Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

To FMPS je skracenica za FULL MOZES POPUSITI SVE

zasto se dopusta ovaj post? odi si na zse pa pogledaj o dionici, odnosno fondu
i sta poslao si post, odlogirao se i otisao pisati s novim nickom? jer sad dok ovo pisem ti nisi online!!
hoces to reci?
gdje mozes spusit, na kupnji na 23,75? to se moglo spusit na kupnji kad je bila 100 kuna dionica
isto tako mozes na bilo kojoj dionic spusiti
s druge strane, danasnje transakcije su dokaz da ne mozes bas toliko spusit
mogao si i do 1000 komada ruknuti po 25 i nesto
sto hoces jos?
za burek investitore to je dovoljno

moje pisanje na forum nije nagovor na kupnju prodaju ili bavljenje dionicama ... moj odlazak sa foruma je zbog moderatora

– ej miki !!!!!!!!!!!!!!!
– molim vas da ne potcjenjujete moj današnji rad.
– pa napisala sam vam kako sam danas bila na kupnji desetak egzotičnih dionica.
– kada sam kupovala toga je bilo na lopate po 23.75kn.
– ali kako došlo tako i pošlo.
– samo se ne volim hvaliti ako to tu ne napišem.

onda tako reci, znam da si kupila, svaki spekulant na zse je to kupio,
takvi ko ti su sigurno danas vec i prodali, mi ostali cemo malo pricekati, meni se osobno nigjde ne zuri

moje pisanje na forum nije nagovor na kupnju prodaju ili bavljenje dionicama ... moj odlazak sa foruma je zbog moderatora


To FMPS je skracenica za FULL MOZES POPUSITI SVE

zasto se dopusta ovaj post? odi si na zse pa pogledaj o dionici, odnosno fondu
i sta poslao si post, odlogirao se i otisao pisati s novim nickom? jer sad dok ovo pisem ti nisi online!!
hoces to reci?
gdje mozes spusit, na kupnji na 23,75? to se moglo spusit na kupnji kad je bila 100 kuna dionica
isto tako mozes na bilo kojoj dionic spusiti
s druge strane, danasnje transakcije su dokaz da ne mozes bas toliko spusit
mogao si i do 1000 komada ruknuti po 25 i nesto
sto hoces jos?
za burek investitore to je dovoljno
[/quote]
Sto se ljutis [wink] Ja se malo salim, a ti odmah skaces.Sto bi trebao stalno biti online, pa proljece je kolega i treba malo biti u prirodi.

WWW.THEVENUSPROJECT.COM


To FMPS je skracenica za FULL MOZES POPUSITI SVE

zasto se dopusta ovaj post? odi si na zse pa pogledaj o dionici, odnosno fondu
i sta poslao si post, odlogirao se i otisao pisati s novim nickom? jer sad dok ovo pisem ti nisi online!!
hoces to reci?
[/quote]

gospon Modrobradi.

– da se upoznamo, ja sam Ivana, a tko ste vi ?????????????
– vidim dolazite iz Mikronezije, vjerovatno s nekim mikroportfeljom.
– vidim da znate sve i o Varteksu…..
– a znate i to kako se odlogirati pa opet logirati s novim nickom.
– a mene takve stvari zbilja ne zanimaju,
– ali da se upoznamo puno bi mi pomoglo kad bi znala kako ste se zvali u prošlom forumskom životu.
– očito je taj lik nešto zabrljavio pa je taj lik trebalo upokojiti.
– ili možda za svako drukanje otvarate novi lik.

– najjadnije i najžalosnije je što ovakvi i slićni tipovi da bi zaradili koju stotinu kuna zahebu puno novih i neiskusnih investitora.
– a za to im i služe ti novi nickovi.
– to je izgleda postala potrošna roba za jednokratno drukanje.
– jer ipak lova je lova,
– a kada je lova u pitanju, e onda dolaze ovakvi savjeti, jer ko hebe druge, bitno je da ja zaradim.
– a to možemo vidjeti u Hrvatskoj doslovno na svim nivoima vlasti i upravljanja.

