Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

– stvarno čudo od dionice.
– neki mirovinci tu upucali naše buduće mirovine

HT dionica prošlosti

-baš kao što kolegica Ivana kaže ovu dionicu su otkad je izašla na burzu napucavali mirovinski fondovi i držali nerealno visoko, ali kao što svakoj bajci dođe kraj, tako je i ovaj bezobrazluk gotov

– jedini kupac ove dionice u posljednje vrijeme je Raiff. OMF što se može vidjeti u promjenama u top10, te je u petak objavio da ima 5% dionica HT

– Raiff OMF ima imovinu od 11,5 mlrd kn te po zakonu niti jedna pozicija mu ne smije prelaziti 10% ukupne imovine, a HT mu trenutno po cijeni od 276 kn iznosi 1,14 mlrd kn što znači da bi prelaskom 276 kn i Raiff OMF trebao prodavati HT da bi se uskladio s zakonom

– pošto smo u prošli tjedan vidjeli paničnu prodaju fondova od čak 69 mil kn, očekivati je da se sljedeći tjedan nakon dividende to i nastavi jačim tempom i korekcija produbi

– HT je skupa dionica u odnosu na telekom. kompanije u svijetu, djelomični razlog je to što je HT dosada bio naša najprofitabilnija firma, ali po prvi put postoji netko tko zarađuje više od HT-a.
Ina je naša najbolja firma i još je u većinskom hrvatskom vlasništvu, pa je tim veći razlog da fondovi prodaju HT a kupuju INU.

Ovom prilikom želim svim dioničarima INE čestitati titulu najbolje hrvatske firme, te vam od srca želim da vam dionica i dalje raste s novcima od HT-a.
[wink]

Disklajmer:
Autor nema dionice HT-a niti bi ih ikada kupovao, ni u ludilu!
Ovo nije poziv na prodaju ili kupnju (to sigurno nije) dionica HT-a, već samo razmišljanje autora!

Jedino što znam u vezi HT-a je da me ne interesira iznad 200 kn.
Pad dobiti,s tim manja dividenda(uglavnom jedino što ju drži visoko),konkurencija,upitna ulaganja,vjerojatno ju fondovi neće više toliko braniti itd itd.

Nažalost,ne mogu se složiti ni sa kupnjom optime,ali takve investicije me ionako ne zanimaju.

''Only last week I murdered a rock, injured a stone, hospitalized a brick. I'm so mean I make medicine sick!”


Jedino što znam u vezi HT-a je da me ne interesira iznad 200 kn.
Pad dobiti,s tim manja dividenda(uglavnom jedino što ju drži visoko),konkurencija,upitna ulaganja,vjerojatno ju fondovi neće više toliko braniti itd itd.

Nažalost,ne mogu se složiti ni sa kupnjom optime,ali takve investicije me ionako ne zanimaju.


Mene interesira sve,a naročito ono što najviše raste.
Što je falilo KSST sa kupnjom na 600.
Ili HRDH na 20 do 50.
Ili LCDS na 14 do 18.

Ali da bi nešto uboja moraš biti izložen dionicama što više.
I dalje 100% u dionicama.
LCDS po 20.VPIK na 69,ADPL na 130,VIRO na 412,VLDS na 12,HDEL na 120,INGR na 12,70,LVCV na 2
Pa kako možete biti u kešu.190.
I ti sine Brute,mislim na Ivanu ,isto ui kešu, a dividenda od HT dolazi,a i ostale dividende uskoro.
Mjenjaj tim,naročito tehničare.
Krajnje vrijeme vam je da se krcate.Čuvajte dionice,jeftine su.Naravno da se to ne odnosi na
preskupo,popularno fondovsko smeće:HT,ATGR,ERNT i sl.

Na ZSE će teći med i mlijeko za vlasnike dionica,a kešoljupcima ostaje gorak okus u ustima!


Na ZSE će teći med i mlijeko za vlasnike dionica,a kešoljupcima ostaje gorak okus u ustima!

