Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@nikson
koje dionice da proda kad ih nema….njegova je uloga da ostale natjera na prodaju kao i još par likova na forumu,pitanje je samo da li rade za istog poslodavca???????????

@domobrane mene interesira starmasterovo mišljenje zašto će DJIA na 600 u roku nekih 5-6 godina.


@domobrane mene interesira starmasterovo mišljenje zašto će DJIA na 600 u roku nekih 5-6 godina.

ja ne znam šta će biti sutra a kamoli za 5-6 godina…izgleda da i mi imamo svog Nostrodamusa

Ajde ipak je došlo do greške Prechter je mislio na SP 500 da padne na 600 bodova a ne na DJIA. SP na 650 to je već nekako realnija mogućnost, premda čisto sumnjam. Da će trebat vremena i konjiskih živaca da se situacija smiri trebat će ,da li će trebat vremena da se vrati povjerenje u TK trebat će, ali da će se desiti Velika depresija drugi dio nekako ne vjerujem.

Mislim da ovdje zapravo imamo dvije različite teme. Jedna je na koji način računati trenutnu vrijednost portfelja (sa cijenama na bidu, asku, onima po kojima se trenutno trguje ili nekim srednjim cijenama), a druga tema je održivost teze: dok ne prodaš, nisi izgubio (ili zaradio).

Ja bih izrazio svoje mišljenje o ovoj drugoj temi, a ova prva isto zaslužuje raspravu.

Kada npr. cijenjena kolegica Ivana7 napiše da joj se portfelj povećao i da je zaradila, odmah uslijede postovi sa tvrdnjama da nema zarade dok se ne proda, da je to nekakav virtualni dobitak koji se ne broji jer eto nismo prodali i kapitalizirali.

Slično je i u obrnutom slučaju kada se vrijednost portfelja smanji, tvrdi se da nema gubitka dok se ne proda.

Totalno krivo. Gubitak se ne postiže momentom prodaje (s gubitkom), on je već ostvaren s padom cijene i stvaran je bez obzira prodamo li ili ostanemo u dionicama.

Npr. kupimo 100 dionica firme XYZ po cijeni od 40 kn po dionici, ukupno 4000 kn. Cijena padne na 30 kn. Sada je vrijednost tih 100 dionica 3000 kn. Imamo 1000 kn gubitka. U tom momentu je potpuno svejedno imamo li 3000 kn u džepu ili imamo 100 dionica firme XYZ. U čemu je onaj koji ima dionice u prednosti pred onim koji ima cash. Zato što nije prodao? Pa onaj koji ima cash može (opet) kupiti 100 dionica te firme i bit će u jednakoj poziciji.

Naravno, ovdje zanemarujemo brokerske provizije i objektivne poteškoće kod kupnje/prodaje kao što su mala likvidnost, spread, itd. koje utječu na mogućnost kupnje/prodaje ali to ionako spada u onu prvu temu.

Ista stvar je sa porastom cijene i tvrdnjom da nismo zaradili dok ne kapitaliziramo dobitak. Ni to nije točno. Zarada je stvarna, a ne virtualna bez obzira kapitaliziramo li ili ne. Uzmimo da u prethodnom primjeru cijena poraste sa 40 na 50 kn. U tom momentu (i samo u tom momentu) je potpuno svejedno imamo li 100 dionica ili prodamo pa imamo 5000 kn u džepu ili možda nikad nismo trgovali tom dionicom i imamo 5000 kn u džepu. Sa tih 5000 kn možemo raditi što nas je volja, možemo čak (opet) kupiti 100 dionica te iste firme.

Kada nam se vrijednost portfelja poveća, u ovom primjeru cijena poraste sa 4000 na 5000 kn, možemo stvar razbiti na komponente da se lakše vidi da je dobitak itekako stvaran. Prvo prodamo dionice i imamo 5000 kn. Onda dobro razmislimo što nam je za činiti: ostati u kešu, kupiti 100 dionica te iste firme ili možda kupiti dionice neke druge firme. Ako tako postavimo stvari, jasno je da je dobitak stvaran.

Ako procijenimo da će cijena dionice te firme još rasti, kupimo 100 dionica, a to je jednako tome da nismo ništa ni dirali. Dakle, kada nam se vrijednost portfelja poveća, a ništa ne kapitaliziramo (prodamo), pretpostavlja se da smo procijenili da će cijena i dalje rasti, kao da smo kapitalizirali dobitak i ponovno kupili od nule. Koliko god ovo zvučalo smiješno, čak i pomalo naivno, nije loše razmišljati na taj način jer se onda neke stvari iskristaliziraju. I tu onda nema mjesta priči da nismo zaradili dok ne kapitaliziramo. Zašto bi kapitalizirali i gubili na proviziji ako će cijena još rasti.

Kad god pročitam tvrdnje tipa „dok ne prodaš nisi izgubio/dobio“ ili „zarada je samo virtualna“ uvjerim se da je itekako potrebno pisati o tome.