– i za kraj, gospon budala vam nije bolje mogao napisati.
– a vi bi ga moderirali.
– čudite se tko dopušta taj post ?????????

– a takvi tipovi kao vi me i punite jedinicama.
– o.k. i ja pišem svakakve gluposti, zabavljam se na ovom forumu.
– ali sam poštena, i nikada mi nije bio cilj nekoga uvaliti u govna da bi ja zaradila.
– zbog toga na ovoj temi i pišem o investicijama gdje se zbilja ne mogu izgubiti neki novci.
– a na burzi sam sasvim druga osoba, tu su igre bez granica, i tu protivnike ne žalim.

– I love this game.
Pozdrav !


fond menageri i nagrađivanje istih.

– evo ovih dana čitam o jednom meni dragom fondu.
– ime zbilja nije bitno jer je kod većine zatvorenih investicijskih fondova situacija je ista, a potpuno je isto i u susjednim državama koje imaju slićne fondove.

– evo ovako nekako ide tekst za saziv skupštine, te se obavještavaju dioničari.
– fond ili društvo je poslovalo s tolikim i tolikim minusom.
– te uprava društva predlaže da se upravi isplati novčana nagrada u iznosu ….

– a te nagrade nisu ni tako male, dosta tih fondova za katastrofu od svoga rada naplaćuje godišnje s 3% imovine fonda.
– te tako imamo i iskrcaje na dosta dionica upravo zbog tih 3% troškova za upravljanjem.

– i onda dođu ti dioničari i izglasaju sve što takve uprave i napišu.
– e sada vi ulažite u te i takve fondove.

– I love this game.
Pozdrav !

Slažem se. Naknade u odnosu na rezultate su najblaže rečeno neprimjerene. Međutim, na dioničarima tih fondova je da izaberu upravu i odobre naknade. Kakvi dioničari, takva i uprava.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Evo nekoliko likvidnih ili srednje likvidnih tickera (iako je to u ovoj bari od burzice upitno) za koje smatram da su jedne od best buy pa sam ih odlućio ukratko analizirati. Za svaki stavljam kratku analizu. Napominjem da ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju ili nešto slično već osvrt na par tickera koji su meni svakako zanimljivi, a vrijeme će pokazati jesam li bio u pravu ili u krivu. Uostalom.. možda tržiše iz nekih razloga krene na dolje, pa onda je možda najbolje ništa niti ne kupovati, ali to nije tema ovog topica. Tema ovog topica je best buy. Osim ovih koje ću ukratko analizirati postoje, naravno, i još tickera koji su zasigurno IMHO i bolji buyevi,ali poprilično nelikvidne dionice, pa ćemo to ostaviti ad acta za sada. Također postoje i još odličnih likvidnih buyeva, možda i boljih, ali za sada evo ova 3:

1. DDJH

Dionica DDJH u odnosu cijene dionice na kapital spada u razred najjeftinijih tickera na burzi. Pogledom na bilancu, ne dolazimo do razloga zašto bi to tako bilo. Naime, samo cash na računu po dionici uzima gotovo polovicu vrijednosti dionice. Firma je umjereno zadužena, a pokrivenost kratkoročnih obveza sa kratkoročnom imovinom (cash + potraživanja+ostali oblici kratkoročne imovine) veća je nego duplo, što nalaže da je realan dug (onaj na koji teku kamate) otprilike polovina vrijednosti kapitala, te po tom kriteriju spada u skupinu kompanija sa vrlo stabilnom bilancom.

Možda razlog ovako jeftine cijene valja tražiti u činjenici da je ovo nisko profitabilna kompanija u državnom vlasništvu ( a država je apriori loš upravljač). Taj argument stoji, ali IMHO ne da bi se dionica diskontirala na trećinu kapitala. Za usporedbu.. dionica PTKM bilježi velike gubitke i udare na bilancu, pa se trži na 40% većim multiplama.