Ili vlasnici papira bi mogli dobiti čir na želucu ili katar od nervoze i preveć punomasnog mlijeka, a kešeri bi mogli… MA ŠTO POŽELE [thumbsup] [thumbsup]

PEYO vizionar slijepac, kolekcionar minusa

Najbolje je kupovasti ono što je fundamentalno podcijenjeno ,a jeftino je jer je nepopularno.
Primjer:LCDS-u jednom trenutku kupnja je bila 8000 kom na 27.I zamislite ,kupljeno ništa.
Valjda je kupac testirao postojeće dioničare ili je stvarno želio kupiti.Ali na nelikvidnim izdanjima
se ne može puno kupiti već pomalo skupljati od padavičara.
I zato mi mali burek investitori trebamo nači svoju nišu u tim nelikvidnim izdanjima.
Preporuka:
Kupujte:
LSDS do 30,ne tučite po ASKU,tamo vas čekam ja,ali skupljajte na BIDU

A BRIN,gurajte se na kupnji od 15 i više i čuvajte ovu dionicu dok ne dođe na o,70 BV tj 35,a možete je čuvati do penzije jer oni nisu dužni nikome niti jednu kunu a imaju preko 50 kn
po dionici uz veliku disperziju.

VLDS je super kupnja,ali i rizična

ELPR na 20 do 25 je lutrija,ali prava lutija,to može na 200 ali i na 0/zero/

JAKT tu vam je sigurnig 100% u godinu dvije

FMPS i tu ne škrtarite i tu ćete skinuti barem 100% u godinu dvije

Od gore navedenih dionica ELPR i VLDS su rizične dionice jer su im blokirani računi pa može biti i najgore.
Ali u slučaju deblokade računa dobit će biti izuzetno visoka.

Popularno i likvidno,samim time i skupo fondovsko smeće ostavite fondovima,njima je 10% godišnje
dobiti i previše,nas male investitore treba zadovoljiti barem 10% kvartalno.

Ako radite pravilno tj.uz disperziju, gornje navedene dionice bi u slijedeće dvije godine morale donijeti tih 10% kvartalno,pa čak ako koja i posklizne.
Ako posklizne dionica ne morate i vi,ali morate biti brzi i spretno se dočekati tj.uteći.A vremena
uvijek ima.

Na ZSE će biti i meda i mlijeka!

@ lopina

Imaš li ti vremenski stroj kojim putuješ kroz vrijeme?

Neke od dionica nisu imale noviji FI od 2009 (FMPS) ili kontinuirano imaju gubitke (ELPR), ili su netransparentne u raznim aspektima. Nije te strah sinfroma Đakovština?

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..


@ lopina

Imaš li ti vremenski stroj kojim putuješ kroz vrijeme?

Neke od dionica nisu imale noviji FI od 2009 (FMPS) ili kontinuirano imaju gubitke (ELPR), ili su netransparentne u raznim aspektima. Nije te strah sinfroma Đakovština?


FMPS daje uobičajena financijska izvješća na ZSE.Predali su i godišnje,predali su i kvartalno
izvjeće za !Q2011.Ostvarili su dobit od preko 1 mil kn.Tržišna kapitalizacija je uz cijenu od 20
oko 40 mil kn.Pa sa ovakvim rezultatima imaju p/E oko 8 ako nastave isto.Kriza jenjava i ovo vam je ćisti zicer gdje možete samo zaraditi.
ELPR je ostvario i u prvom kvartalu veći gubitak nego sam očekivao.
Čisti se bilanca i repovi.Ali i to će stati .Barem se nadam.Ali BV od 345 kn po dionici
uz sadašnju cijenu od 30 kn
P/E=0,087 ili jedanaestipo puta manje od knjigovodstvene cijene
Recimo da stan od 115.000 EUR možete kupiti za 10.000.Ali nešto nije ćisto.
Pa kupite pet takvih stanova dovoljno je da jedanput pogodite i zaradili ste višestruko.
Zar niste primjetili da je od većih investitora na ZSE najuspješniji gospodi xy kako ga zove
Ivana 7,I Dr Oetker super skida zicere,a i Lopina fond najkonservative super zarađuje.
Znate li zašto?
Kupuju se firme koje imaju daleko veći BV od P.Što veći to bolji.Ako se radi o gubitašima,ili
o nelikvidnim firmama to uvijek može završiti loše,ali dva pogodka od pet je dosta za zaradu veću
nego što ćete je vi zaraditi u skupom fondovskom smeću kao što je HT,ATGR,ERNT.Ali to je likvidno pa ćete tu likvidno pušiti,a ja ću ući u nelikvidno i tu dobro profitirati.
Za sada mi ide izvrsno.
Tražite podcijenjene dionice koje će oživiti.Neće sve samo neke.
pogledajte:KSST sa 600 ma 3.600/šest puta/
LCDS/14na 28/duplo
FNVC sa 80 na 150
HRDH sa 30 na 120
ZLTO sa 70 na 160

