Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Quark,

uostalom nije mi jasno zašto je 30 % P/S-a a 15 % P/E podatka u targetima? Pa P/E je pokazatelj koji je puno relevantniji i koji se više uzima u obzir od P/S-a , posebno kod dobitaša.
Hm…..vidim da je veliki P/E kod Montmontaže , a s druge strane mali P/S…..slučajno je montica Tvoja…..[smiley1]

Kod Ingre je baš obrnuto , pa bi i prinos do targeta bio puno veći….

E Quark Quark, već kad radiš tako nešto ne treba ti ovakvo očito namještanje jer je vidljivo iz aviona , gubiš kredibilitet svoga rada.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

A gornje ” guranje ” P/S, a zapostavljanje P/E podatka je i objašnjenje za ovakve brojke oko targeta kod Viadukta.
Po tvom izračunu Viadukt ima P/E 107, po mojem 143 ( 2006e ).

Da se uzeo u obzir kako je i trebalo , ispalo bi puno lošije za VDKT.

E Quark, Quark..

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


ovo je malo kontradiktorno,hvališ se extra dobrim prinosima i u isto vrijeme tražiš savjet što kupovati ,a što prodavati? i razbacuješ se narcisoidnom pameću -pošto se curo sve plaća u kapitalizmu pa tako i savjeti-moj odgovor ti je :”nema džabe ni kod stare babe ” [smiley2][smiley1]”[smiley7]

– extra dobri prinosi su zahvaljujući velikom udjelu INE u mom portfelju.
– a i sve ostale dionice su mi koja više manje porasle.
– zašto se ne bih hvalila, na forumu je jedino zabranjeno vrijeđanje i svađanje.
– svoj uspjeh mogu zahvaliti 4 – 5 imena s ovoga foruma, nažalost nema ih 6, gospoda mi stalno daju fenomenalne savjete, a ja ih slušam i rezultati su tu.
– na forumu se ništa ne plača, jer ionako velika većina navlači na svoje dionice, a ja pratim samo najbolje i hvala im na savjetima.
– zar nisi primijetio da i ti reklamiraš VARTEKS, onda ga i imaš, sad ti se i malo digla cijena, vidiš ja nisam ljubomorna da si tu zaradio neku sići.

Pozdrav i ne sramite se dijeliti savjete !
– nadam se kako ipak većina nije ljubomorna na moje velike prinose, ali ako INA pdne ispod 1.400kn tada ću biti u velikim minusima (te cijene su predviđali stručnjaci i jedan drugi forum).


Quark, uostalom nije mi jasno zašto je 30 % P/S-a a 15 % P/E podatka u targetima? Pa P/E je pokazatelj koji je puno relevantniji i koji se više uzima u obzir od P/S-a , posebno kod dobitaša. Hm…..vidim da je veliki P/E kod Montmontaže , a s druge strane mali P/S…..slučajno je montica Tvoja…..[smiley1] Kod Ingre je baš obrnuto , pa bi i prinos do targeta bio puno veći…. E Quark Quark, već kad radiš tako nešto ne treba ti ovakvo očito namještanje jer je vidljivo iz aviona , gubiš kredibilitet svoga rada.

Došao mamuran sa tuluma ali svejedno ću ti odgovoriti. Dao sam težinu zaradama 30%, samo što sam raspodjelio 15% na P/E i 15% na P/EBITDA da rezultati budu pošteniji. No, to je samo jedna od 4 metode. Kao konačni target uzeo sam medijan svih 4. Jedna metoda daje 100% težine zaradama (P/E) tako da nema govora da sam zapostavio zarade.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.

Ujutro ću detaljnije prekontrolirati Vijadukt. Ali bez obzira na njega mislim da se iz tablice može steći orijentacijono dojam koja firma je gdje s obzirom na sektor (bez obzira na koji postotak gore dolje). Stoji da su za MMTZ podaci iz 2005. Ako pogledamo rast MMTZ u 2005. s obzirom na 2004. vjerujem da će 2006. biti bolja.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.


Quark,

uostalom nije mi jasno zašto je 30 % P/S-a a 15 % P/E podatka u targetima? Pa P/E je pokazatelj koji je puno relevantniji i koji se više uzima u obzir od P/S-a , posebno kod dobitaša.
Hm…..vidim da je veliki P/E kod Montmontaže , a s druge strane mali P/S…..slučajno je montica Tvoja…..[smiley1]

Kod Ingre je baš obrnuto , pa bi i prinos do targeta bio puno veći….

A Ingra je slučajno tvoja [smiley1]. Ti si isto na Ingri napisao par bisera iako znaš da nemaju veze sa pameti.

Ne znam zbog čega se uopće toliko trudite raditi silne analize. I INGRA i MMTZ su odlične dionice i na ovom nivou su odlična kupnja bez obzira što Vi pisali o njima.

Doći će one tamo gdje im je mjesto, a do tada možemo samo gledati i uživati. [smiley2]

[b]PEACE BROTHERS!!![/b]


Došao mamuran sa tuluma ali svejedno ću ti odgovoriti. Dao sam težinu zaradama 30%, samo što sam raspodjelio 15% na P/E i 15% na P/EBITDA da rezultati budu pošteniji. No, to je samo jedna od 4 metode. Kao konačni target uzeo sam medijan svih 4. Jedna metoda daje 100% težine zaradama (P/E) tako da nema govora da sam zapostavio zarade.

