Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


pozdrav spomenuli su kolega cayman i kolega mreich da 90%, odnosno 97% ulagaca na burzi gubi nisam znao da je toliko veliki postotak to je prema nekim istrazivanjima, ili je proizvoljan ( odnosno aproksimativan) podatak? pozdrav

ja sam tek godinu dana u dionicama i zbog mene još njih 8-ero… nitko od svih nas nije izgubio a svi smo totalne pušione…

dakle, gornje pravilo ne vrijedi za sada za naše tržište [smiley2]

nema mi druge nego se zae..ti


pozdrav

spomenuli su kolega cayman i kolega mreich da 90%, odnosno 97% ulagaca na burzi gubi
nisam znao da je toliko veliki postotak
to je prema nekim istrazivanjima, ili je proizvoljan ( odnosno aproksimativan) podatak?
pozdrav

http://www.cartmann.com/2006/11/08/j-galinec-sjetimo-se-1996/
http://www.cartmann.com/2006/05/03/black-thursday-slom-burze-1929g/


strateg: ” pozdrav spomenuli su kolega cayman i kolega mreich da 90%, odnosno 97% ulagaca na burzi gubi nisam znao da je toliko veliki postotak to je prema nekim istrazivanjima, ili je proizvoljan ( odnosno aproksimativan) podatak? pozdrav ” http://www.cartmann.com/2006/11/08/j-galinec-sjetimo-se-1996/ http://www.cartmann.com/2006/05/03/black-thursday-slom-burze-1929g/

Nije bas da kapiram sve skupa. Nisam dionicar, ali sam zavrseni matematicar, a za ovo nije ni potrebna neka matematika.
Zadnjih godina su mnogi uduplali, utrostrucili ulozeno itd, dio toga izvukli za zivotne troskove, i onda jedan dan da cijala burza ‘krahira’ za 20+%, sto to znaci? Ne znam, ali meni brojke govore da si jos uvijek u debelom plusu, unatoc inflaciji i svim ostalim ‘vanjskim faktorima’.
Nepobitna cinjenica je da se zadnjih godina zaradjiva na burzi, pa cak i ‘igrajuci pikado’, ako se napravi dovoljno siroka paleta.
Kamo srece da sam prije 6-7 godina ulazio na burzu umjesto tramakavanja i kupovanja skupih nekretnina.

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!

BTW
Znate li ‘portfelj’ bogatog zidova?
1/3 burza
1/3 nekretnine
1/3 cash i zlato
I kako onda propasti? Bogatis se godinama, pa neka puknu nekretnine, opet imas druge 2/3, neka pukne burza, opet ostaju 2/3.
Treba teziti tome cilju, ali tek nakon sto napravis prvi milijun (Eura, naravno).
[smiley9]

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!

dragi kolege, sad cu ja ko ivana7 pozvati na best buy komentare za nadolazeci tjedan….

mnoge dionice su doslovce podivljale i poletile zadnjih tjedana, i s obzirom da ce se vjerojatno sad malo primiriti, za koje mislite da im uzlet tek slijedi??

meni se cini da su medju njima svakako VART, DDJH, DKVS, a cini mi se da se naglo budi i SNHO

“Please, God, Just One More Bubble.”


Nepobitna cinjenica je da se zadnjih godina zaradjiva na burzi, pa cak i ‘igrajuci pikado’, ako se napravi dovoljno siroka paleta. Kamo srece da sam prije 6-7 godina ulazio na burzu umjesto tramakavanja i kupovanja skupih nekretnina.

– bravo evo još jednog ljubitelja pikada.
– savjet, i to se mora znati, preporućila bi ti da za metu postaviš dionice portfelja jačih igraća.

– evo otkriti ću Vam još jednu tehniku.
– u temi savjeti dobijete dosta preporuka.
– na papirić napišere ime dionice, i na svaki papirić stavite malo ukusne salame, ribe ili sira.
– tada nastupa moj mačak, on odabire što ću ja kupiti.
– samo Vam mogu potvrditi kako je moj mačak jedan od najboljih investitora u Hrvatskoj, a sad kad pogledam rezultate stručnih školivanih, neću ništa reći za njih govore postoci prinosa.
Pozdrav !


dragi kolege, sad cu ja ko ivana7 pozvati na best buy komentare za nadolazeci tjedan…. mnoge dionice su doslovce podivljale i poletile zadnjih tjedana, i s obzirom da ce se vjerojatno sad malo primiriti, za koje mislite da im uzlet tek slijedi?? meni se cini da su medju njima svakako VART, DDJH, DKVS, a cini mi se da se naglo budi i SNHO

– Gospodine Arap.
– zahvaljujem Vam što ste umjeto mene postavili ovu temu, ja sam se maloprije digla, provodila sam se dobro, do jutarnjih sati.
– koga pravi investitor najprije treba platiti ?
– pa samog sebe .
– ovaj tjedan mi je jedan od najboljih po prinosu, puno sam i radila, dosta sam prodavala a i kupovala.

– prošli viken su bili fenomenalni savjeti.

– što Ivana savjetuje, tu nisam dobra kao moj mačak, ali kad me kritizirate da se i ja okušam.
– LEDO nemam pojma o njemu, ali radi mog mačka, pa sad ko vjeruje ?
– KORF i SNHO u dva navrata zaradila za manji (ali novi) auto samo na te dvije dionice, primjetila sam kako ciklički rastu i padaju, pa prije dvije godine je KORF bio na većim cijenam.
– ima ih još tri, ali ih kupujem po nižim cijenama pa neću reći njihova imena, gornje tri možda ću još malo nadokupljivati.
– dosta toga sam i prodavala, ali ponavljam nepopularna tema.
Pozdrav !