Koja je osnovna karakteristika ovih dionica.Nalazile su se u zapečku,pale su ispod svoje vrijednosti jako puno.Još ima takvih dionica.Tražite ih,neke će povući.I na taj način se najbolje zarađuje.Tražite svoju zlatnu žilu,ali kopajte.Blago je skriveno i nađite ga.
Vjerujte,toliko mi dobro ide u ovim nelikvidušama da bi iznošenje podataka od početka godine izgledalo kao hvalisanje.Ali rast nelikviduša u slijedećemk razdoblju slijedi.A ja sam ful unutra
i zaraditi ću daleko više od kešoljubaca i zaljubljenika u crobex 28 ili joši gore u crobex 10.
Ali i tu ima šansi:INGRA recimo

Urazumite se:Ivanini ziceri će vam donijeti malo ili ništa.Ona se ponaša kao i mirovinci koji se zadovoljavaju sa desetak posto godišnje.10’% kvartalno treba biti cilj i dok jke ovakvo tržiše
to ću sigurno ostvarivati.
Jednostavno to mi je ponuđeno i to uzimam.U ovom kvartalu sve vispod 20% na portfelj bi bilo loše.
Na ZSE teče med i mlijeko!

@lopina
Evo…….uči kako to odigraju pojedinci……..

vidim da razumijete da ovdje nešto ne štima, ali vidim i da ne razumijete što .
Pokušati ću pojasniti ;

Trejder/i na ovoj dionici je stvarno dobar trejder, zna i ima novaca !
U njegovoj službi nažalost nalazi se i sebiz i puno lakovjernih dioničara koji brand kao IGH doživljavaju kao nešto veliko.
Ako bismo usporedili ovu dionicu s Ingrom, na ovoj dionici se ne igra poker na automatu kao na Ingri ovdje sjediti za stolom i ulozi su veliki .

Da li je IGH precijenjen ili ne, dali IGH ima posao ili ne…… sve to nije bitno bitna je igra pokera.

Danima vam trejder sjedi s malim nalozima na BID-u do 1800 i samo je skupljao i skupljao, a kada mu je TA pokazao da je dionica dovoljno preprodana krenuo je u akciju dizanja cijene, ali kako ?
Najprije za 50k do 100k počisti ASK, a onda lagano diže BID, a mali dioničari krenu kao muhe za njim što po BIDU iznad njega, a neki i po ASK-u.
Kada je odredio dovoljni rast odnosno u našem slučaju 12% ili do 2100 Kuna, tada je počeo lagano stavljati mali broj dionica na ASK, a veći, ali niže na BID i mali naivci opet su kupovali što po BIDU što po ASKU.
Njegove amplitude su savršene, dok cijena raste on prodaje, kada se smiri pojača BID i ponovo izazove preskakanje odnosno njegov iskrcaj i tako malo po malo do nrp. 1800 kada se on opet počne stvarno krcati, ali do tada zarada je lijepih 8%. 8% na 1,5 milijuna Kuna pa se vi mislite, a tu amplitudu kupi-prodaj vam prodaje već mjesecima i to dva puta mjesečno.
Sada polako to sažvačite pa ćete ubuduće znati da na ovoj dionici igraju samo pravi pokeraški !

<="" p="">

I obično se to radi sa više (familijarnih) računa, i brokerskih kuća, tako da po potrebi možeš sam sebe "poaskariti". Kada si završio, odabereš neku drugu dionicu, odradiš je, pa se nakon nekog vremena opet pojaviš u igh. Naravno, ljepše je igrati u paru sa nekim, ali osnova je dosta slobodnog kapitala….koji je opet slobodan za novi projekt. To bi bila cijela priča.

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.



FMPS daje uobičajena financijska izvješća na ZSE.Predali su i godišnje,predali su i kvartalno
izvjeće za !Q2011.Ostvarili su dobit od preko 1 mil kn.Tržišna kapitalizacija je uz cijenu od 20
oko 40 mil kn.Pa sa ovakvim rezultatima imaju p/E oko 8 ako nastave isto.Kriza jenjava i ovo vam je ćisti zicer gdje možete samo zaraditi.