Možda su očekivanja negativna?Pa ne slažem se upotpunosti… Đuro je jedan od potencijalnih kandidata za posao modernizacije željeznice, u koju vlada RH u 2010 misli izdvojiti do 700 mil.kn. Nadalje, jedan je od potencijalnih kandidata za sudjelovanje u izgradnji JNAF-ovih spremnika u Sisku (tender se zatvara ovaj tjedan) u vrijednosti oko 400 mil.kn, te se još jedan tender (veći) otvara u svibnju, također za izgradnju JNAF-ovih spremnika u iznosu od ko 800 mil.kn.

Ukoliko Đuro dobije iti jedan od ovih poslova,ili barem samo jedan dio kolača samo jednog od ovih poslova, ova cijena momentalno postaje besmislena, jer sve da na tim poslovima zaradi 0 (nula kuna) ova valuacija cijene dionice uz gore navedene argumente o kapitalu je IMHO smiješna. Ukoliko Đuro ne dobije niti jedan od gore navedenih poslova, i dalje je dionica podcijenjena, jer smatram da su eventualna negativna očekivanja ugrađena u ovu cijenu.Sjetimo se da je cijena na ovim razinama bila i kada o ovim poslovima još nije niti bilo govora i kada za DDJH niste mogli naći jednu pozitivnu vijest.

Recentni pritisak na prodaju vršio je OTP indexni fond koji je morao rasprodati DDJH jer je dionica izašla iz Crobex-a,a taj fond svojim portfeljem replicira index.

Iz svega navedenog risk reward ratio je za mene povoljan.

2. DLKV

Više je nego očito kada pogledamo trgovanje, da nakon nekoliko mjeseci agonije i brutalnog pritiska na prodaju ove dionice od strane (vrlo vjerojatno) jednog sellera, imamo trenutno suprotnu sliku i vrlo ozbiljnog kupca. No to nije ono što je bitno. Ono što je bitno je sektor u koji se polažu ponajveća očekivnja po pitanju strateških ulaganja u sljedećih 5 do 10 godina, kako u RH tako i u cijelom svijetu, a to je ENERGETIKA. I zadnja stvar, ali najviše bitna-fundamenti. DLKV zadnjih 3 godine uspijeva zadržati povrat na kapital na visokih 15% što ga (za naše pojmove) u RH svrstava u visokoprofitabilne kompanije. Pri P/E od 8 i uz činjenicu da su tokom 2009 otplatili fini komad glavnice duga, te smanjili i kratkoročne obveze, ovo se doima kao dobar buy ako uzmemo u obzir i gore navedena očekivanja sektora.

I još nešto što je meni dosta zanimljivo. Na prvi pogled, DLKV je visoko zadužena kompanija (ali opet puno manje od od prosjeka dionica primjerice građevinskog sektora), no više od 70% ukupnog duga su kratkoročne obveze koje su većim dijelom pokrivene kratkoročnim potraživanjima. bez da uzimamo u obzir i ostale oblike kratkoročne imovine. Smatram da je DLKV optimalno zadužena kompanija, a velike kratkoročne obveze s jedne strane i velika kratkoročna potraživanja s druge strane preslika su stanja opće nelikvidnosti u državi. Usprkos toga,DLKV je tokom 2009 značajno uspio smanjiti taj spread, a otplatio je i dobar komad glavnice dugoročnih obveza. Iz toga je vidljivo da firma posluje na zdravim temeljima.

3. ADPL

Ono što je evidentno (a manje bitno) je sve bolji corporate governance maintanance. Čak su i javno objavili forecast dobiti nakon poreza i amortizacije za 2010 koja je, prema konzervativnim procjenama (vidljivo iz dopisa na ZSE od prije koji tjedan) tj. bez očekivanja poboljšanja stanja na najvećem tržištu za ADPL, onoga u Rusiji, za 25% veća nego ona u 2009. Dakle usudili su se javno podijeliti tu informaciju sa dioničarima putem zagrebačke burze, što se jako malo kompanija usudilo napraviti i to onih iz prve kotacije. Obično se nadrobi nešto o prihodima, ako i to, i tu priča prestaje.

