Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ipak u nekim stvarima čovjek mudro zbori, trebali bi o ovome malo razmisliti tehnički analitičari na našim slabo likvidnim dionicama:

Mislim da je problem tehničke analize u Hrvatskoj taj da nema likvidnosti. Tj. teorijski imate signal, ali ne možete djelovati po njemu. Ponekad je signal očit (običnim uvidom u graf i volumen), ali ne možete djelovati. Problem s likvidnošću u Hrvatskoj je takav da se u jakim pomacima cijene razmakne bid-ask raspon i predviđene transakcije se ne mogu ostvariti ili se mogu ostvariti samo uz veliko preskakanje b-a spreada ili veliki utjecaj na tržište (market impact). Dakle, stručnim jezikom kazano, tržišta teorijski nisu ni slabo efikasna, ali u praksi to ne pomaže za ostvariti prednost. Naravno, ako imate vrlo mali portfelj, i male direktne troškove transkacije (brokerski troškovi), ovo možete i pretvoriti u prednost (recimo kupujući na bidu kad je velik b-a spread), iako su granice ovdje vrlo male (recimo meni na jednoj dionici vrlo teško prolaze nalozi iako nisu veći od 75.000 kn te iako su uglavnom veći 2-3% od idućeg najboljeg, a tržište pada – što znači da mi na koncu oportunitetni trošak može biti i znatno veći nego da sam preskakoao spread – iako je ovdje rijedak i ‘ask’, pa nema svrhe).

U ovakvim okolnostima, ako neka dionica s (ilustrativno što se tiče pokazatelja i njegove vrijednosti), napreduje s P/B=0,4 na P/B = 1,2 ona može nadoknaditi totalne gubitke u 2 dionice.

Kockarska strategija, kladi se da će mu dobitak na preživjelima nadoknaditi gubitke. Ne računa da cijena može jako dugo ostati na istim razinama bez obzira na poboljšanje poslovanja (dobra firma nije nužno i dobra dionica). Inače cijenim neka predviđanja glede kretanja tržišta u cjelini dotičnog, ali odabir dionica mu je kriminalan. Možda pokušava biti sljedeći John Templeton…

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Možda pokušava biti sljedeći John Templeton…

reci… [smiley]


Lopina, priznaj konačno da si ti Nenad Bakić [cool]

Vaš link

Stoga će tvrtke koje prežive, a ako su im dionice kupljene vrlo jefitno (s obzirom na bilancu i prihode) ostvariti prinose od više stotina %, dakle nadoknaditi gubitke na onim dionicama koje eventulano propadnu. U U grubo, ako su P/B i P/S izrazito niski, spreman sam (zbog portfolio pristupa) snositi i značajan rizik propasti tvrtke.

U ovakvim okolnostima, ako neka dionica s (ilustrativno što se tiče pokazatelja i njegove vrijednosti), napreduje s P/B=0,4 na P/B = 1,2 ona može nadoknaditi totalne gubitke u 2 dionice.

4. Investicijska strategija se izrazito oslanja na portfeljni pristup odabirom dionca; dakle spreman sam kupovati značajno rizične dionice.

5. U skladu s gornjim, uglavnom izbjegavam ‘usual suspects’ na hrvatskom tržištu, popularne dionice tvrki koje posluju (za hrvatske prilike) dobro, ali su im dionice skupe. Primjerice, od brodara imam samo LPLH, građevinare praktički nisam imao, HT nemam itd.

[lol]


Slućajno ili ne ali se moje razmišljanje poklapa sa Bakićevim.Ali LPLH spominjati kao rizični ulog je
smrtni grijeh.TNPL je neprikosnoveni lider naših brodara u svemu osim u PR,A LPLH ima više keša
od MCAP.Toliko je jeftina,ali ne znaći da neće biti i jeftinija ako je ova pušika od ATPL povuće za sobom.
Moj portfelj:JNAF,Vupik,VLDS,LPLH,BZJK i ELPR ljubavi moja.
Jedino JANAF ovdje smrdi jer tu imam jako loši omjer P/BV oko 1,a to je za ZSE previše.
P/BV sve preko 0,5 je previše.Ali JANAF neće dugo smetati ostalim biserima.


A LPLH ima više keša od MCAP.