Krivo sam se odrazio, dakle predaju izvješća, međutim zadnje operacije su iz ne 2009, nego 2008 godine. Krenuli su sa bilancom od 200 miliona koja je sada cca 150 miliona. U međuvremenu su si zaračunali 2.5% naknade godišnje za upravljanje, naplatili nešto najamnine i revalorizirale imovinu.
I to je uglavnom to. Sada čekaju da netko kupi onih desetak nekretnina koje imaju.
Jesam li štogod zaboravio?

Nema tu neke dinamike za špekulante.

Nisam ja protiv slabo likvidnih dionica. Ako je trebalo prepoznati što vrijedi onda ti je primjer HDUZ, dionica koja je imala i dobru dividendu (cca 12%), međutim delistirana je prošle godine.
Ili npr SMNS koji je 2009 imao dividendu (cca 27%), ove godine je dividenda (7,77%) međutim to je nemoguće kupiti jeftino.

U prethodnom postu sam krivo napisao "Nije te strah sinfroma Đakovština?", ispravno je sindroma Đakovština. Iako bi i Fromm (Erich) imao posla sa nama i svojom psihološkom teorijom da li je trebalo zagristi jabuku sa drveta znanja, tj. raspoznavati dobro i loše.

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..

Da,FMPS je sa 200 mil u tri godine pao na 150.
Crobex je pao sa 5000 na 2.200 tj.56% .
A FMPS je pao sa 200 na 150 mil,pa to je "samo"25%.
Zašto tako malo,pa oni su nekretninski fond koji je namjenski uložio u nekretnine koje su manje izgubile na vrijednosti od dionica.I u ovoj krizi su uspjeli sačuvati 75% cjelokupne imovine.
Da ali dionica je pala za 80%.
I to se zove povoljna prilika.Sigurnost-super
Dobit sa rastom cijena nekretnina i pokretanjem građevinskog sektora.Da li to treba čekati?
Ne tada bi moglo biti kasno.

Nemam FMPS,ni JAKT.
Ali očekujem da ču dočekati jeftini ukrcaj.Ovo su dionice za pametne dugoročne investitore
koji mogu čekati godinu ili dvije.
Ista stvar BRIN,ali kao zatvoreni dionički fond izložen nelikvidušama i velikom padu cijena
tih dionica je izgubio cca 70% vrijednosti kao i većina investitora u dionice na ZSE.Marginaši su prošli još lošije u tom strmopižđenju,a naročito oni koji su branili margine.Naravno da sam i ja bio dio to ekipe.Najprije se zarađivalo više od 150% u sedam osam mjesci u 2007.,a onda
smo to većina i popušili,tko više tko manje.
Ali postavlja se pitanje.Da li mi je pametnijer kupiti BRIN za 17 kn BV 50 kn,NAV je oko 45 do 50 zbog nekih loših investiciuja/tekstilci iz Međimurja su već otpisani,JDKM još nije,HEFA me svrbi/.
I ovo je dionica za dugoročne investitore.Ovo je zicer za sigurnu zaradu,ali sve što je vezano uz
Fimu loše kotira.FMPS i BRIN bez bitnog razloga,osim ako ne uzmemo u obzir da je prosječni
hrvatski investitor totalno neinformiran,što je u biti i glavni razlog da ovakvi biseri stoje u plićaku
i čekaju da ih netko skupi.I skupit će ih,a ja to čekam.I dočekati ću.

na zse teče med i mlijeko!

Da zamene su best buy HR duhani ,i stvarno nismo krivi za Đakovštinu ,krivci če ubrzo platit,,tako da ispadamo drukeri itd. [wink]

Pustite priče,memojte da vas prevedu žedne preko vode


Da zamene su best buy HR duhani ,i stvarno nismo krivi za Đakovštinu ,krivci če ubrzo platit,,tako da ispadamo drukeri itd. [wink]

HRDH su možda bili best buy na 30 kn, ali sad nakon rasta od oko 400% u mjesec dana, to sigurno više nisu jer je masa drugih dionica fundamentalno puno podcjenjenija od HRDH, da ne govorimo da ovdje imamo gazdu kojeg ne zanima povećanje udjela jer ima % s kojim može raditi što god želi.
realno je uskoro očekivati ispuhivanje balona jer tko nije unutra po ovim cijenama sada nije lud kupovati, dakle sad možete jedino sami sebi prodavati i dizati cijenu, ali vjerujem da nitko nije glup da podmetne leđa da se drugi iskrcaju i na njemu zarade [bye]

moji postovi nisu investicijski sasvjeti niti prijedlog za kupnju ili prodaju dionica

New Report

Close