Ono drugo što je evidentno (a više bitno) je ova rečenica iz dopisa:

"Potrebne investicije se mogu osigurati iz tekuće likvidosti"

kao i ovo:

"Tijekom 2010 planira se redovno vraćanje kredita i daljnje smanjenje zaduženosti Grupe"

Dakle tri se stvari događaju simultano u korist dioničara:

1. Povećava se dobit
2. Smanjuje se zaduženost (koja je ionako niska)
3. Ne prestaje se sa ciklusom ulaganja i širenja proizvodnje kroz širenje proizvodnih pogona, strateških partnerstva i optimizaciju poslovnih procesa.

Kako je to sve moguće istovremeno? Zato jer ova firma ima jedan od najjačih operativnih cash-flowa na ZSE i zato jer je veliki dio kapitala osigurala još 2007. ulaskom strateškog partnera u strukturu po cca 250 kuna po dionici. Zato jer su svoju prilagodbu krizi napravili još početkom 2008 i otpustili (nažalost) prvu tranšu zaposlenika u RH uz istovremeno širenje pogona u državama jeftinije radne snage i sada je omjer zaposlenih van RH i onih unutar RH 3/1. Alokacijom dijela proizvodnih pogona i prenamjenm zemljišta u svrhu profitabilnijeg upravljanja assetom…itd..itd..

Pročitao sam u par navrata na ovom forumu negativne konotacije vezano za upravu ove kompanije. No ono što se iz njihovih poslovnih rezultata unazad dvije godine, i njihovih poslovnih poteza tiće, moram priznat da nema puno drugih poduzeća na ZSE koja radi više u korist dioničara. Možda jedna ili dvije (ali čije su cijene dionica već lagano preskupe ako mene pitate).

Dozvolite da budem malo subjektivan možda, ali ja sam naprosto oduševljen ovom firmom i upravom. Barem zaključujući iz meni, javno dostupnim, informacijama i brojkama.

Što se tiće kratkoročnog kretanja cijene dionice, nezahvalno je prognozirati ali čini mi se da imamo poprilično jakog sellera već neko vrijeme tako da bi cijena dionice čak mogla i nastaviti silaznom putanjom još neko vrijeme. Tako da možda i nije best buy, nego "best imati na oku".

mislim da bi ovdje trebalo gledati i strukturu vlasnika topa 10 jer recimo tisak nemojte mi samo reci da sa obzirom na rezultete ne vrijedi bar 500-550kn ali ima slabu strukturu topa 10i tu je gdje je evo kolega gubernator je spomenuo ptkm ali nij spomenuo da se tu trenutno pored ht vrsi najjaca akumulacija od strane topa 15 nitko ne kupuje tako ove dionice da nezna sta radi tako da sto se tice best buy treba i gledati koja je dobra firma a i ujedno i dionica i plus dali i ko je kupuje



To FMPS je skracenica za FULL MOZES POPUSITI SVE

zasto se dopusta ovaj post? odi si na zse pa pogledaj o dionici, odnosno fondu
i sta poslao si post, odlogirao se i otisao pisati s novim nickom? jer sad dok ovo pisem ti nisi online!!
hoces to reci?
[/quote]

gospon Modrobradi.

– da se upoznamo, ja sam Ivana, a tko ste vi ?????????????
– vidim dolazite iz Mikronezije, vjerovatno s nekim mikroportfeljom.
– vidim da znate sve i o Varteksu…..
– a znate i to kako se odlogirati pa opet logirati s novim nickom.
– a mene takve stvari zbilja ne zanimaju,
– ali da se upoznamo puno bi mi pomoglo kad bi znala kako ste se zvali u prošlom forumskom životu.
– očito je taj lik nešto zabrljavio pa je taj lik trebalo upokojiti.
– ili možda za svako drukanje otvarate novi lik.