Jesi li 100% siguran? Sjeti se DKVS i njihovih izvješća [cool]


Lopina, priznaj konačno da si ti Nenad Bakić [cool]

Vaš link

Stoga će tvrtke koje prežive, a ako su im dionice kupljene vrlo jefitno (s obzirom na bilancu i prihode) ostvariti prinose od više stotina %, dakle nadoknaditi gubitke na onim dionicama koje eventulano propadnu. U U grubo, ako su P/B i P/S izrazito niski, spreman sam (zbog portfolio pristupa) snositi i značajan rizik propasti tvrtke.

U ovakvim okolnostima, ako neka dionica s (ilustrativno što se tiče pokazatelja i njegove vrijednosti), napreduje s P/B=0,4 na P/B = 1,2 ona može nadoknaditi totalne gubitke u 2 dionice.

4. Investicijska strategija se izrazito oslanja na portfeljni pristup odabirom dionca; dakle spreman sam kupovati značajno rizične dionice.

5. U skladu s gornjim, uglavnom izbjegavam ‘usual suspects’ na hrvatskom tržištu, popularne dionice tvrki koje posluju (za hrvatske prilike) dobro, ali su im dionice skupe. Primjerice, od brodara imam samo LPLH, građevinare praktički nisam imao, HT nemam itd.

[lol]

Mislim da se ne radi o istim osobama ali da obe polaze od iste premise što se reflektira kroz sličnost u njihovom pisanju i ulaganjima.

Njih obojica vjeruju da mogu procijeniti vrijednost dionice bolje od tržišta (dionice koje imaju nizak p/b su potcjenjene i moraju rasti, a one koji imaju visok p/b su precjenjene i skupe). Teško je vjerovati da pojedinac može procijeniti dionicu bolje od tržišta jer je tržište konsenzus svih učesnika na tržištu.

Po mom mišljenju, na burzi ćeš teško zaraditi ako se kladiš protiv tržišta i njegove trenutne procijene vrijednosti dionice. Na burzi možeš zaraditi ako na vrijeme pogodiš kako će tržište procijeniti tu dionicu u budućnosti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Možda pokušava biti sljedeći John Templeton…

reci… [smiley]
[/quote]

Da ispričam priču za laku noć? Još je prerano [lol]

When speculation has done its worst, two and two still make four.



Lopina, priznaj konačno da si ti Nenad Bakić [cool]

Vaš link

Stoga će tvrtke koje prežive, a ako su im dionice kupljene vrlo jefitno (s obzirom na bilancu i prihode) ostvariti prinose od više stotina %, dakle nadoknaditi gubitke na onim dionicama koje eventulano propadnu. U U grubo, ako su P/B i P/S izrazito niski, spreman sam (zbog portfolio pristupa) snositi i značajan rizik propasti tvrtke.

U ovakvim okolnostima, ako neka dionica s (ilustrativno što se tiče pokazatelja i njegove vrijednosti), napreduje s P/B=0,4 na P/B = 1,2 ona može nadoknaditi totalne gubitke u 2 dionice.

4. Investicijska strategija se izrazito oslanja na portfeljni pristup odabirom dionca; dakle spreman sam kupovati značajno rizične dionice.

5. U skladu s gornjim, uglavnom izbjegavam ‘usual suspects’ na hrvatskom tržištu, popularne dionice tvrki koje posluju (za hrvatske prilike) dobro, ali su im dionice skupe. Primjerice, od brodara imam samo LPLH, građevinare praktički nisam imao, HT nemam itd.

[lol]

Mislim da se ne radi o istim osobama ali da obe polaze od iste premise što se reflektira kroz sličnost u njihovom pisanju i ulaganjima.

Njih obojica vjeruju da mogu procijeniti vrijednost dionice bolje od tržišta (dionice koje imaju nizak p/b su potcjenjene i moraju rasti, a one koji imaju visok p/b su precjenjene i skupe). Teško je vjerovati da pojedinac može procijeniti dionicu bolje od tržišta jer je tržište konsenzus svih učesnika na tržištu.

Po mom mišljenju, na burzi ćeš teško zaraditi ako se kladiš protiv tržišta i njegove trenutne procijene vrijednosti dionice. Na burzi možeš zaraditi ako na vrijeme pogodiš kako će tržište procijeniti tu dionicu u budućnosti.