Ma daj Quark nemoj me zezati , Tvoj citat:
” Usporedbu cijena sam napravio prema BV, zaradama, prihodima i kombinirano sa ponderima P/BV 30%, P/E 15%, P/EBITDA 15%, P/S 30%, ROA 3%, ROE 4%, EBITDA% 3%. ”

Po Tebi ispada da je P/S najvažniji podatak u target računici , a dobro znaš da tako nije.
Ja sam / ovo je odgovor i Vedranu, stavio omjere 50 % P/Bv , 35% P/E i 15 % P/S.

Mogao sam čak i povečati ovaj udio podatka P/E ( 35 % ) , jer mislim da je u toj trodiobi važniji od tih 35 %, međutim nisam baš iz razloga jer bi onda Ingra još odskočila od ostalih , i onda bi tek bilo pritužbi na omjere.
Ali da je realno tako , mislim da je.
Uglavnom ne valja kako god okreneš.
Što se tiće MMTZ , slažem se , ako su uspjeli zadržati kontinuitet poslovanja biti će itekako podcjenjena, slažem se . I IGH ne stoji loše.

[smiley13][smiley2]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


– zar nisi primijetio da i ti reklamiraš VARTEKS, onda ga i imaš, sad ti se i malo digla cijena, vidiš ja nisam ljubomorna da si tu zaradio neku sići.

odkud ti to da ja reklamiram VARTEKS? imaju oni svoj marketing tim za to,ja sam samo nešto upućeniji u VART nego u druge dionice i odtud moja malo veća angažiranost na temi VARTEKS-a
-a to što spominješ siću-ako imaš mali(portfelj naravno ) sića itekako puno znači
[smiley2][smiley1]

Plavi kako možeš napisati da je meni P/S najvažniji faktor kad sam lijepo dao booku 30%, zaradama 30%, prihodima 30% i profitabilnosti 10% težine? Zašto bi book bio toliko važniji od prodaje ili zarada po tebi? Ali nema veze, ugradio u svoju tablicu i peti izračun prema tvojim ponderima 50-35-15 (procjena kombinirano2). Pošto je teško odrediti koji izračun je pošteniji uzimam medijan svih pet procjena kao konačni target.

Zahvaljujem se što si me upozorio na P/E na Vijaduktu. Kontrolom sam uvidio da sam krivo izračunavao neto dobit pa je i P/E bio veći na svim dionicama.

Bez obzira na računanje oba dvojica smo došli do sličnih zaključaka:

1. Dalekovod je malo precijenjen s obzirom na sektor
2. Lavčević, Vijadukt i Tehnika su relativno dobro tržišno ocijenjeni.
3. Ingra i MMTZ imaju još dosta prostora za rast.

(Treba imati na umu da ovi izračuni ne uključuju potencijalne stope rasta u narednom periodu što je vrlo važan kriterij za procjenu.)

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.


” odkud ti to da ja reklamiram VARTEKS?

– ako netko ima ispos svoga posta neku firmu kao Vi, to onda znači da ju i reklamira, to neki stalno rade i ne vidim ništa lošega u tomu.
– ali kad sam Vas već uhvatila u laži, to ne znači da ste istu reklamu brže bolje morali izbrisati.


Bez obzira na računanje oba dvojica smo došli do sličnih zaključaka: 1. Dalekovod je malo precijenjen s obzirom na sektor 2. Lavčević, Vijadukt i Tehnika su relativno dobro tržišno ocijenjeni. 3. Ingra i MMTZ imaju još dosta prostora za rast. (Treba imati na umu da ovi izračuni ne uključuju potencijalne stope rasta u narednom periodu što je vrlo važan kriterij za procjenu.)

Slažem se , dodao bih da ove 2 ” podcjenjene ” Ingra i MMTZ imaju još 2 jaka aduta u odnosu na ostale, a to su:

Kod Ingre imamo sigurno uvišestučenje prihoda ( na temi INGR dio toga je elaboriran ) , koji bi u slućaju zadržavanja ovakvih profitnih marži dovele cijenu dionice u visine o kojima danas možemo samo sanjati.
Kod MMTZ imamo mogući efekt novog izvješća za 2006. koji će u slućaju daljnjeg pozitivnog tijeka poslovanja dovesti do toga da je cijena ove dionica zaista zaslužila šesterocifrenu brojku.

Po mojim projekcijama ne stoji loše niti IGH , koji također ima još potencijala u odnosu na sadašnju cijenu.
[smiley2]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


– ako netko ima ispos svoga posta neku firmu kao Vi, to onda znači da ju i reklamira, to neki stalno rade i ne vidim ništa lošega u tomu.
– ali kad sam Vas već uhvatila u laži, to ne znači da ste istu reklamu brže bolje morali izbrisati.

izašao ti je Gazda iz Varteksa, pa je maknuo potpis

New Report

Close