– najjadnije i najžalosnije je što ovakvi i slićni tipovi da bi zaradili koju stotinu kuna zahebu puno novih i neiskusnih investitora.
– a za to im i služe ti novi nickovi.
– to je izgleda postala potrošna roba za jednokratno drukanje.
– jer ipak lova je lova,
– a kada je lova u pitanju, e onda dolaze ovakvi savjeti, jer ko hebe druge, bitno je da ja zaradim.
– a to možemo vidjeti u Hrvatskoj doslovno na svim nivoima vlasti i upravljanja.

– i za kraj, gospon budala vam nije bolje mogao napisati.
– a vi bi ga moderirali.
– čudite se tko dopušta taj post ?????????

– a takvi tipovi kao vi me i punite jedinicama.
– o.k. i ja pišem svakakve gluposti, zabavljam se na ovom forumu.
– ali sam poštena, i nikada mi nije bio cilj nekoga uvaliti u govna da bi ja zaradila.
– zbog toga na ovoj temi i pišem o investicijama gdje se zbilja ne mogu izgubiti neki novci.
– a na burzi sam sasvim druga osoba, tu su igre bez granica, i tu protivnike ne žalim.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

ljep dan gosp. koji pise pod nikom ivana
ja barem pisem pod muskim nikom
nisam nikakv multnik
pisem na dionicam koje su mi intersu ih kupit
za poznavanje bilo je prije nekolko godina okupljanje forumasa, mogla (mogao) si tam otic
ne drukam, nego pisem ono sto mislim kupit i pisem argumentirano (kolko je to dopustivo) i nije mi namjera zajebati nikoga
prije sam te cito, al si postala dosadna, prije si zaradivala na burzi i u kasinu, a sad i na kladijonici i to miljunske iznose,da ti pamet stane, jel to moguce??
ni jedan moj post nije nagovor na kupnju i prodaju, svako radi sa novcima sto oce
malo sam pretjero kod gosp. budale, al me nervira kad mi se pljuje po dionici neargumentirano, a vidis di je FMPS, ako se on nasao uvrjeden sad mu se javno ispricavam (ne bi ja nikog moderirao)

eto, to je moj odgovor
molim moderatore da ga puste na forum

moje pisanje na forum nije nagovor na kupnju prodaju ili bavljenje dionicama ... moj odlazak sa foruma je zbog moderatora




To FMPS je skracenica za FULL MOZES POPUSITI SVE

Kolega modrobradi.Ivana ili Ivan su zaštitni znak na best bay stranicama i ne bi ove male provokacije
trebalo shvatiti kao nešto loše.Dapače,to je prilika da argumentirano branite svoje favorite.
Pred dva tri dana ona je FMPS nazvala smećem,a ja sam joj odgovorio da je HT smeće u odnosu
na FMPS.I kako sam ja ulagač sa horizontom ulaganja maksimalno na dva do tri mjeseca,a najčešće
na dan dva,jasno je ko dan da sam bio u pravu.A FMPS je bio dionica ne za burek investitore.Bilo je
mjesta i za ozbiljnije inveswtitore.
Na 24.000 kn u dan dva moglo se skinuti 2.000 kn,a to je mjesečna plaća velikog broja sretno
zaposlenih Hrvata.Ima ih koji su nesretni jer su nezaposleni.ja smatram da je bolje biti nezaposlen bez prihoda,nego raditi za 2.000 kn mjesečno .Naravno ako naučiš špekulirati na burzi i pisati na
forumu.Prilika za druk što bi rekla naša vrla Ivana.
Namjeravao sam ući U FMPS nakon 13 jer nisam imao keša.Prodao 500 DKVS i mjerkao na 23,75 prije tri dana.Ali pojavio se odjendamput kupac na ELPR sa 16.000 kom po 49.E kada on hoće 16.000 kom
odlučio i ja utrošiti svoje blago i uzeo 155 kom.Dogovorena transakcija u kojoj su izlazili fondovi-ST invest i PBZ invest i pomelo cijelokupnu kupnju po 49.I tako mi pobježe burek u FMPS.

New Report

Close