon Lopina puknuti i rasprodati svoje dionice BRIN-a kojih ima više tisuća.
– tako sam i više nego sigurna kako će proći sve kupnje koje su postavljene na 13kn.

– ovo postaje stvarno sve više i više zanimljivo, pravi horor, i svi s nestrpljenjem očekujemo kakve će poteze povući gospon Lopina.
– kad bi barem prodao stan ili digao veliki kredit i napucao ovu dionicu, tada bih ja lijepo zaradila.

– preporuka, ne kupovati ovu dionicu, ali zašto ju ne promatrati i ne uživati u ovoj situaciji koja je nastala na ovoj dionici.

– I love this game.
Pozdrav !

Važno, stečaj.

– sada imamo neka nova pravila na burzi.
– te su u ovom mjesecu 2 firme prešle u in memorian, neki Hoteli Novi i MTČ.

– trenutno su na burzi uvrštene dionice 6 tvrtki koje su u stečaju.
– a stečajni upravitelj može predati zahtjev za povlačenje dionica s tržišta, jer firma iako je u stečaju mora plaćati kotaciju na burzi.

– stoga se može očekivati kako će te dionice biti delistirane.
– zbog toga preporučujem veliki oprez na tim dionicama.
– a je li znate koje su to dionice ????

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close