Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

Naravno da je bitan ukupni saldo, ali ja sam na burzi od početka 2008g pa kad uspoređujemo uspješnost između mene i naših genijalaca Lopine i Ivane to je jednini datum od kojeg se može povući crta.
S tim kad sam se ja počeo baviti nsam znao što je S&P, futuresi, P/E, ROE, jedino što sam znao je da burza otvara u 10h a zatvara u 16h.

Ah kako se kolo sreće brzo okrene,pa ja sam od svojih prijatelja najviše napravio a imao sam najmanje i krenuo ispod a ne od nule,radim par poslova dnevno,tako ako ubodem šta na burzi super,ako ne ništa,imam za mene odlična primanja ali zato radim ko konj,i pomalo se krcam,jer doći će i vrijeme bikova.


jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

Naravno. Posebno kad se uzme u obzir da sam krenuo skoro pa sa nule. [lol]

who dares, wins


jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

Samo djelomično se slažem.Ipak u obzir moramo uzeti u obzir i visinu indeksa u trenutku kada smo krenuli.Ja sam počeo trgovati kada je crobex bio na 4.200 bodova tj.oko 1.4.2007.Do početka 2008. s obzirom na
korištenje margina i poluge cca puta tri zaradio preko 120%.
Dakle od 100 tiis kn došao na 220 tisuća.
U lombardnim kreditima /poluga cca 2 puta/i borbi sa upucavanjem svježe love izgori 80 % do 1.10.
Dakle,pao na 44 tis.kn.Iz margina izašao 1.10.2008.g.U slijedeća tri mjeseca poskliznuo dodatnik 30
% i bez margina.I to je bilo i 12.2008.Spao na 30% od starta.
Do 12.3.2009.kada smo otpratili indeks na 1.250 na četvrtinu od startne pozicije ja sam i dalje bio
na tih 30 tis kn.Dakle,uspio ga malo i pobjediti.A od tada počima čudesan oporavak.
Skinuo preko 50% na TNPL,150% na LPLH,niz trejdanja.i u toku devet mjeseci skinuo preko 150%
I došao na cca 85.000 kn.
Od početka godine na tih 85 zaradio više od 60% u ovoj 2010.
Dakle,u razdoblju pada crobexa od 1.4.2007.sa 4.200 na današnjih 1.800 tj.pad od 57% uspio sam
povečati svoj portfelj za 36%.Dakle, prosječno desetak posto godišnje.
Ipak crobex kao prosječan indeks sam "pobijedio" 136 :430=316
Dakle u tri godine i ćetiri mjeseca sam pobjedio indeks za 216%.Da nije bilo poluge u nevrijeme to bi bilo daleko više.Ali sposoban sam skinuti 30% bez poluge.
Kako sam mišljenja da u slijedečih nekliko godina nebi indeksi trebali više padati,dakle,rasti će,
ako ponovno budem koristio polugu,a protiv koje mi je cijela familja,jer pojma nemaju,sve propušteno radi kataklizme 2008.će se višestruko isplatiti.A iskustvo koje smo stekli u ovih
tri godine zaista je neprocjenjivo.
I zato sam optimista.Ne samo sam realista.


jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

jedino što je bitno je % povrata na investirano, a nije isto imati taj % u 5 ili 50 godina

average annual return is the king

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

jedino što je bitno je % povrata na investirano, a nije isto imati taj % u 5 ili 50 godina

average annual return is the king

[/quote]
To je stvarno bitno.Ali mi smo plivaći.Indeksi su struja.I puno brže plivamo ako smo u smjeru struje/kada indeksi rastu/,nego kada plivamo,a struja je protiv nas.Ako je struja prejaka,koliko god se trudili teško da je možemo pobijediti.Čak nam se može dogoditi da nas više baca nazad,a mi bi htjeli naprijed.A ovo što se dogodilo od početka 2008 pa do ožujka 2009.nije bila struja već jaka
bujica.Većina ih je u toj bujici potopljena.Mi smo se nekako provukli i ima nade za nas.
Uopće ne sumljam da su ovi koji su ostali,a naročito ako su imali veliku disperziju uloga ,a što je pravilo ovog posla su najbolji od najboljih.
Ivana,James Knox i vi ConOBrien ste budući multi milioneri,ako vas đava ne tenta da igrate na jednu kartu.To je siguran put ka slomu.Nadam se da ćemo se i dalje pomagati i biti korisni članovi
ove male zajednice.

Važan je prinos na 7-10 godina, ne kraći period od toga, jer sadržava barem jednu recesiju u tom rezultatu. Sve što je kraće od tog roka nije pravo mjerilo uspješnosti. Jer ste recimo jedne dobre godine mogli imati sreću i mnogo zaraditi, no u slijedećim godinama sve to možete glatko izgubiti. Svakako da je najbitniji povrat od početka ulaganja.

A to što se dogodilo 2008 i 2009?
Sijećam se jednog iskusnog investitora koji je na početku 2007. godine rekao kako je to godina fiksnih prinosa. A opčenito za ulaganja vrijedi jedna pametna uzrečica "da treba napustiti zabavu prije nego što postane najbolje, poput Trnoružice 5 minuta prije ponoći"

za razliku od vaših moj saldo je 81% u minusu. Ušao sam 02/08, ali tu je i zbroj gubitka fondovske industrije gdje sam imao kapital prije nego sam ga povukao i sam ušao u ZSE 02/08.
Osobno sam napravio minus od 75%, a crobex je pao "samo" 64 % do sada.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

analize oko vlds-r-a ovdje iznesene su mlaćenje prazne slame …
s izuzetkom krajnje nepoznatih dionica, tj u krugu poznatijih izdanja trenutno držim trejderskim potencijalom hgsp-r-a … dakako za manje uloge (do 40k kn), jer tu nema većih prometa – ali je "stvar" pravilno ciklična i dovoljno predvidljiva …

pozz zajednici



jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

Naravno. Posebno kad se uzme u obzir da sam krenuo skoro pa sa nule. [lol]
[/quote]
ja nisam krenuo sa nule ali mi se cini sto cesce gledam svoj portfelj da sam sve blize tome
pofuk




jedini bitan saldo je otpočetka ulaganja, datumi su nebitni.

Naravno. Posebno kad se uzme u obzir da sam krenuo skoro pa sa nule. [lol]
[/quote]
ja nisam krenuo sa nule ali mi se cini sto cesce gledam svoj portfelj da sam sve blize tome
pofuk
[/quote]
pa i kostolany je dvaput bankrotirao…

Bankrot pojačava imunitet ali sve jedno ne preporučam više od 3× i to u mlađim godinama. [lol]

who dares, wins

New Report

Close