[/quote]
Ma ljudi moji ja imam vjerovatno najveći porast dobiti u hrvatskoj u toku ove godine ne zahvaljujući popularnim dionicama nego smeću.Samo treba biti aktivan sudionik i hvatati dno
nelikviduša.A dno je kada izlaze veliki pod geslom daj štp daš:BZJK na 110,ELPR na 15_20
BDEL na 70,BELJE na 80.Sve sam to skinija i brzo izlazija.Naravno osim ELPR i BZJK koje sam
kupovao zadnjih sedam dana.KOES sam kupovao na 181 i izaša na prosječno 340.Pa to se u popularnim dionicama može zaraditi jedino ako im prijeti blokada,pa stečaj.Mislim da je bi
rizičnije uulagati u INGR na 35 nego u sve ostale navedene gore.
Čak i DKVS je bila bolja kupnja od INGR i sličnih.Naravno ako je knjigovodstvo barem približno
realno.
Ali DKVS može biti primjer knjigovodstvene manipulacije i prevare.
Postavio bih Ivani jedno pitanje:
Da li bi sve pisanije o Janafu držale vodu,ako bi se sutra utvrdilo da JNAF ima BV ne 3.300 kn
kao sada,već da je BV -3.300.Prema tome za DKVS je bila jedna priča na BV od 322 kn,u odnosu na sadašnjih cca -400.Ekipa zamaglila samo 100 mil EUR.Nije Lopina lopina već su lopine oni koji
su falsifikatori.
Dakle,sve što sam napisao za JNAF je istina ako sam točno izračunao,a ako su izvješća falsificirana
onda sam prepisao lažne podatke i rezultat je kriv.A sve što je krivo kako raste sve je krivlje i na
kraju pada.Na žalost i mi ako smo na tom stablu.I zato nikako sve u jednu košaru.
Ali ne kao i Ivana koja ima petnaestak likviduša,i isto toliko likviduša.To je prevelika disperzija.
Treba biti usmjeren i birati kratkoročne zvijezde.Danas se sve događa vrlo brzo i ja iako sam
vjerovatno spadam u starije forumaše/po godinama starosti/brzo skačem od cvijeta do cvijeta.
I najčešče pogodim.Kada bi uvijek pogodio bio bi prebogat.



Mislim da nisam pogriješio s obzirom da je dobit sve veća.Godišnji rast dobiti od 120% u odnosu na prošlu godinu ,a zadnji kvartal 2009 jači za 70 % od zadnjeg kvartala 2008 me potaknulo na brzu
reakciju.Mislija sam da je zec pa da će mi uteći.
A rast us$ u drugom kvartalu je bio čitavih 8% što bi moglo jako podići dobit i u prvom kvartalu.
A i nafta je sve skuplja.Dakle,očekujem još jedanput šokantan rast dobiti .I to ćemo znati do petka kada izađe kvartalno izvješće,a kako sam ja dugoročni investitor od dan dva, kupnja Janafa se pod ovakvim očekivanja idealno uklapa u moj ulagački horizont.
Ja tražim buduće zvijezde tj.brzih 100 do 200%.

Ja tebe obožavam [thumbsup]

[/quote]
Ako si istog spola kao što bi trebala biti i Ivana,ponuda se prihvaća!

I kao što sam napisa ELPR ,ljubavi moja,se vraća.Uteklo mi jučer 1.580 kom.po 15,17od 2.000 do 4.000 EUR
na ulog od 3.160.Ali ipak mi je portfelj danas skočio za 8% jer ELPR je skočio samo 40%.
Skočio u jedan dan kao Ivana u četiri mjeseca.A vi ulažite u HT,ATPL,IGH,Janaf/već me žulja/,
a je ću u bedake.Tko nanjuši jeftinog bedaka neka javi.Tu leži lova.


…Tko nanjuši jeftinog bedaka neka javi.Tu leži lova.

Kaj mislis o kutjevu?

Nije bolest sve što boli


Ali ipak mi je portfelj danas skočio za 8% jer ELPR je skočio samo 40%.
Skočio u jedan dan kao Ivana u četiri mjeseca.

– a meni je jučer taj portfelj tipa zahebancija zbog pobjede Barcelone skočio 50%.
– stvarno mi je ova Barcelona ove godine donijela lijepu lovu.
– ali uvijek gledam i što slijedeće.
– evo baš čitak kako je Bayernu kvartalna dobit porasla 63%, najvjerovatnije zbog Olića.
– tako da će moje slijedeće ulaganje biti na Bayern.

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close