Mi tebi konkretne savjete, a ti nama mačka. Nije fer.

Krupne glasine nastaju od sitnih šaputanja.


Nepobitna cinjenica je da se zadnjih godina zaradjiva na burzi, pa cak i ‘igrajuci pikado’, ako se napravi dovoljno siroka paleta. Kamo srece da sam prije 6-7 godina ulazio na burzu umjesto tramakavanja i kupovanja skupih nekretnina.

Uopće nije bitno krah ili ne…sumnjam da će se nešto tako dogoditi tako brzo kod nas….(sumnjali i Ameri pa popušili)ali i da se dogodi treba uvijek biti spreman…s obzirom na to da mislim da je svako tko je u ovoj godini kupio dionice “morao” biti u plusu 10-ak% po dionici poprilično je logično da se treba držati dionica koje imaju dnevnu blokadu 10% i po mogućnosti ispod BV ili tko se čega drži, (ipak i Samodolov poučak nekad dobro dođe) i ići do kraja..Zašto? Pa zar nije bolje ići s dionicom do kraja,pa kad vam trećina portfelja ili polovina ode 10% u minus idemo u rasprodaju. Kupaca je bilo i biti će uvijek.
Ako idemo do kraja zaraditi ćemo 10-20% manje od maximuma,a ako sad krenemo u rasprodaju ..možda ćemo jako tući glavom u zid..Zašto sam prodao i sl…..
Nema veze,kako bilo da bilo,rasta i pada je bilo i biti će..a ako i krahiramo (čisto sumnjam) nije Bosna daleko[smiley2]

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)


Nije bas da kapiram sve skupa. Nisam dionicar, ali sam zavrseni matematicar, a za ovo nije ni potrebna neka matematika.

Kad su gubici u pitanju psihologija igra mnogo vecu ulogu. Npr. nedavno mi je netko odgovorio (mozda i u ovom threadu, ne sjecam se, citao sam u zurbi i nisam stigao odgovoriti) kako se ne boji gubitka jer ce npr. prodati ptkm cim padne na 210kn i tako sprijeciti daljnji gubitak. Jest, tako to izgleda kad s ove pozicije promatramo povjest i razmisljamo kako bi trgovali u tom trenutku, ali kad smo zaista u tradeu i npr. ptkm s 220kn padne na 210kn, vrlo vjerojatno ce oni koji imaju bullish razmisljanje krenuti kupovati pod parolom “necemo vise moci kupiti ovako jeftino”, pa se nas trader nadje u nedoumici “prodati po 210kn ili dokupiti”. Ako proda postoji realna mogucnost da ce se cijena potaknuta kupovinom ne samo vratiti na 220kn, vec otici na 225kn ili 230, pa ce nas trader koji je jucer prodao po 210kn danas morati kupovati po 230kn, odnosno ako kaze “nisam lud danas kupiti po 230, pricekat cu da opet padne”, postoji realna mogucnost da ce plakati zbog te prodaje kad cijena s 230kn ode na 250kn ili cak 300kn.

S druge strane moze odluciti da nece prodati na 210kn ocekujuci brz povrat cijene vec cak dokupi, ali nakon kratkotrajnog rasta prodavatelj koji je racunao na to opet poklopi kupnju, pa cijena padne na 200kn. Sad je trader u jos losijoj poziciji, dokupljivao je po 210kn, sad mu se nikako ne isplati prodati po 200kn (zbog ocekivanja iz gornjeg pasusa), vec jos dokupljuje. Ali, dodju losi rezultati i cijena padne na 170kn. Sto tad? Cekati ili prodati s velikim gubitkom? Ako ceka cijena pada jos dalje, i njegova prvotna ideja da ce se spasiti gubitaka nije ostvarena. Kad shvati da se cijena nece vratiti, ili ne tako brzo, prodaje s gubitkom od 50-70% i sigurno se ne osjeca dobro. Dapace, tad tek nastupa serija pogreska koja u pravilu dovede do bankrota, trader zeli sto prije vratiti izgubljen novac, mnogo vise riskira nego prije s mnogo vecim iznosima racunajuci da ce se tako lakse vratiti na staro tj. povratiti gubitak iz portfelja, ali veci rizik, posebno u trenutima panike, u pravilu donosi daljnje gubitke. A vrlo tesko je u tom trenutku, kad si izgubio 70% portfelja, mozda i vise stotina ili nekoliko milijuna kuna napusititi trgovanje i uhvatiti se drugog posla. Nista lakse nije vratiti se starom nacinu trgovanja, skupljati tisucu po tisucu, ako si prije mjesec dana u par dana izgubio nekoliko stotina tisuca. Evo ja izlazim s pozitivom pa me “droga” jos drzi, kad jednom udjes u ove vode ne izlazis do potpunog bankrota. Imas osjecaj da svaki dan koji nisi u poziciji (nemas dionice) si bacio novac (oportunitetni trosak), a kako svi volimo novce… [smiley2][smiley1]

Investiranje ni priblizno nije nacin za laku zaradu velikih iznosa, dapace, samo sto svoje krive procjene i gubitke vecina krije ko zmija noge, a pozitivne tradeove razglase na sva zvona.

Nije majka klela Muju što se kladio, nego što se vadio.[smiley2]

Eto to ja mislim o dokupljivanju u padu.

Ovisi u kojem trenutku u tom padu počneš kupovati, koliko ti je ostalo u toj dionici što nisi stigao prodati dok je rasla, možda ima nešto povoljnije u tom trenutku za kupiti, i o mnogo čemu drugom.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

New Report

Close