U bilo kojem momentu na svoj portfelj možete gledati kao da vam ga je tog časa netko poklonio i nije vam rekao kupovne cijene

@balelbrox,

kolega smirite zivce…
svi koji imaju INU, KOEI ce brutalno zaraditi – neki vec jesu…

brutalne zarade zaraduje samo brutalni kapital.
relax… [smiley]

@Ivana7

kolegice,

kako kometirate danasnju brutalnu zaradu brutalnog kapitala?

jesam Vam lijepo napisao da treba kupovati INU i Koncar?

sad Vam isto kazem za Podravku…
[smiley]

Tehnika broj 1…..

Nemojte mi samo slati zahtjeve za prijateljstvom

@beeblbrox
vi sagledavate situaciju u jednom odsječku vremena kod obe transakcije(i kupnje i prodaje) i tu ste u pravu zarada i gubitak su stvarni – no gledano na dugi rok i zarada i gubitak su imaginarni i podložni čestim promjenama te konačnoj neizvjesnosti rezultata.(burza od svog postanka ima uspone i padove a nitko do sad nije sa stopostotnom sigurnošću mogao reći da li ulazi na njenom dnu ili izlazi na njenom vrhu).
U trenutku kada igrač bilo koje igre – možemo reći ruleta ili kladionice ili milijunaša osvoji neki iznos taj iznos je stvaran no u trenutku u kojem nastavlja igru taj iznos postaje imaginaran jednako kao i onaj koji se on NADA osvojiti.
Tako dionica DKVS(ili bilo koja druga) može završiti na nuli neovisno koliko ste vi na njoj zaradili(vašim računanjem), da vam je ulaz 1 kn a trenutno se trži na 100 i dalje ste u opasnosti da sutra padne na nula ili izgubi vrijednost u potpunosti te niste dobili ako niste prodali i vice versa…

fundamentalist



@Ivana7

kolegice,

kako kometirate danasnju brutalnu zaradu brutalnog kapitala?

jesam Vam lijepo napisao da treba kupovati INU i Koncar?

sad Vam isto kazem za Podravku…
[smiley]

– gledam, blkl 100%, atls, hpb, adrs….
– a ja očito u nekim krivim dionicama.

– pratim ja taj brutalni kapital, evo jučer sam vam bila potpora na kupnji podr i vira.
– samo neke stvari nikako ne mogu kužiti, pokušavam i nikako mi nije jasno.
– jučer napisali kako ste se riješili nekog smeća a to smeće meni danas +2.5% .
– i ona zarada na viru mi nikako nije jasna kupite na 400 pa za sat vremena prodate za 400kn, ali nema veze glavno da ste vi zadovoljni s zaradom.
– a ja to jučer uhvatila na dnu i danas već mogu prodati za sitan plus.

– pratim ja i temu TA, ali nemojte puno gledati na kritike, jer ta ekipa nema pojma o tehničkoj analizi.
– većinu njih je pregazilo vrijeme i stare metode računanja TA,
– jer u većini slučajeva moja i vaša TA se podudaraju jer izgleda koristimo iste najnovije naučne metode za te izračune.

– I love this game.
Pozdrav !

haha … ovo se zove odziv "iskusne" dioničarke ;-))
… gleda blkl 100%, a ta ima promet od 1 transakcije u vrijednosti 300kn … haha

što se tiče naučnih metoda izračuna ta predlažem ivani7 susret na iskrici (moj nick istovjetan)
pa da podijelimo iskustva i drugčije naravi … ;-))




@Ivana7

kolegice,

kako kometirate danasnju brutalnu zaradu brutalnog kapitala?

jesam Vam lijepo napisao da treba kupovati INU i Koncar?

sad Vam isto kazem za Podravku…
[smiley]

– gledam, blkl 100%, atls, hpb, adrs….
– a ja očito u nekim krivim dionicama.

– pratim ja taj brutalni kapital, evo jučer sam vam bila potpora na kupnji podr i vira.
– samo neke stvari nikako ne mogu kužiti, pokušavam i nikako mi nije jasno.
– jučer napisali kako ste se riješili nekog smeća a to smeće meni danas +2.5% .
– i ona zarada na viru mi nikako nije jasna kupite na 400 pa za sat vremena prodate za 400kn, ali nema veze glavno da ste vi zadovoljni s zaradom.
– a ja to jučer uhvatila na dnu i danas već mogu prodati za sitan plus.

– pratim ja i temu TA, ali nemojte puno gledati na kritike, jer ta ekipa nema pojma o tehničkoj analizi.
– većinu njih je pregazilo vrijeme i stare metode računanja TA,
– jer u većini slučajeva moja i vaša TA se podudaraju jer izgleda koristimo iste najnovije naučne metode za te izračune.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

ja sam se rijesio VDKT-r-a na 337,99 , a kupio sam ga na 329.
dionca ne valja.

viro sam prodao sam nulom jer sam odlucio pojacati podravku, puno je bolja.
inace i viro je ok, ali ne kao podravka.

New Report

Close